Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Shimano mineral oil yerine hangi yağı kullanabiliriz?

Bu arada simdi kontrol ettim, bisiklet sepeti fiyati 96 liradan128 liraya cikarmis. N11 %11 kuponuyla iyi bir fiyata almis oldum :)

Scudo
Merhaba
Konu eski olsada bu sayede foruma katıldım diyebilirim.

2.El Btwin 540 sahibiyim ve henüz alalı 3 hafta oldu.İlk izlenimim frenlerde sorun olması sistemde hava olduğu yönündeydi.İncelediğimde ise sisteme daha önce müdahale edilmiş ama tam anlamıyla fren sistemi faal değildi.

Yağ normunu araştırırken mineral bazlı bir yağ olduğunu ve bu yağın özel olduğunu öğrendim.Fakat nedense DOT 4 denemekten korkmadım ve işe koyuldum.

Yağı değiştirdim ilk 3 saat sorun yoktu ?
Sonrasında ise uyumlu olmadığını farkettim
Fren elciği (Tektro) sıktığımda öyle kalıyor ve geri yerine gelmiyordu.Bugün komple sistemi dağıttım.Fren merkezini söktüm ve kullanılan (seal set) keçelerin kauçuk olduğunu gördüm.Bu şu demek oluyordu. Sentetik yağlarda keçelerin şişmesi ve formunu kaybetmesi anlamına geliyordu.Aslında aynı ölçülerde NBR Nutring keçe bulsaydım DOT4, DOT5.1 e geçiş yapabilirdim.

Kısacası arkadaşlar, mineral bazlı yağı kullanmaktaki amaç tekelcilikten öte birsey değildi.

Bugün sistemi temizleyip Total LHM Plus ile doldurdum.Sonuç gayet olumlu diyebilirim.
İleride keçe setini değiştirip DOT5.1 koymayı hedefliyorum.

Malzemeler;

1Adet Eczane den 50-60ML enjektör
2Adet 8 lik takmatik M6 diş
30cm 8 lik şeffaf hortom
Total LHM Plus yağ

20190820_220458.jpg

Merhaba
Yeni aldığım Carraro 324 ile ben de katıldım foruma. Daha aynakolu 1 tur çevirmeden bu işlere giriştik. Malesef Shimano dışında 1 lt altında mineral yağ bulamadım. Total Motul Valvoline Mannol hepsi litrelik olarak mevcut. Shimano 50 mlye 70 lira vermektense 1 lt Motul aldım. Sülalecek kullanırız artık ?

Shimano frenlerde hidrolik direksiyon yağı kullanabilirsiniz. Hayes markasında DoT yağlar kullanılıyor. Frenin markasına göre değişiyor.

@Özkan B.

Isterseniz 20 TL den baslayan fiyatlara bulabileceginiz shimano muadilleri var.
50 ml tek sise veya siringa setleri ile 20 TL den baslayan fiyatlara google layıp bulabilirsiniz.
Arama motoruna -tektro mineral yag- veya -xlc mineral yag- yazmanız yeterli.
Ben kullandim bir performans sorunu yok. 1 yıldan fazla suredirde fren sistemimde. 50 ml 2 frenede yetti ve arttı.

a1.jpg

a2.jpg

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@suat akman
Tektro yazdığı için hiç dikkat etmemiştim, olabilirmiş. Motulu iade edip litrelik shimano aldım. Ben motul veya totali kullanmakta sıkıntı görmüyorum ama belki ileride birilerine lazım olur diye litrelik shimano aldım. En azından karıştırmak istemeyenlerin, havasını alacakların işine yarar.

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Forumdan bir arkadas evimizde patates kizarttigimiz çicek yagindan basmisti frenlere . Tabi ki pis pis siritmistim okuyunca

Neden yağ değişimine ihtiyaç duyuluyor bisiklette cidden soruyorum. Arabalarda zırt pırt fren yağı değiştirilmiyor. Ben de 2011'den beri hidrolik disk şehir bisikleti kullanıyorum hiç yağ değişimine ihtiyaç duymadım şu ana kadar. Geçen sene bu konunun gazıyla ne olur ne olmaz diye yağ ve değiştirme seti aldım ama depoda yatıyor öylece :)

@Abdülkadir Ergin

Genelde problemli sistemlerde ihtiyaç duyuluyor veya kullanıcı hatası sonucu yağ kaçağı oluyor tekrar basmak gerekiyor.

Kardeşim disk frenden ses geliyor diye açmış bir youtube videosu izleyerek söküp takmış. Diyor ki abi bir vida söktüm yağı aktı hep. Şimdi fren tutmuyor. Frene basınca gidona değiyor kol. Freni ben değiştireceğim, işçilik var bilgi yok. Konunun kalan kısmını okuyamadım özür dileyerek soruyorum. Hangi yağı almalıyım? Shimano br m355 fren.

@kadir karakaya shimano mineral yağdan başkasına bakmaya gerek yok bence. Pahalı gibi dursa da 50ml bir çift freni sıfırdan doldurabiliyorsunuz.

Bende büyük şişesinden var. İsterseniz şişeye doldurup satabilirim. Fiyat 50ml için 15₺. İndirimli kargo ile gönderirim. 7-8 lira kargo ücreti ödersiniz.

