Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Shimano mineral oil yerine hangi yağı kullanabiliriz?

merhabalar XT frene orjinal yağı yerine bebek yağı gibi bir sıvı koysak nasıl olur . xt ye hakaret mi olur mu acaba. saka bir yana şu an elimde Bosch dot 4, Castrol 5-30ve bebek yağı var acaba bunlardan birni koymak uygun olurmu.
@Can Çelik hocam sizin sıvılarla olan tecrübe ve bilgi ihtiyacım var sizin bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

• Hahaha
Tepkiler: Özcan
Scudo
@Can Çelik hocam sizin sıvılarla olan tecrübe ve bilgi ihtiyacım var sizin bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.
"Sıvı uzmanıyım" gibisinden bir iddiam yok ama bildiğim kadarıyla cevaplayayım. Mantıken aynı kıvamdaki makine yağı aynı işi görür. Ama "hidrolik fren yağı" olarak satılan yağlar SAE olarak kaçlık yağa denk geliyor onu bilmiyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Batuhan B.
merhabalar XT frene orjinal yağı yerine bebek yağı gibi bir sıvı koysak nasıl olur . xt ye hakaret mi olur mu acaba. saka bir yana şu an elimde Bosch dot 4, Castrol 5-30ve bebek yağı var acaba bunlardan birni koymak uygun olurmu.

Shimano hidrolik frenler mineral yağ kullanır. O sisteme sakın DOT hidrolik sıvısı koymayın; kullanılamayacak hale getirirsiniz.

En iyisi su ile calisan frenler kullanin, yag ile falan ugrasmaya gerek yok.

Ha beni dalga geciyor yada sizlerle alay ediyorum saniyorsaniz ben konu da gayet ciddiyim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Batuhan B.
@Murat Cömez Ciddiyim dediğin için yazıyorum abi. Su ile deneyen biri olmamış mıdır hiç? Olmuştur sanki. Ayrıca, buharlaşan bir sıvı. Zamanla azar azar sistemden çıkış yapar sanki. Hidrolik fren kurcalamışlığım yok hiç. Sadece sesli düşünüyorum.

Saf suyu bir miktar antifreeze ile karıştırırsanız neden olmasın. Ama uzun süreli kullanımda pas riski yine de var. Tabi suyun istenen oranda yağlayıcı bir etkisi olmayacağından piston oringleri için de yıpratıcı bir etkisi olabilir. Siz yine de shimano için mineral yağdan vazgeçmeyin.Aşağı yukarı 3 senede bir koyacağınız 50ml sıvı için maceraya gerek yok.

• Beğen
Tepkiler: mcanerg
Neden boyle fikirler, beyin firtinalari var anlamiyorum.
250-300 lira verir, alirsin bir motorex veya shimano yağ, yillarca kullanirsin. Bu kadar da sinegin yagini hesaplamaya gerek yok.

Bu konularda en guzel bilgi sıvı uzmanı @Can Çelik 'te vardir :D

• Beğen
Tepkiler: ratm
@Murat Cömez Ciddiyim dediğin için yazıyorum abi. Su ile deneyen biri olmamış mıdır hiç? Olmuştur sanki. Ayrıca, buharlaşan bir sıvı. Zamanla azar azar sistemden çıkış yapar sanki. Hidrolik fren kurcalamışlığım yok hiç. Sadece sesli düşünüyorum.
Deneyen degil Celik, bu fren setleri 2013 de BFO (Break Force One ) Tarafindan üretildi ve Setin Fiyati yaklasik 600€ idi. Firma Ilk suyla calisan ve bisiklet frenini arabadaki gibi kapali sistem olarak ve ayrica ilk iki tekere ABS systemini icat eden firmadir. Bu firmayi malesef 2019 yilinda ZF firmasi satin alarak üretimi sanayi üzerine yöneltti. Piyasada ikinci elde suyla calisan BFO H2O Fren sistemi hala mevcut. Tabiki suya %20 Glykol katiyorlar kisisin -7° dereceye kadar donmasini önlemek icin. Isteyen daha fazla katarak -25° dereceye kadar dozunu ayarlaya bilir. Bu firmayi nereden taniyor ve satildigini nereden biliyorsun dersen. Firma benim oturdugum yere 15km.Asagiya linkler birakacagim ve almacasi olanlar okuya bilir yada ceviri yapabilir.

