Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Tubeless lastiklere dönüşüm için yardım

Tubeless sibop ve jant bandı işini hallettim,şimdi sıra patlak sıvısında.
Aktif Pedal'da Yol bisikleti için olan 125 Ml (link) 68 lira
Delta Bisiklet'te de 1Lt (link) 241 lira.
Maliyet hesabı yaptığımda , Muc-off daha karlı görünüyor ve aklım onu almaya daha yatkın. İki marka arasında beni üzecek kadar fark var mıdır sizce?

Scudo
@Burak Altaç Yaklaşık 3 yıldır MTB bisikletimin lastiklerini tubeless olarak kullanıyorum. Jant için bant olarak ''Henkel Pattex Power Tape Gri Tamir Bandı 50 mm'' kullanıyorum. Bandı tam ortadan ikiye bölerek sorunsuz kullandım, 25 mm olarak 29 inch janta sarıyorum, 3 tur olacak şekilde. Sibob olarak rubena'nın tubeless sibobunu kullanıyorum, herhangi bir sıkıntısını görmedim. Slime olarak schwalbe doc blue kullandım, memnundum ama çok pahalı meret. Bu sıvıları 6 ayda bir tazelemek lazım, şimdilik Konya'da aybike bisikletten temin ettiğim latex bazlı sıvıyı kullanıyorum, oda iş görüyor, uygun fiyatlı. Şu konulara göz gezdirmenizi tavsiye ederim;
GTS 1/2: Tubeless Rehberi - BisikletForum
GTS 2/2: Gariban Tubeless System - BisikletForum

@Burak Altaç Yaklaşık 3 yıldır MTB bisikletimin lastiklerini tubeless olarak kullanıyorum. Jant için bant olarak ''Henkel Pattex Power Tape Gri Tamir Bandı 50 mm'' kullanıyorum. Bandı tam ortadan ikiye bölerek sorunsuz kullandım, 25 mm olarak 29 inch janta sarıyorum, 3 tur olacak şekilde. Sibob olarak rubena'nın tubeless sibobunu kullanıyorum, herhangi bir sıkıntısını görmedim. Slime olarak schwalbe doc blue kullandım, memnundum ama çok pahalı meret. Bu sıvıları 6 ayda bir tazelemek lazım, şimdilik Konya'da aybike bisikletten temin ettiğim latex bazlı sıvıyı kullanıyorum, oda iş görüyor, uygun fiyatlı. Şu konulara göz gezdirmenizi tavsiye ederim;
GTS 1/2: Tubeless Rehberi - BisikletForum
GTS 2/2: Gariban Tubeless System - BisikletForum
Teşekkür ederim. Sibop olarak Token ,bandı da Schwalbe aldım. Bu konuların hepsini okudum ama sıvılar hakkında daha güncel deneyimi olan vardır belki diye yazdım.

@Burak Altaç Şu an kullandığım sıvı FormulaX patlak önleyici sıvı ile Aybike patlak önleyici sıvının karışımı, 3 aydır lastiklerin havasında inme bile olmuyor, gayet iyi oldu:komik:
(link)

Bu sabah itibariyle tubeless dönüşümünü yapmış bulunuyorum. Gerçekten de jant bandını 2mm geniş almak gerekiyormuş. 17mm janta, 19mm bant tam oldu. Bantı çekerken iyice gerdirerek çekmek gerekiyor. Delta bisikletin stok hatası nedeniyle, Muc-off selantı gidip dükkandan alamadığım için internetten sipariş verdim. O gelene kadar, deneme amaçlı sıvısız olarak şişirdim lasitleri. Ayak pompası ile sıfırdan şişirmeyi başaramadığım için, iş yerindeki kompresörden destek aldım. Kompresör şak diye yerine oturtuyor. Şu an görünen tek sorun,sadece tek bir jantın işaretlediğim ek yerinden hava kaçırması. Sıvıyı koyunca, o sorun da ortadan kalkar diye umuyorum. Diğer jant sıvısız falan gayet sağlam duruyor.
IMG_20210322_100913.jpg

@Burak Altaç hayırlı olsun. Bir bakıma sıvının hemen elinizde olmaması iyi olmuş. Önce sıvısız şişirip bir sorun olmadığından emin olduktan sonra sibop iğnesini sökerek sıvıyı doldurmak daha mantıklı gibi.

