Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Ruble uyumu

jantın markasından teknik verileri inceleyin, 8-9-10s freehub göbekli jantlar 11s i genelde destekler. aradaki fark dişliler arasındaki boşluğun azalmasıdır. 12s başka bir boyut :)
Scott syncros race 27 aero model jant. İnternette araştırdığımda göbekle alakalı bilgiye erişemedim. Nereden anlayabilirim 11s ile uyumlu olup olmadığını? @gezgin gezer sökmeden anlamanın yolu yok mudur?

Scudo
shimano sora rd-r3000-gs (uzun bacak) arka aktarıcıyı microshift 11-32 9v kaset rubleyle kullanıyorum.

bikepacking turu için 11-36 9v ruble takmak istiyorum, shimano’nun sitesinde arka aktarıcının 34t’ye kadar desteklediği yazıyor fakat forumda bu sınırı aşanlar olduğunu görmüştüm.
F34FCCA5-7FB4-4F7D-B733-C6C431B4E81D.png
sorum; ruble arka aktarıcıyla çalışır mı? çalışırsa da problem yaratır mı?

shimano sora rd-r3000-gs (uzun bacak) arka aktarıcıyı microshift 11-32 9v kaset rubleyle kullanıyorum.

bikepacking turu için 11-36 9v ruble takmak istiyorum, shimano’nun sitesinde arka aktarıcının 34t’ye kadar desteklediği yazıyor fakat forumda bu sınırı aşanlar olduğunu görmüştüm.
289465 dosyayı görüntüle
sorum; ruble arka aktarıcıyla çalışır mı? çalışırsa da problem yaratır mı?

Önde 16 fark, 11-36'da arkada 25 fark, toplam kapasite ihtiyacı 41, (link)'nin toplam kapasitesi 43.
Çapraza düşmeden ve/veya wolftooth ile ve/veya bakla ekleyerek çalışır bence.

Edit, 2 link:
👆 Buna verilen (link) B vidası ayarı yapıldıktan sonra zinciri eski uzunluğunda kullanmak veya birkaç bakla eklemek konusunda bir tercih yapılması gerektiğinden bahsediyor. Zincir uzatılmazsa hiç büyük-büyük (arkada 36, önde 50) yapmamak lazım ama pedal geri çevrildiğinde 11'den kaçmayacak kadar da gergin olur; zinciri uzatırsanız büyük-büyük de yapabilirsiniz ama 50x11'de zincir fazla gevşek olur diyor. Kendisi orijinal zincirle devam etmeye karar vermiş ama onun sisteminde eski zincir 11-34'e göre, sizde 11-32.

Bu da başka bir tartışma:
(link)

Son düzenleme:
teşekkürler hocam, heyecana gerek yok gibi gözüküyor. ben 11-34 takıp yola devam edeyim. çok sağolun.

Öncelikle selamlar.

Elimde deore m4100 11-42 10 vites ruble ve bunun aktarıcısı m4120 uzun bacak aktarıcım ve vites değiştirme kolum var.

Bunu takmak istediğim bisiklet kare göbekli, kare göbeğe uygun 175mm 22-36 aynakolu sadece acera m315-2 (8 vites zincire uygun) olarak bulabiliyorum, üst seriler kare göbeğe uygun değil gibi. Bu aynakol hg95 (10vites) zincir ile sorunsuz çalışır mı? Aynakoldan dolayı zincir aşınması veya uzaması sorunu oluşur mu?

Eğer sorunsuz çalışırsa, elimde bulunan 3lü alivio ön aktarıcı bu ayna kol ile çalışırmı yoksa yeni ön aktarıcımı almak gerekir.

Öncelikle selamlar.

Elimde deore m4100 11-42 10 vites ruble ve bunun aktarıcısı m4120 uzun bacak aktarıcım ve vites değiştirme kolum var.

Bunu takmak istediğim bisiklet kare göbekli, kare göbeğe uygun 175mm 22-36 aynakolu sadece acera m315-2 (8 vites zincire uygun) olarak bulabiliyorum, üst seriler kare göbeğe uygun değil gibi. Bu aynakol hg95 (10vites) zincir ile sorunsuz çalışır mı? Aynakoldan dolayı zincir aşınması veya uzaması sorunu oluşur mu?

Eğer sorunsuz çalışırsa, elimde bulunan 3lü alivio ön aktarıcı bu ayna kol ile çalışırmı yoksa yeni ön aktarıcımı almak gerekir.

