Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Doğru lastik basıncı

Merhaba Schwable Delta Cruiser 700x35c lastik var. Üzerinde 50-85 psi yazıyor. Kilom 101. Bisikleti yeni aldım. Lastik de inmiş.
En az 20 yıldır da bisiklet kullanmadım.
İzmir'de şehir içi kullanıyordum. Patika yollara da girmeyi düşünüyorum. Bu psi değerleri yol durumu ile mi ilgili yoksa kilo ile mi ilgili? Bir de bu lastik patika yolları kaldırır mı ? Çeşme 'de sahile gitmek için patika yollara girerek gezmeyi düşünüyorum. Bisiklet Carraro 328. Ön arka kaç basmam lazım. Teşekkürler.

Schwalbe Delta Cruieser 700x35 patika yollarda kullanılabilir. Yerli trekking modelleri üzerinde gelen en iyi lastiklerden biri bu.
Bende genel olarak basıncı izin verilen aralığın ortasında tutma eğilimi var, yüke ve hava şartlarına göre biraz daha yüksek ya da alçak kullanabiliyorum. Normalde 50-85 aralıklı lastiği 70 psi civarında kullanmayı tercih ederdim, kilo nedeniyle 75 civarına yükseltilebilir. Bu basınç kalın lastik kullanmaya ya da basınca dikkat etmeden kullanmaya alışmış kişiler tarafından, özellikle düz maşalı bisikletlerde konforsuz görülebiliyor. Size de konforsuz gelirse alt sınıra fazla yaklaşmadan daha düşük basınç kullanabilir veya daha kalın lastiklere geçebilirsiniz. Alt sınırın altına düşmemek, yılan ısırığı gibi jant kaynaklı lastik hasarlarından korunmak için önemli.

Scudo
Schwalbe Delta Cruieser 700x35 patika yollarda kullanılabilir. Yerli trekking modelleri üzerinde gelen en iyi lastiklerden biri bu.
Bende genel olarak basıncı izin verilen aralığın ortasında tutma eğilimi var, yüke ve hava şartlarına göre biraz daha yüksek ya da alçak kullanabiliyorum. Normalde 50-85 aralıklı lastiği 70 psi civarında kullanmayı tercih ederdim, kilo nedeniyle 75 civarına yükseltilebilir. Bu basınç kalın lastik kullanmaya ya da basınca dikkat etmeden kullanmaya alışmış kişiler tarafından, özellikle düz maşalı bisikletlerde konforsuz görülebiliyor. Size de konforsuz gelirse alt sınıra fazla yaklaşmadan daha düşük basınç kullanabilir veya daha kalın lastiklere geçebilirsiniz. Alt sınırın altına düşmemek, yılan ısırığı gibi jant kaynaklı lastik hasarlarından korunmak için önemli.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
Merhaba Schwable Delta Cruiser 700x35c lastik var. Üzerinde 50-85 psi yazıyor. Kilom 101. Bisikleti yeni aldım. Lastik de inmiş.
En az 20 yıldır da bisiklet kullanmadım.
İzmir'de şehir içi kullanıyordum. Patika yollara da girmeyi düşünüyorum. Bu psi değerleri yol durumu ile mi ilgili yoksa kilo ile mi ilgili? Bir de bu lastik patika yolları kaldırır mı ? Çeşme 'de sahile gitmek için patika yollara girerek gezmeyi düşünüyorum. Bisiklet Carraro 328. Ön arka kaç basmam lazım. Teşekkürler.

Birazda bisiklet ile ne istediginize bagli. Daha hizli ve akıcı kullanmak icin 80ps basabilirsiniz ben ilk 328 modelimi aldigimda 110 kg dım. Ön 80 arka 85 ps basiyordum. Bu arada benim lastikler 700x38 di. Cok konforsuz gelmisti bana. Hızlı gitmiyordum ulasim ve hobi amacli yavas gezi seklinde kullaniyordum. Sonra ön 50 arka 55 psi yaptim basinclari oyle devam ettim hep sonra. Konfor az miktarda olsa artmisti, yol tutuşta bir nebze artmisti.

• Beğen
Tepkiler: mAniAcPoW
Maksimuma yakın basıyorum, kilom da pek yok. (70-75 arası) Bence daha keyifli. Bir defa düşük basınçla çıktım onda da lastik patlattım. Cebimde pompa yerine co2 tüp taşıyorum o da 25c lastiği maksimum doldurabiliyor.

• Beğen
Tepkiler: ibrahimb667
Malum hava cehenneme 5 kala bu aralar ve ben birde Adana dayım. Bir yol bisikleti kullanıcısı olarak 100 psi (+- 5) hava basıyorum lastiklerime ama bu sıcakta sizce biraz daha az basmalı mı? Emin olamadım!

