Kışın bisiklet ve bisiklet giyimi nasıl olmalı?

EmreCavusoglu

Daimi Üye
Tepki
304
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Poları örnek göstermemin nedeni sıcak tutacağını düşünmem. Açıkçası satılan kışlık bisiklet formalarının sıcak tutacağına inanmıyorum bir türlü ve dediğim gibi kilom olduğu için üzerimde hiç hoş durmuyor. Bisikletten inip kapalı bir mekana girdiğimde mecbur montu çıkarıp forma ile kalıyorum. Forma giymiş bir emmi gibi hissediyorum kendimi. En alta blackspade içlik giyiyorum. En üste de softshell ceket ama ara katmanı ayarlayamıyorum tam istediğim gibi. Hem dar forma gibi olmasın ceketi çıkartıp gezebileyim,hem nefes alsın, hem de sıcak tutsun. Bütçeden yana sıkıntım yok. Tavsiye ettğiniz baselayerlar bana içtikten farksız geldi. Ancak 1. Katman olarak kullanabilirim ki zaten blackspade kullanıyorum onun yerine. Teşekkür ediyorum ilginiz için.
Butce olarak sikintiniz yoksa merino yünü ürünleri tercih edin. Merino yünu basaleyer üstüne uzun kollu bir merino yünü kazak bisiklet icin uretilmis kazak formalar mevcut. En üst katman olarakta yagmurlu ise goretex bir yagmurluk. Yagmurlu degil ise goretex bir rüzgarlik.

Scudo

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Hangi sıcaklık seviyesinde giyiyorsunuz bilmiyorum ama softshell biraz fazla olabilir. Bütçe sıkıntınız yoksa özellikle şehir yada mtb için üretilen ceketlere bakabilirsiniz kesimleri daha normal kalıplı oluyor. Bir örnek (link)
En düşük 6-7 derecede sürüyorum. Daha soğuk olduğunda nadiren yürüyüşe ya da bisiklete çıkarım. İlk katman termal nefes alan içlik, 2 katmanda decathlonda satılan polar en üst katmana da softshell giyiyorum. Siz softshell yerine bu ürüne mi yönelmemi tavsiye ediyorsunuz? Softshell 'den ziyade polar terlmeme sebep oluyor ve teri pek dışarı atamıyor gibi geldi bana.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En düşük 6-7 derecede sürüyorum. Daha soğuk olduğunda nadiren yürüyüşe ya da bisiklete çıkarım. İlk katman termal nefes alan içlik, 2 katmanda decathlonda satılan polar en üst katmana da softshell giyiyorum. Siz softshell yerine bu ürüne mi yönelmemi tavsiye ediyorsunuz? Softshell 'den ziyade polar terlmeme sebep oluyor ve teri pek dışarı atamıyor gibi geldi bana.
Siz kendinizi daha iyi bilirsiniz tabi ama bu saydığınız giyim şekli 6-7 dereceler için biraz fazla gibi geldi bana. Antrenmanın başında bile sizi sıcak tutacak bi miktarda giyiniyorsunuz sanki, oysa ki ilk 5 dakika kadar üşüyecek gibi bi giyim tercih etseniz zaten vücut içten dışa doğru ısı versiği için ciltle üstündeki ilk katman arasında bi ısı duvarı oluşuveriyor hemen. Hatta 5 dakika sürmüyor bile..

Bıyıkov

Forum Bağımlısı
Tepki
3.089
İsim
Ayhan Bıyıklıoğlu
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siz kendinizi daha iyi bilirsiniz tabi ama bu saydığınız giyim şekli 6-7 dereceler için biraz fazla gibi geldi bana. Antrenmanın başında bile sizi sıcak tutacak bi miktarda giyiniyorsunuz sanki, oysa ki ilk 5 dakika kadar üşüyecek gibi bi giyim tercih etseniz zaten vücut içten dışa doğru ısı versiği için ciltle üstündeki ilk katman arasında bi ısı duvarı oluşuveriyor hemen. Hatta 5 dakika sürmüyor bile..
Kesinlikle katılıyorum. 6-7 derece için, eğer sadece gezinti yapmıyorsanız tabi, bir içlik ve iyi bir ceket yeterlidir. Polara yada softshelle gerek olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

Erenalpp

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Erenalp Topçuoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alcest

Rapha markasının bir dönem fasoncusu Exuma yani Barko Tekstildi. Exuma mağazasında satılan ürünler arasında defolular olduğu gibi markaya fazladan üretilen ürünlerde var. Bir değişim yada gözden kaçan defolu ürünler için fazladan üretilen ürünler. Mağazada satılan ürünlerin kalitesi Amsterdam mağazasındakilerle bence aynıydı fakat oradaki ürünlerin etiketlerinde menşei İngiltere olarak yazıyordu.