8 vitese uygun aynakol 10 vitese uygun zincirle kullanılmamalı.
İdare edecek bir sistem kurmak yerine göbeği de değiştirseniz? (link) ve (link) gibi.

Bisiklet fat bike. Önceki fat bike bisikletime sadece race face orta göbek uyuyordu ve sadece kendi tek yaprak aynakolu kullanılabiliyordu, şimdiki fat bike farklı model ancak buna da shimanonun filan uyacağını sanmıyorum. Bundan dolayı göbek işine girmeden elimdeki m4100 sete 22-36 ikili yaprak aynakol uydurmaya çalışıyorum.

Bisiklet fat bike. Önceki fat bike bisikletime sadece race face orta göbek uyuyordu ve sadece kendi tek yaprak aynakolu kullanılabiliyordu, şimdiki fat bike farklı model ancak buna da shimanonun filan uyacağını sanmıyorum. Bundan dolayı göbek işine girmeden elimdeki m4100 sete 22-36 ikili yaprak aynakol uydurmaya çalışıyorum.
8 vitese uyumlu zincirler eni daha geniş olan dişlere geçiyor, siz 10 vitese uyumlu zinciri takarken dikkat etmeye çalışın, olmayabilir.

Aslında doğrusu "shimanonun filan uyacağını sanmıyorum" diye sanmak/sanmamak yerine kadronun desteklediği standarda bakıp doğru göbeği seçmek ama siz bilirsiniz tabii.

10'lu sistemde 8'liye uygun aynakol kullanmak, iç genişliği 2.18, dış genişliği ~6 mm'lik ince zincirle birlikte iç genişliği 2.38, dış genişliği 7.3 mm'lik kalın zincire uygun aynakol kullanmak demek.

---------

Teknik detaylarla ilgilenenler için: (link)

• Beğen
Tepkiler: Aybek Cihan
Aslında doğrusu "shimanonun filan uyacağını sanmıyorum" diye sanmak/sanmamak yerine kadronun desteklediği standarda bakıp doğru göbeği seçmek ama siz bilirsiniz tabii.

10'lu sistemde 8'liye uygun aynakol kullanmak, iç genişliği 2.18, dış genişliği ~6 mm'lik ince zincirle birlikte iç genişliği 2.38, dış genişliği 7.3 mm'lik kalın zincire uygun aynakol kullanmak demek.

---------

Teknik detaylarla ilgilenenler için: (link)
Ben şimdi anlamadım. Olur diyor. Siz ne önerirsiniz?

---------

İnceleme linki için teşekkürler. Verdiğiniz linkten benim anladığım, sorunsuz kullanılabilirmiş.

"Going further narrower, like a 10, or 11-speed chain on an 8-speed cassette can and often does work. I’ve had good results even with running a 10-speed chain on a 7-speed cassette and cranks."

Deneyelim bakalım sonuç ne olacak.

İnceleme linki için teşekkürler. Verdiğiniz linkten benim anladığım, sorunsuz kullanılabilirmiş.

"Going further narrower, like a 10, or 11-speed chain on an 8-speed cassette can and often does work. I’ve had good results even with running a 10-speed chain on a 7-speed cassette and cranks."

Deneyelim bakalım sonuç ne olacak.

"can and often does work" ≠ "sorunsuz kullanılabilir".
Yazı boyunca sistemden farklı zincir kullanımının çalışsa da çeşitli sorunlar çıkarabileceği sık sık dillendiriliyor. Bu sorunlar umursanmazsa bir yere kadar kullanılabilir, en azından günü kurtarır muhtemelen.
Bütün üreticilerin 6-7-8'li, 9'lu, 10'lu, 11'li, 12'li sistemlerde kendi içinde uyumlu bileşenleri kullanmasının, tüm markaların zincirlerini 6-7-8'e, 9'a, 10'a, 11'e, 12'ye göre ayrı ayrı farklı genişliklerde üretip satmasının bir nedeni vardır değil mi? Tek bir aynakol ölçüsü, tek bir zincir ölçüsü yapmak yerine bu gruplara bölmek tüm üreticilerin aynı şekilde keyfi olarak yaptığı bir şey midir?

"can and often does work" ≠ "sorunsuz kullanılabilir".
Yazı boyunca sistemden farklı zincir kullanımının çalışsa da çeşitli sorunlar çıkarabileceği sık sık dillendiriliyor. Bu sorunlar umursanmazsa bir yere kadar kullanılabilir, en azından günü kurtarır muhtemelen.
Bütün üreticilerin 6-7-8'li, 9'lu, 10'lu, 11'li, 12'li sistemlerde kendi içinde uyumlu bileşenleri kullanmasının, tüm markaların zincirlerini 6-7-8'e, 9'a, 10'a, 11'e, 12'ye göre ayrı ayrı farklı genişliklerde üretip satmasının bir nedeni vardır değil mi? Tek bir aynakol ölçüsü, tek bir zincir ölçüsü yapmak yerine bu gruplara bölmek tüm üreticilerin aynı şekilde keyfi olarak yaptığı bir şey midir?

