Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Btwin Riverside 500

Merhaba Mavi_Bisiklet,
24-34-42 dişli 3’lü sistem taktırdığınızı yazmışsınız. Ayni bisikleti kullaniyoruz, bende yaklasik olarak gunde 40 km yapiyorum ev ve is arasi. Acikcasi 9. vites artik hafif gelmeye basladi,ve sizden aldigim ilhamla ayni upgrade i yapmak istiyorum. Bana yardimci olabilirmisiniz?
Aldiginiz 24-34-42 dislinin marka ve modelini ogrenebilirmiyim?
Bu upgrade sonrasi direksiyonda sagdaki aktariciya ilave olarak sola yeni bir aktarici taktirmis olmalisiniz, markasi ve modelini ogrenebilirmiyim?
Ve son sorum, zincir degisimi de yaptiniz mi? Eget yaptiysaniz marka ve model?
Iyi haftasonlari dilerim, iyi pedallamalar, saygilar

• Beğen
Tepkiler: Daytona
Scudo
Merhaba Mavi_Bisiklet,
24-34-42 dişli 3’lü sistem taktırdığınızı yazmışsınız. Ayni bisikleti kullaniyoruz, bende yaklasik olarak gunde 40 km yapiyorum ev ve is arasi. Acikcasi 9. vites artik hafif gelmeye basladi,ve sizden aldigim ilhamla ayni upgrade i yapmak istiyorum. Bana yardimci olabilirmisiniz?
Aldiginiz 24-34-42 dislinin marka ve modelini ogrenebilirmiyim?
Bu upgrade sonrasi direksiyonda sagdaki aktariciya ilave olarak sola yeni bir aktarici taktirmis olmalisiniz, markasi ve modelini ogrenebilirmiyim?
Ve son sorum, zincir degisimi de yaptiniz mi? Eget yaptiysaniz marka ve model?
Iyi haftasonlari dilerim, iyi pedallamalar, saygilar
Biraz geç oldu ama görmedim msjınızı. 3 lü aynakol shimano turney ty 301. Aynı şekilde ön artırıcı da ty 301. Ön vites kolu shimano acera. Zincir rubleyle alakalı bir durum. Ben değiştirmedim sorun olmadı.
20201009_153011_HDR.jpg20201009_153117_HDR.jpg
Resimleri de koydum bunlar daha iyi yardımcı olur sanırsam
Merhaba hâla kullanıyor musunuz ? Memnun musunuz ? Ben de bu bisikletten almak istiyorum da yardımcı olur musunuz.
15000 km yi geçti. Hala kullanıyorum, hala memnunum. Varsa strava uygulamasından beni bulup bisikleti ve yaptığı yolları görebilirsin 👍

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Daytona ve Paramaz
Hocam hala memnun musun bende almaya karar verdim daha doğrusu dağ bisikleti alacaktım ama bir baktım ki dağ bisikletini nerede sürücem bir kaç kere vadilerde sürerim o kadar dedim ama bu yeter gibime geliyor daha yeni başlayan biriyim öneriyor musun ustam @mavi_bisiklet @ilker KISA

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
@mavi_bisiklet Hocam selamlar, bisikletin gidon ölçülerini biliyor musunuz acaba? İnternetten gidon yükseltici almak istiyorum ama ölçülerini bilmiyorum.

@mavi_bisiklet Hocam selamlar, bisikletin gidon ölçülerini biliyor musunuz acaba? İnternetten gidon yükseltici almak istiyorum ama ölçülerini bilmiyorum.
Ezberden bilmiyorum süküp ölçmek lazım, ama sen açılı gidon boğazı mı alıcaksın, düz gidon yükseltici mi. Düz gidon yükselticiyse Maşayla birleştiği noktanın ölçüsü yeter ki o da 28.4 tür. 1-1/8 olur kendisi. Eğer açılı boğaz alacaksan gidonun merkez çapını ölçmek lazım Ezberden bilemedim

Ezberden bilmiyorum süküp ölçmek lazım, ama sen açılı gidon boğazı mı alıcaksın, düz gidon yükseltici mi. Düz gidon yükselticiyse Maşayla birleştiği noktanın ölçüsü yeter ki o da 28.4 tür. 1-1/8 olur kendisi. Eğer açılı boğaz alacaksan gidonun merkez çapını ölçmek lazım Ezberden bilemedim

teşekkür ederim cevap için. Açılı gidon boğazı almayı düşünüyorum. En iyisi ölçmek. Teşekkürler tekrardan.

