Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

İnceleme Merida scultura 100 2015 (amatör)

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Sevgili forumdaşlar, uzun zamandır dağ bisikletini satıp yol bisikleti almak ve verdiği muazzam zevki yaşamak istiyordum, sonunda bisikletimi sattım ve yol bisikleti arayışı içerisine girdim, 3000tl'lik bir bütçem vardı bu arayışta en çok Merida Scultura 300'ü beğenmiştim hem kadro hem de donanım olarak çok hoşuma gitmişti, ne yazık ki bisikletçimde (Seda Bisiklet) bu model kalmamıştı, bende onunla bire bir aynı kadro ve maşa kullanan Scultura 100 modeline yöneldim ,ne yalan söyleyeyim renk olarak içime scultura 300'den daha çok sindi .fazla uzatmadan amatörce yaptığım incelememe başlayayım :)

KADRO:

Kadromuz 3 kez dipçiklenmiş 6066 alüminyumdan oluşuyor ve UCİ (Uluslararası Bisiklet Birliği) onayından geçmiş. Eski kullandığım Sedona kadrodan sonra bu kadro beni gerçekten etkiledi, elinizle dokunduğunuzda bile bu farkı ciddi anlamda hissediyorsunuz, sürüş olarak fazla bir şey söyleyemeyeceğim çünkü bisikleti çok az kullandım uzun yol yaptıkça tecrübelerimi ve görüşlerimi sizlere aktaracağım. Kadronun teknolojilerini Merida'nın sayfasından ikonlar bölümünden okuyabilirsiniz baya bir özelliği var doğrusu .Ayrıca tüm kablolar kadronun içinden geçiyor ve orta aktarıcı için ileride 3'lü çarka geçmek isteyenler için mesafe bırakılmış.

Not :Merida Scultura 100, 200, 300, 400 ve 500 modellerinde aynı kadro ve maşayı kullanıyor yani en düşük modelini aldım kötü mü olur düşüncesi kafanızdan kalkıyor ,markanın ve bisikletin en sevdiğim yanı bu oldu .

MAŞA:Maşa full karbondan oluşuyor ve gerçekten bozuk yollarda titreşimi emme konusunda çok başarılı .
20160319_000051.jpg
20160315_173907.jpg 20160319_003517.jpg
planets_stars_rays_galaxy_65145_3840x2160[1].jpg 20160319_000551.jpg 20160319_002602.jpg 20160319_000451.jpg

Merida'yı bu konuda takdir ettim ,zincir atması sonucu kadro zarar görmesin diye böyle bir parça takmışlar bu sayede zinciriniz atmıyor.

VİTESLER VE FRENLER : Arka aktarıcı olarak Shimano Sora ,Ön aktarıcı olarak ise Shimano Claris kullanılmış vites fren kolları da aynı şekilde Claris, malzeme kalitesi gayet iyi ve tatmin edici, vites atışları ise ilk kez yol bisikletine başlayanlar için gayet güzel ve yeterli ön aktarıcı Claris ama Sora ile bire bir aynılar ikisini de deneme fırsatım oldu ve arada bir fark bulamadım ,aynı şekilde vites fren kolları da sora ile aynı hassasiyet ve kalitede diyebilirim( frene bastığınızda vites düşürme imkanı da veriyor ) zaten fiyatları da birbirlerine yakın :). Aynakolun modeli FSA Tempo, 50 34 dişli sayısına sahip estetik olarak gayet hoş duruyor.
Frenler bacakları Merida'nın kendi üretimi ama kötü değiller, üzerinde gelen pabuçlar ise fena değil, fren performansı tatmin edici ama yakın vadede daha kaliteli pabuçlar almayı düşünüyorum .

20160319_000501.jpg 20160319_000514.jpg

20160319_000521.jpg 20160319_001844.jpg
20160319_001834.jpg
JANTLAR VE LASTİKLER :Bisikletin ileride ilk değiştireceğim parçası Alexrims marka jantları, bilyeli göbek kullanılmış, ilk kez yol bisikletine sahip olduğum için beni şu anlık memnun ettiler ama uzun vadede değişim gerekebilir gibi gözüküyor .Lastikler Maxxis detonator , kaliteli ve yumuşak hamurlu lastikler performans olarak ise gayet iyiler .

AĞIRLIK:Bisiklet pedalsız 9.75, pedallar dahil 10.4 kilogram benim için gayet başarılı, elinize aldığınızda hafifliğini hissediyorsunuz .

