Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

gleeman

Üye
Tepki
1
İsim
ozan
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Scudo

FFatih

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selamlar.
Geçtiğimiz günlerde arkadaşımla bisiklet sürerken arkadaşım bir kaza geçirdi ve ben o sıra panikle bisikleti attım (umit accrue 27.5 hd) ve arkadaşıma baktım. Arkadaşı kaldırdık filan sonrasında bisikletime oturdum ve arka frenin boşa attığını hissettim. Belli hava almıştı ama babam ile ben kendimiz bı şeyler denedik daha da kotu yaptık şimdi fren hiç yok. Bizim olduğumuz semtteki bisikletçiye getirdim değiştirmek daha iyi olur tamir ile aynı parayı harcarsınız dedi. Sorum şu şimdi eskisini tamir mi ettirmek daha mantıklı yoksa Shimano MT 200 mü taktırayım? Şimdiden teşekkür ederim(bisikletin üstündeki stok fren sistemi Logan adlı bir marka ve biraz yağ kaçırıyor gibi fakat benim için bir sorun teşkil etmedi daha) IMG_20210726_154855.jpg

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.908
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selamlar.
Geçtiğimiz günlerde arkadaşımla bisiklet sürerken arkadaşım bir kaza geçirdi ve ben o sıra panikle bisikleti attım (umit accrue 27.5 hd) ve arkadaşıma baktım. Arkadaşı kaldırdık filan sonrasında bisikletime oturdum ve arka frenin boşa attığını hissettim. Belli hava almıştı ama babam ile ben kendimiz bı şeyler denedik daha da kotu yaptık şimdi fren hiç yok. Bizim olduğumuz semtteki bisikletçiye getirdim değiştirmek daha iyi olur tamir ile aynı parayı harcarsınız dedi. Sorum şu şimdi eskisini tamir mi ettirmek daha mantıklı yoksa Shimano MT 200 mü taktırayım? Şimdiden teşekkür ederim(bisikletin üstündeki stok fren sistemi Logan adlı bir marka ve biraz yağ kaçırıyor gibi fakat benim için bir sorun teşkil etmedi daha) 270267 dosyayı görüntüle
Gormeden bir sey soylemek zor.
-Hava yaptiysa veya bir sey gevsedi ciktiysa tamir etmek mantıklı.
-Bir sey kırıldıgi ve/veya patladigi icin yag kaciriyorsa bu parca temin edilip tamir edilebilir mi? Ucreti ne olur?
-Eger cok ciddi bir sorunsa ve tamiri yenisinin fiyatina geliyorsa elbette yenilemek dogru karar.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar
Kisaca sorunu anlatmaya çalışayım.
Bisiklet; 1 aylık scott aspect 920
Frenler : mt200 hidrolik

Yolculuk sırasında on tekerden Çin Çin seklinde ses geliyor. Freni cok cok cok hafif sıkınca bile ses kesiliyor. Ozellikle S seklinde sagli sollu yolda gittigimde ses artıyor.
Bisikleti durdurup on tekeri kaldırdirip elimle tekeri çevirdiğimde hic bir ses yok. Balata ayari vs tam. Hic bir sürtme yok. Ancak surus sırasında ses duyuluyor.

Cok tecrübeli degilim ancak aklıma gelen olabilecek sorun sebepleri
1- Balatalar cok siki degil. Suruste yuk binince ozellikle sagli sollu ani dönüşler in olduğu suruste balatalar disk e çarpıyor ve ses çıkartıyor olabilir. Freni sıkınca da balatalar hafif sıkıştırıldigi icin ses yapmıyor olabilir.
2- Akord ayarlari ile ilgili sorun var. Teker yuk e binince akorddan ses geliyor. Yalniz freni sıkınca ses kesilmesini anlamlandiramadim .

Sorun neden olabilir?

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar

Yolculuk sırasında on tekerden Çin Çin seklinde ses geliyor. Freni cok cok cok hafif sıkınca bile ses kesiliyor. Ozellikle S seklinde sagli sollu yolda gittigimde ses artıyor.
Bisikleti durdurup on tekeri kaldırdirip elimle tekeri çevirdiğimde hic bir ses yok. Balata ayari vs tam. Hic bir sürtme yok. Ancak surus sırasında ses duyuluyor.

