Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kahve kültürü

@Birhan K.

Ben başından beri Fransa ( Avrupa) fiyatlarından bahsediyorum. O fiyatlarla kıyaslama yapıyorum. Şimdi konuyu değiştirmeye çalışıyorsun.

Scudo
@clubber ABD ile Avrupa fiyatları arasında ne fark var? Tamam dediğiniz gibi olsun bir de rastgele bir Avrupa ülkesindeki fiyatlarına bakalım:

Ethiopia Yirgeşef (250 gr. fiyatları)

İngiltere fiyatı: 6.6 Pound (Yaklaşık 30 lira) --> (link)
TR fiyatı: 31.70 TL --> (link)

Tamam mı, ikna oldunuz mu?

@Birhan K.

Ben dükkanda satılan ürünlerin fiyatını kıyaslıyorum, birçok farklı cins çekirdekle kıyaslıyorum. Fiyatını da yazdım. Fark fahiş.

@clubber Farazi konuşmaya devam ediyorsunuz. Hangi çekirdekle hangisini kıyaslıyorsunuz. Benim kıyasım açık ve net. Belirli bir çekirdeğin TR ve ABD/AB ülkelerindeki fiyatlarını kıyasladım. Sonuç benzer çıktı. Hatta benzer çıkmasına ben de şaşırdım çünkü ben de TR'de daha pahalı satılıyor sanıyordum. Meğer öyle fahiş bir fiyatlandırma yokmuş. Hala neyin ısrarındasınız anlamadım. Göz var izan var, biri ABD biri İngiltere fiyatı olmak üzere aynı çekirdeğin fiyatlarını TR fiyatıyla karşılaştırdık, sonuçlar hemen hemen aynı. Neresi fahiş bunun? Siz hangi çekirdekten bahsediyorsunuz, ne anlatıyorsunuz, hatta aynı gezegende miyiz ondan dahi şüpheliyim şu an.

@Birhan K.

Yooo farazi değil. Bir çok çekirdekle kıyasladım. Fahiş.

@Birhan K.

Keşke vermeseydin. Hayatın gerçekleri google ekranından farklı.

@clubber Konuya yaklaşımınız çok sığ ve basit.
Türkiye'de en çok satılan kahve Türk kahvesi için hazırlanmış olan, Mehmet Efendi'nin kahveleri. Kilo fiyatı 7€ civarında. Bu durumda da Fransa'daki fiyatlar fahiş oluyor. Karşılaştırılan ürünlerin aynı ürünler olduğundan emin olmak lazım. Fransa'da mağazada 4€ ise burada da 4€ ve daha ucuzuna satan mağaza var, bu konuda sıkıntı yok.

Örneğin bu sene Guetamala Kalibus la Sierra 2016 çiftlikten 93$/kg'a alındı. Gidin açık arttırmada bağırın, Fransa'da 4€ diye.

Eğer sınırlı sayıda üretilmiş, talep gören bir kahveyi içmek istiyorsanız bunun parasını ödemek durumundasınız.

Öte yandan Fransızlar neden kalitesiz kahve içmiyor olsun ki? Eğer tüm Fransa nitelikli kahve içiyor olsaydı, o kahve nitelikli olmaktan zaten çıkardı. Günlük hayatta tüketilen kahvelerin neredeyse tamamı sıradan kahveler zaten, bunda şaşılacak bir şey yok. Örneğin burada: (link) fiyatlar pek sizin bahsettiğiniz gibi değil.

@furkantrojka

Türkiye'deki fiyatların bu kadar şişik olması sizi rahatsız edeceğine savunmaya geçiyorsunuz.

Arkadaşın verdiği 8 euro+KDV lik bir fiyat vardı. KDV dahil 9,44 euro ediyor. Bu tartışma o fiyattan buraya geldi. Şimdi 9,44 euro nerde 4-5 euro aralığındaki fiyatlar nerde? Benim yaptığım sıradan bir kahve tüketicisi olarak basit bir karşılaştırma. Dükkanlardaki fiyatları karşılaştırmak.