Genel olarak Merida Scultura 100 kadro kalitesi ve f/p olarak gayet başarılı bir bisiklet fiyatını sonuna kadar hak ediyor uzun vadede ufak bir kaç yükseltme ile çok iyi bir seviyeye gelebilir eğer merak ettiğiniz bir konu varsa özelden mesaj atabilirsiniz seve seve cevaplarım . Atladığım bir konu varsa kusura bakmayın, uzun vadede bisiklet hakkındaki birikimlerimi ve tecrübelerimi sizlere aktaracağım umarım incelemem hoşunuza gitmiştir :)

Scudo
Guzel anlatim kazzasiz belasiz surusler bende de reacto 400 var merida bu sektorde iyi yerlerde olan bir firma bence seda bisiklette ayrica bayi olarak gayet duzgun bir bayi tekrar hayirli olsun

Salcanonun fiyatlarına baktımda aldığınız bisiklet çok ucuzmuş

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@dincer_colak İyi dilekleriniz için teşekkür ederim ,Merida'ya uzun zamandır sempati duyuyordum zaten ,incelemede de belirttiğim gibi ,alüminyum kadroya sahip modellerinin tamamında aynı kadroyu kullanması da bence markanın imajını bir adım daha öteye taşıyor.:)

@A.Samed.Y Evet 2015 model olduğu için ayırdığım bütçenin baya bir altinda aldım doğrusu ,ama 2016 modelinin fiyati dolar sağolsun 2015 scultura 300 kadar olmuş:snzdglsn: :snzdglsn:

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler bende scultura 5000 modeline sahibim amatör yazmışsınız ama gayet güzel inceleme olmuş iyi bir markayı tercih etmişsiniz fabrikasında specialized ve scott gibi markalarınında üretiminin yapıldığı büyük ve kaliteli bir marka

@Özgünn Evet başlıkta da belirttiğim gibi biraz amatör bir inceleme yaptım,zaten ilk yaptığım incelemeydi ,iyi dilekleriniz için teşekkür ederim :)

Hayırlı olsun :)Aynı modeli yaklaşık 2 aydır kullanıyorum genel olarak çok memnunum.Fakat jant seti gerçekten kötü.Çok çabuk akort kaçırıyor akıcılığı da iyi sayılmaz.İlk değiştireceğim parça jantlar :)

IMG-20160125-WA0050.jpg

@ahmetkya Teşekkür ederim ,bisikleti fazla kullanma firsatim olmadi ama benimde ilk işim jant setini değiştirmek gibi görünüyor :)

• Beğen
Tepkiler: ahmetkya
@Umut AKAN jantı boşver öncelikle sürüş güvenliğini sağla kardeşim kask dirseklik dizlik vs bunları ihmal etme trafikte çok dikkatli ol ileride inşallah daha usta sürücü olacaksın

@Umut AKAN Hayirlisi olsun. Gule gule kullanin. :harika:
3 hafta once Seda Bisiklet'ten Scultura 100 ile Ride 100 arasinda kalip Ride 100'u almistim :)

Edit : Yukseltecegin zaman ilk olarak lastikleri sonra da jant'lari degistirmeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Umut AKAN
@bambam84 Demek ki baktığınız Scultura 100'ü aldım :D:D:D:D Size de hayırlı olsun kazasız belasız kullanmanız dileğiyle :)

@A.Samed.Y Sürüş güvenliğimi sattığım bisikletimi aldığımda sağlamıştım. Kask, eldiven, lamba,pompa çanta, vb. çoğu aksesuarımı aldım . Tavsiyeniz için teşekkürler :harika:
:)

• Beğen
Tepkiler: bambam84
Güle güle kullan kardeşim gerçekten çok güzel bisikletmiş :D

• Beğen
Hayırlısı olsun güle güle kullanın
2.699 ₺ fiyat çok değil mi sizce bu donanıma?

• Beğen
Onemli olan kadro

Lüleburgaz'dan gönderildi

Tipki iphonun androidten iyi olmasi gibi

• Beğen
@dethagorf Teşekkür ederim, enflasyon sağolsun, :D:D:D bence de fiyatı şuan fazla ama Salcano, Sedona, Carraro, gibi markaların fiyatlarına bakınca makul diye düşünüyorum :rolleyes:

Ben peşin 2150 tl'ye aldım :)

Ben 300ü 2900e aldim :)

• Beğen
Geri