Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Cantilever mi v Fren mi?

@turcudede
3 senedir shimano xt v fren kullanıyorum. Daha ayar kacirdigina sahit olmadim.
Sadece papuclar eridikce tekrar bir ince ayar cekmek gerekiyor o kadar sevgili dostum

Scudo
Yaylar eşit oranda esnemiyorsa üretim hatası vardır (ısıl işleminde) zira bu yaylar zaten otomasyon sistemlerle, makinelerle bükülüp kesiliyor yani biri nin az diğerinin fazla olma şansı yok.

Şu var zaman zaman vfren bağlantı yuvaları tozdan sıkışabiliyor hassasiyetini kaybedebiliyor bu bahsettiğiniz soruna yol açabilir.

Ben vfren ile ilgili böyle bir sorunu ve şikayeti ilk kez sizde duyuyorum 20 yaşındaki bisikletimin üzerinden çıkardığım shimano frenlerim hala sorunsuz çalışıyor bas bırak yaptığımda iki ayakta simetri bir şekilde hareket ediyordu.

Acerada da durum çok farklı olmaz olmamalı yada kasanın çürük elması size denk gelmiş bilemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@OmerKa

Tek ben değilim, ama dediğiniz gibi üretim hatası olması muhtemel. Sonuçta tel üretildikten sonra özel ölçüm cihazlarına girip test edildiğini sanmıyorum, iki farklı yay iki farklı üretim serisinden karışmış olabilir, yay teli üretilirken çeliğin alaşımı esnasında farklılıklar olabilir, illa ki frenlere monte edilirken farklı serilerden yaylar geliyordur, vs.

Şu an alt seviye kumpas fren kullanıyorum, böyle simetri ilk defa görüyorum bisiklet hayatımda. Doğal olarak orta seviye v fren ile alt seviye kumpası kıyasladığımda, bunun daha düzgün çalıştığını görüyorum.

Tabi, frenleme performansı açısından v fren daha iyiydi..

Arkadaşlar merhaba. Bisikletimin frenlerini adam etmem gerekiyor, yardımınıza muhtacım. Bisikletim eski ve dağlardan inerken bayırda frenleri hiç tutmuyor. Cantilever fren tipine sahip.

1) Bu elciklerle devam edebilir miyim, değiştirmem gerekir mi?
IMG_20240707_174139.jpgIMG_20240707_174116.jpg
2) Bu fren pabuç tutacaklar ile devam edebilir miyim, değiştirmem gerekir mi?
IMG_20240707_173517.jpgIMG_20240707_173441.jpgIMG_20240707_173702.jpg
3) Fren pabuçlarım erimiş, ne sıklıkla değiştirmem gerekir? Şu an değiştireceğim ama gelecek için soruyorum.
4) V fren takabilir miyim bisikletime?
5) Site dahilinde yahut haricinde bir rehber atabilir misiniz? Bisikletçilerden hayır yok, kendim yapmam gerek ama daha önce hiç yapmadım.

Başka öneri ve tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim.

@LastikOsman Bisiklet bildiğin tarihi eser. Pabuçların değişmesi şart. Ayrıca, yeni poabuç takılsa ve mükemmel fren ayarı yapılsa bile arka jantın yanakları düz olduğu için iyi frenleme olmayacaktır. Bu iskeleti hatırlıyorum, kontra yapmaya uygun aslında. Kontra göbek alıp bu janta ördürüp arkayı kontra fren kullanmak mantıklı gözüküyor.

@LastikOsman Bisiklet bildiğin tarihi eser. Pabuçların değişmesi şart. Ayrıca, yeni poabuç takılsa ve mükemmel fren ayarı yapılsa bile arka jantın yanakları düz olduğu için iyi frenleme olmayacaktır. Bu iskeleti hatırlıyorum, kontra yapmaya uygun aslında. Kontra göbek alıp bu janta ördürüp arkayı kontra fren kullanmak mantıklı gözüküyor.
Evet arka frenim eskiden de işlevsel değildi, teşekkür ederim. Arka fren için dediğinizi deneyeceğim. Ön fren için pabuçlarını ve telini değiştirip işin içinden çıkabilir miyim?

Arkadaşlar merhaba. Bisikletimin frenlerini adam etmem gerekiyor, yardımınıza muhtacım. Bisikletim eski ve dağlardan inerken bayırda frenleri hiç tutmuyor. Cantilever fren tipine sahip.

1) Bu elciklerle devam edebilir miyim, değiştirmem gerekir mi?
318825 dosyayı görüntüle318823 dosyayı görüntüle
2) Bu fren pabuç tutacaklar ile devam edebilir miyim, değiştirmem gerekir mi?
318821 dosyayı görüntüle318822 dosyayı görüntüle318824 dosyayı görüntüle
3) Fren pabuçlarım erimiş, ne sıklıkla değiştirmem gerekir? Şu an değiştireceğim ama gelecek için soruyorum.
4) V fren takabilir miyim bisikletime?
5) Site dahilinde yahut haricinde bir rehber atabilir misiniz? Bisikletçilerden hayır yok, kendim yapmam gerek ama daha önce hiç yapmadım.

Başka öneri ve tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim.

Frenleriniz cantilever değil, cantilever fren bu:
thick_straddle_cable.jpg

(link)

Arkaya Can Çelik'in dediği gibi kontra yoluna gidebilir ya da arkaya jant frenine uygun yanaklı jant alınabilir ama zahmetli/masraflı iş.

"Elcik" dedikleriniz sanırım fren kolları. Çalışıyorsa değişmesine gerek yok, elcik derken gerçekten elciklerden bahsediyoranız onların da frenle ilgisi yok.

V fren takılması için maşalarda pivotlarının olması gerekir. Uydurulabilir ama sağlıklı olmaz.

@Spartiat
Teşekkür ederim.

Peki bu fren nedir? V değil dedi bisikletçi.

@Spartiat
Teşekkür ederim.

Peki bu fren nedir? V değil dedi bisikletçi.

V değil, V fren de bu:

ident_linearpull.jpg

Sizin bisikletteki kumpas fren. Eskiden halk arasında ya da bisikletçilerde ona tel fren denirdi, cantilever de tel fren olduğundan karışma ihtimali olsa da cantilevere denk gelmek kolay değildi. Yereldeki en önemli alternatifi çubuk frendi.

• Beğen
Tepkiler: LastikOsman
Arkadaşların da dediği gibi arkaya kontra fren olabilir ve öne de v fren takmaniz için imkan var ammaaaa…

1. masa değişmesi lazım 1 inch ve V-Fren pivot yerleri olan masa takmanız gerekiyor.
2. V-Fren almanız gerekiyor.
3. Canti ve U-Fren yani sizin kumpas frenlerin kolu aynı oluyor ama o kollar V-Frene olmuyor. Yani V-fren için kolda lazım.

Ammaaaa ile demek istediğim o kadar para harcayana kadar ikinci el V-Frenli temiz bir bisiklet almak daha mantıklı.

Son düzenleme:
Geri