1- Balatalar cok siki degil. Suruste yuk binince ozellikle sagli sollu ani dönüşler in olduğu suruste balatalar disk e çarpıyor ve ses çıkartıyor olabilir. Freni sıkınca da balatalar hafif sıkıştırıldigi icin ses yapmıyor olabilir.
2- Akord ayarlari ile ilgili sorun var. Teker yuk e binince akorddan ses geliyor. Yalniz freni sıkınca ses kesilmesini anlamlandiramadim .

Sorun neden olabilir?
Merhabalar öncelikle. İlk olarak göbek milinin yeterli sıkılıkta olduğunu kontrol edin. Bir digeri de rotorda yamukluk olabilir düzeltince sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar öncelikle. İlk olarak göbek milinin yeterli sıkılıkta olduğunu kontrol edin. Bir digeri de rotorda yamukluk olabilir düzeltince sorun büyük ihtimalle çözülecektir.
Tesekkurler. Gobek milini kontrol ettim. Gayet siki durumdaydı. Rotor da yamukluk benimde ilk düşündüğüm seydi. Ancak normal el ile tekeri çevirdiğimde rotor hic bir sekilde balatalara degmiyordu. Yuk binince, yani kullanirken eger rotor daki yamukluk kendini gösteriyorsa dediginiz gibi olabilir. Dedigim gibi cok tecrübeli degilim. O yuzden fikir yürütemiyorum.
Destek için tekrar teşekkürler.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Tesekkurler. Gobek milini kontrol ettim. Gayet siki durumdaydı. Rotor da yamukluk benimde ilk düşündüğüm seydi. Ancak normal el ile tekeri çevirdiğimde rotor hic bir sekilde balatalara degmiyordu. Yuk binince, yani kullanirken eger rotor daki yamukluk kendini gösteriyorsa dediginiz gibi olabilir. Dedigim gibi cok tecrübeli degilim. O yuzden fikir yürütemiyorum.
Destek için tekrar teşekkürler.
Kontrol etmeniz gereken yer göbek milinin maşa ile birleştiği kısım değil. Kontrol etmeniz gereken yer milin bilyalarını iki taraftan sıkan somun ve kontra somunları olacak. Jantı sağa sola salladığınızda jant göbekten oynuyorsa göbek ayar istiyor demektir. Böyle bir durumda jant boşta muntazam dönerken üzerinde yük varken yalpalayacaktır.

Mehmet Vidinli

Canyon RoadLite 6.0 - Van Rysel Edc Af 105
Tepki
360
İsim
Mehmet Vidinli
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar

Sorun neden olabilir?
Aynı sorunu ben yaşadım. 3. bisikletçide 4.usta ile iş çözüldü. Sorun pistonlarda çıktı bende. Pistonların arasına kir giriyor ya da ayarı bozuluyor. siz freni azıcık sıktığınız zaman piston yerine geliyor ama bırakınca yine olmaması gereken yere geliyor. işten iyi anlayan birine göstermenizde fayda var. Bende yapılan işşlem, teker çıkartıldı, pistonlara sert bir madde ile baskı yapılıp ayarlama yapıldı ve teker tekrar takıldığında bütün sorun gitmişti.

tahakoçak

Üye
Tepki
60
İsim
Taha KOÇAK
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar,
Benimde söyle bir sorunum var. Bisikletimin üzerinde brm-355 fren seti var. Aldığımdan beri ön frene ayar yapmak mümkün değil. En iyi şekilde bile ayar yapılsa sürtme oluyor. Başta sorunun kaliperde dolduğunu düşündüm, arka freni söküp ön tarafa taktığımda sorun ön tarafta da devam etti. Piston egzersizleri yaptırdım ama sorun yine çözülmedi, ben maşadan olabileceğini düşünüyorum ama sizce sorun nerde olabilir ? (Maşa zoom.)

