Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Faiz nedir, nasıl belirlenir ve neden değişir?

gültekin

Forum Demirbaşı
Tepki
260
İsim
Ahmet Gültekin Gültepe
Bisiklet
Specialized
Merhaba değerli arkadaşlar.
Uzun zamandır uğramadığım ekonomi bölümüne bugün uğradım ve çok güzel çok faydalı birkaç yazı okudum. Benim de katkımın olabileceğini düşünerek, faizlerin nasıl belirlendiği, nasıl değiştiği, değişim sonucunda neler yaşanabileceği konusunda nacizane bilgilerimi bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlarla paylaşmak istedim. Anlatımlarımda fazla detaya girmek istemedim, hem zamandan dolayı hem de ekonomi eğitimi almamış arkadaşların konuya yabancı kalmaması isteği ile. Konular örneklerle oldukça basit anlatılmıştır. Verilen örneklerden bazıları uç durumları göstermekle birlikte veriliş amacı sadece konunun daha kolay kavranabilmesi amaçlıdır. Ekonomik olaylar kısa kısa birer örnekle anlatılmaya çalışılmıştır. Ekonomik sonuçlar sadece örneklerde verilen durumlar nedeniyle değil, başka nedenlerden dolayıda gerçekleşebilir, daha önce de belirttiğim gibi ayrıntıya girmeden sadece konuyu kavrama amaçlıdır. Anlatımlarımda sürçü lisan ettiysem şimdiden özür dilerim.

Bazı temel kavramlar:

Faiz: Sermayenin kira maliyeti.
Mal Piyasası: Tüketim mallarının ve hizmetlerin alınıp satıldığı piyasadır.
Para Piyasası: Para, tahvil, hisse senedi, konut ve diğer servet biçimlerinin alınıp satıldığı piyasa türüdür.
Maliye Politikası: Hükümetin mal ve hizmet piyasası dengesini etkilemek için uyguladığı politika araçlarına verilen genel ad.
Maliye Politikası Araçları: Maaş ödemeleri (Polis, öğretmen aylıkları vb.), transfer Ödemeleri (Emekli aylıkları, sosyal yardımlar …), kamu harcamaları (Yol yapımı, alt yapı çalışmaları gibi harcama kalemi oluşturan harcamalar), vergi oranları, gümrük tarifeleri, ithalat kotaları vb.
Para Politikası Araçları: Açık piyasa işlemleri (Örneğin: Döviz kurunu düşürmek amaçlı para piyasasına döviz satmak.), Reeskont oranı, Zorunlu karşılık oranı vb.

Faiz oranı nasıl belirlenir:

Faiz oranını, ekonomide mal ve para piyasasının eş anlı dengesi belirler. Bu denge nasıl gerçekleşir? Örneğin bisiklet forum bizim ülkemiz olsun. Ve ülkemizin para piyasasını bisiklet forum vatandaşlarının ceplerindeki para oluştursun. Mal piyasasını ise ikinci el bölümü temsil etsin. Şimdi bu ülkede para ve mal piyasasının dengede olması için mal piyasasını temsil eden ikinci el bölümündeki malların piyasa değerinin toplamı bizim ceplerimizdeki paraların toplamı kadar olması gerekir. İşte gerçek dünya ekonomilerinde de denge bu şekilde gerçekleşir. Gerçekleşen denge durumuna karşılık gelen bir faiz oranı mevcuttur. Bu faiz oranı, piyasa faiz oranını temsil eder.

Faiz oranları neden değişir:

Yukarıda bahsedilen para piyasasının veya mal ve hizmet piyasasının herhangi birinde ya da ikisinde denge durumunun değişmesi sonucu faiz oranları değişir. Mal ve hizmet piyasasının ya da para piyasasının dengesi nasıl değişir?

Mal ve hizmet piyasasındaki değişmeler: Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar sonucunda değişme gösterir. Örneğin memur maaşlarına zam yapılması, vergi oranlarının düşürülmesi vb.

