Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Menisküs ve diz kıkırdağı konusunda kök hücre tedavisi yaptıran var mı?

@Adem Tırpancı

Ben de bunu anlayamıyorum. Benzer olay: Geçen aylarda ağrıyan dizim için özel hastaneye ortopediye gittim, herkes methediyor gittiğim doktoru. Yorumlarına baktım evet süper. Gayet güzel de muayene etti, yaklaşımı detaylı izahatı falan süper. Gel gelelim muayene ve mr sonrası öyle bir tablo çizdi ki dünyam karardı. Maket eklemler üzerinde anlattı, menisküslerin şöyle dejenere olmuş, yan bağların çok fena zayıflamış neredeyse kopacak vs. vs. yok kesinlikle yere oturmayacaksın, diz çökmeyeceksin, onu yapma, bunu bırak neler neler.. Oradan çıktım bir hafta sonra gittim spor hekimine. O da güzelce muayene etti, aynı mr'a baktı. Tam tersini şeyler söyledi. Menisküslerin gayet iyi durumda, bağların sağlam kuvvetli. Sadece güçlendirme ve esneme egzersizleriyle toparlarsın vb. Burada sabit bir örnek varken nasıl bu denli yorum farkı oluşuyor? Film belli, eklem belli, kıkırdak, bağlar, diz hepsi sabit, muayene ediyorsun işte. Kitabı belli, arızanın teşhisi belli iken birisi mahvoldun sen deyip diğeri her şey çok güzel diyor bu nasıl iştir. Ben de düşünüyorum belki ikisi de anlamadı benim arızayı :) Ama egzersizler çok iyi geldi şu an rahatım :harika:

Scudo
ben de menisküs için iki farklı doktora gittim. birisi dizini bile kırma dedi. öteki spor yap dedi. ağrı kesiciler falan kullandım. sadece kullandığım zaman hafiflemişti ağrılar. ilaçlar bitince şiddetli bir şekilde geri geldi ağrılar. geçen hafta hiç zorlamadan sakin sakin 24 km bisiklet sürdüm. ertesi günden itibaren ağrılar azalmaya başladı. şuanda da çok daha iyiyim. henüz tamamen geçmedi tabi. sanırım dizleri güçlendirecek egzersiz yapmak gerekiyor. sürekli yüksek kadanslı sürdüm bisikleti.

Farklı algılanabileceğinden doktor ismi vermek istemiyorum ancak gerçekten tavsiye edebilirim. Merak edenler varsa özelden cevap verebilirim.

• Beğen
Tepkiler: mesutgunes52
@Adem Tırpancı

bana iletir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: Adem Tırpancı
Hocam bir ilerleme var mı? Bugün bana da kök hücre tedavisi olmam gerektiği söylendi.

@makaram
Bende 4 farklı doktora gittim hepsi ayrı konuştu. 3 ortapedi 2 spor hekimi. Benim en son gittiğim spor hekimi doktor şöyle söyledi; "bu durumlarda ağrı kesici önermiyoruz, çünkü ağrıyı hissetmelisiniz ki ağrıdığı zaman zorlamamalısınız dizi" Bana da mantıklı geldi, spor yaparken ağrı varsa ağrı oluştuğunda zorlamamak.
Herkese geçmiş olsun!

• Beğen
Tepkiler: makaram
Bende de benzer bir durum var. Bisiklet sürerken hafif bir yokuşta ufak bir zorlama sonucunda dizimde ağrı oldu. Bir süre geçmesini bekledim dinlendirdim fakat herhangi bir geçme olmadı. Yaklaşık 5 aydır bisiklete elimi bile sürmüyorum bu zamana kadar 3 Ortopedi 1 fizyoterapist gördü emar çekildim. Emar sonucuna göre parorda "Medial menisküs arka boynuzunda grad 2 mukoid dejenerasyon mevcuttur." diye yazılı. Doktorlar bunun fazla önemli olmadığı yalnızca ağrılar geçene kadar koşu, merdiven çıkma zıplama gibi etkinlikler yapmamamı ve özellikle de Bisiklete binmemek gerektiğini söylediler. Yapılan yorumlara bakılırsa benzer rahatsızlar birçok kişide olmuş ve bisiklet binmemek yerine yüksek kadans ile sorunlardan kurtulunmuş gibi gözüküyor. Son doktorun verdiği ilaçlar bitti ve ağrılar tekrar başladı İzmir de önerebileceğiniz bu konuda uzman olan bir spor hekimi var mı ? Yada önerisi olan var mı ?

