Wiggle

sonerogul

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Soner Oğul
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haberler iyi değil maalesef. Gümrük kanunu değişmiş. AB üyeleri dışındaki ülkelerden gelen postalardan alınan gümrük vergisi %30 olmuş. Fakat daha kötü olan haber ise şu: 1500 Euro sınırı 150 Euro’ya indirilmiş.

Scudo

özgür duygu

Forum Bağımlısı
Tepki
2.493
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İkinci kısmı görmemiştim. Ya hakikaten inanılmaz.

• Kızgın
Tepkiler: sccetin

s0n3r

Üye
Tepki
210
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haberler iyi değil maalesef. Gümrük kanunu değişmiş. AB üyeleri dışındaki ülkelerden gelen postalardan alınan gümrük vergisi %30 olmuş. Fakat daha kötü olan haber ise şu: 1500 Euro sınırı 150 Euro’ya indirilmiş.
şu durumda 150 euro yu geçen kargolardan gümrük vergisi + kdv mi kesilecek?

• Üzgün

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.655
İsim
Serhat C
Az önce trainer siparişi verdim ve buradaki mesajları görünce başımdan kaynar sular döküldü.

Hemen resmi gazeteye baktım ve maalesef doğru haber. C... B... kararıymış!

(link)

İlgili bölüm hemen sayfa 2'de.
Ya milletin cebine bu kadar mı göz dikilir insaf ya insaf! Yazıklar olsun.

sonerogul

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Soner Oğul
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Az önce trainer siparişi verdim ve buradaki mesajları görünce başımdan kaynar sular döküldü.

(link)

Rahat olun, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecekmiş

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized

(link)

Kararın madde 10'una göre değiştirlen Madde 126'nin b) bendinde "normal usülde beyan edilecek olan, serbest dolaşıma giriş rejimine konu; değeri 150 Avro'u aşan ancak 1500 Avro'yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın" diyor, yani 1500 Avro'luk üst sınır değişmedi benim anladığım kadarıyla.

sonerogul

Aktif Üye
Tepki
345
İsim
Soner Oğul
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1.5 ay sonra yurtdışı alışveriş yapmamız gerekmeyecek yani, kendi adıma rahatladım.
Ben “rahat olun” derken size demedim. @sccetin dostumuz trainer aldığını ve 150 Euro sınırına takılacağını düşündüğü için ona özel olarak yazdım bu mesajı. Yani bu trainer alışverişi 150 Euro sınırından etkilenmeyecek demek istedim. Saygı gereği senli benli konuşmak yerine siz diye hitap ederek “rahat olun” diye yazdım. Yoksa ben de biliyorum 1,5 ay sonra da 3,5 ay sonra da yurtdışı alışveriş ihtiyacımız olabilir. Sizin gibi ben de rahat değilim.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve sccetin

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.572
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kararın madde 10'una göre değiştirlen Madde 126'nin b) bendinde "normal usülde beyan edilecek olan, serbest dolaşıma giriş rejimine konu; değeri 150 Avro'u aşan ancak 1500 Avro'yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın" diyor, yani 1500 Avro'luk üst sınır değişmedi benim anladığım kadarıyla.
Serbest dolasima giris rejiminden kasit gumruk beyanidir. Yani tek bir seferdeki siparis durumu 1 Mayis itibari ile 150 Euro ile limitlendirilmis.

Asagidaki linkten limitlere ve vergi oranlarina goz atabilirsin. Zaten konusu da acilmisti.

(link)

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.637
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Serbest dolasima giris rejiminden kasit gumruk beyanidir. Yani tek bir seferdeki siparis durumu 1 Mayis itibari ile 150 Euro ile limitlendirilmis.

Asagidaki linkten limitlere ve vergi oranlarina goz atabilirsin. Zaten konusu da acilmisti.

(link)

Gönderdiğiniz linkten

“MADDE 126- (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen;

a) Bakanlıkça basitleştirilen gümrük beyanı kapsamında serbest dolaşıma giriş rejimine

konu;

1) 45 inci madde kapsamındaki eşyanın,

2) 58 inci madde kapsamındaki eşyanın,

3) 62 nci maddenin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamındaki eşyanın,

4) KDV ve ÖTV istisna belgelerine sahip kurumlar tarafından getirilecek olan 69 uncu, 70 inci ve 71 inci maddeler kapsamındaki eşyanın,

5) 86 ncı madde kapsamındaki eşyanın,

6) 91 inci madde kapsamındaki eşyanın,

7) 100 üncü maddenin birinci fıkrasının (ö) bendi kapsamındaki eşyanın,

8) Elçilik, konsolosluk veya milletlerarası kuruluşlar adına gelen diplomatik eşyanın,

b) Normal usulde beyan edilecek olan, serbest dolaşıma giriş rejimine konu; değeri 150 Avro’yu aşan ancak 1500 Avro’yu aşmayan, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşyanın,

c) Bakanlıkça basitleştirilen gümrük beyanı kapsamında ihracat rejimine konu; miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen eşyanın,

gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Bakanlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Bu yetkiyi kullanan hızlı kargo şirketleri gümrük müşaviri çalıştırır. İhracat rejimine konu eşya için miktar veya değer limitlerini ayrı ayrı on katma kadar artırmaya Bakanlık yetkilidir.”

