Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Nedir bu MTB düşmanlığı?

Bu gün Antalya - Kumluca arasinda aracimla (180 km ) seyahat ettim. Yol boyunca farklı yerlerde.

Şehir bisikletiyle tur yapan bir erkek,
Dag bisikletiyle gezinti yapan bir kadın,
Yol bisikletiyle kom kovalayan (ferdi olarak) üc erkek,
Dağ bisikletiyle uzun tur yapan bir erkek,
Tur bisikletiyle gurup halde tura çikmiş iki erkek bir kadin,
Yol bisikletiyle pelaton yapan dört erkek gordum.

Hepsi hayatindan memnun, kendi yolunda, kendi dalgasinda.

Bu tartismalardan, bu formdan bi haber geziyorlar. :)

Scudo
Atasoy abi bu foruma üye olalı bi buçuk iki sene falan olmuş,olmadan evvel benimde inan bu tartışmadan ve çekişmeden haberim yoktu :komik: işin garibi 3tür yol,mtb,tur bisikletim var ve hepsini ayrı ayrı zevk alarak kullanıyorum,ve kendi kullanmadığı diğer türleri eleştiren insanlara inanamıyorum,bu nasıl ukalalıktır sanane kardeşim ya bırakın şu iki günlük dünyada insanlar kendi imkanlarıyla nasıl mutluysa öyle sürsünler dimi abi,yok tourney setmiymiş,yok deoreden başka set kullanamazmış,yok 105ten aşşası kesmezmiş...bugün izmirde 29ekim sürüşü vardı bu ukalalık yapan arkadaşların orda bizimle olmalarını isterdim,görsünler insanlar ne tür bisikletlerle nasılda mutlu oldular.sözün özü bırakın kardeşim kim neyi nerde ne zaman kullanırsa kullansın...

@seko35.50 saniyeler,saliseler, dakikalar çok önemli hocam aman öyle deme dura ace olmazsa olmazımızdır kom kasacağız bol,bol arabaya binip bisikletle gitmiş gibi yapacağız strava çoşacak olurmu hiç ;) bende yaknda bora jant seti siparişi verdim bakalım tourneyle uyum nasıl olacak:koptum:

@seko35.50
Yarişma ve yarış benim karakterime ters. Birisine ondan üstun olduğumu ispatlamaya çalısmak bana abes geliyor.
Tabiki yarışmak yanliştir demiyorum. Kendi fikrimi dayatmiyorum. Tam tersi yarisları severek izliyorum. Verilen emeği takdir ediyorum. Stravada aldikları KOM lari hayretle ve hayranlikla karsiliyorum.
Yol bisikletciligi yapmamam bunun yanliş olduğu anlamina gelmemeli.

Benim bisikletlerle sorunum yok, üstündeki "mamil"ler ile sorunum var. Genellikle yol bisikletine biniyor bu mamiller.

(link)

Mamil'i gördümmü kafayı çeviriyorum, selam filan vermiyorum, o zaten beni görmezden geldiği için sıkıntı olmuyor. Bu mamiller diğer bisikletçileri sadece yolda kaldıklarında adam yerine koyuyor, lastiği filan patladı mı yolda kalıyor çünkü, ne pompa ne bişey taşıyor mamil. Hafiflik çünkü çok önemli onun için, KOM peşinde her daim. Mamille muhabbete girmeyin pişman olursunuz. Kendini övmekten başka bişey bilmez.

Atasoy
yok abi yarış koşan çok arkadaşım var,zamanında bende katılmıştım antalya ve marmaris granfondolara hepsine saygım var,mesela pazar günü granfondo çeşme yarışındada desteğe gidicem,benim kızdığım kendinden olmayana tü kaka denmesi,tercihlere saygı duymayı beceremiyoruz vesselam:harika:

• Beğen
Tepkiler: Atasoy
Screenshot_2019-10-08-22-17-40-1.png
@fandango
Sevgili arkadasim genelleme yapmayin bence
Yol bisikletiyle son sürat giden adamin yan yoldan selam verdigini çok gordum.
Bisiklet yolunda gozumun icine bakarak gecen selami almayan abiler, amcalar ve hatta dedeler bile gordum.

İlkokul iki de, karnen pekiyi olursa beğen bisikletini dediğinde babam, tam 4 ay mavi pinokyonun önünden her geçişinde benim dedim, ama almaya gittiğimizde mavisi satılmıştı. Bindik kırmızı rengine. Yıllar sonra dahon mu8 e de bindik. Orta1 de pinokyo pert olunca, lise 2 ye kadar bisiklet sayıkladım. Kronik hastalıklı bianchi aspid i 6 km sırtımda taşıdım ön mili kırılınca. Teker de elimde tabii ki. Yıllarca yollar malum mtb ye bindim. Sonra flatbar yol bisikletin oldu vay be dedim. Ama girmek isteyip giremediğim yollar çağırdı 28 jant hibrit bir bisiklet aldım. 37 yıllık bisiklet serüvenimde, asla istediğim bisikleti alacak param olmadı ama çok şükür 3 yıllık boşluğu saymazsak hep bisikletim oldu. Hiç tura ve yarışa katılmadım ama trafiğe 34 yılımı verdim. Ne yol bisikletçilerini gömmek ne de mtb cileri gömmek haddime düşmez. Sözlerimi şu an önünden geçmekte olduğum polatlı şoförler odası camında yazan şu sözle bitirmek istiyorum. "Türk şoförü en asıl duygunun insanıdır . Kemal Atarürk"

Benim bisikletlerle sorunum yok, üstündeki "mamil"ler ile sorunum var. Genellikle yol bisikletine biniyor bu mamiller.