@Abdülkadir Ergin
Hangi egzersizleri yapıyorsunuz hocam bilhilendirir misiniz

@5ef

Aşağıdaki egzersizleri. Basamak çıkıp inme hareketi egzersizler başladıktan bir iki ay kadar sonra yapılan kontrolle başlamıştı.
201740

201739

Arkadaşlar PRP ve kök hücre tedavi iki ayrı tedavi metodudur. Ama piyasada PRP tedavisini kök hücre diyerek uygulayan çok merkez var öncelikle buna dikkat edin.
İkinci olarak bu tip hastalıklarda tıbbi hiçbir tedaviye ümit bağlamayın derim. Çünkü kondromalazinin veya osteoartritin henüz tıbbi hiçbir tedavisi yoktur. Yani acaba hangi doktor bunun tedavisini biliyor diye boşuna dolaşmayın. Tıbbi tedavisi yoktur. PRP tedavisinde sizin kanınızı alıp santrifüj edip diz içerisine verirler iddia odur ki santrifüj edilen kan hücreleriniz diz içerisinde kıkırdakları tamir edecektir. PRP yi 2 kere yaptırdım iyi geldi mi derseniz kesin iyi gelseydi 2. ye ihtiyaç olmazdı zaten. Bence iyi bir ağrı kesici ve dizdeki ağrı ve rahatsızlık hissini yok ediyor ama 1 sene kadar sonra problem tekrar ediyor. Kök hücre tedavisine gelince tıbbi yayınlara göre etkisi PRP den daha düşüktür. Kök hücre tedavisindeki iddia ise şöyle sizin kök hücrelerinizi elde edip diz içerisine vererek orada bu kök hücrelerin kıkırdağa gidip yapışıp yeni kıkırdak dokusu geliştirmesi üzerinedir ama çalışmalarda bu olay ispatlanabilmiş değildir verilen kök hücreler diz içerisinde hemen emilip yok edildiği gibi zaman zaman da kıkırdak dokusu değil kemik dokusu oluşturmak gibi istenmeyen olaylara da sebep verebilmektedir. Bu konulardaki çalışmalar hala devam etmektedir. Umarız bir gün çözüm bulunur. En iyi çözüm dizinize neyin iyi geldiğini kendinizin keşfetmesidir. Zaman zaman sadece istirahat bile birçok şeyi çözebilir.

@SEL PER
Tam aksine kök hücrenin PRP'den 200 kat daha güçlü olduğunu okudum ve bir ortopedi uzmanının da açıklamasını dinledim. Linki bulunca eklerim.

Adem hocam söylediklerine saygı duyarım. Ama bu hastalık doktorlar tarafından çok suistimal edilen bir hastalık. Ben de senin gibi bu hastalığı çekenlerdenim. Bu konuda bir çok tıbbi yayını okudum. Her söylenene inanma.

• Beğen
Tepkiler: Adem Tırpancı
@SEL PER
Elbette çok dikkatli olmak lazım. Tek sıkıntı şu; daha önce bu tedaviyi yaptıranların sayısının az olmasından dolayı yeterince dönüt alınamaması ki bu başlığı açma sebebi de bu. Selamlar, sevgiler.

