Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Konik Maşa - Düz Alın Borusu

Ayipsin ne demek . ozelden attim

Scudo
bana da bu parcadan gerekiyor. masam duz alin borum konik. elinde olan varsa yazabilirse sevinirim.

Merhabalar. Bisikletimin konik uyumlumu yoksa düz alın mı olduğunu nasıl anlarız ?

a) Bisikletin teknik özelliklerinden
b) Maşayı sökerek
c) göz kararı
p4pb8909022.jpg

@halil halil
Peugeot PGT 509 sahibiyim üstündeki maşa Zoom 386A. Acaba konik mi uygun yoksa düz alın mı ?

@BAHADIR34
Düz duruyor. 1 1/8"
(link)
(link)

(link)

@halil halil
Teşekkür ederim. Suntour düşünüyorum fakat 29 çaplı olanlar konik. 27.5 düz alın buldum fakat uygun olur mu çünkü jantım 29.

@BAHADIR34
lastiğin sığmayabilir.

Akadaşlar konik ve standart maşalar arasında ne gibi farklar oluyor. neden böyle bir ayrıma gidilmiş anlatır mısınız acaba forumda bulamadım. Müsait bulduğum konuda soruyorum.

Akadaşlar konik ve standart maşalar arasında ne gibi farklar oluyor. neden böyle bir ayrıma gidilmiş anlatır mısınız acaba forumda bulamadım. Müsait bulduğum konuda soruyorum.
Aynı soruyu yıllar sonra güncelliyorum, peki neden? 🙃

@Heicks çünkü konik maşalar daha yüksek esnemezlik sunuyor. En sağlamları ise altı da üstü de konik kalınlığında olup düz şaft olan ölçü. standart düz maşalar 1 1/8 olarak geçiyor. Konikler 1.5/ 1.8 geçiyor. Benim bahsettiğim ölçü doğrudan 1.5 Ama bu ölçü artık kullanılmıyor. Konik şaft günümüzde standart haline gelmiş durumda.1623882555861.png
aynı şekilde maşanın üst bacaklarının genişlemesi de esnemezlik sağlamaya dönelik bir hareket. xc maşaları 30mm genişlikten başlar. Bu genişlik safkan iniş bisikleti olan downhillerde 40mm'yi bulabiliyor. Arada kalan disiplinler genelde 34 35 36mm oluyor.

@Heicks çünkü konik maşalar daha yüksek esnemezlik sunuyor. En sağlamları ise altı da üstü de konik kalınlığında olup düz şaft olan ölçü. standart düz maşalar 1 1/8 olarak geçiyor. Konikler 1.5/ 1.8 geçiyor. Benim bahsettiğim ölçü doğrudan 1.5 Ama bu ölçü artık kullanılmıyor. Konik şaft günümüzde standart haline gelmiş durumda.267218 dosyayı görüntüle
aynı şekilde maşanın üst bacaklarının genişlemesi de esnemezlik sağlamaya dönelik bir hareket. xc maşaları 30mm genişlikten başlar. Bu genişlik safkan iniş bisikleti olan downhillerde 40mm'yi bulabiliyor. Arada kalan disiplinler genelde 34 35 36mm oluyor.
Anladım hocam, yalnız neden giriș seviyesi ya da orta saviye bisikletlere neden hala 28.6 mm ölçü koyarlar acaba? Çoğu üst seviyeyi geçtim güncel üretim orta seviye mașalarda bile konik olmayan borulu olanını bulmakta zorlanıyor insan.

Belki de giriș - orta seviye bir bisiklete birkaç tane manyaktan bașkası bisikletin değeri kadar mașa takmaz diye öyle yapıyorlar. 😂

Aynı șey 135 mm olayı için de geçerli, 135 mm güncel ve üst seviye doğru düzgün göbek kalmadı neredeyse dağ bisikletleri için. Hatta üst seviye kadrolarda 135-9 mm ve 100-9 mm göbeklere yer kalmadı. Muhtemelen esnemezlikten dolayı benzer durumlar da göbek millerinin bașına geldi. 🙂

@Heicks şimdi eleştirenler olabilir ama bunun sebebi ülkemizdeki çoğu dağ bisikletinin görüntüde dağ bisikleti olmasından ve üreticinin maliyeti düşük tutma çabasından kaynaklı. Dediğiniz gibi sokmamil de artık en azından dağ bisikletleri için standart haline gelmiş durumda. Ekonomik modellerin kadroları hala 10mm olsa da ön tarafta sokmamil standart olmuş durumda.