Para piyasasındaki değişmeler: Merkez Bankası’nın para piyasasına müdahalesi sonucunda para piyasasındaki denge değişir. Örneğin Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranını düşürmesi, piyasada parasal genişlemeye neden olur bu durum para piyasasında yeni bir denge durumu yaratır.

Yukarıda bahsedilen piyasalardaki değişmeler sonucu, tekrardan yeni bir denge noktası oluşur ve bu yeni denge noktasında faiz oranları yeniden belirlenir.

FAİZ ORANLARI HANGİ DURUMDA HANGİ YÖNDE DEĞİŞME GÖSTERİR

Yukarıda bahsedilen piyasalardaki değişimleri biraz daha detaylı inceleyelim. Aşağıda verilen örnekler kapalı bir ekonomide gerçekleştiği düşünülmektedir.

Mal ve hizmet piyasasındaki değişmelerin faiz oranları üzerindeki etkisi:

Hükümetin memur maaşlarında ani ve yüksek bir artış yaptığını düşünelim. Memur maaşlarındaki artışlar memur kesimin refah düzeyini artıracak ve daha çok tüketim yapmalarına neden olacaktır. Bu tüketim artışı toplam talepte bir yükselişe neden olacak ve fiyatlar genel düzeyinde yukarı yönde bir baskı oluşacaktır. Toplam talep ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki baskıyı kaldırmak amacıyla tüketimdeki ani artışı engellemek gerekmektedir. Tüketimdeki ani artışın engellenmesi piyasadaki nominal para talebinin düşürülmesiyle gerçekleştirilebilir(Daha başka çözümlerde mevcut). Merkez Bankasının faiz oranlarını yükseltmesi, piyasadaki aşırı para talebini ortadan kaldırır. Bunun nedeni, insanların tüketim yapmak yerine paralarını bankalara yatırarak yükselmiş olan faiz oranından yararlanmak istemesidir. (Örneğimiz çok uç bir durumdur. Dış dünyanın var olduğu bir ekonomide faiz oranları üzerinde oynama yapmak aslında bu kadar basit değildir çünkü çok farklı durumlarla sonuçlanabilir. Örneğimizi daha kolay kavramak amacıyla basitleştirilmiş şeklidir. Kapalı ekonomi olarak örneklendirilmesi bunun içindir.) Mal ve hizmet piyasasındaki değişmelerin daha farklı nedenleri de vardır. Örneğimiz, mal ve hizmet piyasasındaki değişmelerin faiz oranları üzerindeki etkisini temel kavramak amacıyla basit bir dille anlatılmıştır.

Para piyasasındaki değişmelerin faiz oranları üzerindeki etkisi:

Yine bu durumu bir örnek ile açıklayalım. Ülkemizde bir ekonomik durgunluğun olduğunu, yatırımların düştüğünü düşünelim. (Tıpkı şu anda dünyada ve ülkemizde olduğu gibi.) Ekonomiyi canlandırmak amacıyla Merkez Bankası ekonomideki para stokunu artırsın. İlk durumda yani faiz oranları değişmeden, ekonomide bir para arzı fazlası oluşacaktır. (Basitçe bankaların kredi vermek istemesi fakat bireylerin bu krediyi almak istememeleri.) Piyasada oluşan para arzı fazlasını eritmek için faizlerin düşürülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni bireylerin düşük faizden borçlanarak tüketimlerini arttırmaları ve yatırımcıları da düşük faizle borçlandırarak yatırım yapmalarını teşvik etmektir. Bu sayede ekonomideki durgunluğu canlandırmak mümkündür. Güncel ekonomiye de bakacak olursak bankalarının faiz indirimlerine gittiği görülmektedir.