Bahsedilen mevzu Poc için söyleniyor olabilir zira satılan bazı ürünlerde çok ufak kusurlar var herkes yakalayamayabilir. Ufak kusurlar bile o kalitede ürünler için 150-250TL fiyatları gayet makul kılıyor. En son aldığım taytın kalitesi muazzam mağazada fiyatı 150TL, yurt dışı fiyatı ise yaklaşık 1100TL.
Bu durum hala sürüyor mu acaba bir bilginiz var mı ?

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu durum hala sürüyor mu acaba bir bilginiz var mı ?
Eğer "durum"dan kastınız Barco Tekstil'in hala Rapha markasına üretim yapıp yapmadığıysa; bildiğim kadarıyla şu an yapmıyor (maalesef global markalar için tekstilde uygun fiyatlar veremiyoruz ülkecek şu sıralar). Eğer defolu ürünlerin iç piyasada hala satılıp satılmadığıysa; o konu hakkında bilgim yok.

• Beğen
Tepkiler: Erenalpp

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Kesinlikle katılıyorum. 6-7 derece için, eğer sadece gezinti yapmıyorsanız tabi, bir içlik ve iyi bir ceket yeterlidir. Polara yada softshelle gerek olmaz.
Ben gezinti tarzında sürüyorum genelde. Şehir/fitness tarzı. Sakin sürüş yapıyorum. Kilom normalden fazla olduğu için performanslı sürüş yapmıyorum. Riskli olabiliyor. 6-7 km sürüp güzel bir manzarada otururum kahvemi içerim. Biraz daha sürer birkaç mağza gezerim falan. Softshell'i hep bu işin olmazsa olmazı gibi düşünmüştüm ben. Polar fazla oluyor sanırım. İçlik üzerine uzun kollu kışlık forma alacağım öyleyse. Üzerine de şimdilik softshell ile devam edeceğim. Eğer fazla terleme ya da rüzgar yeme gibi bir sorun yaşamazsam o şekilde devem ederim. Teşekkür ediyorum ilginiz ve cevaplar için. Umarım eski günlerdeki gibi hayatımın bir parçası olur bisiklet.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.251
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben gezinti tarzında sürüyorum genelde. Şehir/fitness tarzı. Sakin sürüş yapıyorum. Kilom normalden fazla olduğu için performanslı sürüş yapmıyorum. Riskli olabiliyor. 6-7 km sürüp güzel bir manzarada otururum kahvemi içerim. Biraz daha sürer birkaç mağza gezerim falan. Softshell'i hep bu işin olmazsa olmazı gibi düşünmüştüm ben. Polar fazla oluyor sanırım. İçlik üzerine uzun kollu kışlık forma alacağım öyleyse. Üzerine de şimdilik softshell ile devam edeceğim. Eğer fazla terleme ya da rüzgar yeme gibi bir sorun yaşamazsam o şekilde devem ederim. Teşekkür ediyorum ilginiz ve cevaplar için. Umarım eski günlerdeki gibi hayatımın bir parçası olur bisiklet.
Aklıma şu geldi ister istemez.
1703761756379.png

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Aklıma şu geldi ister istemez.
313108 dosyayı görüntüle
😂😂 Eh instagram ve paylaşım kısmı hariç doğru sayılır. 12 km git 12 km dön 24 yapar dikkatinizi çekeyim 🦿🦿. Malesef çıkayım performans olsun kafasıyla sürmedim hiç. Ya göl,deniz,orman, yeşillik içinde süreceğim ya da çarşıya pazara mağazaya falan gideceğim. İnanın şuan onu da yapmıyorum. Çok özledim ve hem mental hem beden sağlığıma çok iyi geliyordu.
Künefe güzel gider sürüşün üstüne.
Hep bu şeker sevdam mahvetti beni zaten. Künefe 300 -400 lira falan olmuş künefecilerde epeydir yanaşmıyorum 😂

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
7.060
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Künefeci kardeşim okidoki. Foruma daha çok takılmanı temenni ederim. Tombul seferberliğinden @hamlet2006 vardı, uğramaz oldu. Makara kukara ortamımız kalmadı, performanslarını yarıştıran fit stravacılarla doldu ortalık. Takıl foruma, gömdüğümüz cipslerden bahsedelim, 100 metre irtifa sonrası nasıl canımızın çıktığından bahsedelim.

