Terlemeye başlarken inanılmaz kaşıntı

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.171
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Bana da terlemeye başlarken oluyor ama öyle hareketten dolayı terlemeye bağlı değil. Heyecan, endişe, panik gibi duygularda başlayan terlemede ortaya çıkıyor bu kaşıntı ötesi şey.

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam
Scudo

paulharris

Üye
Tepki
3
İsim
Pail
Bisiklet
Atala
32 yaşındayım.. benimde ilk 15 yaşında başladı bu kaşıntı olayı... 1 saat bisiklet kullanıp terlemiştim.. eve geldim vücudumun üst bölgesi kaşınıyor.. Ama deli olacak şekilde. Banyoya girdim . Hala geçmiyor.. ellerim yetmiyordu kaşımaya . O derece göğsüm sırtım kaşınıyor saç derim kaşınıyor iğne batması oluyordu tüm vücuduma.. o zaman ablam tshortumu tam yikamamis deterjanlı kalmış.. ona bağladım ben hep .. 15 sene her yaz bunu cektim .. doktor alerjik dedi .. 1 2 kere doktora gittim zaten ... kis oldumu rahatliyordum terlersem bile kasinmiyordum.. Ama yazın ufacık bir terlemede acayip kaşıntı oluyordu.. neyse 2 sene önce askere gittim .. havasindanmidir yoksa verdiğim 10 kg danmidir.. 2yildir çok şükür kasinmiyorum... bu konudan muzdarip arkadaşlar öncelikle kilo versin .. baktı olmuyor 4 5 ay karadenizde tatil yapmaya çalışsın... ben samsun ve ağrıda askerlik yaptım ..ortama bağlıyorum ben bunu :))))

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.015
Bisiklet
Giant
bi keresinde sırtıma kocaman kocaman ıgne batırıyolarmış gıbı hıssettım..bi arkadaşım bisikletini bi koşeye bırakıp denize oldugun gıbı atlamalısın dedı..bende onun dedıgını yapıp atladım bı on dakıka kaşıntı geçtı ama ben denızden cıkana kadar bisikletimi çalmışlardı..araştırmalarıma göre dikenotu özütü yağı kullanırsanız geçebiliyomuş.sizede tavsiyem dikenotu özütü yağı kullanmalısınız.

• Beğen
Tepkiler: Ozicu
B

BF Okuru

Misafir
Bugünlerde bende nasıl olduysa yine başladı. Çok sık olmuyor gerçi ama bazen öyle hale geliyor ki, aman canım mevsim değişikliğindendir galiba deyip avutuyorum kendimi.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Alerji yapar onu. Bazen bende de oluyor. Kolonya gibi bir şeyle silince bitiyor geçiyor.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Terlemek güzeldir altınıza atlet giyin formadan olabilir kaşıntı yapar :D

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.171
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Hocam ben bi deney yaptım kendimde, deneme-yanılma diyelim. Bir hafta boyunca iki günde bir sabun ile olmak üzere her gün duş aldım. Senelerdir bu şekilde yıkanırım zaten. Bu hafta içerisinde her vücut tempomu arttırdığımda ve heyecan, endişe sebepli sıcak basmalarında yine hepimizin muzdarip olduğu bu kaşıntı peşimi bırakmadı.

İkinci haftada sabunun cildi kuruttuğu aklıma geldi ve bu hafta da her gün hiç sabun kullanmadan duşumu aldım. Çarşamba gününden sonra kaşıntıda belirgin bir azalma olmaya başladı. Hafta sonu geldiğinde kaşıntı halen bir nebze vardı, ben de bu düzeni uzatma kararı aldım. Üç hafta sabun kullanmadan yıkandığımda kaşıntı gitti, gerçekten gitti. Kesin sonuca varmak için sonraki haftada sabun eklemek hariç tüm değişkenleri sabit tutum, yani önceki hafta giydiğim kıyafetlerimi giydim, duş şu süremi aynı tuttum, ulaşım aracını bile sabit tuttum yani, neredeyse her şey aynıydı. Bu hafta da eski düzenimde olduğu gibi sabun ile yıkandım ve o eski iğne batması eşliğindeki deli eden kaşıntı yeniden geldi.

Bu programı yeni uyguladım, 5 hafta sürdü. Benim adıma şunu söyleyebilirim ki, bu kaşıntının sebebi %100 sabundur. Tabi başkasının farklı bir problemi, kaşıntısına sebep olan başka bir etmen olabilir.

Umarım hepinize faydalı olur, denemenizi öneririm. Hepinize iyi günler.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Sedona
@dodurgalı_06 Genellikle sabunun kaşıntı veya mantar sabıkası olduğu bilinir, vücuttan ter ve düşük seviyeli kir atılacaksa illa da sabun kese falan gerekmez. Zaten sık sık temiz su ile yıkanmak yeterli, vücudun pH dengesini de bozmamak gerek, sabun bunu bozabiliyor. Tabii sabun var sabun hepsinin adı sabun ama eczacı veya dermatolog tavsiyesi ürün kullanmayı da deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.295
Bisiklet
Scott
Duş alırken asla duş jeli vesaire kullanmamalı. Sabun iyidir ama cildi kurutuyor. Bazılarını garip gelecek ama Dalin bebek şampuanı duş da en iyi çözüm.

Tepki
50
Bisiklet
b'Twin
Bu tarz şeyler alerjik olabilir ve bence en mantıklı çözümü deneme yanılmadır. Geçen sene yaz aylarında sürekli kaşınıyordum, sağlık ocağına gittim alerji tahlili yaptırdım temiz çıktı.Az su içen biriyim, su içmeyi alışkanlık haline getirince kaşıntım bitmişti.