FAİZLERDEKİ HAREKETLENMELERİN GENEL ETKİLERİ

Faiz oranlarının düşmesi:

Herhangi bir nedenden dolayı faizlerde bir düşüş meydana gelirse meydana gelebilecek ekonomik olaylar
1) Yatırımlar artar
2) Tüketim artar
3) Ülkeden sıcak para çıkışı olur
4) Sıcak paranın çıkması ulusal paranın değer kaybetmesiyle sonuçlanır
5) Paramızın değer kaybetmesi ülkemizin uluslar arası pazarda rekabetçi duruma geçmesine neden olur.
6) İhracat artar ithalat azalır
7) Ülkenin faiz ödemeleri artar(ulusal paranın değer kaybetmesi nedeni ile)
8) Sıcak paranın dışarı çıkışını engellemek amacıyla tekrardan faiz oranları yükselmeye başlar(Çiller döneminde faiz oranlarını tavan yapması bu nedenden dolayıdır.).

Faiz oranlarının yükselmesi:

Herhangi bir nedenden dolayı faizlerde bir artış meydana gelirse meydan gelebilecek ekonomik olaylar.
1) Yatırımlar azalır
2) Tüketim düşer tasarruf artar
3) Ülkeye sıcak para girişi olur
4) Sıcak para girişi ulusal paranın değer kazanmasına neden olur (Dolar, euro düşer)
5) Ülke uluslar arası pazarda rekabet gücünü kaybetmeye başlar
6) İthalat artar ihracat azalır

Faiz oranlarının yükselmesi yada düşmesi sonucu oluşabilecek ekonomik olaylar yukarıda sıralanmıştır. Olaylar oluşum sürecine göre değil tamamen gelişigüzel şekilde sıraya koyulmuştur.(İçinde bulunulan duruma göre oluşum süreci farklılıklar gösterir)

Saygılarımla
Ahmet Gültekin Gültepe

Scudo
Ahmet kardeşim olayı çok kısa ve öz ifade etmişsin:) Fakat anlamadığım ufak noktalar oldu (Koyu işaretledim)

"
Faiz oranlarının düşmesi:

Herhangi bir nedenden dolayı faizlerde bir düşüş meydana gelirse meydana gelebilecek ekonomik olaylar
1) Yatırımlar artar
2) Tüketim artar
3) Ülkeden sıcak para çıkışı olur
4) Sıcak paranın çıkması ulusal paranın değer kaybetmesiyle sonuçlanır
5) Paramızın değer kaybetmesi ülkemizin uluslar arası pazarda rekabetçi duruma geçmesine neden olur.
6) İhracat artar ithalat azalır
7) Ülkenin faiz ödemeleri artar(ulusal paranın değer kaybetmesi nedeni ile)
8) Sıcak paranın dışarı çıkışını engellemek amacıyla tekrardan faiz oranları yükselmeye başlar(Çiller döneminde faiz oranlarını tavan yapması bu nedenden dolayıdır.).

Faiz oranlarının yükselmesi:

Herhangi bir nedenden dolayı faizlerde bir artış meydana gelirse meydan gelebilecek ekonomik olaylar.
1) Yatırımlar azalır
2) Tüketim düşer tasarruf artar
3) Ülkeye sıcak para girişi olur
4) Sıcak para girişi ulusal paranın değer kazanmasına neden olur (Dolar, euro düşer)
5) Ülke uluslar arası pazarda rekabet gücünü kaybetmeye başlar
6) İthalat artar ihracat azalır
"

Anlamadıgım nokta burada sıcak para çıkışı olması konusunda (yani faizlerde bir düşüş meydana gelirse neden ülkemizin parası dışarı çıkıyor..? ve neden paramız değer kaybediyor..?)

