Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Kaldırımdan bisiklet sürmek

Hoşgeldin Recep Bey; Teksas'ta bisiklet sürdükten sonra burada sorun yaşaman normal sanki :) İzlemeyen arkadaşlar linkten izleyebilir. Sonra Recep Baltaş bisiklette 360'' kamera kullanımı konusunda bizi bilgilendirir, hatta konu açar belki.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner
Scudo
Ben bisiklet yolu olmadığında bisikletler motorlu taşıt olmadığı için kaldırımdan gidebiliyor diye biliyorum ama bilemedim şimdi demekki öyle değilmiş nerde duyduysam onu da :) neyse otoyollara çıkmamız yasak diye biliyorum, ayrıca tünele de girmeyi kesinlikle tavsiye etmem atmosferi farklı oluyor :D

@cool_recep Bende kendi fikrimi söyleyeyim, bisiklet konusunda son derece ilkel bir ülke olduğumuz için kurallara uymak veya uymamak gibi bir kaygıdan çok, ne yaparsam, o güzergahın durumuna göre nerede kullanırsam hem kendi güvenliğim için, hemde diğer insanlar için en mantıklı kararı vermiş olurum diye düşünmeniz en doğrusu olur. Bisiklet kültürü, bisiklet yolları, bisiklete olan saygı ve genel trafik bilinci gibi konularda bu kadar garabet durumundayken yasal olan şey ile, doğru olanı birbirinden ayırmak çok önemli.

Madde 136 – Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet sürücülerinin uyacakları kurallar aşağıda gösterilmiştir.
a) Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin;
1) Yaya yollarında sürülmesi,
2) Ayrı bir bisiklet yolu olduğu halde, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yollarında sürülmesi,
3) İkiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinden yan yana sürülmesi,
4) Bunlara, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişilerin bindirilmesi,
5) Sürücü arkasında yeterli oturma yeri olsa bile bir kişiden fazlasının taşınması,
6) Bu araçlarla, diğer araçlar izlenirken, geçilirken, manevra yapılırken; karayolunu kullananların hareketini zorlaştırıcı, tehlike doğurucu davranışlarda bulunulması,
7) İzin alınarak yapılan gösteriler dışında, bu araçlar üzerinde akrobatik hareketler yapılması,
8) Bunların, başka bir araca bağlanarak, asılıp tutunarak sürülmesi,
9) Sürülmeleri sırasında; elde bagaj, paket ve benzerlerinin taşınması, bu Yönetmeliğin 134 üncü maddesindeki kurallara aykırı yük yüklenmesi,
10) Üç tekerlekli ve özel şekilde imal edilmiş motosikletler hariç, bu araçlar üzerine kasa, sandık ve benzerleri yaptırılarak ve karayollarında sürülerek ticari amaçlı yük taşımalarında kullanılması,
Yasaktır.

şimdi madde-1

ne diyor,yaya yolunda sürme,peki,ben erenköyden çıktım ,minibüs yoldan gidecemde hasan paşaya mazallah minibüsler cango,taksi kırar bi anda sağa,burada bisiklet yolu yok,en sağdan gidecen ayvayı yedin mazgallar,teker 25 hacim ,yandın gitti,alt yapımı ,kim bulmuş istanbulda bisiklet alt yapısını,madde 136 paragraf 1 'i koymadan önce alt yapı yapacan,bu şu demek,çık minibüs yoluna bir güzel riske gir,

gelelim bağdat caddeye bisiklet yolumu nerde ,sola yaptılar şikayet oldu kaldırıldı,sahile beni hapseden zihniyeti kabul etmiyorum,ayrıca yaya yolu bisiklet yolu aynı yerde olmaz ,anadolu yakasını tarayarak nerede bisiklet yolu varmış bakacam ve resimleyecem

Kadıköy'de uyduruk bisiklet yolu

dünkü geziyi bu maksat ile yaptım kadıköy acınacak durumdadır ,ta kadıköy feribot iskeleden başlayan ve sonra kesilen bisiklet yollarını resimleyecem ,moda iskeleden başlayan bisiklet yolunu takip ederek nasıl bir bisiklet yolu olduğunu resimlerle ifşa edecem,bu bisiklet yolunun fenerbahçe ordu evine nasıl ulaştığını oradan bostancıda nasıl bittiğini resimleyecem.

bana yakın kısa mesafede ne idüğü belirsiz bisiklet yolunun alt yapısının ne kadar komik olduğunu resimleyecem bu bisiklet yolu sola yapılmıştır,kadıköy ilçesi içinde ne kadar bisiklet yolu varmış acaba ,toplasak km 'leri yüzümüzün kızarması lazım .
bisiklete bana ne diyen zihniyete aynen kadıköy ilçesinde soğuk savaş açmış durumdayım.