Diyetisyen desteği şart sanırım bana. Motive oluyorum beslenmemi düzenliyorum yürüyüşe başlıyorum 1 hafta 10 gün sonra bi bakıyorum büyük kutu pringlesı bitirmişim. Rüya gibi bisikletim var. Kös kös yatıyor. Sürsem sürerim ama motivasyonu u kaybettim. Sanki binsem üstüne herkes aklından Yuuuhh şişkoya bak yuh beee önce künefe yemeyi bırak sonra sür bunu yuuh diye geçirecek gibi geliyor. Bilemiyorum. Künefe çok güzel birşey aklımı karıştırıyor hep.

okidoki

Aktif Üye
Tepki
162
İsim
Oktay Keleş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Diğer
Künefeci kardeşim okidoki. Foruma daha çok takılmanı temenni ederim. Tombul seferberliğinden @hamlet2006 vardı, uğramaz oldu. Makara kukara ortamımız kalmadı, performanslarını yarıştıran fit stravacılarla doldu ortalık. Takıl foruma, gömdüğümüz cipslerden bahsedelim, 100 metre irtifa sonrası nasıl canımızın çıktığından bahsedelim.
Hocam artık çok radikal kararlar aldım. Benim geçmişim bir çöplüktür çöplüğü de sadece tombullar karıştırır. Biraz kilo verdim. Eş dost zayıflamışsın falan dedi. Motive oldum biraz. Hayırlısı bakalım. Buralardayız bundan sonra. Yok olursam anla ki çöplüğe geri dönmüşüm.

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.242
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, an itibariyle Decathlonun ceketini aldım ama henüz hiç giymedim.
Derken sora'nın yeni seri kışlık formaları dikkatimi çekti.
Sizce soğuk havalar ve genel kış kullanımı için sizce hangisi daha efektif olur?
1000013118.jpg1000013120.jpg

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yağmurlu havalar için, neopren özelliği olan tayt, eldiven ve ayak ısıtıcı kullanabilirsin. Belirli seviyeden sonra her ne kadar su geçirselerde içerideki ısıyı kaybetmiyor.. Kendi kullandıklarımdan örnek verecek olursam:
  • Tayt: Pearl izumi Elite Escape Amfib yada pearl izumi amfib lite
  • Eldiven: Castelli Diluvio C Neopren yada Pearl Izumi Amfib Lite
  • Ayak ısıtıcı: Castelli Diluvio Pro
Yukarıda yazdıklarım kendi deneyimlediklerim. Bütçene uygun bunların muadillerini bulursan bence sorununa çözüm bulmuş olursun.
Neopren … derken, benim 5 mm kalınlıkta su altı neopren kıyafet var. Giysem olur mu?

yalnız giyersem, herkes uzaydan vb gelmişim gibi bakar mı? Tereddütteyim, tırsıyorum giymeye..:koptum::koptum:

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.370
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Neopren … derken, benim 5 mm kalınlıkta su altı neopren kıyafet var. Giysem olur mu?

yalnız giyersem, herkes uzaydan vb gelmişim gibi bakar mı? Tereddütteyim, tırsıyorum giymeye..:koptum::koptum:
😂😂

Neopren özellikli derken Yanlış yazmışım neopren değil membran özellikli olacaktı.

Neopreni giyebilirsin bakan olursa rahmetli Kemal Sunal'ın bir filmde gece don,atlet koşarken yolda çalışanların bakması üzerine benden önce geçen oldumu , yarışı ben kazanacağım sorusu gibi birşey kullanıp yoluna devam edersin 🙈

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İkna olduğum bir şey var ise o da kışın Castelli'nin goretex ürünlerinden başkasının hikaye olduğu. Bir şekilde paraya kıyılıp alınmalı.

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
367
Bisiklet
b'Twin
Blackspade'nin siyah balaklavasını kullanıyorum. güzel dokulu , ince bir yapısı var. çok kullanışlı. benim için kulaklar çok önemli kulak üşüdü mü hiçbir şekilde ısınamıyorum.

Son düzenleme:

Jingim

Aktif Üye
Tepki
209
İsim
Kerim
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Diğer
Decathlondanuzun kollu içlik baktım fakat bana uygun beden kalmamış profesyonel bir binici değilim 4 5 bin liralık bir içlik gerekmiyor ama çok kalitesiz bir şey de istemiyorum 10 derece gibi havalarda giyebileceğim içlik önerebilir misiniz?