Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İzmir'in bisiklet yolları, projeleri, izban, metro ve zorlu tırmanışları

herkese selam şu an izmir bozyakada oturuyorum semt olarak karabağlara bağlı :D ben etrafta pek bisikletçi göremedim arada bir iki bisikletli gördüm azınlıktayız yani

• Beğen
Tepkiler: İbrahim İnci
Scudo
@Deniz Gökhan Tezcan

hocam benim çocukluğum orda geçti :D hatta 2004 te klazomenai kazısında hamdi balaban tarlasında ve telekomun karsısındaki eski zeytinyağı işliğinde amelesyon :D bölümünde çalıştım gerçekten coğrafyası tam bisiklet kullanmaya uygun her bisiklet tipine uygun parkuru var senin tespitin doğru orda bisiklete binen küçük bir kesim var tamamen yok değil ama genelde belli bir yaştan sonra binilmiyor nedense. kültür olarak bisiklet olayı oturmadığından kaynaklı tamamen.. izmir turlarında kesinlikle gidilmesi gereken bir bölge

kazasız sürüşler iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün
Arkadaşlar, Bornova için ne söyleyebilirsin mesela? Ege Üniversitesinin öğrenci nüfusu ve EBİT (Ege Üni.Bisiklet Top.) malum burada.
Ayrıca Bornova civarında da (Evka-3 ve Sabuncubeli) yokuşlarının yakınlarda çok muzaam güzelikte mtb parkurları da yok değil.
Sizce Bornovada Potansiyel bir talep var mıdır?
Var ise bu poansiyeli oluşturan kesimin yaş ortalaması Mesela Karşıyaka'dan daha mı gençtir?
Veyahut Bornovadaki kesim, sosyoekonomik açıdan refah düzeyine erişmiş ve bisiklet gibi sosyal aktivieleri kendine uğraş edinebilecek kadar rhat mıdır?

Biliyorum belki biraz zor sorular oldu, belki bunu tam olarak tespit için anket yapmak gerekiyor ama bu da bir anket sayılır diye düşünüyorum. :)

İyi forumlar.

Ben sana hemen Bornova'lı olarak elit kesimde var normal kesimde fakat öğrenci kısmı ağırlıkta yer almaktadır.
Homeros,Evka-3,Sabuncubeli ve Kavaklıdere idman için güzel parkurlar fakat bu kısımde gelebilecek kişi sayısı az oluyor .Genellikle tur amaçlı kullanılıyor.
Ebitte çoğunluk çok fazla ama kendi grupları içindeki aktiviteleri bulunmakta.Bornova'dan bisikletli sayısı fazla fakat tam bir bütün topluluk değiliz.Yaş ortalaması Ebitten dolayı Karşıyakadan ortalaması küçüktür:D

Pekala Sizce,

Henüz bisiklet sporuyla tanışmamış, hayatında bisiklet olmayan, belkide bisikletten bir haber,ama ilerde kendisini kaptırıp da Örneğin 3000 euroya kadar karbon bisiklet alacak, ardından bisikletforuma üye olup, bisikletle yatıp bisikletle kalkacak Yani Potansiyel Bisikletçi sayısı,

Sizce Hangi İlçede daha çok olabilecektir?
-Karşaya mı?
-Üç kuyular mı?
-Urla mı?
-Bornova mı?
-Alsancak mı?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Gürgün
@Deniz Gökhan Tezcan

kesinlikle katılıyorum çalış çalış nereye kadar bu çalışmaların karşılığında bazen kendimizi ödüllendirmeliyiz

• Beğen
@Fatih Ertörün

bisikletçi sayısının artması bence güvenli bisiklet yollarının yapımıyla hızlanır insanlar iki tekere şeytan işi diyorlar birde türkiye trafiği malum öğrenmek isteyen de çekiniyor izmirde konak ve karşıyakadaki sahil şeridi çok müsait bence ikisi arasında çekişme yaşanır

seçeneklerde yok ama bence konak olur :D iyi forumlar

• Beğen
Bence Karşıyaka ve Güzelbahçe-Urla ilçeleri bu konuda gelecek vaad eden konumlar.
Karşıyaka zaten halihazırda olan bisiklet yolları ile pek çok kişiye güven veriyor ve kullanımı arttırıyor

ancak bizzat dahil olduğum bir konu da, Bornova da çok yakında başlayacak olan bir etkinlik; Aşık veysel rekreasyon alanında buz sporları salonunun içerisinden halka bisiklet kiralanacak.

• Beğen
Ben Istanbul'dan Karsiyaka'ya tasinirken kararimda onemli bir etken de Karsiyaka'nin bisiklet kullanimi acisindan ideal bir yer olmasiydi. Bir kere kultur dedigimiz sey fiziki sartlardan once insandan baslar. Karsiyaka insani cok modern ve nazik. Yolda bisiklete binenlere aksi hareket yapacak insan yok. Her yastan insan bisiklete biniyor. Ancak bindikleri bisikletler genelde pek matah seyler degil : ) Bostanli'dan Dogal Yasam Parki'na kadar uzanan ~20kmlik bisiklet yolu var. Bu bile basli basina bir olay. Sahil hatti zaten malum; bu nedenle bisikletseverler icin Turkiye'deki en ideal yerlerden biri Karsiyaka'dir denebilir.

