Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Pompa tavsiyesi

Scudo
@yunuskucuk18 arkadaşım bak dikkatli dinle: Sana cevap yazan arkadaşlar şu anda kullandığın pompanın yetersiz olduğunu, senin lastikleri verimli kullanmak istiyorsan minimum 100-110 psi basınçta hava basman gerektiğini yazmışlar. Bu basınç değeri senin ağırlığına ve konfor mu-yuvarlanma direnci mi istediğine bağlı. Bisikletin daha süratli gitmesi için hafif olmasına rağmen maximum basınçta kullanan çok arkadaş var. Lastik basıncını ne kadar dusurursen o kadar konforlu olur. Ancak belli bir noktadan aşağısı patlama riskini arttırır. O yüzden nerdeyse her lastiğin üzerinde min-max basınç değerleri yazar.

Senin lastikler için acilen 120 psi - 140 psi veya 160 psi lik manometreli bir pompa alman gerekiyor. Elindeki pompa ile anca hava bastığını zannedersin. O pompa dağ bisikleti, katlanır bisiklet veya tur bisikleti kullananların ihtiyacını karşılar. Ama yol bisiklet lastiklerinde yeterli hava basamazsin. Lastiklerin basıncı olması gerekenden düşük olduğu için arkadaşların dediği yılan ısırığı tarzında(yan yana iki delik) patlaklarla karşılaşırsın. Bunun için çukura girmen veya tümsekten sert geçmen yeterli olur. Sonrasında bisikletten soğumak kaçınılmaz olur. (ilk yol bisikletimde nerdeyse her turda yılan ısırığı tarzı patlaklarla karşılaştım, her seferinde yol kenarında iç lastik değiştirmek veya yama yapmak gerçekten çok yorucu oluyor.)

@Kadıköylü arkadaşım 5.0 bar psi cinsinden 5*14.5 psi yapar. Senin lastiklere max 72.5 psi hava basılır. 80 psi lik bir pompa alman yeterlidir.

Sendeki el pompası ile de kullandığın lastiklere yeterli hava basılır. Ama ne kadar hava bastığından emin olmak istersen manometre veya manometreli pompa edinebilirsin. Tur bisikleti lastiklerinde illa ki ayaklı pompa almana gerek yok. Manometreli el pompası da kullanabilirsin. Ama ilerde yol bisikletine geçme ihtimalin varsa geleceğe yatırım için ayaklı manometreli pompa edinmeni öneririm. El pompa turlarda lazım oluyor. Ama ayak pompasıyla hava basmak gerçekten çok rahat oluyor. Evde ayak pompası turda el pompası kullanabilirsin.

Son düzenleme:
@Mustaac "dış lastikte 100 psi yazıyosa en kötü 70-75 psi'lik bi ayak pompası alman lazım" cümlesindeki "bi ayak pompası alman lazım" ifadesinin yerine (hava basman lazım) ifadesinin gelmesi gerekiyordu, acele ile yazılmış yazı şimdi fark ettim, en kötü yani

• Beğen
Tepkiler: NoCycling
@Mustaac "dış lastikte 100 psi yazıyosa en kötü 70-75 psi'lik bi ayak pompası alman lazım" cümlesindeki "bi ayak pompası alman lazım" ifadesinin yerine (hava basman lazım) ifadesinin gelmesi gerekiyordu, acele ile yazılmış yazı şimdi fark ettim, en kötü yani
Bu haliyle de yanlış bilgi bu :snzdglsn:

• Beğen
@BerkEvren valla kardeş ben şimdiye kadar değil bilmem kaç psi, resmen inik lastikle bisiklet sürüyormuşum da farkında değilmişim fakat bir kere bile patlak yaşamadım, he amelelik yaptım o doğrudur, (kötü) yani :)

@Mustaac hocam bilgiler için teşekkür ederim. Bu yeterli olurmu?

(link)

(link).

Son düzenleme:
@Kadıköylü sizin gönderdiğiniz pompalar uygun olmaz. Birisi 2.5 bar basabiliyor. Diğerinde bilgi bulamadım. Şunu tavsiye ederim:

(link)

Son düzenleme:
@Mustaac elimde bundan var markası sedona. Göstergeli olduğu için size o iki modeli attım.

Dosyalar

• 1601653216243965500719.jpg
    1601653216243965500719.jpg
    1,1 MB · Okunma: 26
  • Beğen
@Kadıköylü Gp-41s olacaktı. Yanlis modeli atmışım. Bu arada zaten el pompanız varsa ayak pompası alın bence. Hava basmak çok daha rahat olur. Turlarda lastik patlarsa da el pompası işinizi görür.
Giyo gf-43p
Xlc Delta pu-s04
..

@Mustaac ikinci el 120 liraya var nasıl sizce ?

Michelin MC12208

@Mustaac elimde bundan var markası sedona. Göstergeli olduğu için size o iki modeli attım.

Sedona pompayı bu foruma kayıt olmadan önce almıştım, ne kadar eski olduğunu sol taraftaki kayıt olma tarihimden hesaplayın :koptum: :koptum: :koptum: tam anlamıyla ölümsüz bir pompa hala kullanıyorum.. :harika:;)

Bugün el pompası ile şişirilen lastikler (sanirsin 100 psi, o kadar sert) bisikletçinin göstergeli ayak pompasinda 70 psi çıktı:D. 100 psi bastık, (max120 bu arada) amanın o da ne? Lastik bilmediğim birşeye dönüştü resmen. :ssrtcbya:

Bu arada benzinliklerde hava basabilmek için bugün şöyle bir dönüştürücü verdi bisikletçim. Ben bilmiyordum, bilmeyen arkadaşlar için faydalı olabilir.
IMG_20201003_204556.jpg

@_Madmexx _ bu ürünü hepsiburadadan aldık ama işe yaramadı. Benzin istasyonlarının çoğunda yeni uçlar kullanılıyor ve bu uç prestaya/autovalfe değmeden hava vermiyor. Acaba yanlış mı yapıyoruz dedim video ve herşeye baktım ama olmadı. Siz denediniz mi?

İşe yaramayacagi aklıma gelmemişti, haklı olabilirsiniz ama bisikletçi kompresörden hava basarken benden istedi tekrar bu parçayı. İnce uca vidaladi ve havayi bastı rahatça. Canlı bir denemeyi de görmüş olmuşum aslında. Tabii, benzilikte denemedim henüz. İşe yarar sanki, bilemedim şimdi.

Son düzenleme:
@Anonim bugün bir adet ayaklı pompa hv-hp ve bir adet de ön ışık aldim, forumdan tavsiyeleri okuyarak. Şimdi gezinirken farkettim de bir onceki sayfada sizin verdiginiz hv-hp tavsiyesi aklımda kalmış.:hhhhhh: Işık olarak da moon meteor x pro aldım, birçok arkadaşın tavsiye ettigi gibi yine sizin de tavsiye ettiginiz bu ürün aklımda kalmış. :) :hhhhhh: Paylaşmak istedim. Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: portakallimon
100 psi ile bugün sabah yaptığım 55km sürüş çok keyifliydi arkadaşlar. 70psi ile giderken (100 zannederek tabii) lastik, çakıl parçalarını tuhaf bir ses ile sektirirken, havanın çok olmasından diye düşünüyordum. Oysa 100psi ile böyle bir durum olmadığı gibi çok da konforsuz gelmedi. Her ne kadar fizik kurallarına ters de olsa hız konusunda pek fark hissetmedim ama. Sanırım dünden biraz yorgunluk vardı üzerimde.

Geri