(link)

Mamil'i gördümmü kafayı çeviriyorum, selam filan vermiyorum, o zaten beni görmezden geldiği için sıkıntı olmuyor. Bu mamiller diğer bisikletçileri sadece yolda kaldıklarında adam yerine koyuyor, lastiği filan patladı mı yolda kalıyor çünkü, ne pompa ne bişey taşıyor mamil. Hafiflik çünkü çok önemli onun için, KOM peşinde her daim. Mamille muhabbete girmeyin pişman olursunuz. Kendini övmekten başka bişey bilmez.
mamil epey geniş bir kavram ama?
(link)
Mamiller sayesinde biniyorsunuz o deore, duraeys setlere, rokşok maşalara unutmayın, onlar olmasa şimano yazısını sadece oltaların üzerinde görürdünüz.

Çöpte bulsanız utanıp da alamayacağınız bir bisiklet kullanıyorum . Bisiklet sürerken bir bisikletçiye selam verdiğimi hatırlamıyorum . Sebebine gelince ;
Genelde dalgın oluyorum kafam sürekli başka yerlerde .
Dikkatim dağılmasın diye trafiğe odaklanıyorum .
Selam vererek karşı tarafın dikkatini dağıtmamak için genelde selam vermiyorum .
Bence böğle düşünmek saygısızlık anlamına gelmemeli . Güzel bakarsan güzel görürsün. Bir kaç saniye içinde selam vermedi diye tanımadığımız insanlar hakkında kötü düşünmek , yargılamak bence kul hakkına girer ...

Konu başkaydı ben neden böğle yazdım ki ? yaşlandıkça kafa gidiyor demek ki insan kendi kendine konuşmaya başlıyor ...

mamil epey geniş bir kavram ama?
(link)
Mamiller sayesinde biniyorsunuz o deore, duraeys setlere, rokşok maşalara unutmayın, onlar olmasa şimano yazısını sadece oltaların üzerinde görürdünüz.

Saydığın şeyleri şu bisiklet üzerinde gösterebilir misin dostum? Bu benim hayalimdeki makine. Mamillerin bana bi pozitif etkisi yok. Anca yol bisikleti ithalatını artırmışlardır, hepsi bu.

IMG_2346__66819.1560301694.jpg

Saydığın şeyleri şu bisiklet üzerinde gösterebilir misin dostum? Bu benim hayalimdeki makine. Mamillerin bana bi pozitif etkisi yok. Anca yol bisikleti ithalatını artırmışlardır, hepsi bu.

IMG_2346__66819.1560301694.jpg
Sanırım arkadaşın söylediği şey bu kimselerin bisiklet ve parçaları satışında önemli bir para akışı sağladıkları ve Shimano'ya da tonla para kazandırarak bu sektörde kalması için sebep vermesi ?? Tabii Shimano kârda tonla düşüş yaşarsa yeni aktarıcı setler yapmaktan vazgeçebilir, kaliteden kısabilir veya bisiklet sektöründen çekilebilir... Bu sebeple bu kişilerin de dolaylı yoldan bize yardımcı olduklarını söylüyor. Biraz dağınık oldu ama sanırım anlatabildim. Herkese iyi forumlar...

Sanırım arkadaşın söylediği şey bu kimselerin bisiklet ve parçaları satışında önemli bir para akışı sağladıkları ve Shimano'ya da tonla para kazandırarak bu sektörde kalması için sebep vermesi ?? Tabii Shimano kârda tonla düşüş yaşarsa yeni aktarıcı setler yapmaktan vazgeçebilir, kaliteden kısabilir veya bisiklet sektöründen çekilebilir... Bu sebeple bu kişilerin de dolaylı yoldan bize yardımcı olduklarını söylüyor. Biraz dağınık oldu ama sanırım anlatabildim. Herkese iyi forumlar...

Peki o zaman mamillere shimanoyu zengin ettikleri için çok teşekkür ediyoruz :p Teşekkürler mamil arkadaşlar. Bisikletinize daha çok para harcayın please. Daha hafif olsun, tüm komlar sizin olsun. Sadece şimanoyu değil, diğer markaları da zengin edin lütfen.