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Terledikten sonra değilde banyodan çıkınca bazen deli gibi kaşındığım oluyor. Böyle bir durum yaşayan var mı? Ya kiri tam atamıyorum kabarıyor diye kaşıntı yapıyor ya da şampuana ciddi bir alerjim olduğunu düşünüyorum. Balkona veya vantilatör karşısına atıyorum kendimi. Hava alınca bir süre sonra düzeliyorum

• Beğen
Tepkiler: Muratseckn

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
869
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
@Kunget Aynısını ben de çektim. Yaz aylarında oluyordu. Sanırım terlemeyle ilgili duş sonrası ortaya çıkan bir durumdu benimkisi. Ve inan kiri atamamakla filan ilgili değil. Her şeyi denedim yine de çaresini bulamamıştım. Sonra yıllar içinde düzeldi. Ben şöyle yapıyordum ve bende işe yarıyordu. Duştan çıktıktan sonra iğne gibi batmalar başladığı anda bilgisayara oturup oyun oynuyordum. Dikkatimi başka bir yöne yönlendirince 5 dk içinde geçiyordu.

• Beğen
Tepkiler: Kunget

Muratseckn

Üye
Tepki
16
İsim
Murat
Bisiklet
Salcano
@Kunget evet kardeşim, terlemeye başlarken bende kaşnıyorum, o na bir çözüm bulamadım ben lakin duştan sonra da acayip kaşınırdım. Sinirden ölürdüm tam duş biter rahat 10 dakika kaşınırım, kirim mi gitmedi derdim, tekrar duşa girdiğim bile olmuştur. Buna çözümü buldum, aslında bizim dinimiz var ya bize yol gösterici gerçekten de böyle . Abi peygamber efendimiz duştan sonra ayaklarını soğuk suyla yıkayıp çıkarmış. Bedenini son kez soğuk suyla yıkarmış. Şimdi sıcak suyla yıkanıyoruz, gözenekler açılıyor, havayla temas edince de kaşıntı başlıyor. Duşum bittikten sonra soğuk suyu baştan aşağı döküyorum, sonra da daha kaşıntı kalmıyor. Bundan sonra hep öyle yapıyorum ve bir saniye bile kaşınmadım hiç :) ama terlediğim zaman ki kaşıntı niye oluyor onu da araştırayım biraz . Yağlıyız galiba biraz spor yapmıyorum ben kendi adıma söyleyeyim 180 boy 90 kiloyum. Göbekte var 5 dk bisiklet kullanıyorum ellerim terliyor, sonra alnımdan ter akıyor, yemek yerken bile yanaklarım terliyor .

• Beğen
Tepkiler: keremkucuk041

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
373
Sıcak sudan hemen çıkarsanız gözenekler açık kaldığı için havadan yanma yapması normal. Çıkmadan hafif soğuk su ile yıkayın. Sabunlar genelde ciltte kuruluk yapıyor terleme anında da çatlaklara tuzlu su yanma yapıyor olabilir. Sabununuzu değiştirip deneyin.

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
@Muratseckn sıcak soğuk fark etmiyor bende. Sıcağı sevmediğimden özellikle yaz aylarında soğuk su ile duş alsam da oluyor bu. Her zaman olsa alerjik diyicem ama bir süre oluyor bir süre olmuyor. Böyle döndü halinde devam

• Beğen
Tepkiler: Muratseckn

Muratseckn

Üye
Tepki
16
İsim
Murat
Bisiklet
Salcano
@Kunget benimki tamamen sıcak su meselesi , ben yaz kış kaynar suda yıkanabilirim. Soğuk su değdiği zaman kaşınırım . Tuhaf reaksiyonlar gösteriyor bedenler işte .

muratokan

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Murat Okan
Bisiklet
Specialized
Bahsettiginiz durum doktorun bana sende isilik olusuyor demesi. Cozumu ise asla teri ustunuzde tutan giysiler giymemek. Pamuklu ve teri disari atan giysiler giyin. Ve banyo sonrasi buz gibi suda en az 1 dk yikanin

ASSCC

Üye
Tepki
6
İsim
Alparslan
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar bende bu durumdan yaklaşık 1.5 yıl çektim. Terlemeye başladığımda, stres yaşadığımda ortaya çıkıyordu ama sevdiğim bir iş yaparken olmuyodu bu durum. Çok doktor gezdim çoğu psikolojiktir dedi ama psikolojik olarak bi sıkıntım olduğunu düşünmüyordum. En sonunda Kayseri Acıbadem hastanesinde Dr. Abdullah Turasan (cildiyeci) tavsiye ettiler bende son çare gitmiştim. bana demiştiki psikoloji olmayan bir hastalığı ortaya çıkarmaz sadece tetikler kan tahlillerimde gayet iyiydi çünkü. teşhis olarak dediki senin dedi sinir uçların diğer insanlara nazaran daha duyarlı terleme vb durumlarda sinirlerin aşırı tepki veriyor demişti.(bu şikayetle bi kaç hasta daha geldiğini belirtti) . ilaç verdi ismi dideral ve laroxy(kendisi antideprasandır) . antideprasan verdim dedi ama paikolojik bi sıkıntın olduğu için değil antideprasanların kas gevşetici ve sinir hücrelerini gevşetme özelliği olduğunu da söyledi. Çok şükür 1 hafta içinde belirli derecede azaldı 1 ay içinde ise çok şükür geçti diyebilirim . Size tavsiyem o doktor ile irtibata geçmeniz her aklıma geldiğimde minnet duyuyorum çok zor bi hastalık. Şimdiden herkese geçmiş olsun

Tepki
0
İsim
Arif
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Pedikep
Aynı sıkıntı bende de kardeşim iki üç senedir sürüyor gitmedigim hastane kalmadı gecmiyorda senin ki tamamen yok oldu mu