Sıvıyı da koyunca o bölge de kapanır tahminimce.

@Mustafa Zeybek Teşekkür ederim. Zaten niyetim sıvıdan önce şişirip denemekti ,sonuçta ilk defa yapacağım bir iş,ne olacağı belli olmaz. 2-3 gün içinde nihai sonucu alırım herhalde. Sıvı yanaktaki kaçakları falan önlüyor zaten,o nedenle ek yerini de kapatır sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
Muc-off patlak sıvısı bugün geldi ve hemen işe koyuldum. Tubeless dönüşüm işi sıfır sorunla halloldu. Sıvı,dün bu mesajda yazdığım tüm hava kaçaklarını kapattı,hatta daha önce iç lastikle kullanırken oluşan 2 patlağın deliğini de anında kapattı. Lastiği şişirdikten sonra ,yanaklarına köpük sürerek de kontrol ettim. Uygulama aşamasında her şey sorunsuz oldu,bakalım sürüş deneyimi nasıl olacak ?

250 km kadar kullandıktan sonraki deneyimim şu; (link) patlak sıvısı çok iyi i görüyor. Ben ,lastik olarak (link) kullanıyorum. Gerek yol tutuşu,gerek akıcılığı ile çok başarılı bir lastik ama gel gör ki patlama direnci sıfır sıfır sıfır sıfır :) Her gün düzenli olarak lastik patlıyor,hep de cam hasarı oluyor ama patlak sıvı anında kapatıyor. Sürüş esnasında fark etmiyorum ama dönüşte kontrol ettiğim de kadroya sıvı sıçramış oluyor. Lastiği kontrol edince de hasarı buluyorum. Yaz sonunda kadar ,arka lastik kevgire döner her halde :)

Merhaba, yazıları okudum çok aydınlatıcı olmuş fakat, diğer bir konu tubeless yapma için tubeless jant şart mı? Mtb için mesela. Uygulayan arkadaşlar çemberi mi değiştiriyor?

Merhaba, yazıları okudum çok aydınlatıcı olmuş fakat, diğer bir konu tubeless yapma için tubeless jant şart mı? Mtb için mesela. Uygulayan arkadaşlar çemberi mi değiştiriyor?
mtb icin yazabilirim, evet tubeless'a uygun jant gerekiyor, ama zaten genelde cogu jantlar artik tubeless ready oluyor mtb'lerde.

tubeless aklımı kurcalayan büyük bir sorun aslında geçip geçmemek arasında sıkışıp kalmışım

Bende scott sub cross 10 var, trekking bisikleti yeni sayılır aslında ama, açıklamada göremedim
Tubeless jantın esprisi yan duvarları güçlü, sanırım daha az esniyor ve birleşim yeri farklı işlem görmüş muhtemelen.
Birde aklımdaki diğer soru, bazı jantlarda arka delik yok galiba, yani banta gerek yok. Bu konu hakkında da bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

Bende scott sub cross 10 var, trekking bisikleti yeni sayılır aslında ama, açıklamada göremedim
Tubeless jantın esprisi yan duvarları güçlü, sanırım daha az esniyor ve birleşim yeri farklı işlem görmüş muhtemelen.
Birde aklımdaki diğer soru, bazı jantlarda arka delik yok galiba, yani banta gerek yok. Bu konu hakkında da bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.
o sekilde deliksiz jantlar direk tubeless jant diye geciyor ve evet banta gerek olmuyor, digerleri tubeless ready olanlar icin bant gerekiyor

• Beğen
Tepkiler: wolverin
Evet, Dt swiss r470db aldım, delikli mi? bilmiyorum, gelince göreceğiz.
Birde sram roam 30 set var var kafamı karıştırdı yalnız, bende hub olduğu için çember aldım, fotoğraflara bakınca sramda delik yok gibi ama, hub sesi çok yok. Gelince yazarım.

Herkese selamlar,

FSA VISION TEAM 30 TUBELESS READY jant setim var. Şimdi bu jantlar tubeless için uyumlu mu? Evet ise benim;
  • jant icin tubeless bant
  • yeni siboplar
  • patlak kapatici sivi
  • tubeless lastikler
eksiklerini gidermem gerekecek sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Bıyıkov
Geri