Dünya da geçerli olan bir faiz oranı olsun mesela %5. Ve bizim ülkemizdeki faiz oranıda %5 olsun. Ve ülkemizde parasını değerlendiren yatırımcıları düşünelim. Yatırımcılar paralarını %5 üzerinden değerlendirmektedir. ülkemizdeki faiz oranının düştüğünü düşünelim mesela %4. Bu durumda yatırımcı parasını düşük faiz yerine dünyanın herhengibir yerindeki (faiz oranı bizimkinden yüksek olan) daha yüksek faizden yararlanmak için çeker. Dolayısıyla ülkedeki döviz miktarı düşer bu durum dolar, euro gibi yabancı paranın değerinin artmasına dolayısıyla tl nin değer kaybetmesine neden olur.

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper
Faiz konusunda yazıllanlara katılıyorum faizin yükselmesi o ülkedeki yabancı para rezervini arttırır fakat bu öngörüler istikrarlı bir siyasi ve ekonomik ortamda geçerlidir.
Yabancı sermaye el deymemiş kıza benzer bazen faiz ne kardar yukarda olursa olsun yabancı para istikrarın bozulduğu, devlet için çatışmaların olduğu her ortamda kaçar gider .
Tabiki faizin diğer yatırım enstrumanlarıda önemli bir etkendir

• Beğen
Tepkiler: gültekin
@KoxS
Tabiki sıcak para faizin en yüksek olduğu ülkeye değil faizin ve risk puanının en uygun olduğu ülkeye giriş yapar.

• Beğen
Tepkiler: bfatih ve KoxS
Faiz oranı nasıl belirlenir:

Faiz oranını, ekonomide mal ve para piyasasının eş anlı dengesi belirler. Bu denge nasıl gerçekleşir? Örneğin bisiklet forum bizim ülkemiz olsun. Ve ülkemizin para piyasasını bisiklet forum vatandaşlarının ceplerindeki para oluştursun. Mal piyasasını ise ikinci el bölümü temsil etsin. Şimdi bu ülkede para ve mal piyasasının dengede olması için mal piyasasını temsil eden ikinci el bölümündeki malların piyasa değerinin toplamı bizim ceplerimizdeki paraların toplamı kadar olması gerekir. İşte gerçek dünya ekonomilerinde de denge bu şekilde gerçekleşir. Gerçekleşen denge durumuna karşılık gelen bir faiz oranı mevcuttur. Bu faiz oranı, piyasa faiz oranını temsil eder.

bu ikinci el bölümünü açarmısınız.... tam olarak ne anlama geliyor...

Merkez Bankası Hangi Faiz Oranlarını Belirler?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), ülkemizde tüm para ve kur politikalarının düzenlenmesinden sorumlu bağımsız kamu kuruluşudur. Aynı zamanda dolaşıma kağıt para sağlanması ve kontrolünü de yapmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından devlet adına para basma yetkisi TCMB’ye devredilmişti. Hazine’nin denetiminde bastırılan madeni paralar, TCMB’nin kontrolü altında piyasaya sürülmektedir.

Dolar kurunun 7,20 liralık rekorunun ardından TCMB’nin faiz oranlarını artırıp artırmayacağı, hangi oranda bir hamle yapacağı, en çok sorulan soru olmuştu. Para Politikası Kurulu Toplantısı, faiz oranları ile ilgili kararların alınması adına merakla takip edildi. Toplantıdan çıkacak faiz kararının ise kur üzerinde etkili olarak aşağı çekmesi beklendi. Buna karşın uzun soluklu bir etki yaratılamadı. İşte bu noktada, TCMB’nin hangi faiz oranlarını belirlediği ve ne işe yaradığı konusu merak edilmeye başlandı.