Merhaba arkadaşlar,

schwalbe.com sitesinden,
Lastik genişliği mm cinsinden,
Vücut ağırlığı 60, 85 ve 110 kg için

bar cinsinden basınç değerlerini paylaşıyorum. Psi için bu tabloda bulduğumuz bar değerini 14,5 ile çarpmak gerek.

örnek: lastik genişliği 40 mm ve 85 kg bir sürücü için 4.5 bar buluyoruz.
4.5x14.5=65 psi basmak gerek.:)

alıntı yaptığım link:
(link)

Dosyalar

• E6C2E20C-4A73-4C3F-85D1-D8B223278672.png
    E6C2E20C-4A73-4C3F-85D1-D8B223278672.png
    42,2 KB · Okunma: 27

Şuradan detaylı bakayım dedim kafam daha çok karıştı..

Schwalbe Delta Cruiser Plus 700x38 Dış Lastiğim var, 72-73 kiloyum. Carraro 230 için hangi psi aralığında hava basmam gerek? 😇

Şuradan detaylı bakayım dedim kafam daha çok karıştı..

Schwalbe Delta Cruiser Plus 700x38 Dış Lastiğim var, 72-73 kiloyum. Carraro 230 için hangi psi aralığında hava basmam gerek? 😇
Bence:
60 kg ile 85 kg ortalaması 72.5 kg

tablodan 38 yerine en yakın 37 mm alırsak

4 ile 5 barın ortalaması 4.5 bar basmak gerek.
4.5x14.5=65 psi yapar yaklaşık.:)

Ama : bu Schwalbe nin tavsiyesi.

bende Sedona şehir bisikleti var. 700x38 ebat COMPAS lastik var.
Üzerinde max 40 PSİ yazıyor.!!!

• Beğen
Tepkiler: retrower
Bence:
60 kg ile 85 kg ortalaması 72.5 kg

tablodan 38 yerine en yakın 37 mm alırsak

4 ile 5 barın ortalaması 4.5 bar basmak gerek.
4.5x14.5=65 psi yapar yaklaşık.:)

Ama : bu Schwalbe nin tavsiyesi.

bende Sedona şehir bisikleti var. 700x38 ebat COMPAS lastik var.
Üzerinde max 40 PSİ yazıyor.!!!
Öncelikle teşekkür ediyorum cevabınız için.
Size önerilen değer 40 mı? Mantıklı değil ki bu değer hocam. Bir hata olmasın?

Öncelikle teşekkür ediyorum cevabınız için.
Size önerilen değer 40 mı? Mantıklı değil ki bu değer hocam. Bir hata olmasın?
Markadan markaya değişiklik olabilir.
Biz COMPAS 700x38 lastiğe 70 kg için 40 PSİ de kullanıyoruz.
lastiğin üreticinin verisi çok önemli.:)

• Beğen
Tepkiler: retrower
Markadan markaya değişiklik olabilir.
Biz COMPAS 700x38 lastiğe 70 kg için 40 PSİ de kullanıyoruz.
lastiğin üreticinin verisi çok önemli.:)
Anladım demek istediğinizi 😊
Bugün bir bisikletçiyle karşılaştığımda ön ve arka lastiklerini farklı PSI değerlerinde kullandığını öğrendim. Sizin öneriniz 65 PSI değeriydi. Peki her ikisi içinde mi bu değer geçerli, yoksa ön için ayrı arka için ayrı değerler mi kullanmak gerekir?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Anladım demek istediğinizi 😊
Bugün bir bisikletçiyle karşılaştığımda ön ve arka lastiklerini farklı PSI değerlerinde kullandığını öğrendim. Sizin öneriniz 65 PSI değeriydi. Peki her ikisi içinde mi bu değer geçerli, yoksa ön için ayrı arka için ayrı değerler mi kullanmak gerekir?
Malum bisiklete bindiğimizde yükün yarıdan fazlası arka lastiğe biniyor. Önlere daha az yük kalıyor.

Ben ön lastiklere arkaya göre 2-3 psi az basıyorum.:)

• Beğen
Tepkiler: Hidiman
(link)

Bi de burdan deneyin.

ortalama kaç basmalıyız yani ortalama şu değer denemez mi? her şeyi bu kadar ince düşünmek hayatta yorucu oluyor.

ortalama kaç basmalıyız yani ortalama şu değer denemez mi? her şeyi bu kadar ince düşünmek hayatta yorucu oluyor.
lastiğin üzerinde yazıyor aslında zayıfsanız alt sınıra kiloluysanız üst sınıra ortalam kilodaysanız orta bir değere şişirin

Geri