@cool_recep

recep bey,tünele girmeden farklı bir rotadan alırsanız emniyetli olur ,özellikle avrupa yakada cango çoktur .yol uzarsada erken çıkarsınız.

Polisin çokta umrundada ceza kesecek. neymiş efendim bisikleti ticari araç diye kullanmak yasakmış. Çıkayım sokağa bisikletin arkasına römork bağlayayım polise sorsam yasakmı diye muhtemel yasak değil veya bi git der. Başka ne varmış yaya yolunda bisiklet sürmek yasakmış. Öküz sürücülerimiz sağolsun hep kaldırımda (bisiklet yolu varsa bisiklet yolunda sürerim) bisikletimi sürerim kaç kere polis geçti durdu hiç kimse sen neden burda sürüyorsun demedi. isterse istanbul emniyet müdürlüğünü arasın kimse bir şey demez. Onların gözünde bisiklet bir şey ifade etmiyor o yüzden rahat bir şekilde kaldırımda sürebilirsiniz. Adam öldürene ceza verilmeyen ülkemizde bisiklete cezamı yazılacakmış. asla inanmam

@matrixlord

söylenecek tek söz yayalara kusura bakmayın bisiklet yolu yok.can güvenliğim yok,ben bu güne kadar sürekli minibüs yolunda kaldırımdan sürdüm dar yerler azdır,ama hep yayalara buyrun dedim ,valla çoğu kez insanlar gülümsedi,çünki yayalara öncelik tanıdım ve hatta arkasında koca torbası ile çöpleri karıştıran biçare insanlara öncelik tanıdım,asla hız yapmadım ne bağdat kaldırımlarında ,ne de minibüs yolunun kaldırımlarımda valla artık beni tanıdı millet.

Ben bu kurallari pek bilmem bilsemde gene bildigim gibi gider yoluma bakarim kaldirima cikiyorum biraz dar oldugundan sikinti oluyor cadde desen bir gidiş bir gelis var arkamdaki araba beni bekliyor cunku yanassam bile kenara gecmesi zor oluyor mecbur beni bekliyor yada bos bir yere cekip gecmesini bekliyorum bildiginiz gibi bende kenardan ziyada yolun ortasi boş sa ortadan gidiyorum

artik herhalde, trafikteki bisiklet surenlere saygi gostermeyen, comar diye tabir ettiginiz insanlardan bir farkiniz olmadigini anlamissinizdir.

Kaldirimdan surmeyi savunanlar olmasini gercekten ilginc buluyorum. Kurallarin size uygulanmasinin baslangici sizin kurallari uygulamanizdir.

Kaldirimdan surmenin pratikte tehlikeleri var. Kaldirimda tam anlamiyla hicbir kural olmadigi icin -karsidan gelen yaya kaldirimin sagini mi, solunu mu, ortasini mi kullanacak vs.- bu durum iki taraf acisindan da tehlike arz ediyor. Kaldirimlarin cogu bir yerlerin cikisi. Restoranlarin, dukkanlarin, marketlerin, binalarin gibi. Bir anda onunuze biri firlasa bunun hesabini veremezsiniz ve her an dikkatli de olamazsiniz. Bu noktada gecici cozum olarak bile kullanilmasi cok yanlis.

Trafikte gunduzleri zaten sorun yasamamaniz lazim. Aksamlari yeterli gorulebilirlikte en sag seridi ortalayarak da surebilirsiniz. Arkadan gelip korna calarlar, arka tekere yaklasirlar falan direkt elinizle solla beni isareti yapin. En sag seritte onunde yavas arac olunca trafiktekiler ya bekleyecek, ya sollayacak. Oldurmek, yaralamak pahasina ustunuzden gecmez kimse. Bunun icin gorunebilirliginizin iyi olmasi gerektigini ve seridi ortalamaniz gerektigini unutmayin.