• Beğen
Tepkiler: SEL PER
Kesin olmayan tedavi yöntemleri rağbet görüyor. Bu konuda dikkat edilmesi lazım. Gereksiz yere ümit vaadeden yöntemlere çok prim vermeyin derim.
Bu işin kesin bir tedavisi malesef şu an yok. (Menusküs yırtığı ve bağların dikiş ameliyatları dışında) PRP işe yarıyor. Fakat tamamen çözüm değil. Kök hücre yöntemi de halen geliştirilme aşamasında.
Ben de takip ediyorum bu konuyu. Sağ dizim, uzun sürüşlerden sonra bir hafta problem oluşturuyor. Tedavide de sıkıntı şu, ben yaptım oldu diyip yol alan hocalar var ve bu deneme aşamasındaki yöntemleri kesin yöntem gibi sunabiliyor.
Siz siz olun, kendinize ne iyi geliyor bunu iyi anlayın. Ne tarz bir sürüşten sonra dizleriniz rahat. Kendinizi iyi dinleyin iyi tanıyın. Dizden direk olarak pedala güç uygulamayın. Kuvveti tüm bacağınız ile pedala iletin. Dizlerimiz çok kıymetli. Bir ömür bizi taşıyorlar. Sık sık dinlendirin. Diz etrafındaki kaslarınızı güçlendirin.

Şöyle bir video buldum yine. Google translate yardımıyla çevirmeye çalıştım.

Mezenkimal kök hücreler yırtık bir menisküsü nasıl onarır?
Menisküs fibrokartilajdan yapılır. Gerginliği ve sıkıştırmayı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır.
Menisküsün içindeki besinlerin emilimini sınırlayan kan damarları yoktur.
Mezenkimal kök hücreler menisküs onarım sürecini yönlendirebilir.
Kök hücreler dize enjekte edildiğinde yırtık menisküs iltihabına? yakalanırlar.
Kök hücreler menisküsün yenilenmesini yönlendiren sinyal proteinleri gönderir.
Kök hücreler vasküler endotel büyüme faktörü oluşturmaya yardımcı olur.
VEGF, daha hızlı onarım için yaralı bölgede yeni kan damarları büyümesi için kan oluşturan hücreleri uyarır.
Kök hücrelerden gelen sinyal proteinleri, immün hücrelerin düzgün çalışması ve çabuk iyileşmesi için yeniden programlanır.
Aktive edilmiş trombositten zengin plazma enjeksiyondan önce kök hücrelere eklenir.
Prp bölgeye büyük miktarda büyüme faktörü eklemektedir.
Prp vücuda “bu doku zarar görmüş” diyerek bir sinyal gönderir.
Vücudunuz daha sonra bölgeyi onarmak için gerekli olanı göndererek tepki verir.
Trombositler, tamir edilmesine yardımcı olmak için kan dolaşımından ve kemik iliğinden bir yara iyileşmesi ve hücrelerin alınması için tasarlanmıştır.
Bütün bunlar bir araya geldiğinde menisküs kök hücreler ve aktive edilmiş prp ile nasıl tamir edileceğini gösterir.
Kök hücreler ve prp ile kendinizi ağrılı ameliyattan ve menisküsünüzün uzun sürede iyileşmesini önleyin.
Hastaların sadece% 15'i tedaviden sonraki 5 yıl içinde menisküslerinde bir yaralanma olduğunu bildirmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin
@efaruk
Kesin tedavisi var; o da kadavradan menisküs nakli. Ancak çok pahalı bir seçenek. -80 derecede soğuk zincirle Amerika'dan getirtiliyor. Sadece soğuk zincir olayı için 2000-3000 dolardan bahsediliyor. En önemlisi de hastanın boyu ile kadavranın boyunun eşit olması gerekliliği. Türkiye'de de menisküs ve doku bankası kurulacağı ile ilgili bir haber okumuştum ama daha fazla detay bilmiyorum.

Ankara'da da bu ameliyatı yapan ekibin lideri Prof. Dr. Murat Bozkurt. Her ay 1-2 menisküs nakli yapıldığı söyleniyor.

Bu da menisküs implantı arkadaşlar:

Çok ciddi sıkıntılar. Maalesef pek çok insan farkında da değil, Allah vermesin insan kendisinin veya sevdiklerinin başına gelince öğreniyor. Eğer koruma tedbirleri alınmazsa ( aslında tüm hastalıklarda en önemli detavi hastalık başlamadan korunma .
Menisküs ve diz kıkırdağı tedavisi zor konular, Allah yardım etsin.
Bence diz sorunlarında en yaygın, yaygınlığına kıyasla az bilinen ama en sorunlu hastalık ta Kondromalazi patella

Diz problemi olan bisikletçiler açısından en önemli önlem yüksek kadansda bisiklet sürmektir

Geri