Konumuza geçmeden TCMB’nin görevlerine göz atmak istedim:
  • Fiyat istikrarı sağlamak, tüm merkez bankalarının öncelikli görevidir. Bu noktada enflasyonu kontrol altında tutmak, finansal istikrarı sağlamak, para ve döviz piyasalarını düzenleyici tedbirler almak ilk görevler olarak görülebilir.
  • Kağıt para basımı ve para arzı, diğer bir görevdir. Merkez bankaları devlet adına piyasaya para arz eder ve likidite sağlar.
  • Kambiyo rejimi olarak bilinen Türkiye’de uygulanacak döviz kuru rejimini belirlemek ve uygulamak da TCMB’nin görevidir.
  • Türkiye’nin altın ile döviz rezervlerini saklar ve yönetir.
  • Ödeme sistemlerinin güvenli ve sorunsuz çalışmasını sağlar.
  • Merkez bankaları, ülkedeki fiyat istikrarını sağlamak için faiz oranlarında değişikliğe giderler. Ama bu noktada hükümetin ekonomi politikaları ile uyumlu bir faiz politikası uygulanması gerekir. Birbirine ters düşen politikalar, ülkemizde son 1 yılda görülen etkisiz hamlelerle açıklanabilir.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah ozturk
Faiz, İslam tarihi açısından irdelediğimizde, islamiyetten hemen önce, ailelerin doğan kızlarını, ilerde faiz veren adamlardan para almak zorunda kalırım, alır da ödeyemezsem kızlarıma el koyarlar ve onları burada yazmak istemeyeceğim şeyleri yaparlar diye, daha doğar doğmaz gömdükleri bir kara düzendir. Hz Muhammed bu durumla savaşmıştır. İslam bunun üzerine kuruludur. ince iştir. para ile faizi karşılaştırmayın. para, takas aracıdır. değerini, basıldığı ülkenin fiziksel gücü belirler.

• Faiz sonuçtur, sebep değildir.
  • Neyin sonucudur? >> Ülkenin enflasyonundan kaynaklı olarak 1 birim parasının bir yıl sonrasının bugünden fiyatlanmasıdır.
  • Reel enflasyon %30 iken , piyasa faizlerinin %30 un çok altında olması zordur.
  • Faizleri düşürmek için enflasyonu düşürmek gerekir.
  • Enflasyonu düşürmenin çeşitli yolları vardır.En kısa ama en acı yolu halkın alım gücünü düşürerek, mal ve hizmet talebini azaltmaktadır.
  • Halkın alım gücü nasıl düşürülür? (yeni vergiler bindirilir, ülke parası devalüe edilir- kamu yatırımları kesilir-emek piyasasına düşük zam yapılır)
  • Bu acı reçete hep son koz olarak kullanılır, genel de bu reçeteyi uygulayanlar iktidarı kaybederler. Bundan dolayı acı recete için genel olarak seçim sonrası uygulamaya geçilir.
  • Acı olmayan reçetede vardır, ama biraz uzun süre ve fedakarlık gerektirir. Genel olarak kamu harcamalarının kısılıp, uygun vergi ve bürokratik ortamın hazırlanması, girişimcilerin ve yatırımcıların hukuken korunaklı hale gelmesi,adalet sisteminin hızlı yürümesi, siyasetin doğrudan piyasaya müdahale edememesi için kendini kısıtlaması (bağımsız Merkez Bankası, SPK gibi...), ulusararası anlaşmalara taraf olarak yabancı yatırımcıya da güven verilmesi gerekir. Özet olarak; hem iktidara geleceksin , hem de iktidar olduktan sonra yetkilerini siyasi olarak kısıtlıyor olman gerekir. Türkiye gibi ülkelerde böyle bir oto-kısıtlama ; ülkenin güç kaybetmesi , iç işlerimize karışılması, dış mihraklar gibi algılanıp maalesef halk tarafından (hem sağ hem sol) rağbet görmez.
  • Uzun yıllar iki ileri bir geri gidip-gelmemizin sebebi yukarıdaki iki reçete arasında gidip gelmemizdir dostlar.
Syg

• Beğen
Tepkiler: Kmlmnkl
acı olmayan reçete uygulandığında siyasi yetkilerin kısıtlanması ne demek? işler yoluna girecekse siyasilerin piyasaya müdahalesine de gerek yok. hoş müdahale ettilerde ne oldu? açıklayabilir misiniz?