Zamanla oturacak seyler bunlar. Eger bu tarz medeni davranislarin hic oturmayacagini dusunuyorsaniz zaten kaldirimdan surun, medeni gibi davranmaniza gerek yok. Isinize gelen kurali uygulayip, isinize gelmeyeni uygulamamak tam olarak medeniyetsizligin tanimi.

@cool_recep
Bende Hürriyet Mahallesinde oturuyorum. Çağlayanın kalabalığını, ve apaçilerini bilirim. Allah kolaylık versin.

Kaldırımda sürmem sürenlere de ayar olurumm :acpsnr::mad::acpsnr::tskler:

• Beğen
Tepkiler: Mert E.
Kırmızı ışıkta bisikletlerin durma zorunlulugu var mi peki?

kaldırımda bisiklet sürmeniz yanlıştı. ama orada tartıştığınız beyefendi kaldırıma jiple çıkıp ona korna çalsaydınız muhtemelen herhangi bir kızgınlık belirtisi göstermeden kenara çekilecekti.

@drumbanger

ne akşamları ne gündüzleri en sağ şeridi ortalayarak sürün, burası türkiye. bunu yapıyorsanız da dikiz aynasını çok iyi kullanabiliyor olmalı, trafiğin hızına iyi kötü ayak uyduracak potansiyeliniz ve geriye bakarak sürüş tekniğiniz iyi olmalıdır. hele ki 50-100 metre sonrası görülmeyen bir viraja girdiyseniz arkadan limitlerin çok üzerine çıkmış bir şerefsiz viraja tek girip sizinle beraber çıkar. bisiklet yolunun kaldırımlara yapıldığı ülkeden bahsediyoruz arkadaşlar.

@cool_recep

Tünel'e girmek riskli geliyorsa ( ki ben girmezdim) kaldırımdan gidin ama vatandaşla tartışmadan gidin. Homurdananlarla tartışmaya girmeyin. Seninle tartışan adam kuralı bildiğinden değil kafasına göre tartıştı.(öyle olduğunu sanıyorum) Tartışmadığın sürece sorun olmaz.

Bakin arkadaslar herkes kendine gore hakli bu konu uzar zaten adi ustunde bisikletforum herkes bir yorumda bulunacak tabi otur dugu yere göre herkes hakli kendince benum kaldirim genisligi 1 bucuk m genişliğinde yol desen 2 araba gidis gelis anca geciyor bende bu durumda yol kenarinda bosluk bulursam oraya gecer arabaya yol veririm yoksada bekler artik bizimde bir taşıt oldugumuzun farkina varsinlar tunelede giruyorum hic bir sikinti yok

Öncelikle kaldırımda eğer bisiklet kullanıyorsanız, bisiklet yoluna park eden arabaya, bisiklet yolundan giden motorsiklete, bisiklet yolunda volta atan gençlere de laf etme hakkınızı kaybediyorsunuz.

Kaldırımlar, yayaların hakkıdır, bunu hiç bir zaman unutmamak gerekiyor.

Kendi adıma, çok acayip bir sıkıntı olmadıkça kaldırımdan gitmekten imtina ediyorum. Eğer uzun süreli kaldırım kullanma mecburiyetindeysem bisikletimden inip yürüyorum, kalabalık bir kaldırımda bisiklet tepesinde ilerlemeye çalışmaktan daha kolay ve zaman açısından da çok farketmiyor.

Kurallar ve kanunlar herkes için var ve uyulması gerekiyor. "Taksi, dolmuş çok mu kurala uyuyor da ben uyayım" demek doğru bir yaklaşım değil.

Kaldırımda sürmek diyince aklıma amcamın yaşadığı olay geldi. Almanyada yaşıyor kendisi, bisikletle işe gidiyormuş. Bi ara ters yöne girmiş kaldırıma çıkmak zorunda kalmış. Karşıdan gelen kadın önüne atlamış bisikletin polis çağırıp ceza yazdırmış :koptum::komik::komik::koptum::koptum::koptum:

Geri