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar,
Benimde söyle bir sorunum var. Bisikletimin üzerinde brm-355 fren seti var. Aldığımdan beri ön frene ayar yapmak mümkün değil. En iyi şekilde bile ayar yapılsa sürtme oluyor. Başta sorunun kaliperde dolduğunu düşündüm, arka freni söküp ön tarafa taktığımda sorun ön tarafta da devam etti. Piston egzersizleri yaptırdım ama sorun yine çözülmedi, ben maşadan olabileceğini düşünüyorum ama sizce sorun nerde olabilir ? (Maşa zoom.)
Merhabalar dostum. Öncelikle göbekte boşluk olmadığına emin olmalısın. Sonraki işlem ise jant mandalının yeterli sıkılıkta olduğunu kontrol et. Sorun giderilmez ise rotor yamuk olabilir. Umarım sorunun çözülür.

tahakoçak

Üye
Tepki
60
İsim
Taha KOÇAK
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar dostum. Öncelikle göbekte boşluk olmadığına emin olmalısın. Sonraki işlem ise jant mandalının yeterli sıkılıkta olduğunu kontrol et. Sorun giderilmez ise rotor yamuk olabilir. Umarım sorunun çözülür.
Sorun çözülmedi, rotoruda kontrol ettim sorun rotorda da değil.
Bu sorunun cevabı çok basit. Her derde deva olan bu ürünü kullanacaksınız.

271037 dosyayı görüntüle
Çok komik, çok güldüm...

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar
Big 2712 imde deore m4100 hidrolik fren var. Frenlerinden cok memnunum. Yalniz ilk bakımını serviste yaptırdığımdan beri on frende manete ilk sıkmak için baskı uyguladığım anda balatanin ordan cat diye belirgin bir ses geliyor. Sonrasinda sıkmaya devam ettiğimde hic bir sorun olmadan balatalar rotor u sıkıştırıyor. Fren performansında bir düşüş yok. Ancak 10 fren sıkışından 5 inde bu cat sesini duyuyorum.
Neden olabilir? Hidrolik hava yapti eksildi desem daha 3 aylık bisiklet. Balata bir yere sıkışıyor da ben sıkınca ordan mi kendini kurtarıyor diye dusundum. Ama tecrubesizlikten bilemedim.

Cnr2596

Üye
Tepki
17
İsim
Caner Güzel
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar
Big 2712 imde deore m4100 hidrolik fren var. Frenlerinden cok memnunum. Yalniz ilk bakımını serviste yaptırdığımdan beri on frende manete ilk sıkmak için baskı uyguladığım anda balatanin ordan cat diye belirgin bir ses geliyor. Sonrasinda sıkmaya devam ettiğimde hic bir sorun olmadan balatalar rotor u sıkıştırıyor. Fren performansında bir düşüş yok. Ancak 10 fren sıkışından 5 inde bu cat sesini duyuyorum.
Neden olabilir? Hidrolik hava yapti eksildi desem daha 3 aylık bisiklet. Balata bir yere sıkışıyor da ben sıkınca ordan mi kendini kurtarıyor diye dusundum. Ama tecrubesizlikten bilemedim.
Merhaba, hocam kaliperin maşa bağlantı vidalarını kontrol edin sorun buradan kaynaklanabilir.

• Beğen
Tepkiler: CengoCenk

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar
Bugunku suruste durumu biraz daha anladım. Bisiklet ile dus suruste fren sıkışında ses yok. Ancak On tekerin bir cukura girmesi veya engebeli bir yerden geçtikten sonra ilk fren sıkışımda cat diye bir ses geliyor. Sanki balata yerine oturuyor. Sonra ses gelmiyor. Ta ki baska bir bozuk zemine gelene kadar. Bozuk zemin sonrasi ilk fren sikisimda geliyor ses.

Levent11

Aktif Üye
Tepki
981
İsim
levent
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bugunku suruste durumu biraz daha anladım. Bisiklet ile dus suruste fren sıkışında ses yok. Ancak On tekerin bir cukura girmesi veya engebeli bir yerden geçtikten sonra ilk fren sıkışımda cat diye bir ses geliyor. Sanki balata yerine oturuyor. Sonra ses gelmiyor. Ta ki baska bir bozuk zemine gelene kadar. Bozuk zemin sonrasi ilk fren sikisimda geliyor ses.
Büyük olasılıkla disk gevşek