arkadaşlar s.a bende riverside 500 kullanıyorum yaklaşık 2 sene oldu işe gidip gelirken kullanıyordum bu ara kullanamıyorum haftasonları uzun turlar yapmayı hedefliyorum şu kısıtlamaların olduğu süreçte ön aynakola 22t tek yaprak mı eklesem yoksa @mavi_bisiklet 'in yaptığı gibi shimano turney ty 301 mi eklesem kararsız kaldım amacım aslanda sadece uzun yollarda rampalarda biraz daha rahat etmek ama @mavi_bisiklet in yaptığı sistemde çok hoşuma gitti 24 ile 22 arasında rampalar için ciddi fark olur mu fikrinizi merak ettim

@Halilbilginer 24 le 22 arasında çok ciddi bir fark olacağını sanmam. Benim küçük dişli 24 lü. Hiçbir yokuşta zorlanmıyor. Hatta 1. Vitese çok nadir düşüyorum. Aynakol değiştirmeden küçük dişli takılabilir mu bilmiyorum. Takarsan güzel olur ama aynkolu değiştirince bir de büyük dişli oluyor. Ortalama hızına hattı sayılır bir takviye oluyor. İyi pedallamalar 🖐️

• Beğen
Tepkiler: Halilbilginer
Bugün 1. viteste dik rampaya tırmanış yaparken zorlandım. Demek ki bir küçük vites daha istiyor. Düz yolda 9. viteste 40-50 km/s rahat çıkılıyor.

Frenleri Shimano Mt-200 hidrolik frenle değiştirdim. Mekanikler de güzel tutuyordu ama uzun inişlerde bu frenler eli daha az yoruyor. Aldığım hidrolik frende arka tekeri blokaj yapmak daha zor oldu. Keskin dönüşlerde arada sırada kullanıyordum. Fren kabloları uzun geldi kısaltmayı düşünüyorum.

Sele altı çantayı gidon tarafına astım. Arkaya bagaj ve bagaj çantası alıp suluktur, kilittir, ıvırı zıvırı içine doldurdum. Daha temiz görüntü oluştu gibi.

İleri zamanlarda jant tellerini siyah ile değiştirmeyi ve aliexpresten alüminyum sabit maşa almayı düşünüyorum.

20210309_150811_HDR.jpg

20210309_150757_HDR.jpg

20210309_150746_HDR.jpg

Ben alüminyum düz maşa taktım. Hem daha güzel, hem daha performanslı oldu 👍20210310_085142.jpg
700x28 lastikler performanslı ama çirkin oldu. Bakınca yine sinirlerim bozuldu. Bunlar bitince tekrar 700x35 ya da 700x38 almayı düşünüyorum
20210310_085206.jpg

Sayın @mavi_bisiklet , maşanız çok güzelmiş nereden buldunuz maşayı ben o kadar arıyorum bulamıyorum aliexpresten isteyeceğim onlar da 500-600 lira buluyor.:agla:
Bence lastikleriniz güzel duruyor. Benim lastikler cst platinum protector 700x35 şuana kadar patlamadı.

Karbon Maşaya geçen bir arkadaştan bedava fiyatına aldım 😁 allahın sevdiği kuluymuşum yoksa bulunan bişey değil.
Ben de alacaktım o lastikler den, sonra rubena ın 5 mm lik olanlarını aldım. 8000 km falan kullandıktan sonra arka lastikte yarıklar oluştu, onları atıp bu schwalbeleri aldım. 4000 km oldu bunun arka lastikte de yarıklar başladı. Lastik patlamıyor ama patladığı zaman lastikleri söküp tamir ediyorum ama geri takmıyorum. Bende mi sorun var anlamadım. Sırf bu yüzden bu korumalı lastikleri bırakıcam. Sizin lastikleri takmak zor oldu mu? kaç mm koruması var?

@mavi_bisiklet Maşanın boyası da tam uymuş:)
8000-4000km olunca yarılması normal gibi geliyor hergün biniyorsunuz muhtemelen. Ben haftada bir gün çıkar, 20-30 km tur yaparım. Şuana kadar sorun yaşamadım.
Tekeri takarken zorlandım. Sanki janta küçük gelmişti birdaha çıkarmadım zaten. Korumasını bilmiyorum ama genelde asfaltta sürüyorum.