Yıllar yıllar mtb ye bindim yola geçtiğim gün elim yolun o kıvrık boynuzlu gidonuna dokunduğu an içimde mtbcilere karşı bitmek tükenmek bilmeyen bir nefret belirdi şimdi yolumun kadrosunun altında levye ile dolaşıyorum nerde bir mtb ci görsem Allah yarattı demem dalarım ?. Şaka şaka hepimiz kardeşiz sonuçta hepsi 2 teker üzerinde gidiyor.

Mtbcilere ölüüm.

2016'dan beri başlığı görüyorum, nefret kusanları görüyorum, aşağılayanları görüyorum, genellemeleri görüyorum, ama bu beni bir türlü mtb kullanmaktan vazgeçirmiyor.

Ben bisikleti senelerdir sürüyorum, kendimce işimi gayet güzel gören bir bisiklet topladım ve seneler içerisinde ufak ufak geliştirdim, ve hala onu sürüyorum. Ben bunu topladığımda 26 janttan başka seçenek yok gibiydi, şu an onunla gayet mutluyum, yarın bir gün yeni bir makineyi sil baştan toplayacak imkanım olsa direkt 29 janta geçerim çünkü boyum ve bacak kaslarım müsait, ama beni kaçırıp kafama silah dayasalar yine yol bisikletine geçmem.

Neden geçmem, onu da maddelerle açıklayayım:

* Yine mtb kullanırım çünkü arada bir dağa bayıra gidiyorum ve her an bunu yapabilme imkanının elimin altında olmasını isterim.
* Yine mtb kullanırım çünkü her an kaldırıma çıkıp inebiliyorum, merdiven inebiliyorum, boş arsaları kestirme yol olarak kullanabiliyorum.
* Çünkü Türkiye'de yollar bozuk ve bisiklet yolları bazı yerlerde kaldırımdan daha bozuk oluyor.
* Çünkü kadro üstü çantamda her an lazım olabilecek tamir kiti gibi şeyleri taşıyabiliyor ve bunlara ek olarak komple cüzdan, powerbank, elektronik sigara (evet bunu da içiyorum ve bu beni bisiklete binmeyi hak etmeyen biri yapmıyor), yedek pil, 2 adet telefon gibi şahsi eşyalarımı da aynı çantada barındırabiliyorum. Bisiklet beni ve bu eşyaları her halukarda taşıyacakken, sırf bisikletin görüntüsü bozulmasın diye bunları forma cebi gibi yerlerde kendi üzerimde taşımayı hamallık olarak görüyorum.
* Bisikletin sağı solu çizilince dünyam başıma yıkılmıyor, hatta çiziksiz bir mtb'yi yosunsuz bir gemiye benzetiyorum.
* Ve en önemlisi; Türkiye gibi bir ülkede her an karşıma çıkabilecek anormal ötesi durumlarda mtb ile çok daha kıvrak hareketler yapabiliyor ve çok daha kısa mesafelerde yavaşlayıp durabiliyorum.

Bu benim şahsi tercihim, kimseyi benimle aynı tercihi yapmadığı için de yargılamıyorum. Düz yolda daha yüksek hız ortalaması yapabilmek uğruna yukarıda saydığım bütün avantajlardan feragat eden, en ufak çukurda lastiği yarma korkusuyla yaşayan, en ufak bir çizikte canından can kopan bisikletçileri de kendi tercihleri olarak düşünüyorum ve karışmıyorum. Herkes kendi hayatını istediği şekilde yaşayabilir, bu yaşam tarzının sonuçları da sadece kendisini bağlar.

Şahsım adına söyleyeyim, bugüne kadar hiç bir bisikletçinin beni mtb sürdüğüm için gerçek hayatta aşağıladığını ya da aşağılar gibi baktığını görmedim. Çünkü bisikletin üzerinde acemi gibi durmuyorum, altımdaki makineye gayet hakimim ve bunu dışarıya da rahatlıkla gösterebiliyorum.

Bütün bunlara rağmen ben bile artık bu başlıkta ve diğer alakalı/alakasız başlıklarda mtb düşmanlığı görmekten sıkıldım. Reelde yüzüme karşı gıkını çıkaramayacak insanların burada klavye başında bütün mtb kullanıcılarını genelleyerek atıp tutmasına artık ifrit olmaya başladım. Şu saçmalıklarınızı bırakın da sürdüğünüz şeyden keyif almaya bakın artık.

Herkese keyifli sürüşler diliyorum...

Şehir bisikleti kullanıyordum uzun süre ama MTB'ye geçeceğim. Ankara'da, ülkenin başkentinde bırakın yol bisikletini şehir bisikleti resmen çok ince lastikli kalıyor pek çok yol için ve cidden birçok kez kaza riskiyle karşı karşıya kaldım. Öyle aman aman hız ihtiyacım da hiç olmadı. Sadece şehiriçi ulaşımımı konforlu sağlamak istiyorum. Saydığınız sebeplere tamamen katılmakla birlikte MTB'yi görünüm itibari ile de diğer bisikletlerden daha albenili buluyorum. 2021 baharında bekleyin beni MTB canavarları !

Geri