hidrolik disk fren

Tepki
3
İsim
Osman
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
selamlar abi o parça fren koluyla fren arsında kabloyu birleştiriyor

• Beğen
Tepkiler: Samsam
Scudo

Samsam

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
ENES
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
selamlar abi o parça fren koluyla fren arsında kabloyu birleştiriyor
Evet onu biliyorum. :) Bisikletin üstünde görünce işlevini merak ettim. Sadece kabloları birlestirmiyor galiba.

Tepki
3
İsim
Osman
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
abi video linki koyayım ilk başta birleştirilirken ordan yağda konuluyor
bu linke bakabilirsiniz

• Beğen

Samsam

Daimi Üye
Tepki
348
İsim
ENES
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
abi video linki koyayım ilk başta birleştirilirken ordan yağda konuluyor
bu linke bakabilirsiniz
Tamamdır mantığını şimdi anlamış oldum. Sti kolun hortumu ile kaliperin hortumunu birleştiriyor ,hortumu kesip biçme olmasin diye galiba bu parça. Video için teşekkürler.

Tepki
3
İsim
Osman
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamamdır mantığını şimdi anlamış oldum. Sti kolun hortumu ile kaliperin hortumunu birleştiriyor ,hortumu kesip biçme olmasin diye galiba bu parça. Video için teşekkürler.
ne demek abi bisiklet olararak ne kullanıyorsunz

• Beğen

Goflet

Forum Bağımlısı
Tepki
1.589
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
  • Beğen

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.744
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba
Hidrolik disk frenim lastik söküp çıkardıktan sonra bi anda çok sertleşti ve balatalar geri açılırken çok geç açılıyor ve uzun süre sürtüyor. Açıp kaliperleri geriye itsem de düzelmedi , başına gelen var mı kendim tamir edebilir miyim?

lrfan

Cyclist
Tepki
9.045
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba
Hidrolik disk frenim lastik söküp çıkardıktan sonra bi anda çok sertleşti ve balatalar geri açılırken çok geç açılıyor ve uzun süre sürtüyor. Açıp kaliperleri geriye itsem de düzelmedi , başına gelen var mı kendim tamir edebilir miyim?
Balata spreyi sıkıp temizlemeyi bir deneyin. Balataları söküp piston yağlanabilir ayrıca. Eğer başka bir hasar yoksa hava yapmış da olabilir, bleeding lazım gelebilir...

• Beğen
Tepkiler: BirLebowski

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.744
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Balata spreyi sıkıp temizlemeyi bir deneyin. Balataları söküp piston yağlanabilir ayrıca. Eğer başka bir hasar yoksa hava yapmış da olabilir, bleeding lazım gelebilir...
Teşekkürler Balataları söküp de temizledim yine aynı sorun devam ediyor hava yaptıysa ben tamir edemez miyim zor bi İşlem midir ?

lrfan

Cyclist
Tepki
9.045
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler Balataları söküp de temizledim yine aynı sorun devam ediyor hava yaptıysa ben tamir edemez miyim zor bi İşlem midir ?
Aslında bir kere izlerseniz kendiniz yaparsınız ama önce kit ve yağ satın almanız lazım. Bleed kit diye bulunur, ben kendim yapıyorum, yılda 1 kez yeterli oluyor genelde

1652077253186.png

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.744
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında bir kere izlerseniz kendiniz yaparsınız ama önce kit ve yağ satın almanız lazım. Bleed kit diye bulunur, ben kendim yapıyorum, yılda 1 kez yeterli oluyor genelde

287615 dosyayı görüntüle
Bilgi amaçlı paylaşıyorum, başına gelen olursa diye kabloyu gidon boğazı ezmiş sıkıştırmış söküp düzelttik bisikletçi de düzeldi ön fren

• Beğen
Tepkiler: lrfan ve Peregrine

kallone

Daimi Üye
Tepki
493
İsim
Merida
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilgi amaçlı paylaşıyorum, başına gelen olursa diye kabloyu gidon boğazı ezmiş sıkıştırmış söküp düzelttik bisikletçi de düzeldi ön fren
Kabloyu gidon boğazı sıkıştırdığı için hidrolik basınç iletilmemiş anladığım kadarıyla, kabloların ortalıkta durmaması güzel bir detay ama böyle olumsuzluklar oluyor demek ki.

• Beğen
Tepkiler: BirLebowski
Tepki
26
İsim
Hazar Ö.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Bugün Kron XC75 disk fren bisiklet aldık. Arkadaşım yokuş aşağı inerken fren sıkmamam gerektiğini söyledi. Bunun diskleri aşındırdığını da ekledi. Bunun sebebi nedir ve engellemek için ne yapılabilir acaba?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.188
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Merhaba bir konu hakkında soru sormak istiyorum. Bugün Kron XC75 disk fren bisiklet aldık. Arkadaşım yokuş aşağı inerken fren sıkmamam gerektiğini söyledi. Bunun diskleri aşındırdığını da ekledi. Bunun sebebi nedir ve engellemek için ne yapılabilir acaba?
Arkadaşınızın yokuş aşağı inerken yavaşlamak için ne yaptığını merak ettim.
"Sürekli" ya da "ani/sert" sıkmamak gerektiğini kastetmiş olabilir ama o zaman aşınmadan değil ısınmadan ve güvenlikten bahsederdi.
Frenler çalışma prensibi gereği sürterek çalışır, sürtünme de yüzeyleri aşındırır, disk frense balata ve disk, jant freniyse pabuç ve jant aşınır ama öyle birkaç inişte değil. Zamanı gelince de aşınan değiştirilir. Fren yapılması gerekiyorsa yapılır, aşınmasın diye güvenlikten vazgeçemeyiz.

Tepki
26
İsim
Hazar Ö.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Cevabınız için teşekkürler
Arkadaşınızın yokuş aşağı inerken yavaşlamak için ne yaptığını merak ettim.
"Sürekli" ya da "ani/sert" sıkmamak gerektiğini kastetmiş olabilir ama o zaman aşınmadan değil ısınmadan ve güvenlikten bahsederdi.
Frenler çalışma prensibi gereği sürterek çalışır, sürtünme de yüzeyleri aşındırır, disk frense balata ve disk, jant freniyse pabuç ve jant aşınır ama öyle birkaç inişte değil. Zamanı gelince de aşınan değiştirilir. Fren yapılması gerekiyorsa yapılır, aşınmasın diye güvenlikten vazgeçemeyiz.
Arkadaşın açıklaması şu(Benim bir bilgim yok): Bisiklet freni kaliperli olduğu için yokuşta freni disk tutar ve yokuş aşağı fren yapılınca frenin keçesi aşınır.

Son düzenleme:

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.188
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Cevabınız için teşekkürler

Arkadaşın açıklaması şu(Benim bir bilgim yok): Bisiklet freni kaliperli olduğu için yokuşta freni disk tutar ve yokuş aşağı fren yapılınca frenin keçesi aşınır.
Açıklamasaymış daha iyi olurmuş.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.086
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Zincir dişlileri aşındırıyor, yol yüzeyi lastikleri aşındırıyor, bilyalar çanakları aşındırıyor. Her tarafta aşınma var. Bisiklete hiç bulaşmamak en iyisi. Kafa rahat.