Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Wiggle

@Sıradan Çinko Pil O zaman yüksek meblağ olmadığı sürece pek avantajı kalmıyor , yanılıyor muyum acaba ?

50 dolara bir ürün alsak gümrüğe sunma ücreti ve vergi dahil +40 lira daha ödüyoruz . Türkiye satışı ile arasında ki fark azalıyor.
Ama meblağ arttıkça avantajlı tabii.

• Beğen
Tepkiler: Kadir KARADEMİR
Scudo
@trainspotting35Benim bedava gonderdikleri pedal anahtari bile gunruge sunulmustu [emoji3].
Bundan biyle forumun tum yurt disi siparislerini siz verin.... :)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@brstrmnFiyat karşılaştırması yaptığınızda gümrük vergisini ve diğer ücretleri de ekleyip öyle karşılaştırın. Eğer kafa kafaya gelen bir fiyat benzerliği varsa ülke içinden sipariş verin. Ben ülke esnafına gıcık olduğum için hemen hemen herşeyi yurt dışından alıyorum. Genelde çok güzel bir indirim olacak ki uygun fiyata alalım Türkiye'den.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
@brstrmn
Yine avantajlı ama az miktarda. Örneğin shimano hg 93 xt Türkiye' de en ucuz 88 lira. Wiggle' da 70 civarına geliyor. Üstüne gümrük limitine kadar bir şeyler ekleyebiliyorsun.

Mesela kmc x9 l gold almazsam şu sepeti almayı düşünüyorum
Screenshot_20180213-161553.png

6 şubatta verdiğim 25 euroluk takipsiz siparişim 13 şubatta teslim edildi :)

12 şubatta verdiğim trainer ((link)) ve ıvır zıvır aksesuarlar bugün (15 şubat) teslim edildi. Normal (takipli, ama meblağ gereği bedava olan) posta ile almıştım. (Hatta bu senelik Strava Premium kuponumu da bu alışverişte kullanmıştım...)

Yanında aldığım ıvır zıvırlar ayrı kolide gelmiş, yani depodan 2 farklı koli çıkartmışlar. Takip numaraları da farklı. Böyle olunca, aksesuar olan koliden çıkan fatura içerisinde de trainer'ın fiyatı bulununca, gümrükteki sevgili arkadaşlar 2 kere vergi kesmiş. 100 lira (yaklaşık 23 euro) fazladan vergi ödemek zorunda kaldım.

Tabi bunu Wiggle'la yazışıp anlatınca, önce tahsilat belgelerinin fotoğraflarını istediler, sonra da 23 euroluk bir kupon tanımladılar sağolsunlar. (Olan Wiggle'a oldu yani, ama onlara birşey olmaz biz bu kadar alışveriş yaptıkça)

10 Şubatta verdiğim sipariş 15 şubatta geldi. Evde olmadığım ve gümrük ödemesi yüzünden yarına kaldı teslim almam :) Çok hızlanmış wiggle

13 şubatta verdiğim sipariş 19 şubatta teslim edildi. Polar V650 aldım. %18 Kdvsi yaklaşık 115TL kapıda ptt görevlisi tahsil etti. Bu kadar hızlı beklemiyordum.

Adsız.jpg

Merhabalar arkadaşlar. Wiggle dan lastik almayı düşünüyorum. Tanesi 25 dolar ediyor. Ben de gumruk vergisine takilmamak için iki ayri sipariş acacagim. Sizce sorun olur mu?

@Fırat Ç. Evet 46 dolar üstü kargo bedavay mış. Yenecem seni WİGGLE !!!

@Yetkin

@Fırat Ç.

Bence haksız vergi ödeyeceğinize (limiti geçince geçilen farkı değil tüm meblağ üzerinden vergi veriyoruz, ayrıca gümrük sunum ücreti vb. 5 lira haraç kesiliyor) kargo bedelini (ki kendisi 5 euro değil) 2 kere ödeyin. Ayrıca para birimini euro yaptırıp o şekilde sipariş vermeyi unutmayın, kanunda yalnızca euro yazıyor kafalarına göre kur hesabı yapıp sizi vergi dilimine sokmasınlar.

@Yetkin Takipsiz kargo bedeli değişmedi ise kargo başına 4,61 Euro idi. @ekranci dediği gibi yaparsanız 2 katı ödersiniz. Vergisini mi ödemek hesaplı olur yoksa kargo ücretini mi orasını siz hesaplayın.

38 lira ürün vergisi ödemesi lazım arkadaşın bunun içinde gümrüğe sunma vb ücreti hariç onlarda dahil 45 toplam vergi çıkar bence ikisi bir alınması daha mantıklı 21 küsür lira kargo tutuyor $5.55 civarında bir meblağ tabi karar alan arkadaşın.(vergi %20 den hesaplanmıştır)

Arkadaşlar biraz acil bir durum söz konusu.
Yurt dışı bir dükkandan alışveriş yaptım. Adam sana faturayı mail olarak göndereceğiz dedi. Kutuya fatura konmazsa gümrükte ne olur? Bilginiz var mı?

@Fırat Ç.

