Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İlk uzun sürüş denememde vücut olarak tükendim, sorun ne olabilir?

Sen gel, Aç-susuz Uludağ yaparız Ayhan abi. Karaciğer böbrek ve varsa bırakırız yolda. 🤣 🤣
Demeyin öyle sayın @Mad Buddha . Yazın gelebilirsem Çanakkale üzerinden İstanbul - İzmir yapacağız sayın @Eshquia™ ile beraber, duraksız. 🤣

Dipçe: Şakka şakka, yok öyle bir hedef şimdilik. 😅

Scudo
Psikolog arkadașım var, istersen numarasını verebilirim. Belki bir faydası olur, en azından birisini yargılamadan önce düșünmeyi denersin.
Ben kırmızı oda izliyorum sağ ol.
Şaka yaptık yahu şaka şaka,yargılamak ne haddime :)

Ben ÖNCEDEN AÇILMIŞ bir konuda aynen BUNU yazmışım. Uzun mesafeye kendimi alıştırdığım halde bunu yazmışım.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Aç ve susuz MTB ile 100 km challenge mı? Katılıyorum! :) Daha önce hiç öyle bir sürüş yapmadım, denemeyi düşünüyorum. Yanıma su ve yiyecek alacağım her ihtimale karşı.

Bisikletin kurallarında biri derki susamadan iç acıkmadan ye
Oruçluyken uzun sürüş yada efor gerektren işlere kalkışmayın.
çok geçmiş olsun. Uzun sürüşler için bol su, izotonik içecekler, jeller, kuru yemiş, kuru meyve yada size uygun olacak tip yiyecek ve içecekler yanınızda bulunsun. Bu duruma bonglamak diyorlardı galiba Tekrar geçmiş olsun.

helal olsun ne diyeyim.ben 2.25 lastiklerle 80km gitmiştim ölüye dönmüştüm resmen.ama oruçta değildim.senin bünye baya sağlammış bunu anladım burdan hala yaşadıgına gore

Oruçlu halde 100km sürülür mü be kardeşim =) Bisiklet üzerinde beslenme ve sıvı tüketimi olayını araştır. Sen resmen işkence çektirmişsin kendine. Oruçlu değilken bizzat tecrübe ettim. Sadece sıvı ile 100km yaptıgımda son km'lerde pedal basacak derman kalmadı. Sonraki 100km'lik turda beslenmeyi de işin içine kattığımda 100km sonunda hala enerjim vardı.

Güçlü olmanı, intihara kalkışması, helal olsunları geçtim, oruç tutayım sevaba gireyim derken siz resmen HARAMA girmişsiniz.
Hiçbir şeyin sahibi olmadığımız gibi vücudunda sahibi değiliz. İslami olarak iyi bir şey nasıl kötü bir şeye çevrilir örneğini sundunuz vücuda işkence ederek.
Askerde yüzbaşı bir çocuğa iki defa ceza verdi. Biri "kendini askerliğe elverişsiz hale getirmek", diğeri "ordu malına zarar vermek". Altını çızırttığım "ordu malı" kendisi oluyor. 😅

Gidonun önüne mangal koymak lazım aslında ama kablolar işi bozuyor. Orbea, Focus falan olsa kolay olur kablo yok onlarda. Sucuk, antrikot, yiye yine gideceksin.

Dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    110,6 KB · Okunma: 56
Sen gel, Aç-susuz Uludağ yaparız Ayhan abi. Karaciğer böbrek ve varsa bırakırız yolda. 🤣 🤣
Eyvallah kardeşim 😍
Yol üstünde bir sürü sucuk-ekmekçi var nasıl olsa, sorun olmaz. 😆
Demeyin öyle sayın @Mad Buddha . Yazın gelebilirsem Çanakkale üzerinden İstanbul - İzmir yapacağız sayın @Eshquia™ ile beraber, duraksız. 🤣

Dipçe: Şakka şakka, yok öyle bir hedef şimdilik. 😅
Neden olmasın? Biz niyetine girelim de, kısmetse olur. 😊

İkinci denemeden selamlar. 😁 Yine birkaç hata yaptım ama bu sefer patlamadım. Haha Yaptığım hatalardan bahsedeyim biraz:

- BİR GÜN ÖNCEDEN KARBONHİDRAT YÜKLEMESİ YAPMAMAK:

Aslında 2 gün öncesinden herhangi bir karbonhidrat açığım olmadan beslenmeye devam ediyordum yani bu konuda herhangi bir sorun görünmüyordu ama bir gün önce yine uzun sürüș denebilecek bir antrenman yapınca aldığımız karbonhidratları tükettik. Bir de önceki gün akșam evime geldiğimde saat 22:00 olmuștu, kilo almayayım ve en azından kaslarım yeniden yapılansın diye küçük bir miktar karbonhidrat ve protein alıp yattım.

