Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

V-fren ses sorunu çözümü

Fren ses yapıyordu eskidi ondan diye düşünüp Yeni fren pabucu aldım taktım Brakco MTB-959VC Fren Pabucu. Ses daha da çok arttı janta yağ sürülmüştür diye janti defalarca temizledim ses kesilmedi. Sonuçta ümidim olmadan bisikletciye götürdüm. Baktı ve elimde 3 çeşit pabuç var elimdeki pabuclarin 3 ude bundan daha adi ama onları takmanız lazım dedi. Dalga geçiyor diye düşündüm . İlk önce birisini taktı ses geçmedi sonra daha da ucuz olanı taktı ne ses kaldı ne birşey on frenden de ses geliyordu günlerdir arka frenden de. Anında kesildi hepsi. Üstelik aldiklarimin 1/4 fiyatına hala anlamış değilim. Üretimler standart olmuyor diyor cok para verip alınca kaliteli ürün olması sansina bagliymis. Çünkü standart değilmiş malzeme kaliteleri iyi de cikabilirmis kötüde hala şaşkınım ama problem kalmadı. Bu çözümde burada kalsin birisinin işine yarar belki frenleriniz ses yapıyorsa daha ucuz ve adı fren pabuçları kullanınız :)

Ya da ses yapan herhangi bir pabucu hizalarken arka kısmıyla jant arasına bir kart koyunuz ya da lastik takınız, sıkınca çıkarınız. Önü janta daha yakın, arkası daha uzak olunca ses kalmaz.

Scudo
Ya da ses yapan herhangi bir pabucu hizalarken arka kısmıyla jant arasına bir kart koyunuz ya da lastik takınız, sıkınca çıkarınız. Önü janta daha yakın, arkası daha uzak olunca ses kalmaz.

Bunların hepsini denemiştim hocam

Bunların hepsini denemiştim hocam
Benim bisikletimde ne zaman jantin ya da papucun ustune asperoks yada genel amacli temizleyici gelse gunlerce otuyor. O yuzden nemli bezle temizliyorum sadece.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve SEL PER
Benim bisikletimde ne zaman jantin ya da papucun ustune asperoks yada genel amacli temizleyici gelse gunlerce otuyor. O yuzden nemli bezle temizliyorum sadece.
Ben zinciri sökerek temizliyorum. Kullanımım hemen hep asfalt olduğu için uzun zaman önce bisikletin gövdesini yıkamak ve temizlemekten vazgeçtim. Sedece yağlanmişsa kaseti temizlerim. Çünkü yıkarken kullandığımız ürünlerin hep göbeklere zarar verdiğini defalarca gördüm. En son göbekleri bakım için söktüğümde ön göbek tertemizdi ama arka göbek rulmanları bitmişti. Muhtemelen kaseti temizlerken kullandığım ürünler veya sudan kaynakli arka rulmanlar zarar görmüş diye düşündüm. Ön tarafı uzun zamandır temizlemiyorum ve ön göbekler sıfır ayarında çalışıyordu.

Fren ses yapıyordu eskidi ondan diye düşünüp Yeni fren pabucu aldım taktım Brakco MTB-959VC Fren Pabucu. Ses daha da çok arttı janta yağ sürülmüştür diye janti defalarca temizledim ses kesilmedi. Sonuçta ümidim olmadan bisikletciye götürdüm. Baktı ve elimde 3 çeşit pabuç var elimdeki pabuclarin 3 ude bundan daha adi ama onları takmanız lazım dedi. Dalga geçiyor diye düşündüm . İlk önce birisini taktı ses geçmedi sonra daha da ucuz olanı taktı ne ses kaldı ne birşey on frenden de ses geliyordu günlerdir arka frenden de. Anında kesildi hepsi. Üstelik aldiklarimin 1/4 fiyatına hala anlamış değilim. Üretimler standart olmuyor diyor cok para verip alınca kaliteli ürün olması sansina bagliymis. Çünkü standart değilmiş malzeme kaliteleri iyi de cikabilirmis kötüde hala şaşkınım ama problem kalmadı. Bu çözümde burada kalsin birisinin işine yarar belki frenleriniz ses yapıyorsa daha ucuz ve adı fren pabuçları kullanınız :)
Bradine mtb 3 renk pabuç kullanıyorum bittiğinde ses yapıyordu değiştirdim çok iyi . Üretim her zaman aynı kalitede olmayabilir de . Sıfır pabuçta ne bileyim taş gibi olmaz ya

Söyle bir ses geliyor. Pabuçları değiştirdim öncesinde de aynı ses vardı. Hafif sıktığımda ritmik bir ses çıkıyor. Biraz daha sıkarsam frenler gayet güzel tutuyor. . Bu sesi nasıl kesebilirim.
4E6267FD-73EA-4BD1-B67E-14B0AFD72FD5.jpeg
Video —> (link)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Tak tak yapan sesi mi diyorsun yoksa sonradan gelen sürtünme sesini mi?

• Beğen
Tepkiler: Şafak Başlar
Sürtme sesi freni hafifçe sıkmama bağlı olarak pabuçların jantta çıkardığı ses. Tak tak sesini soruyorum. 😊

@Şafak Başlar Jant çemberinin birleşim noktasında imalattan kalma bir pürüz var mı?Ses pabuçların o kısma sürtmesinden kaynaklı olabilir.

Eğer öyleyse zımpara kağıdı ile 5-10 dakikada halledersiniz.

Kontrol ederim fakat son bir senedir bu ses var.
Pabucun eskidiğinde kullanmaya devam edersen jant çiziliyor ve sürtme sesi yapıyor. Benim jantta baya derin çizik mevcut. Tırnakla hissedilir zımpara kurtarmayacağı ve şehir içinde frenleme esnasında uyarı sesi niyetine kullandığımdan hoşuma gidiyor.

• Beğen
  • Beğen
@Şafak Başlar Jant çemberinin birleşim noktasında imalattan kalma bir pürüz var mı?Ses pabuçların o kısma sürtmesinden kaynaklı olabilir.

Eğer öyleyse zımpara kağıdı ile 5-10 dakikada halledersiniz.
Teşhisiniz doğru çıktı. Jantı incelediğimde lastik değiştirirken oluşan çok küçük bir çentik buldum. İnce bir zımpara ile düzledim. Ses kesildi. Teşekkürler 👍

Geri