Saf suyu bir miktar antifreeze ile karıştırırsanız neden olmasın. Ama uzun süreli kullanımda pas riski yine de var. Tabi suyun istenen oranda yağlayıcı bir etkisi olmayacağından piston oringleri için de yıpratıcı bir etkisi olabilir. Siz yine de shimano için mineral yağdan vazgeçmeyin.Aşağı yukarı 3 senede bir koyacağınız 50ml sıvı için maceraya gerek yok.
Evet antifreeze yerine Glykolalkolu (antifreeze ve Glykol ayni seymi bilmiyorum) kullaniyorlar. Senelerdir kullananlar var, ne paslanma var nede asiri derece de eksilme. Bildigin hydrolik gibi calisiyor. Yalniz sivi hydrolik gibi kolda bir kutu icine degil de araba gibi kapali sistem icinde fren güclendirici kullanmislar.

Bu linklerden bilgi edine bilirsiniz.
(link)

(link)

(link)

Bu linkde de ikinci el satislari var.
(link)

Ben 3 aya yakin kullandim ve memnundum ama bende simetri tiki oldugu icin bisikleti üzeride de komponentler hep ayni marka ve model olmasi gerekiyo. O yüzden degistirdim.

Aycicek yagi kullanin. Artaniylada patates kizartirsiniz.

• Hahaha
Neden boyle fikirler, beyin firtinalari var anlamiyorum.
250-300 lira verir, alirsin bir motorex veya shimano yağ, yillarca kullanirsin. Bu kadar da sinegin yagini hesaplamaya gerek yok.
Herkesin cimriliğine kimse karışamaz. Biri makine yağı koyar fren yağından kısar, biri fixie kullanır fren pabucundan kısar, biri makarada çelik halat alır kesip kesip fren teli diye kullanır fren telinden kısar. Kimsenin kimseye karışmaya bi hakkı yok. Özgürlüğü bidir. Cimrilik dipsiz bir kuyu, insanların bir ihtiyacı alakasız bir ürünle karşıladığında aldığı zevki bilemeyiz. Ayrıca belirtmeliyim ki, cimrilik yapmaktan zevk alan kişi "senede 100 tl gidiyo zaten, orjinalinden alayım gitsin" diye düşünmez. Yüzde olarak bakar olaya. Shimano yağın 1 litresi 700 tl, ince makine yağının litresi 140 tl. % 20 gayet iyi bir oran cimri vatandaşı tatmin etmek için.

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Seth's Bike Hacks, yeni adıyla, Berm Peak YT kanalında açıklamasını yaparak 1 yıl bebe yağı denemesini yaptılar, sorunsuz. Özet olarak bebe yağı %97 mi, %99 mu ne mineral yağ olduğu için oriijinale çok benzer sonuç veriyormuş. Diğer su ve türlü saçmalıklar denememeninizi tavsiye ederim. :)

Hocam maalesft konu açamıyorum konunuzu kireleteceğim ama 14 Kadro 26 jant bisiklet 168 boyum olan bana yeterli olurmu ürünü sipariş ettim içim rahat etmiyor.

Seth's Bike Hacks, yeni adıyla, Berm Peak YT kanalında açıklamasını yaparak 1 yıl bebe yağı denemesini yaptılar, sorunsuz. Özet olarak bebe yağı %97 mi, %99 mu ne mineral yağ olduğu için oriijinale çok benzer sonuç veriyormuş. Diğer su ve türlü saçmalıklar denememeninizi tavsiye ederim. :)
Keske sacmalik demeden önce su konusunu dogru bir sekilde okusaydiniz. Suyla deneyin denmedi suyla calisan fren alin dendi. Suyla calisan frenler piyasada satilik olarak varken sacma oluyor ama bebe yagi ile frenler yokken sacma olmuyor öylemi.
Tekrar ediyorum frren sistemine hidrolik yerine su koyun diyen olmadi, suyla calisan frensistemi icat edildi ve senelrdir satisi da var, ayrica ben kendim de kullandim. Burada tek sacma bir sey var oda neyse hatirlayamadim simdi.
Hocam maalesft konu açamıyorum konunuzu kireleteceğim ama 14 Kadro 26 jant bisiklet 168 boyum olan bana yeterli olurmu ürünü sipariş ettim içim rahat etmiyor.
Dogru yere soruyu sormussunuz zaten (Bisiklet önerileri) ama anlamadigim buraya neden tekrar sordunuz, burasi yanlis yer ve cevap da alamiyacaginizi saniyorum. Ayrica dorgru yerdeki sorunuza yardimci olmak isteyen de olmus ama neden se online oldugunuz halde adama cevap bile vermemissiniz.