Sokmamil hem esnemezlik hem de güvenlik sağlayan bir teknoloji. Önceden iyice esnemez olsun diye önde 20mm miller kullanılıyorfu ama şu anda bazı dh maşaları hariç bu ölçü maalesef yok oldu. Belki de gelişen teknoloji ile birlikte gerek kalmamıştır ama maşa bölgesinde fazla esnemezlik göz çıkarmazdı :)

@Heicks şimdi eleştirenler olabilir ama bunun sebebi ülkemizdeki çoğu dağ bisikletinin görüntüde dağ bisikleti olmasından ve üreticinin maliyeti düşük tutma çabasından kaynaklı. Dediğiniz gibi sokmamil de artık en azından dağ bisikletleri için standart haline gelmiş durumda. Ekonomik modellerin kadroları hala 10mm olsa da ön tarafta sokmamil standart olmuş durumda.

Sokmamil hem esnemezlik hem de güvenlik sağlayan bir teknoloji. Önceden iyice esnemez olsun diye önde 20mm miller kullanılıyorfu ama şu anda bazı dh maşaları hariç bu ölçü maalesef yok oldu. Belki de gelişen teknoloji ile birlikte gerek kalmamıştır ama maşa bölgesinde fazla esnemezlik göz çıkarmazdı :)
Önceden sadece üst seviye bisikletlerde görüyorduk sokma milleri, șimdi orta seviyelerde de görmeye bașladık. Evet 142 mm standart hale gelse de bildiğim kadarıyla 142 mm'nin sokma mil olmayanları da var ve sebebini bilmiyorum. 😂

Ayrıca güzel de duruyor sokma miller, hatta sokma mil ve konik mașa borusu öyle bir standart olmuș ki geçenlerde trek'ee mesaj atmıștım 'bisikletim kadro olarak üst seviye yükseltmeye uygun mu?' diye.

Onlar da 'kadronuz konik olmayan mașa borusu ve 135 mm aks ölçüleriyle giriș seviyesi bir kadro, daha üst seviye bir bisiklet modeline geçmek daha iyi bir fikir olabilir ' tarzı bir cevapla dönüș yapmıșlardı. 🙃

Ağır arazi hariç bence 142 mm x 12 mm gayet yeterli bir mil uzunluk oranı, 148 mm x 15 mm ölçüsü de iyidir. 20 mm çok abartı değil mi ya? 🙃

@Heicks çünkü konik maşalar daha yüksek esnemezlik sunuyor. En sağlamları ise altı da üstü de konik kalınlığında olup düz şaft olan ölçü. standart düz maşalar 1 1/8 olarak geçiyor. Konikler 1.5/ 1.8 geçiyor. Benim bahsettiğim ölçü doğrudan 1.5 Ama bu ölçü artık kullanılmıyor. Konik şaft günümüzde standart haline gelmiş durumda.267218 dosyayı görüntüle
25.4 mm çapta maşa kullanıyorum. Yok böylr bir ölçü

Konuyu hortlatıyorum ama yardım ederseniz sevinirim. Üst düzey mtbler konik biliyorum da benimki nedir, fotodan anlaşılır mı? Ya da maşayı çıkarmadan anlamak imkansız mı?IMG_20220725_231141.jpg

@Tnc91 Konik alın borusunun alt kısmı, üst kısmından daha geniş oluyor. Sizinki düz. Düz alın borulu kadrolara, konik maşa aparatla takılabiliyor ancak sizinki gibi alın borusunun ortası inceltilmiş kadrolarda, konik maşanın sürtme yapması muhtemel. Takmayı düşünüyorsanız önermem.

Konuyu hortlatıyorum ama yardım ederseniz sevinirim. Üst düzey mtbler konik biliyorum da benimki nedir, fotodan anlaşılır mı? Ya da maşayı çıkarmadan anlamak imkansız mı?

Şu videoyu izlemeni tavsiye ederim. @Aybek Cihan arkadaşın bahsettiği olayı burada görsel olarak görebilirsin.
(link)

Merhaba benim de bir sorum var, salcano astro 2015 model bisikletim var bu bisiklete konik uyumlumu onu ögrenmek istiyordum.

Geri