Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bursa Granfondo 25-26 MAYIS 2024

İstanbul uygun demedimki ben.
Bursa'da hödük şoför çok ama bu yine de bursada bisiklet sürülmez anlamına gelmiyor. Nispeten büyük şehirler arasında trafiği seyrek , dağı ve denizi olan , tarihi ile canlı bir şehir Bursa.Burada doğmadım ama yarı buralı sayılırım , Bursa'ya laf edilmesinden haz etmiyorum.

Scudo
Bursa'da hödük şoför çok ama bu yine de bursada bisiklet sürülmez anlamına gelmiyor. Nispeten büyük şehirler arasında trafiği seyrek , dağı ve denizi olan , tarihi ile canlı bir şehir Bursa.Burada doğmadım ama yarı buralı sayılırım , Bursa'ya laf edilmesinden haz etmiyorum.
Coğrafyasina tarihine lafim yok. Şöförleri biraz bisikletlileri sevmiyor yani. Resmen bisikletlilerle inatlaşiyolar trafikte. İstanbuldada bu olay var ama bursada bariz hissediliyor bu. Yalova komşusu mesela ordada tam tersi yalovalilar bisikletlilere karşi çok daha duyarli.

Yaristan bagimsiz olarak bursa bisikletliler icin uygun bir sehir degil kesinlikle. 2 kere gittim sürmek içın hep bir aksiyon yasadik.
Bu yorumda art niyet ararım. Herkes kendi şehrinin atmosferine alışık olduğu için farkı yerde sürmek sıkıntılı olabiliyor. Yorumumda belirttiğim gibi Bursalı katılımcılar için rota sorunsuzdu. Yollar değil rota sorunsuz. Soğuk asfalta alışığız. Yokuşlarımız meşhurdur. Bu şehir dışından gelenler için zor olabiliyor.
Coğrafyasina tarihine lafim yok. Şöförleri biraz bisikletlileri sevmiyor yani. Resmen bisikletlilerle inatlaşiyolar trafikte. İstanbuldada bu olay var ama bursada bariz hissediliyor bu. Yalova komşusu mesela ordada tam tersi yalovalilar bisikletlilere karşi çok daha duyarli.
Öküzlük özellikle bursa nın doğu kısmında var. Batı tarafı bu konuda daha iyi. Siz bir dr Gürsu Kestel de sürün. Hayatta kalmak tamamen şans 😂

yarışan tüm arkadaşları kutlarım ,dede kurtcebeden selamlar sevgiler var, kendisi 2020 bursa gran fondoya katılmış idi,mastır 60 da tek idi ve birinci olmuştu.102.8 km yi dört saat dokuz dakikada tamamlamıştı ,katılım ücreti o yıl düşük idi,dede kurtcebenin takımı yabis son bi karar ile bursaya katılmadı, ama kaptan harun katılmak isteyenlerede ses etmedi,gerek dede kurtcebe ve takım kaptanı harun ertuğrul bodrumu muğla carettayı samsunu ve kemeri protesto etmişlerdir.gerekçe fahiş fiatlardır,nitekim kemer muğla ve bodrum yarışlarında katılım eskisine rağmen çok düşük olmuştur ,samsuna 500 tl yi limit gösteren takım 650 olunca vazgeçmişlerdir,bu arada geçen yıl kartepede üçüncü olan dede kurtcebe 1000 tl alarak organizasyonu faceden kutlamıştır ,geçen yıl tam 15 katagoride yarışan ilk dörde tam 78750 tl para ödenmiştir,bu yıl kartepe tırmanma yarışı 25 ağustos olarak düşünülmektedir .organizasyon komitesi ile irtibatlı olan dede kurtcebe olayın bizzat takipçisidir,arkadaşların yarış sonu izlenimlerini dede ile paylaştım ,dede şunları ifade etmiştir,2020 bursa gran fondoda, uzunda yollar son derece iyi imiş ,8 km eğim ve sonda iki adet duvar eğim ile yarış sonlanmış,tabi millet gene isyan etmiş ,araçlardan bağıranlar çağıranlar olmuş, küfür edenler gırla imiş,burda sorumlu bence medyadır ,duyuru yapacak idi ,dedenin söylediğine göre uzunun köy yolları çokta kötü değilmiş,atılan mesajlardan anladığım kadarı ile yarışçılar tehlike atlatmışlar,bence bursa belediyesi yolları asfaltlamalı idi.bursa dışında kalan yollar hangi belediyeye ait ise onun sorumluluğu olmalı idi,yarışan yarışçıların karbon bisikletleri kırılsa ,masrafı kim ödeyecek idi, tabiki yarışçı,durumu acil olan arkadaşa geçmiş olsun dileklerimi sunarım,irfan beyin dediğine ekleme yapayım, sponsörler, kürsü gören amatörlere , hediyeleri neden çok gördüler ,bence bu yarışın en affedilmez hatası idi.