@eSEOZdee İktidarın Kendini kısıtlamak ne demek ? Şu demek; Merkez Bankası , Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu , Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu,Rekabet Kurulu,Rtük, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi idari kurumların , HSYK,Danıştay, Yargıtay, Sayıştay gibi hukuk kurumlarının başkan ve kurullarının seçiminin ve atanmasının tek bir kişi/parti tarafından değilde,TBMM tarafından önerilen adaylar arasından , nitelikli çoğunluk usulune göre seçilmesi demektir.Aynı zamanda bu kurullara güçlü yetki vererek , yetkinin siyasi otoriteden uzaklaşması sağlanmalıdır.
Umarım açıklayıcı olmuştur. Syg

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci
Hele ki şu faiz değil de "Finansman" veya "Organizasyon" bedeli diyerek faiz oranı uygulayan kar paycısı muhafazakâr bankacıklar yok mu..Gönlünü ferah tutup yattığı yerden "kâr payı" alan hacı-hoca takımının bankaları..

faiz nedir ? eyvallah güzel soruda kim biliyor kardeşim fed nedir .amerikan merkez bankası kimin kim biliyor ,en büyük iki ortağı rockefeller ailesi ve rotschild ailesi ,david rochild 'i tanıyan varmı yakınen tanıyorum arkadaşımdır ,sürekli takip ediyorum onları ergün diler sayesinde isteyen takip eder ,2019 'da ne olacak rotschild dergisi verdi müjdeyi kapkara bi kapak yani savaş ,the ekonomist derginin adı
paranın yönünü izleyin gerçeği bulacaksınız ,1700 başlarından bu yana gelmiş olan savaşların en büyük finansörününde kolay kolay yenileceğini asla zannetmiyorum bu mesele mayer rotschild ile başladı ,faizde bunların elinde borsada dövizde 3 elemanı acaip kullanırlar ve asla kaybetmezler anca ufaklar kaybeder küçükler yok olacak büyük tiranlar yaşayacaktır,
13 aile var topu topu ama en büyükleri rockefeller ve rotschild aileleridir,
şu anda trump dediğiniz adamı pentagon yani silahcılar getirdi ,george soros önce rotschild ailesine çalışırken
çark ederek rockefeller tarafına geçti bu iki aile arasında akdenizde ve ortadoğuda enerji kavgası başlamıştır bu nedenle 3 üncü dünya savaşı bu iki aile arasında olacaktır suikastlar yapıldı ölenler oldu ,kraliçe pentagon tarafına geçti korkudanmı bilinmez silahçıların şakası yoktur suikast ile aynen öldürürler,2019 karanlık savaş ve suikastlar şeklinde devam edecektir özellikle suriye savaşıda asla bitmeyecektir 30 yıl savaş var orada ,

şunu asla unutmayın bu iki aile dünyanın yüzde 60 'ına sahiptir devlet üstünde devlet olmuşlardır buda neyi getirir asla dünyada demokrasi felan beklemeyin onlar ne derse o olacaktır görünen köy kılazvuz istemez iki büyük ailenin kendi aralarındaki kavgadan onlar asla zarar görmeyeceklerdir dünya halkı görecektir benden söylemesi,

Şöyle bir twetterda bakınam dedim. Herkes Yeni bankacılık düzenlemeleri ve yeni faiz oranlarından şikayetçi, atılan bazı faiz hesaplama tabloları gerçektende insanlara hak verdirtecek türden faiz oranları, dünya genelinde batan banka haberleri gelirken, heleki koca ABD'de bile banka batıyor, bizim ülkemizde neden bankalar bu halde, tabiki batsınlar diye deniyorum, ama rakamlara bakınca eskiden tefecilik yapanlardan bir farkları kalmadığı ortada, birde devletin bir takım getirdiği yasaklara bile uymuyorlar, örnek verecek olursak kredi kartı aidatı, bu işin sonu nereye gider.
Aşağıya x bir vatandaşın hesapladığı tabloyu bırakıyorum.
Screenshot_2023-05-19-22-48-12-31_0b2fce7a16bf2b728d6ffa28c8d60efb.jpg