Son düzenleme:
Keske sacmalik demeden önce su konusunu dogru bir sekilde okusaydiniz. Suyla deneyin denmedi suyla calisan fren alin dendi. Suyla calisan frenler piyasada satilik olarak varken sacma oluyor ama bebe yagi ile frenler yokken sacma olmuyor öylemi.
Tekrar ediyorum frren sistemine hidrolik yerine su koyun diyen olmadi, suyla calisan frensistemi icat edildi ve senelrdir satisi da var, ayrica ben kendim de kullandim. Burada tek sacma bir sey var oda neyse hatirlayamadim simdi.
Yukarıda adam XT frene ne koyayım diyor; kafası karışıp su, hidrolik, şanzıman. vs yağı falan koyup elindeki donanımı bozmasın diye yönlendirmeye çalıştım. Asıl saçma olan, elinde çalışan donanımı olan adama da yok bunu boşver suyla çalışanını al demek diye düşünüyorum. Kim bilir o sulu sistem kaç para ve Türkiye'de yaşayan adam ona ulaşabilecek mi? Herkes Almanya'da, Almanya ekonomik şartlarında yaşamıyor sayın hocam. Sulu sistem varsa vardır, kullanmışsanız kullanmışsınızdır, özellikle sizi alıntılayp mesaj yazmadıkça beni alıntılayıp yanıt yazmanıza ya da şu var bu var insanları darlamaya gerek yok hocam. Bakın kaynak gösterdim, saçma olduğunu düşünüyorsanız oradan izleyebilirsiniz.

Yukarıda adam XT frene ne koyayım diyor; kafası karışıp su, hidrolik, şanzıman. vs yağı falan koyup elindeki donanımı bozmasın diye yönlendirmeye çalıştım. Asıl saçma olan, elinde çalışan donanımı olan adama da yok bunu boşver suyla çalışanını al demek diye düşünüyorum. Kim bilir o sulu sistem kaç para ve Türkiye'de yaşayan adam ona ulaşabilecek mi? Herkes Almanya'da, Almanya ekonomik şartlarında yaşamıyor sayın hocam. Sulu sistem varsa vardır, kullanmışsanız kullanmışsınızdır, özellikle sizi alıntılayp mesaj yazmadıkça beni alıntılayıp yanıt yazmanıza ya da şu var bu var insanları darlamaya gerek yok hocam. Bakın kaynak gösterdim, saçma olduğunu düşünüyorsanız oradan izleyebilirsiniz.
Ha iste geldik almanya da her seyi alirsin ekonomisi türkiye de alamasin ekonmisine. Ama Yurtdisi alisveris konusuna bakinca adamlar benim alamadigim malzemeleri aliyor, hayret o konuda ekonomi yok. Oradakiler galiba türkiyenin zebginleri.
Ben de kullandiysam zaten statin alarak kullanmadim merak etme, elimdeki malzeme ile degisim yaptim da kullandim. Ayrica ben istedigim kisiyi alinti yapar yazarim bu ne kurallarda var nede böyle bir yasak kaldiki su konusunu ben yazmistim baska yazan olmadigi icin alinti da yaparim.

Tamam sizi engelliyorum; ben bu tip saçmalıklarla uğraşamayacağım. İstediğiniz gibi alıntı yapıp insanları darlamaya devam edebilirsiniz.

• Hahaha
Tepkiler: Murat Cömez
Diğer su ve türlü saçmalıklar denememeninizi tavsiye ederim. :)
Olay "saçmalık" kelimesini bu kadar kolay ağzına alabilmen. Ben de aynı kıvamda makine yağının iş göreceğini iddia ediyorum, o zaman makine yağına da saçmalık demiş oluyorsun. Makine yağıyla deneyip orjinal yağa göre kötü çalıştığını veya bir elemana zarar verdiğini göstermedikten sonra "saçmalık" diyemezsin. Yani teknik olarak dersin tabi, ama bi hükmü olmaz. Arkası boş olur.

özellikle sizi alıntılayp mesaj yazmadıkça beni alıntılayıp yanıt yazmanıza ya da şu var bu var insanları darlamaya gerek yok hocam. Bakın kaynak gösterdim, saçma olduğunu düşünüyorsanız oradan izleyebilirsiniz.
Su koymaya saçmalık dedin, sudan bahseden kişiler de @Murat Cömez ve @gurkan. O zaman seni alıntılayıp cevap vermesinde ne var? Bu "darlamak" da yeni bir tabir sanırım... Yazdığına cevap geldiğinde "darlanıyorsan", cevap hakkı doğuran iddialı söylemlerde bulunmadan önce biraz düşünmeni tavsiye ederim.

Can Çelik senin de saçmalıklarından bıkmıştım zaten, seni de engelliyorum. Kaynak göstermeden tavsiyelere devam edebilirsin.

• Beğen
Biz bildiğimiz kadar saçmalamaya devam edicez. Güle güle 👋

Geri