Bisiklet mağazaları da aynı şekilde satış yapıyorlar. İnternetten onlara da bakabilirsiniz. Bu arada frenin seviyesi farketmez. Shimano' da hepsi için aynı yağ ve aynı servis kiti kullanılıyor.

@kadir karakaya shimano mineral yağdan başkasına bakmaya gerek yok bence. Pahalı gibi dursa da 50ml bir çift freni sıfırdan doldurabiliyorsunuz.

Bende büyük şişesinden var. İsterseniz şişeye doldurup satabilirim. Fiyat 50ml için 15₺. İndirimli kargo ile gönderirim. 7-8 lira kargo ücreti ödersiniz.

Bisiklet mağazaları da aynı şekilde satış yapıyorlar. İnternetten onlara da bakabilirsiniz. Bu arada frenin seviyesi farketmez. Shimano' da hepsi için aynı yağ ve aynı servis kiti kullanılıyor.
Teşekkür ederim. Yağ (link)

@kadir karakaya hidrolik fren yagi olarak shimano alabilirsiniz. Ayrica xlc ve tektro muadil uretiyor. Ben XLC markaninkini aldim ve 2 yildir sorunsuz calisiyor sistemde.
Ayrica az once baktigimda trendyolda 30 TL ye satista shimano 50 ml rastladim.

IMG_20200426_214204.jpg

Yag doldurma islemi icinde forumda pek cok konu, yorum ve video link var. Kit olmasi sart degil. Yag tamamen bosaldi ise enjektor siringa ve serum hortumu yeterli olacaktir.

@kadir karakaya ne gerek var böyle şeylere... xlc nin muadilinden al, git bir sanayide motor yağı satan bir yere, adam şişeyi çalkalayınca bile anlar yağın vizkozitesini (numarasını). aynı numarada makine yağı al 16 lt'lik tenekede evladiyelik kullan... ben kıymetli metal eşyalarımı saklamak için almıştım 10 numara yağ, 16 lt si 120 tl gibi bişeydi.

Teşekkür ederim. Yağ (link)
Evet bu ama linkteki çok pahalı. 30-35e bulunabiliyor diye biliyorum.
@kadir karakaya hidrolik fren yagi olarak shimano alabilirsiniz. Ayrica xlc ve tektro muadil uretiyor. Ben XLC markaninkini aldim ve 2 yildir sorunsuz calisiyor sistemde.
Ayrica az once baktigimda trendyolda 30 TL ye satista shimano 50 ml rastladim.

224684 dosyayı görüntüle

Yag doldurma islemi icinde forumda pek cok konu, yorum ve video link var. Kit olmasi sart degil. Yag tamamen bosaldi ise enjektor siringa ve serum hortumu yeterli olacaktir.
Sizin söyledikleriniz de mantıklı ama Kartal bikeshop dolandırıcılıkla ünlü. Uyarmadan geçmeyeyim.

aynı numarada makine yağı al 16 lt'lik tenekede evladiyelik kullan
Yağı evladiyelik kullanabilir ama fren için şüpheliyim...

• Beğen
Tepkiler: kadir karakaya
Yağı evladiyelik kullanabilir ama fren için şüpheliyim...
şüphelenilecek bir şey yok dostum. akışkanlığı aynı, su içermeyen ve uçucu olmayan her sıvı bu işi görebilir. atom fiziği değil yani bu :)

Arkadaşlar ben bu hidrolik yağını uzun süredir değiştirmek için arayıştaydım. Forumda okudaklarım ve tavsiyelerle markanın dışına çıkmadım ve 1 litre shiman mineral yağ adım. Aldım ve kendi videolarında gösterdikleri doldurma tekniğiyle bir miktar yağı ziyan ederek değiştirdim. Çok ilginçtir ben bu bisikletin üzerindeki hidrolik freni ilk defa açıyorum ve içinden siyah mı siyah bir yağ çıktı. Aklıma takıldı. Bu yağ olmalı mıydı yoksa birileri başka yağ kullanmış olabilir mi? Peki kim? Aydın'da salcano yetkili servisi 2013 te sanayide bir motorsiklet tamircisiydi. İlk bakımı ona yaptırmıştım.Bana hidrolik freni ayarladığını söylemişti. Acaba orada mı yağı değiştirdi? Neyse asıl sorunuma geleyim. Frenler doldu. Hava yok. Sıkıyor yapışıyor ama ne kadar güç uygularsam uygulayayım öte öte kayıyor. Bayır aşağı 2-3 km sıkarak indim. %60 düzeldi diyebilirim ama neden ötüyor ve neden tutmuyor? Frene basınca daha çok kayan tofaşa döndü bisiklet.:) Ön fren daha kötü. O çok ötüyor ve fılış fılış, flık flık, pıtır pıtır diye ses çıkarıyor. Çok video izledim ama benzer bir şey bulamadım.Balatalar yağlı değil. Disk biraz garip bir yüzeye sahip. Şimdi ne yapmalıyım?

@kadir karakaya yağın siyah olması normal. Uzun süre değişmeyince siyaha dönüyor. Üste huniyi boş bir şekilde takıp alttan yeni yağı şırıngayla vereceksiniz. Sonra hunideki kirli yağı boşaltıp hava al alma işlemini yapacaksınız. Frenler daha önceden ötmüyorduysa ya diske ya da balataya yağ değdirdiniz, ya da balataları takarken çıkardığınız gibi değil de ters taktınız.

• Beğen
Tepkiler: kadir karakaya
Geri