Ayak üstü yazmıştım o mesajı, şimdi ben de hesaplayayım sakin kafayla: Lastiğin tanesine 20.15 euro dersek (google'dan çevirttirdim, Wiggle da benzer bir kur kullanıyordur. Ülkemizdeki çapraz kurları kullanmıyor sonuçta)

1 lastik + 4.60 kargo = 24.75 euro. 2 paket söyleyeceksiniz bu şekilde, ikiyle çarpılınca 49.50 euro. 230.17 TL ediyor (kur 4.65 aldım) Gümrüğe sunma ücreti 2 kere alacaklar (limiti geçmeseniz de alınıyor üzgünüm, adaletsizlik, hukuksuzluk) tanesi 5.10TL'den 10.20TL. Genel toplam 240 TL 40 kuruş.
2 lastik + 4.60 kargo = 44.90 euro. 208 TL. %18 vergi. 37 tl 44 kuruş. 5.1 tl gümrüğe sunma ücreti. Genel toplam 250 TL 54 kuruş.

Dediğim gibi kargoyu 2 kere ödemek daha mantıklı. Ki lastik 1 değil 2 olursa kargosu 4.60 değil biraz daha fazla da çıkabilir, bakmak lazım.

2 ayrı kargo ücreti ödeyerek edeceğiniz kar, gümrüğe kaptıracağınız 10.20TL düşüldüğünde) 10 TL oluyor.

İlk seçenekte kredi kartınızdan 230tl ödeyip, postacıya 10.20TL elden veriyorsunuz.
İkinci seçenekte kredi kartınızdan 208TL ödeyip, postacıya 42.54TL elden veriyorsunuz.

Burada şöyle bir püf var, kanun diyor ki aynı konşimentoya (taşıma belgesi) sahip paketlerin bedelleri toplu hesap edilir. Sizin durumunuzda aynı konşimentoya sahip olmayacaklar (sonuçta takip numarasına kadar farklı 2 ayrı paket) fakat olur da aynı gün gümrüğe ulaşırsa, çok sevip hiç küfür etmediğimiz gümrük memurları kanuna aykırı davranarak iki paket için tek bir paket gibi işlem yapıp sizden toplam bedel üzerinden vergi almaya kalkabilirler. Bu durumda fazladan 4.60 euro ve 5.10 tl (nedense gümrüğe sunum ücreti paket sayısı kadar alınıyor, birleşik işlem yapılsa bile...) vermiş olur, zarar edersiniz. Bu haksız ama gidip dava açmadan itiraz edemediğiniz duruma düşmemek için paketleri 2 gün arayla sipariş etmenizi öneririm. Ya da birini farklı adrese, farklı isme vb. söyleyebilirsiniz o da olur sanıyorum.

Kısacası: Yurtdışından alışveriş yolunda, hem adaletsiz kanunu, hem gümrüğe sunum ücreti adıyla alınan fazladan haraçları, hem de işini doğru yapmayan pis bıyıklı / kötü niyetli gümrük memurlarını düşünmek zorundasınız.

@ekranci @Fırat Ç. Kendi adıma bu tür hesaplamaları soruyu soran kişinin yapması taraftarıyım. Neden derseniz; soruyu soran arkadaşı tenzih ederek yazayım maalesef internette bir çok kişi alışmış araştmadan,çabalamadan hemen bilgiye ulaşmaya; cevap alamadığında veya geç cevaplandığında cevaplayan sanki kendi maaşlı elemanıymış gibi veya mecburmuş gibi azarlamaya.

Cevap yazanlar ellerinden geldiğince, bildikleri kadarıyla soruları cevapsız bırakmamaya çalışıyorlar. Ama bazıları buna saygı bile göstermiyorlar. Örneğin Çin'den ürün alıyor takip edemiyor; yöntemini yazıyorsunuz ama yetmiyor bu da. Bekliyor ki siz resim olarak attığı takip kodunu klavye ile siteye girip kargo durumunu yazın.

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın buradaki herkesi tenzih ederim. Önemli olan neyi nasıl yaptığınızı öğretmek. Böylece soruyu soranlar da öğrenmiş olur benzer olaylarla karşılaştıklarında cevap beklemek yerine sorunlarını kendileri halledebilirler

Şimdi bana tepki gösterenler olacak ama ben olsam vergi vereceğime kargo parası veririm.

• Beğen
Tepkiler: ekranci
@ekranci
Euro bazında değilde dolar bazında alsa daha karlı ayrıca bazen kargo ücretinide ürünün fiyatına ilave edip öulr vergi çıkartabiliyorlar bazen 50 dolarlık alışveriş yapıp gümrük verhisi ödemeyende mevcut.

@ErHan72 y kuşağı maalesef böyle. x kuşağı bilgiyi ansiklopediden alıyordu. İnternet bu kuşak için bir nimetti.
y kuşağı ise hazır bilgiye alıştı. Bu nedenle sorusuna hızlı cevap bulmak veya bilgiye hızlıca ulaşmak istiyor. Bu konu da dahil bir çok konuda aynı soru ve aynı cevapları okuyup duruyoruz o yüzden.
Alt tarafı internetten alışveriş, 48 sayfa ne bilgisi verilebilir :D

Geri