Maşa konusu ciddi anlamda şans oldu. Ölçüleri, boyası süper 👍Ben bisikleti işe gidip gelirken kullanıyorum. O yüzden bir aksilik olmazsa her gün biniyorum. Yıllık ortalama 5000 km falan yapıyorum. Lastik önemli o yüzden. 3. Set lastiğim, henüz tam içime sinen olmadı 😁 sizin lastikte 5 mm korumalı olmalı. Kolay kolay patlamaz. Umarım başka bir sorun yaşamazsınız 👍

• Beğen
Tepkiler: ilker K.
Benim maşanın son durumu bu şekilde. Aliexpresten sabit maşa aldım. Ölçüm için maşayı çıkardığımda bu kadar ağır olmasını beklemiyordum. Tamamıyle gereksiz bir parça diye düşünüyorum.

20210316_133658_HDR.jpg

Bel el kantarıyla ölçtğm. 2.3 kilo o maşa 😀 ortalama alüminyum maşa 1.1 kilo civarı. Karbon maşa 800 gr falan olur diye düşünüyorum. Edeceğin karı sen düşün. Kaç para karbon maşa.

Ben de öyle tahmin etmiştim.2-2.5 kg vardır diye düşündüm. Karbon maşalar sağlam olmaz diye düşünerekten alüminyum aldım. Toplam vergi şu bu 600 lira gibi bir ücret oluyor. Aldığım maşa aşağıdaki fotoğraftaki. Artık gelince kaplama, sprey bi şekilde bisiklete uyduracağız.

Hf70c3aa69f02408694ae01443920e0cb9.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.
Öncelikle hayırlı olsun. Karşılaşabileceğiniz sorunlardan azıcık bahsedeyim. Aldığın maşa yol maşasıysa bisikletin burnu çok yere eğilip ergonomisi bozulabilir. Üst boruyu Amortisör lü olandan 4-5 cm yüksek kestirip araya yüzük yani spacer takarak sorunu çözebilirsin. Ya da üst borunun alt kısmına, yani alın borusunun Maşayla temas ettiği alt noktaya bir parça ekletebilirsin. Her türlü maşa borusunu kesmeden iyice hesaplayıp ölçmek gerekiyor. Benim bisikletin maşası na bakarsan çatalı hemen üstünde delikli bir parça var. O parça tornacıda yapılıp oraya kaynaklandı. Maşayo biraz yükseltmiş olduk. Buna rağmen gidon yüksekliği Amortisör lü den 2-3 cm aşağıda kaldı. Demem o ki boruyu kesmeden ne yapacağını iyi hesapla 👍
Yol maşası değilse bile Amortisör lü den alçak olur bilgin olsun. Bizim bisikletlerin kadrosu yüksek Maşaya göre yapılmış. O yüzden lap diye olmuyor

Verilen ölçüler aşağıdaki şekilde. Yanlış ölçmediysem 475 mm yazan yer bizim bisiklette 49 cm. 1,5cm çok farketmez diye düşünüyorum ederse alt kısma spacer takılabilir(spacer alt kısımda zamanla kırılır mı araştırmak lazım). Buradaki sorun 435 yazan iç maşa uzunluğu oluyor. Bisiklet tekeri yarıçapı 35 cm olunca arada 8.5 cm boşluk kalıyor. Çamurlukta eklenince 4-5 cm boşuk kalır gibi geliyor. Üst boru bizim bisiklette 23 cm o zaten fazlasıyla yetiyor. Birde 1-1/8" ölçüsü var onu tam ölçmedim sanırım borunun çapı standarttır diye düşündüm.
Bu arada aldığım ürün şu: (link)

H6ebca419a34c46feb0619f8e6bedd598t.jpg

• Beğen
Tepkiler: mavi_bisiklet
1-1/8 boru çapı. Bizimki de 1-1/8 Di yanlış hatırlamıyorsam. 475 yazan yer bamortisörlüde 490 sa hiçbir sıkıntı yok. Gidon boğazını altına, alın borusunun üstüne 2 yüzük takarsın olur biter. Benim yol maşası cararonun. 5-6 cm gibi bir yükseklik farkı olmuştu. Araya parça yapılmasına rağmen hala Amortisör lü halinden birkaç santim aşağıda. Merak ettim benim maşayı ölçeyim ilk fırsatta. Montajdan sonra foto at mutlaka son halini görelim

Geri