@ibrahim artun

merhaba ;bende bozyakada oturuyorum şuan ,ama aslında 30 yıldır bornovalıyım bozyakada bir kaç kişi gördüm mesela dün çamurlukları olan eski model peugeut marka bir yol bisikletiydi,sportif maksatla binen az sanırım ama diğer maksatlarla bayağı var

@Fatih Ertörün

merhaba;benim fikrim bornova olabilir fatih bey eski bir bornovalıyım çünkü ,aslında bornova bu konuda daha ilerde ama profesyonel manada değil özellikle bornovaya bağlı daha kırsal alanlarda bile bisiklet kullanımı yaygındır merkezde aynı şekilde kullanım çoktur ki bornovanın coğrafi konumu çok da elverişli olmamasına rağmen bir karşıyaka gibi mesela bayağı bir potansiyel olduğunu düşünüyorum bu forumda pek bornovalı olmadığı için belki size azmış gibi gelebilir fakat öyle değil ...

ben bornovada ikamet etmekteyim bornovada EBİT ve ÇAB (çarşamba akşamı bisikletçileri) var. ÇAB EBİTden arkadaşların desteği PAB dan esinlenilerek ve desteği ile kuruldu ÇAB kurulma sebebi Bornovanın fiziki şartlarından dolayı göztepe ve karşıyaka turlarına katılım zorlaşmasından dolayı bornovadaki bisiklet severleri bir araya toplayıp bornovada bisiklet kullanımını artırmak ve bisikleti sevdirmekti
ÇAB facebook üzerinden organize olmaktadır. her çarşamba akşamı yazın saat 20,30 kışın 20,00 da özkanlar tansaş yanındaki cumuriyet parkında toplanılmaktadır.
facebook sayfasına şu an itibari ile 333 üye olmakta yazın 25-30 kışın 15-20 kişilik turlar olmaktadır. son2-3 aydır kişilerin isteği üzerine hep beraber karar veridiğimiz hafta sonu turları olmaktadır.
tabi ki göztepe ve karşıyaka bisiklet kültürü bornovada yok fakat çok dinamik ve hızlı toparlanan bir bisikletli kitle mevcut

ÇAB (Çarşamba Akşamı Bisikletçileri) adına
Ekrem MUSALAR

• Beğen
Tepkiler: seçkin erden
Bornova oturuyorum gerçi şimdi Bayraklı olduk ama :D .karşıyaka ve göztepe kadar kullanım rahatlığı olmasa da özellikle akşam bisikletçileri adı altında çok sayıda bisikletçiye rastlıyorum.Bisiklet sever bir kitlenin oluşu güzel ama ulaşım güzergahlarının sadece araçlar için yapılmış olması ve park eden araçların düzensizliği bornova'da bisiklet sürme konusunda biraz sıkıntı yarattığını düşünüyorum.Buradan karşıyaka'ya gitmek bir nebze kolay ama göztepe ve buca konusunda çok sıkıntı var.umarım ilerde düzelir.

@Fatih Ertörün

Aslında bornova da bisiklet kullanan çok sayıda insan var ama birbirlerinden haberleri yok.Onları bir çatı altında toplamayı başardığınız zaman inanın çok sayıda topluluk olur.Ama malum huyumuzdur sosyalleşme konusunda yetenek eksiksizliğimiz var.

Karşıyaka potansiyeli ile Bornova karşılaştırılamaz tabi ki ama Ege üniversitesi ve malum öğrenci kitlesi katılımı olsa bu sayı izmir'in en çok bisiklet süren semti olurdu.Özellikle Göztepe ve Karşıya sahil şeridinin çekiciliği ve bisiklet yollarının oluşu o bölgede çekicilik sağlıyor diye düşünüyorum

evka-3 ve çiçekli köy tarafları dediğiniz gibi harika mtb sahaları var ama yeteri kadar değerlendirilmiyor.Mtb gezilerini bildiğim kadarıyla sadece EBİT yapıyor.Gönül ister diğer gruplarda yapsa.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Şener
İzmirin sahil kesimlerinde bisikletçilerin daha çok görülmesi normal karşılanmalı.
İzmirli denizi sever, dışarıya dolaşmaya çıktığında bir deniz havası almak ister.Bu yüzden Bornova olsun, diğer iç kesimlerdeki semtlerde yaşayanlar olsun; yarım saat bisikletle dolaşmaya çıksa bile hemen sahile iniverir:)
Ama şunu da unutmamak lazım Bornova hem Yamanlara hem Spile hem de Nife yakın olduğundan; trafiğe fazla girmeden dağ bisikletçilerinin dağlara kavuşabileceği en ideal yer:)

Fatih;sen ağzındaki baklayı çıkar bakalım :) Niye soruyorsun bu soruları?

• Beğen
merhaba

Ben Buca' lıyım şu anda İstanbulda ikamet ediyorum.

Turkishflier dedikleri doğru bisikletle tura çıkan kişiler bir deniz havası alayım diye sahile iniyor...
İZMİR mükemmel bir şehir 5 yıldır İstanbul'dayım burdan sonra izmirde bana her yer yakın geliyor.

Yani o ilçe bu ilçe düşünmemek lazım İzmiri bir bütün olarak görün.

istanbul'da hergün iş için 95km yol yapıyorum. Toplam yol süresi 3-3,5 saat hergün hayatımızdan çalınıyor. Gözünü sevdiğimin İzmirinde böyle şeyler yok.

@Fatih Ertörün
herkes ıster 3000 avroluk bısıkletlere bınmek.bunun semtle ne alakası var ? Saydıgın semtlerde fakır oldugu kadar ınanılmaz zengınlerde var.O yuzden bılemezsın bu sorunun cevabını.

• Beğen
Ya bana göre Göztepe. Ben Bornova'da oturuyorum ama İnciraltı'na, Göztepeye ve Sahil Evleri'ne çok tur düzenleyen genç var. :)

• Beğen
Geri