317561 dosyayı görüntüle

317562 dosyayı görüntüle

dedenin yarış sonu klasik hareketi,gıant tcr 60.000 km de dedeye dayanamadı ,8 bisiklet eskiten dede, dokuzuncu çelik atala ilede yedi kürsü aldı
bu dede şimdilerde 25 ağustosta yapılacak kartepe yarışına hazırlanıyor ,gene iddalı .

Konudan bağımsız olarak belirtiyorum. 25 Ağustos Kartepe planlanıyorsa aynı tarihte Başkent Granfondo da var.

Yaristan bagimsiz olarak bursa bisikletliler icin uygun bir sehir degil kesinlikle. 2 kere gittim sürmek içın hep bir aksiyon yasadik.
Düz yolda sürmeye alışmış kişiler için evet uygun değil her ne kadar düz rotaları olsada. Aksiyondan kastın trafik ise Türkiyenin her yanı aynı.

• Beğen
Tepkiler: Özcan
Merhaba, yazılanları ve yorumları okuyunca tekrar yorum yapmak istedim.
Sonuçta bu bir yerel organizasyon ve sadece bisiklet camiasını (büyük çoğunlukla) ilgilendiren. Ülkemizde bisiklet kültürünü düşününce yaşananların son derece normal olduğunu düşünüyorum. Tabiyi ki çok daha güzel olabilirdi, eksikler çoktu ama bu topluma bisiklet kültürünü vermeden sadece eleştirel bakış açısıyla bir ilerleme kaydedemeyiz. Yapıcı eleştiri olabilir ama bu son, bir daha gelmem, Bursa defteri benim için kapanmıştır gibi yıkıcı eleştirilerle bu sporu ne bir yere getirebiliriz nede kimseye sevdiremeyiz.
Her konuda olduğu gibi bu sporda da bilinç ve bilgi arttıkça güzelleşecek.
Lastiğinize taş değmesin ;)
Seneye umarım çok daha keyifli olacak.

Merhaba, yazılanları ve yorumları okuyunca tekrar yorum yapmak istedim.
Sonuçta bu bir yerel organizasyon ve sadece bisiklet camiasını (büyük çoğunlukla) ilgilendiren. Ülkemizde bisiklet kültürünü düşününce yaşananların son derece normal olduğunu düşünüyorum. Tabiyi ki çok daha güzel olabilirdi, eksikler çoktu ama bu topluma bisiklet kültürünü vermeden sadece eleştirel bakış açısıyla bir ilerleme kaydedemeyiz. Yapıcı eleştiri olabilir ama bu son, bir daha gelmem, Bursa defteri benim için kapanmıştır gibi yıkıcı eleştirilerle bu sporu ne bir yere getirebiliriz nede kimseye sevdiremeyiz.

Eyvallah, baştacısın. Yapıcı olmak lazım her zaman. Eksikliklerin onlar da farkında.