- ZAMAN KAYBETMEMEK İÇİN KALVALTIYI TAM OLARAK YAPMAMAK:

Saat 10:00'a geliyordu, bir an önce yola çıkayım diye 500-600 kalori bile olamayacak kadar bir șeyler atıștırıp çıktım. Aslında olacakları az çok tahmin ediyordum ama heyecan iște. 🙃 40-50 kilometre arası vücudum karbonhidrat diye bağırıyordu.

- YANINA YİYECEK BİR ȘEYLER ALMAMAK:

Aslında burada pek bir suçum yok, hem doğru düzgün bir çantam yoktu hem de yol kenarında bir yerde yerim dedim. 55 kilometre kanal kenarından gittiğim için açık bir yer bulamadım ki daha 30-35 kilometrede iken yanımdaki tahmini olarak 1150 ML sıvı bitmeye yakındı. Normalde en azından enerji barı alırdım ama o gün decathlon kapalıydı.

- SAKAT SAKAT SÜRMEYE DEVAM ETMEK:

Daha 20. kilometrede sağ baldırımın iç tarafında öyle bir ağrı bașladı ki artık 45. kilometrelerde acıdan pedala düz basamıyordum. Sonrasında eve döndüm ve acı hafifleyene kadar biraz dinlenip tekrar yola koyuldum. Akșam yine nüksetti aynı sakatlık, keșke devam etmese idim.

- YÜKSEK NABIZDA SÜRMEK:

Genel olarak 150 küsürler arası nabızlarda gidip gelmișim, bu da çok fazla enerji sarfiyatı yapmama neden oldu. Ki ön tarafta 2.00 arka tarafta ise 2.20 lastikler var. Söylemeden edemeyeceğim, 24.1 ortalama için maalesef biraz zorlamak gerekiyor. Daha uzun yol gidecek olsam aynı bisikletimle kesinlikle daha düșük nabızda ve daha düșük ortalama ile gitmeyi tercih ederim, böylece enerjimi daha verimli kullanabilirim. Aynı nabızda gitmeye devam etsem muhtemelen 1-2 saat sonra çok ciddi ortalama düșüșleri yașardım.

Herșeye rağmen yolda olmak güzel bir duygu, herkese tavsiye ederim. Hayırlı Ramazan ayımızda yaptığım 100 kilometre ile ilgili bir kıyaslama yapmak pek doğru birșey değil ama bu sefer 2 saat 17 dakika daha erken bitirdim turu. Ortalama olarak da 15.7 ile bitirdiğim turu bu sefer 24.1 ile bitirdim, bunda düzenli olarak yaptığım sert antrenmanların da etkisi büyük. Kolay gelsin, keyifli sürüșler. 🙃

Tam "Herşeye rağmen" olmuş, bir 30-40 k.m. daha gidilseymiş şoseye düşmeye " ramak kalırmış"..

Yine birkaç hata yaptım ama bu sefer patlamadım
Tamam hata yapmışsın da neyi doğru yapmışsın bir tek onu bulamadım. :ssrtcbya:

(Ders çıkarıp hatalarını tekrarlamayacağını düşünüyorum)

Uzun yol her bisikletle olur ama yol bisikletiyle daha zevkli olur teorisi. Pratikte de kanıtlanmış bir teori. Uzun turdan kastım 100-200 km gibi günü birlik turlar.
Elimde Tourney set bir mtb var 48-14 kombinasyonu ile saatlerce sürebilirim 2.00 lastikleri var ben bunları 700x40 seçsem ardından maşayı kitlesem yol bisikletinin tadını alırmıyım 100-200Km arası? Bisiklet 15 Kilo civarlarında

Elimde Tourney set bir mtb var 48-14 kombinasyonu ile saatlerce sürebilirim 2.00 lastikleri var ben bunları 700x40 seçsem ardından maşayı kitlesem yol bisikletinin tadını alırmıyım 100-200Km arası? Bisiklet 15 Kilo civarlarında

Ne yazık ki aynı tadı alamazsınız. Yol bisikleti video daki gibi birşey.

Malesef.
Yol bisikleti, kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibidir. Sizinkisi ancak ayağınızı leğene sokmak gibi olur.

Malesef.
Yol bisikleti, kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibidir. Sizinkisi ancak ayağınızı leğene sokmak gibi olur.
Bu çok iyi ya :) Harika bir benzetme olmuş.

Geri