MADDE 11- Aynı Kararın 127 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 127- (1) Posta idaresi veya hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler, 126 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerinde düzenlenen yetkileri kapsamında takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında;

a) Gümrük müşavirliği, ordino, terminal ve benzeri isimler altında ilave ücret alamaz.

b) Gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk üç gün için ardiye ücreti alamaz.”

Bu benim anladığım 150 euroyu aşan tutarlarda tıpkı wiggle alışverişlerinde sky (Solmaz Uluslararası Expres Taşımacılık ve Tic. A.Ş.) ile olduğu gibi yapılacağını anlıyorum

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.168
Bisiklet
Specialized

(link)
150 Euro - 1500 Euro arasındaki siparişler için Bakanlıkça beyanname düzenleme yetkisi olan özel taşıyıcı firmalar işlem yapacak.
"Özel taşıyıcı firmalar" = PTT, DHL, Solmaz, vs değil mi? 300€'lük trainer veya 500€'lük jant için ne değişti?

• Beğen
Tepkiler: Veto8

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.572
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"Özel taşıyıcı firmalar" = PTT, DHL, Solmaz, vs değil mi? 300€'lük trainer veya 500€'lük jant için ne değişti?
PTT özel taşıyıcı firma statüsünde değil, yerel devlete ait taşıyıcı statüsündedir.

Bu arada yorumlamada hata yapmışım. Kararnameyi baştan sona tekrar okudum konu başlığı altında yeniden yorumluyorum.

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.659
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
150-1500 euro arası tek ve maktu vergi ifadesi kaldırılmış. Anladığım kadarıyla 150 euro üzerinde, gümrük vergisi+ürünün ek ithalat vergisi(jant seti için %20)+ÖTV+176TL beyanname damga vergisi ödeyeceğiz. Bu işlemleri taşıyıcı firma yapacak ve bu ücretler haricinde ek ücret almayacak. 1500 euro üzeri ürünlerde taşıyıcı firma bu işlemleri yapamayacak.

Son düzenleme:
  • Üzgün

kanbozli

Daimi Üye
Tepki
216
İsim
Emre Y.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
11 mart günü verdiğim sipariş bugün elime geçti.
Takipsiz olarak geldi baya da takip ediliyor aslında bu seçenekte aracı firmadan mail geldi vergiyi ödeyip geri dönüş yaptım 2 gün sonra paket teslim edildi.WhatsApp Image 2022-03-23 at 17.32.48.jpeg

• Beğen
Tepkiler: sccetin ve s0n3r

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
364
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bugün geçtim 130 dolarlık bir sipariş, inşallah en kısa sürede gelirler. Gümrük yasası malum :(

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.655
İsim
Serhat C
Bilgilendirme olması için son 2 haftadaki 2 siparişimi özet geçeyim.

15 Mart günü sipariş verdiğim trainer 22 Mart'ta DHL ile elime ulaştı. DHL takibi ve gümrük süreci oldukça akıcı. Kimliğinizle beraber aşağıdaki gibi bir form istiyorlar. Gümrük ödemesini online sitelerinde kredi kartıyla da yapabiliyorsunuz. 400 Euro baz alınarak %20 vergi doğru tahsil edildi (1 Mayıs'ta %30 olacağını da teyit ettim).

WhatsApp Image 2022-03-30 at 10.38.54.jpeg
1648628700225.png

17 Mart'ta verdiğim 130 Euro'luk sipariş ise 29 Mart'ta elime ulaştı. Gümrük işlemlerini Solmaz Nakliyat ilerletip Sürat Kargo ile teslimi yaptı. Meşhur Murat Çiftçi'den gelen e-postayı biliyorsunuz; havaleyi oradaki bilgilere göre yine %20 olarak yaptım. Pakette 3 yol dış lastiği, 2 MTB dış lastiği, 120ml zincir yağı ve bisiklet tamir seti vardı. Sorunsuz geldi.

WhatsApp Image 2022-03-30 at 10.38.54 (1).jpeg

Ayrıca, arkadaşıma aşağıdaki gibi bir SMS gitmiş; bilginize:

WhatsApp Image 2022-03-30 at 11.15.50.jpeg

smtdgncy

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Samet
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu gümrük düzenlemesini çok güzel bir şekilde özetlerim ama forum kuralları gereği susuyorum.
Ama Can Yücel böyle durumları daha önce şu şekilde özetlemiş.

''Bana şiirlerinde küfür etme diyorlar usulsüz... Lan bu kadar ......................... nasıl anlatayım küfürsüz?

Fys

Üye
Tepki
56
İsim
YaSiN
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Batus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
tr fiyatlarıyla herşey dahil yurtdışı fiyatları arasında an itibariyle fark var mı

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
tr fiyatlarıyla herşey dahil yurtdışı fiyatları arasında an itibariyle fark var mı
Araştırman lazım. Yurtdışı bir sürü alışveriş opsiyonu var, hepsinin ürün fiyatı, kargosu farklı. tek sabit şey ödediğin vergi olacak. gerçi o da fiyata göre değişecek. Yani araştırman lazım.

• Beğen
Tepkiler: makaram