Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Doğru Türkçe kullanımı

Merhabalar.
Forumda çok eski değilim. Tam olarak işleyişi bilmiyorum. Forumda bazı mesajlardaki kelimelerin büyük kısmı kısaltarak ve hatalı yazılmış. Başka alanlarda açılmış forumlarda dikkatsiz, dili umursamadan yazılmış mesajlar siliniyor ya da düzelttiriliyordu.
Tabiki dilekçe yazar gibi ya da Türkçe öğretmenimize kompozisyon yazar gibi
konu açmamız çok zor. Mesaj içinde hatalı yazımlar olabiliyor. Ama bu bir iki tane olabilir. Paragraf, büyük-küçük harf hatalarıda neyse. Ama sürekli kelimelerin yanlış yazılması okuyucuyu çok rahatsız ediyor.
"Herkes doğrusunu biliyor, burada yanlış yazmakla bişey olmaz" gibi masum bir düşünce belki 20-30 yıl sonra Türkçemizi bize unutturabilir. Evet bu kadar ciddi bir konu. Çünkü aynı yanlış yazı dilini günlük hayattaki kağıt üzerine yazılan ifadelerde de çok kez görmeye başladık.
Yanlış anlaşılmasın ben de imla kurallarını çok iyi bilmiyorum. Ve mesajlarda aceleyle bir sürü hata yapıyorum. Benim bahsettiğim mesajın tamamının hatalarla dolu olması.
"Word" yazı programındaki yanlış kelimeleri kırmızı çizgiyle uyaran sistem forumdaki mesaj panosuna uyuglanabilir mi? (Ya da var mı). Böyle bir Türkçe denetimini belli bir oranda geçemeyen mesajın gönderilmesini engellese, düzeltme yapıldıktan sonra izin verse çok güzel olurdu. Teknik bilgisi yüksek arkadaşların (yönetimin) bu konudaki cevaplarını ilgiyle bekliyorum.
Teşekkürler.

(Bir bankanın sitesinde bile "olacak" yerine "olucak" yazılmış).

Scudo
Bahsettiğiniz tarz denetim google chrome internet tarayıcı programında var.. Kullanışlı oluyor ;)

• Beğen
Tepkiler: Barış Doğan
İlginiz ve duyarlılığınız için teşekkürler. Bu tarz yazım hataları ve bilerek günlük kullanım dilini yazı diline taşıyarak bilinçli yapılan imla hataları ile ilgili daha önce de konular açılmıştı. Bu konudaki rahatsızlık devam ediyor ki sizde bunu belirtmek ihtiyacı hissetmişsiniz. Tüm üyelerden bu konuya hassasiyetle yaklaşmalarını bir kere daha rica edelim.

Burak Doga, değindiğiiz konu gerçekten önemli bir konu ve bu konu hakkında da sürekli sıkıntı yaşıyoruz. Araştırabilirsiniz forum geçmişinde bu ve buna benzer yazım kuralları, kısaltmalar, forumda kullanılması gereken diller hakkında çok defalar konu açtım. Genelde duyarlılık ve dikkat bu konuların açıldığı tarihlerde artsa da, gelen yeni üyeler ve biraz da unutkanlıkla hızlı bir şekilde tarihin tozlu yapraklarındaki yerlerini alıyorlar...

Bunu bizim yönetim olarak, mesaj mesaj kontrol etmemiz neredeyse olanaksız, bir de şu açıdan düşünün, kötü yazılmış bir mesaja 1 dk sonra çok düzgün bir Türkçe ile yanıt verilmiş olabiliyor, ilk mesajı silerseniz, ikinci mesaja da kıymak zorunda kalıyorsunuz.

Programsal anlamda VBulletin bu tip bir hizmet sunmuyor, o nedenle bu durumu o noktada engellemek de söz konusu değil. Tüm iş, üyelerimizin duyarlılığına kalıyor anlayacağınız.

Bu konuyu gündeme taşıdığınız için tekrar teşekkürler...

Bu konuda göstermiş olduğunuz hassasiyetten ötürü çok teşekkürler. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi konu çok hızlı bir şekilde unutuluyor. Belki bir uyarı getirilebilir açılış sayfasına, minik bir pencere açılır ve orada bir hatırlatma yapılabilir. Saygılarımla.

• Beğen
@HaliliOzturk
Forum kurallarında bu konu yazılmış, mutlaka uyarı konuları açılmıştır ancak Hasan beyin de değindiği gibi biraz daha caydırıcı tedbirlerin faydalı olacağını düşünüyorum. Mesela bir akvaryum forumunda mesaja küçük harfle başlamaya izin verilmiyor. Çok özensiz mesaj yazanların bir süreliğine kısıtlamalarla karşılaşağı belirtilebilir.
Teşekkürler.

Ben de caydırıcı önlemlerden yanayım bu konuda, gündeme gelmişken belirtmek isterim. Açıkçası düzgünce yazmayan kişileri ciddiye alası gelmiyor insanın. Yaptırım konusunda yönetim-kullanıcı ilişkisini hızlandırmak adına, raporla/yöneticiye bildir gibi bir tuş olursa çok faydalı olur diye düşünüyorum. Yönetici/düzenleyici arkadaşların uyarıları çok daha etkili oluyor çünkü bizim uyarılarımızdan.

Kullanıcılar olarak, gördüğümüz yazım/noktalama hatalarını, duruma göre özel iletiyle ya da başlık altından belirtmek ve bununla beraber eksi oy vermek bir nebze olsun etkili olabilir. Ben üşenmeyip uğraşıyorum genelde.