• Beğen

CengoCenk

Daimi Üye
Tepki
1.164
İsim
Cenk
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Büyük olasılıkla disk gevşek
Disk i de kontrol ettim. Maalesef diskte de gevşeklik yok. Balataların yuvalarında sarsıntı oldugunda bir sekilde oynadığını dusunuyorum. Sonrasinda frene basınca yerine oturuyor sanki. Tabi detay calisma prensibini bilmediğim için yanlis yorum yapıyor da olabilirim.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.242
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Disk i de kontrol ettim. Maalesef diskte de gevşeklik yok. Balataların yuvalarında sarsıntı oldugunda bir sekilde oynadığını dusunuyorum. Sonrasinda frene basınca yerine oturuyor sanki. Tabi detay calisma prensibini bilmediğim için yanlis yorum yapıyor da olabilirim.
Mt200 hidrolik disk frenli üç farklı bisiklet kullandım. Şu an kullandığım bisiklet dahil üçünde de aynı durum vardı. Nedenini bilemem ama kullanıma en ufak bir etkisi yok. Bir ihtimal balata yüzeyinin soğuk veya sıcak olma durumuna göre ses çıkıyor olabilir.

• Beğen
Tepki
30
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, bisiklette çok yeniyim. 2021 model Mosso Black Edition bisiklet aldım. Bisikleti alalı 4-5 ay belki oluyor. Bisikletimi bundan 1-1.5 ay önce bakıma götürmüştüm. Bakımda bisikletin arka disklerinin olduğu bölüme balata spreyi olduğunu düşündüğüm bir sıvı sıktılar. O günden beri arka frenim tutmuyordu. Bugün aldığım yere tekrar götürdüm, tozlanmış vesaire diyerek peçeteyle silmişler. Peçetede siyah (yağa benzer) lekeler de vardı. Şimdi arka frenim daha iyi tutuyor ama ön fren gibi değil. Ön freni sıktığımda bisiklet arka kaldırıyor fakat arka frende kaydırma yapıyor, kilitlemiyor. Bakımı yapanlar bunun normal olduğunu daha fazla yapacak bir şey olmadığını ve durmak için iki freni de sıkmam gerektiğini söylediler. Bisiklet konusunda sizler kadar tecrübeli olmadığım için ve servise de güvenmediğim için size sormak istiyorum. Ön frenin sıkınca kilitlemesi fakat arka frenin kilitlemeyip yalnızca yavaşlatması normal midir? Değilse sorun nedir, ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kusuruma bakmayın lütfen biraz uzun oldu, şimdiden çok teşekkür ederim.

Ube

Üye
Tepki
16
İsim
Ubeydullah
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba, bisiklette çok yeniyim. 2021 model Mosso Black Edition bisiklet aldım. Bisikleti alalı 4-5 ay belki oluyor. Bisikletimi bundan 1-1.5 ay önce bakıma götürmüştüm. Bakımda bisikletin arka disklerinin olduğu bölüme balata spreyi olduğunu düşündüğüm bir sıvı sıktılar. O günden beri arka frenim tutmuyordu. Bugün aldığım yere tekrar götürdüm, tozlanmış vesaire diyerek peçeteyle silmişler. Peçetede siyah (yağa benzer) lekeler de vardı. Şimdi arka frenim daha iyi tutuyor ama ön fren gibi değil. Ön freni sıktığımda bisiklet arka kaldırıyor fakat arka frende kaydırma yapıyor, kilitlemiyor. Bakımı yapanlar bunun normal olduğunu daha fazla yapacak bir şey olmadığını ve durmak için iki freni de sıkmam gerektiğini söylediler. Bisiklet konusunda sizler kadar tecrübeli olmadığım için ve servise de güvenmediğim için size sormak istiyorum. Ön frenin sıkınca kilitlemesi fakat arka frenin kilitlemeyip yalnızca yavaşlatması normal midir? Değilse sorun nedir, ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kusuruma bakmayın lütfen biraz uzun oldu, şimdiden çok teşekkür ederim.
Fren sıkınca ses vesayre var mı ? Silince çıkan siyah lekeler yağ oluyor genelde zaten. Büyük ihtimal yanlış ürün sıktılar kendi hatalarından sebep belli olmasın diye balata değiştirme olayına girmediler. Çok uzmanı değilim fakat çok fazla içerik izledim araştırdım, ilk temizlenme sonrası felan böyle şeyler olabilir bi kaç güne fren düzelir diyeni de gördüm tozlanmayı zaten genelde yağ yapıyor temizlendikten sonra bi kaç gün kullan düzelmezse daha güvenilir bir bisikletçiye götür bence.