Tekrar selamlar, fabrika ile iletişime geçtim kullandığınız orta göbeğin resmini modelini gönderir misiniz dedim sağolsunlar hemen resim çekip atmışlar. Bunun shimano' da muadilini bulabilir miyiz?

20220614_093823[688].jpg

Tekrar selamlar, fabrika ile iletişime geçtim kullandığınız orta göbeğin resmini modelini gönderir misiniz dedim sağolsunlar hemen resim çekip atmışlar. Bunun shimano' da muadilini bulabilir miyiz?

289728 dosyayı görüntüle

Shimano olması önemli değil. Normalde önemli olan bu göbeğe uygun 10'lu sisteme göre 22-36 aynakol var mı ya da bu göbekle aynı özelliklerde herhangi bir markanın 10'lu sisteme bir aynakola uygun (octalink, hollowtech gibi, örneğin (link)) göbeği olup olmadığı.
Diğer bir konu, bu göbeğin mil uzunluğu 151.5 mm. 123 mm mile, 48.8 mm zincir hattına uygun (link) bu sisteme olacak mı?
Bence madem fabrikanın iletişimi bu kadar iyi ve hızlı, ihtiyacı onlara anlatınca 22-36 aynakol kullanmak için ideal çözümü sunabilirler, alternatif önerebilirler.

Göbek değişimi ile muhtemelen olmayacağını başta söylemiştim, elime farklı marka iki fat bike geçti ikisi de özel orta göbekti. Biri race face marka biride bu çin göbeği. Konuya yazma amacım zaten m4100 serisine fc315-2 aynakol uyarmı şeklindeydi. Göbek işi konu içerisinde gelişti. Bir şekilde aynakol uyduracağız uyduramazsak iade eder başka kare göbek uyumlu aynakol ile tekrar deneriz. Fabrika' da ya 22-32-42 3 lü yada 42 li tekli aynakol var. Biri takmak istediğim sete uyumlu değil diğeri de fazla dişli.

@Kerem Tarık Çok konuşulmuş hepsini okumadım ama özetle diyeceğim şey, 9+ zincir (makara genişliği 11/128″ yani 2.18 mm olan zincir), 8- (makara genişliği 3/32″ yani 2.38 mm olan zincir için olan) aynakol dişlisine baklaların sacı sürtmeden girer.

Son düzenleme:
Merhabalar. Konu başlığı uygun olduğu için bir sorum olacaktı. Tiagra setli yol bisikleti kullanıyorum. Aynakolda 52-36 dişlileri var. Rublede 12-28 dişli oranı var. Ben rublemi 11-32lik bir rubleyle değişmek istiyorum ama arka aktarıcı destekler mi o konu hakkında hiçbir bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.iyi pedaller

Merhabalar. Konu başlığı uygun olduğu için bir sorum olacaktı. Tiagra setli yol bisikleti kullanıyorum. Aynakolda 52-36 dişlileri var. Rublede 12-28 dişli oranı var. Ben rublemi 11-32lik bir rubleyle değişmek istiyorum ama arka aktarıcı destekler mi o konu hakkında hiçbir bilgim yok. Yardımcı olursanız sevinirim.iyi pedaller
Aktarıcı kisa bacak mı yoksa uzun mu ilk ona bakman lazım. Kısa bacak için maks 28 şişli yazıyor nette ama 30 sorunsuz çalışacaktır. 32 sorun yaratabilir. Kısa bacak ise aktarıcı değiştirmek yerine (link) bu parçayı alıp aktarıcının kapasitesini arttırabilirsiniz.

Uzun bacak ise 34 dişli rubleyi destekliyor. Ayrıca değişim sonunda zinciride değiştirme yada bakla eklemek zorunda kalabilirsiniz.

Aktarıcı kısa bacak. Teşekkür ederim@Semih Cavdar parçayı nette bulabilirim di mi

Aktarıcı kısa bacak. Teşekkür ederim@Semih Cavdar parçayı nette bulabilirim di mi
Nette " arka aktarıcı uzatma aparatı " diye aratma yaparsanız satan bir sürü yer çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: can^
Geri