• Beğen
@Bedreddin
Fazlasıyla katılıyorum. Bu güzel ve etkili bir çözüm. Yetkili arkadaşlar her mesajı inceleyip kullanıcıyı uyarıp cezalandıramaz ancak başka kullanıcılar tarafından şikayet edilmiş mesajlar yada üyeler kolay takip edilebilir.

konu hakkında hassasiyet gösteren arkadaşlara teşekkürler. Ben de ana dilimizin (mümkün olduğunca) kurallarına uygun kullanılmasına özen gösterilmesi taraftarıyım. Bazı bariz hatalar çok can sıkıcı görünüyor. Örneğin, "değil" yazılacak ama "deyil" şeklinde yazılmış. Bu çok basit bir imla hatası, benzeri pek çok örnek var ve özellikle yukarıda verilen örnekteki kelimeyi "y" ile yazan, böyle bilen ne kadar çok kişi varmış, hayret edilecek bir durum. Başka forumlarda da aynı hatalar sıklıkla yapılıyor. Tabii amaç kişilere Türkçe dersi vermek değil biraz daha dikkat edilmesini sağlamak. Bir örnek de öğrencilerimin sınav kağıtlarından vermek istiyorum. Üniversite okuyan pek çok öğrencinin "fotokopi" yi "fotokoBi" olarak yazdığını görüyorum. İnsanlar artık duydukları gibi yazmaya başladılar, çünkü kitabın yerini TV ve PC aldı, buralardaki seviye de belli maalesef.
Çok uzatmak istemem ama dilimizin özelliklerinin korunması için lütfen biraz daha dikkat edelim, saygılar

Bu konuya değindiğiniz için çok teşekkürler. Evet çoğumuz çok iyi yazamıyor olabiliriz,kimse Türkçe profesörü değil sonuçta ama en azından büyük küçük harflere,noktaya virgüle dikkat edilsin artık yahu.. Nokta virgül bile koymayı bilmeyen arkadaşlar var forumda ve yazdıkları yazıyı okumaya tenezzül bile etmiyorum genelde. Çok itici geliyor insana. Lütfen dikkat edelim hiç mi gazete,dergi,yazı okunmuyor bu kişiler tarafından ?

• Beğen
Bu forum eğer Türkiye de bisiklet konusunda lider bir forum olduğunu iddaa ediyorsa, Türkçe nin kullanımı konusunda bazı düzenlemelere gitmeli.

Benim örnek vermek istediğim durum, diğer bir forum sitesi olan agaclar.net sitesinin forum sayfası. Burada eğer Türkçe ye uygun olmayan bazı kelimeleri kullandıysanız, yazdıklarınız yıldız yıldız yıldız (*******) şeklinde gözüküyor. Sonra mesajı atan kişi düzeltmek durumunda kalıyor. Bu uygulama bisiklet foruma da eklenebilir.
Ayrıca sürekli olarak Türkçe imal ve yazım kuralı ihlali yapanlar var ise bunlar uyarılabilir.

Bu forumda nokta ve virgül kullanmadan yazı yazıp, ondan sonra "emeğe saygı" diye dilenen insanlar var. Umarım forumdaki Türkçe kullanımı biraz düzelir.

• Beğen
Merhaba arkadaşlar,
Forum içerisinde dolaşırken bir çok şeyi okuyorum ama anlayamıyorum. Bunun nedeni ise çoğunluğun noktalama ve imla kurallarına dikkat etmiyor olması. Artık cümleye büyük harfle başlayan insanları mumla arar oldum. Amacımız bir şeyler paylaşmak, öğrenmek, öğretmek ise neden anlaşılmaz, yanlış ve eksik cümleler kuruyoruz? Sanırım bazı forum kuralları yüzünden kullanıcılar sadece mesaj yazmış olmak için yazıyorlar.

@Muammer D.

Acaba imzanızda ki imla kurallarının farkında olan kaç kişi vardır diye sorsam size? Mesaj yazmak için yazmaktan öte kelime dağarcığı, cümle içi kullanımı ve bilgisi bu. Nedenini aramaya gerek yok, kaba tabirle tarzanca yuvarlanıp gitme. Anlaşılıyor mu anlaşılıyor şeklinde bir savunma da gelirse şaşırmayınız.

Sevgiler.

• Beğen
Tepkiler: Muammer D.
@Dogukanaksu

Aslında bir çoğu anlaşılmıyor. Ama sanırım yazanlar bunun farkında değiller. Yazılan bir çok şeyi ikinci kez okumak ve ne anlama geldiğini tahmin etmek zorunda kalıyorum. Bir kaç kişi de olsa sizin gibi dikkat edenler var en azından.

iletişim gazetecilik mezunuyum bende genelde forumlarda yazarken dikkat etmiyorum.

neyse bir bilgi de ben vereyim. Belediye, Müdürlük gibi kurum ve ünvanlarda aitlik eki geldiğinde üstten ayrılmıyor. Beşiktaş Belediyesinin derken ya da bilmem ne Müdürlüğünün derken üstten ayırmaya gerek yok. Bunu TDK diyor.

öylesine yazayim dedim:))

@refah terzi

Keşke öylesine yazarken de cümlelerinize büyük harf ile başlasaydınız.

@Gözde Sanbay

Konuyu açan kişinin imzasına baksaydınız ''de'' ekinin nasıl yazıldığını anlardınız. :)

Geri