Fransa'da girip aldığım dükkanlarda fiyatlar yazdığım mertebelerde. Dahasını yazmadım ama yazayım. İtalya'dan da kahve aldım. Fransa'dan bir tık daha ucuz. Fransa'da dükkana girersin envai çeşit kahve çekirdeği görürsün. Seçmekte zorlanırsın.

İstanbul'da bazı dükkanlara fiyatların neden yüksek olduğunu sorduğumda aynen burda sizin verdiğiniz cevapları alıyorum. Hepsi öğretilmiş cevaplar. Yok efendim vergiler, yok efendim maliyetler, yok efendim özel hasatmış, yok efendim yöresiymiş, yok efendim tazelik durumuymuş, yok efendim sınırlı sayıda üretilmiş miş miş de miş... Hiçbir tatmin edici cevap veremiyor. Hala dünya fiyatlarının çok üstünde satılıyor.

Ayrıca Lavazza kahvelerinin Türkiye ithalatçısı çocukluk arkadaşımdır. Lise sona kadar beraber okuduk. Kendisi de zaten Türkiye'deki fiyatların şişik olduğunu söyler. Kahve işinin en tatlı işi olduğunu hep söyler. Esas olarak saat ithalatçısıdır.

@furkantrojka

Çok şey var ama konumuz o değil. Bu savunma da şişik fiyatları açıklamıyor.

@D.Mustafa

Belli ki tahrik olmuş. Fiyatlar fahiş denince tahrik olan insan cinsi. :)

@clubber
Ben de size Fransa'dan bir dükkan gönderdim. Fiyatlar pek bahsettiğiniz gibi değil. Fransa'da bir dükkana girdiğiniz envai çeşit kahve görmenizden doğal bir şey yok. Hatta Avrupa'da herhangi bir dükkan için bu böyle. Türkiye'de kişi başına yıllık kahve tüketimi yarım kiloyu geçmezken bu Avrupa'da 5 ila 8 kg arasında. Yaklaşık 15 kat civarında tüketimin olduğu bir ülkede çeşidin bol, fiyatların ucuz olmasından doğal bir şey yok.

Türkiye'de nitelikli kahve, küçük bir zümreye hitap eden, sınırlı bir sektör. Ekonomi bilimi doğrultusunda değerlendirdiğimizde ben fiyatlarda bir gariplik göremiyorum. Siz görüyorsanız eğer buyrun Türkiye'de 4€'dan nitelikli kahve satın, hepimiz müşteriniz olalım. Danışmanlık hizmetinizi ücretsiz kahve karşılığında yapabilirim, sıkıntı yok benim için.

Bu fiyatları Paris'te Telescope'a sorduğunuzda da, Hexagone'a sorduğunuzda da yine aynı yanıtları alacaksınız, çünkü bu işin doğrusu bu. Bu arada bu cevaplar birilerini tarafından öğrenilmişse, ben emin olun öğreten taraftayımdır. Aldığınız cevaplardan herhangi birini ekonomi bilimi doğruları doğrultusunda çürütebiliyor musunuz ki tatmin olmuyorsunuz?

Örneğin Cup of Excellence'ta en yüksek bid'i görmüş (ki bu kahveyi sizin deyimizle fahiş fiyata satabilmek için şirketler kalkıp dünyanın bir ucuna donanımlı personelleriyle gidip, en iyisini seçip, satın alabilmek için diğer firmalarla yarışıyor) bir kahveyi ne kadar satmalı bir satıcı? Aynı kahvenin farklı lotunu bulup, yüksek fiyattan satıyorsa, bundan doğal ne olabilir?

Nitelikli kahveden bahsediyorsak ben Türkiye'yi çok pahalı bulmuyorum, ancak pahalı. Lavazza, Illy v.s gibi zincir kahvelerin seri üretimleri ise, inanılmaz pahalı bence. Bu zamana kadar para verip almadım, almam da. Orta kalite kahveyi düzgün fiyata içmek istiyorsanız, yine alternatifleriniz var ancak yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı Fransa kadar değil. Örneğin: (link) Tavsiye ettiğim bir üründür.

@furkantrojka

Ben kendi aldığım dükkanları bilirim. Hala nitelikli kahve söylemleri devam ediyor. Ötekiler niteliksiz çünkü. :)

Geri