Yorumu size bırakıyorum.🤔

Şöyle bir twetterda bakınam dedim. Herkes Yeni bankacılık düzenlemeleri ve yeni faiz oranlarından şikayetçi, atılan bazı faiz hesaplama tabloları gerçektende insanlara hak verdirtecek türden faiz oranları, dünya genelinde batan banka haberleri gelirken, heleki koca ABD'de bile banka batıyor, bizim ülkemizde neden bankalar bu halde, tabiki batsınlar diye deniyorum, ama rakamlara bakınca eskiden tefecilik yapanlardan bir farkları kalmadığı ortada, birde devletin bir takım getirdiği yasaklara bile uymuyorlar, örnek verecek olursak kredi kartı aidatı, bu işin sonu nereye gider.
304541 dosyayı görüntüle

Kredi faizi dururken piyasa faizini de göz önünde tutun. Biri birinden pahalıysa pahalıdır, ucuzsa ucuzdur. Tek taraflı işlemiyor. Markette aldığın domatesin fiyatı artmıyorsa pahalı, krediden hızlı artıyorsa kredi bayağı ucuz demektir.

304541 dosyayı görüntüle

Kredi kartı aidatı için konuşacak olursam ben her kartım için her yıl takip ediyorum. Kesildiği an farkettiğimde bankayı arayıp söyleniyorum. Ya parayı geri yatırıyorlar ya bonus olarak yüklüyorlar. Genel bir bilgilendirme olsun diye yazdım. Bu sene bir de 200 300 lira idi yani. Hakkınızı arayın.

• Beğen
Tepkiler: ErzincanLee
Bazı arkadaşlar 2021'de geri ödemesiz kredilerle bankaların hortumlandığını farketmemiş. Bu günler o günlerin neticesi, elbette hortuma sessiz kalırsak gün gelir biz öderiz...

Kredi kartı aidatı için konuşacak olursam ben her kartım için her yıl takip ediyorum. Kesildiği an farkettiğimde bankayı arayıp söyleniyorum. Ya parayı geri yatırıyorlar ya bonus olarak yüklüyorlar. Genel bir bilgilendirme olsun diye yazdım. Bu sene bir de 200 300 lira idi yani. Hakkınızı arayın.
Kartı alırken aidatı kabul etmiyor musunuz sözleşmede?

Liberal ekonomi sisteminde paraya ihtiyaç duyan kişilere bu parayı sağlamak veya satmak amacıyla kurulmuş bankaların elde ettiği gelirdir. Bir şahsın yine bankaya faiz karşılıği yatırdığı para ise banka açısından satılacak bir mal niteliği taşır. Bu arada iktisat teorisinde yer alan parada mal gibidir.alinir satilir yaklaşımının Kuran'da aynı kelimelerle yasaklandığını belirtmekte fayda var. Bu teoriye göre piyasada mal çok işe değeri azalacağından malın değerini artırmak için bu malın piyasadan çekilmesi gerekir. Bu işlem faizle olmaktadır. Paranın değerinin azalmasi ifadesi enflasyonuda ifade ettiğinden enflasyonu düşürme yaklaşımlarının faiz oranının düşüklüğünü leştirmesi ve artırılması gereğini savunması bu yüzdendir. Bu hususta çok sayıda farklı görüşler vardir

İnsanlar örneğin bir evi veya bir arabayı , damatlık elbiseyi , gelinliği , bir süreliğine kullanma hakkı elde etmek için bir bedel ödüyorlarsa ve buna kiralama/ kira deniliyorsa , parayı da kullanmak / kiralamak için ödenen bedele faiz deniliyor , süreye ve kullanmak isteyenin güvenirirlik durumuna ve özel şartlara göre fiatı değişkenlik gösteriyor.

• Beğen
Tepkiler: hasanazmi
Geri