Bursa da hem doğa hem deniz hem tırmanış dersen bu rotadan farklı pek bir alternatif kalmıyor. Bursa ya gelmişken bu üçünü es geçersek Ankara caddesinde gidip gelirdik ki bu ne kadar zevkli olurdu bilmiyorum. Yolu kapat sür. Eğlence sıfır adrenalin sıfır. Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: ŞenolKalyoncu
Yapıcı eleştiri olabilir ama bu son, bir daha gelmem, Bursa defteri benim için kapanmıştır gibi yıkıcı eleştirilerle bu sporu ne bir yere getirebiliriz nede kimseye sevdiremeyiz.
arkadasim , rotanin zorlugu yokuslari vs konu degil ki yada ben belki yorumlarimda yanlis anlattim ; konu secilen rotadaki yanlis bolgeler ornegin mudanya sahilyolu , pazar gezmesine cikan insanlarin icine sokulduk , bizi neden karsi karsiya birakildigimizi sormak lazim. diger onemli konu ; trafik . trafik acikti resmen bir cok yerde.
kisaca , yarismak bahane (en azindan benim icin) sadece eglenmek ve tanidik insanlari gordugumuz , sohbet ettgimiz , hosca zaman gecirmek istedigimiz bir etkinlik olacak diye geldik ancak yollarin inanilmaz cok cukurlu olmasi , herhangi bir duzeltme yada rostus yapilmamis olmasi bu durumun bile bir cok kazaya davetiye cikarabilecek olusu ve ayrica belki de bir arac carpmasiyla yada ondan kacmak isterken bir yerlere savrulup yaralanip kotu sonuclari olabilecek bir organizasyonda olmak beni hayliyle strese soktu ve yukarida belirttigim o eglence kulturunden uzaklastirdi . dusuncem degismedi ; bu son, bir daha gelmem, Bursa defteri benim için kapanmıştır .

Düz yolda sürmeye alışmış kişiler için evet uygun değil her ne kadar düz rotaları olsada. Aksiyondan kastın trafik ise Türkiyenin her yanı aynı.
Mesele duzluk yokusluk degilki. Trafikteki insanlardan bahsediyorum ben. Genelleme yapmak istemiyorum ama bursada malesef suruculer bu konuda biraz zayif. Ben rizeliyim rizede çok daha vahim bir durum var kendi memleketimide atarim topun agzina sorun degil yani bursaya bi kastim yok :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Pro takımlarda yarışanlar için bir antrenman ama biz amatörler için ise kıyasıya bir yarıştı, klasik.. organizasyon rotası zaten en baştan beri eleştirdiğimiz ve prolar için ya da zamanı ve nakit bütçesi limitsiz olanlar için değil, biz amatörler için düşünülmesi gereken bir rota olmalıydı.. hafta sonu Tirlye ve Kurşunlu arası zaten yoğun insan ve araç trafiğine maruz kalacağı belliydi.. Organizasyon bunu iyi bir reklam fırsatı olarak düşünmüş olabilir ama ben 15-20 alkış tutan, ıslık çalıp destekleyen gördüysem o kadar da küfür eden, bisikletlileri hatta polisleri hiçe sayıp yola atlayan esnafları, sivilleri, traktörleri gördüm. Eminim, dost edindiğiniz kadar düşman da kazandırdınız... Sponsor ve sporcuları dışında, emeği ile mücadele vermiş bireysel kimseye değer gösterilmemiş oluşu da bu işin aslında "aile içi" organizasyon olduğunu gösterdi..Daha da bunu gözümüze soktukları, yayınladıkları fotoğraf ve video içeriklerinde görebilirisiniz..Tamamen kendilerine çalışmışlar... Su istasyonlarında ve etkinlik alanındaki istasyonlarda suların yarısı içildiyse yarısı da dökülmüştü, patlamıştı.. Jelatinli bardak sular, organizasyonun mu yoksa sponsorun teşviki miydi, bilmiyorum ama suluklarımıza ne su doldurabildik , ne su alabildik... Havanın sıcak, rotaların yokuşları nispeten sert olduğunu tasarlayanlar, gerek yarış belirlerken gerekse yarış arifesi düşünmüş olmalısınız ki nabızlar patlayacaktı.. Verdiğiniz heybeler için ise teşekkürler fakat içlerine koyduğunuz SHOT lar ın son kullanma tarihlerinin bitmesi an meselesi idi...Spor anı ve spor sonrası, vücutların daha da hassaslaşacağı belli iken, yine bu konu da umuyorum faaliyet sonrası kritklerinizde konuştuğunuz konular arasındadır.. Kitlerin dağıtımı sırasındaki yaşanan ve yaşatılan kaos, etkinlik alanındaki çalışanların kendi işi dışında her işe koşturması, etkinliğe giren girmeyen herkese sembolik değeri de olsa madalya verilmesi bir kenara hayatında profesyonel anlamda ( beslenme, antrenman, dinlenme) süreçleri yaşayanlar ile yılda 2000 km yapmayan insanları aynı kulvarda koşturup, derece alanların bu kitleden kendisini sıyırıp böbür atması diğer taraftan da, hobi kullanıcılarının kahrolması trajikomik bir kısa metrajlı filmler serisi izlettirdi.. Neticede, organizasyonun işi zordu ama zoru başaramadı..

İrfan hocaya da teşekkürler, bizlere verdiği samimi bilgiler ve iletişimi için .. 🙋🏻‍♂️IMG_20240526_080650_384.jpgIMG_1083.JPGIMG_20240526_124749_177.jpg

Son düzenleme:
Organizasyonel problemler güzel özetlenmiş.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Bıyıkov
açıkçası rota ilk açıklandığında çok itiraz etmiştik o rota olmaz hele hafta sonu tüm Bursa'nın aktığı sahil kesimi kapanması çok mümkün değil diye. görevliler de bi süre sonra isyan etti. halkımız malesef o kafadan çok uzakta. adamın kafası o yolun kapalı olabileceğini ve böyle bir etkinlik olabileceğini aklı almıyor. kabul etmiyor, robot gibi ben giderim, kimse de umrumda değil diyor.
biz çok uzun zamandır sürdüğümüz yollar olduğu için zorluk yaşamadık ama rota yeni kişiler için zordu, beraber sürdüğümüz herkese yardımcı olmaya çalıştık.

organizasyona birşey diyemeyeceğim, Bursa'nın can damarını kapatmaları mümkün değildi ama kontrol de edemediler yolları. ancak sonrası yeme-içme bence gayet iyiydi.
Abi 10 kişi bir araya gelip ıslık çalsa kıyameti koparan güvenlik güçlerimiz 2 saat yolu kapatamıyorsa diyecek lafım yok. Akra GF için Anayol kapatılıyor. Uci yarışı için farklı faeklı yollar 2 gün kapatılıyor hem de havaalanının dibinde. Niyet olduktan sonra sorun çözülür. Bursalı hemşerilerim de bir pazar sabahı mudanyaya gitmeyiversin 🤣

Abi 10 kişi bir araya gelip ıslık çalsa kıyameti koparan güvenlik güçlerimiz 2 saat yolu kapatamıyorsa diyecek lafım yok. Akra GF için Anayol kapatılıyor. Uci yarışı için farklı faeklı yollar 2 gün kapatılıyor hem de havaalanının dibinde. Niyet olduktan sonra sorun çözülür. Bursalı hemşerilerim de bir pazar sabahı mudanyaya gitmeyiversin 🤣
Ayhan çok haklısın, ama Antalya ile Bursa’yı kıyaslamak biraz uzak konular. Orası turistik bir şehir ve insanlar bunlara alışık. Biz daha yeni cilalı taş devrine geçiyoruz Bursa’da. Bursa’lı arkadaşlarım kızacak ama Bursa halkının tahammül sınırları çok düşük. O sebeple alışılması gerekiyor bunlara. Kaldı ki ben organizasyona yazdım, bi sosyal medya postu hazırlayın dağılsın 1 hafta öncesinden kapalı yollar diye. Tamam dediler ama bi aksiyon olmadı. Aslında Bursa, bisiklet rotası bakımından çok zengin bi yer, çok az insanı rahatsız ederek harika 3-4 rota çıkardı ama ne yapılmak istendiğini anlamadık. Yinede startı evimize 3-4 km olan organizasyon kaçmazdı.

Fotoğraflar geldi. Güzel kareler var. Herkes kendini bulmuştur umarım

• Beğen
Fotoğraf konusunda sınıfta kalmışlar bence.Gündogdu koşusunda herkesin fotosu var ama bisiklette yok.Olmamış.Fotograf çekenler azdı.

Fotoğraf konusunda sınıfta kalmışlar bence.Gündogdu koşusunda herkesin fotosu var ama bisiklette yok.Olmamış.Fotograf çekenler azdı.

Zibilyon adet görsel var. Tanıdığım herkesin fotosu var. İyice kontrol etmek lazım.

Bursa'nın yolları biraz farklı diğer şehirlere göre.Ben ilk geldiğimde ne araba ne bisiklet sürebildim adam akıllı.Fakat daha sonra yollara ve insanlara alışınca çok pratik geliyor.Genel olarak insanlar saygılı tabi arada bir kaç öküz çıkabilir onlara yapacak bişey yok dünyanın her yerinde var.
Mersin'de bisiklet sürmeyi deneyin bide.Ya minibüs ya da Lüks D segment bir aracın altında bulabilirsiniz kendinizi.🙃🙃

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak
Geri