Yeni Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.602
@cazci bence artik ses yukseltmeye basladi toplum artik kabullenmemeye ve itiraz etmeye basladi. sadece bu arkadas ve konu uerinde degil , su an bir cok konuda ses yukseltilmis durumda. yakin zamada daha da fazla haklarimizi ogrenip kullanmaya baslayacagiz sanirim.

Scudo

lrfan

Cyclist
Tepki
8.493
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilmeyenler olabilir, not düşeyim. Federasyonda Başkan dahil olmak üzere yön. kurulunda hatta icra kurullarında (teknik, eğitim danışma kurulları) kimse maaş almıyor.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Bilmeyenler olabilir, not düşeyim. Federasyonda Başkan dahil olmak üzere yön. kurulunda hatta icra kurullarında (teknik, eğitim danışma kurulları) kimse maaş almıyor.
Maaştan daha önemli olan konular var ihaleler ve nüfuz gücü gibi.

Prestor

Aktif Üye
Tepki
333
İsim
Kerem
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okumadan bilmeden kimseyi eleştirmem, o yüzden linkedin üzerinden ilgili kişinin herkese açık özgeçmişine bir göz atayım dedim:
(link)
ve şaşırmadım.
Linledinden sordum, bisikletle olan baginiz nedir diye, yanitlarsa yazarim :)

orijin

Aktif Üye
Tepki
571
İsim
usta
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu Okuyunca Başkan Emin müftüoğlunu ve başarılarını araştırma gereği duydum. Futbolcu olmasına rağmen Avrupa ve UCİ camiasında muteber bir kişi olduğu anlaşılıyor. Son 20 yıl içinde ülkemizde yer alan bisiklet uygulamalarına ciddi yatırımlar yapıldığınıda kıyasen anlamak mümkün. Özerk bir kurum yönetim kurulu ile yönetiliyor. Bu kurulda elleri veya ayakları olmayan kişi görev yapamazmı sorusu sorulduğunda ne cevap verebiliriz. Yönetim konusunun asli unsuru olan aklı göz ardı etmiş olmaz mıyız. Elbette bir işin en doğrusunu yapmak için işle ilgili olan birinin yönetimde yeralması makul bir gerçektir. Yönetim son derece geniş kapsamlı bir oluşumdur. Fiziksel özelliğinden ötürü insan haklarına ve bilime aykırı şekilde dışlamak doğrumu. Tüm üyelere hayırlı ve güzel haftalar dilerim

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
Konuyu Okuyunca Başkan Emin müftüoğlunu ve başarılarını araştırma gereği duydum. Futbolcu olmasına rağmen Avrupa ve UCİ camiasında muteber bir kişi olduğu anlaşılıyor. Son 20 yıl içinde ülkemizde yer alan bisiklet uygulamalarına ciddi yatırımlar yapıldığınıda kıyasen anlamak mümkün. Özerk bir kurum yönetim kurulu ile yönetiliyor. Bu kurulda elleri veya ayakları olmayan kişi görev yapamazmı sorusu sorulduğunda ne cevap verebiliriz. Yönetim konusunun asli unsuru olan aklı göz ardı etmiş olmaz mıyız. Elbette bir işin en doğrusunu yapmak için işle ilgili olan birinin yönetimde yeralması makul bir gerçektir. Yönetim son derece geniş kapsamlı bir oluşumdur. Fiziksel özelliğinden ötürü insan haklarına ve bilime aykırı şekilde dışlamak doğrumu. Tüm üyelere hayırlı ve güzel haftalar dilerim
Bilgisizliğime verin, bu yaklaşımın yancılıktan farkı nedir? Yöneticimiz vurun abalıya yapıyor, duayenimiz fakir edebiyatı yapıyor, sanki işi bilene versek en doğrusu...
Başkan olmadan da işler yürüyorsa biri de çıkar kaldıralım der.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

orijin

Aktif Üye
Tepki
571
İsim
usta
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şöyle düşünün bir yönetim kurulu var . Bu kurulun içinde şişman ihtiyar gözleri görmeyen yaşlı sosyolog ve toplum bilimci bir kadın var. Topluma belli istekleri aşılama yönlendirme talep etmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmış. Böyle yetkinliğe sahip birisi bisiklet talebinin ve kültürünün oluşması ilerlemesi anlamında faydalı olmazmı. Yönetim böyle bir şeydir.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
Şöyle düşünün bir yönetim kurulu var . Bu kurulun içinde şişman ihtiyar gözleri görmeyen yaşlı sosyolog ve toplum bilimci bir kadın var. Topluma belli istekleri aşılama yönlendirme talep etmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapmış. Böyle yetkinliğe sahip birisi bisiklet talebinin ve kültürünün oluşması ilerlemesi anlamında faydalı olmazmı. Yönetim böyle bir şeydir.
Sizin alıntıladığınız
şişman ihtiyar gözleri görmeyen yaşlı sosyolog ve toplum bilimci bir kadın
kişiyle yer değiştirirsek, şişman birisi bisiklet kültürünün yaygınlaşmasına ön ayak olacak mı? Demek istediğimiz zaten bu, dış görünüşle birikimi yanlış örnek veriyorsunuz. Bandanalı, formalı, yönetim kuruluna yakışmayacak kılık kıyafette ama bisikletçi olan bir kişiden söz etseydiniz elbette hak verirdim.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.954
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Odanın ortasında oturan fili görüp "evet bu bir fil" dememek için fillerin haklarından falan bahsetmeye gerek yok. Kim bu yav, buna gelene kadar bisiklet sporuna daha da uymayan vücutları olan ne kadar insan var bu görevin hakkını verecek farkında değil misiniz?

Taygun Kon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.524
İsim
Taygun K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu kadar zamandır ne kendisinden ne de federasyondan yeni başkanın biskklet ile ilişiğine dair4 yaşındaki plastik bisikletli bir fotoğraf dışında hiçbir şey görmedik.
Hiçbir şey olmasa bile topluma.bir açıklama yapılması gerekirdi önyyargıları gidermek adına.

Ama Yok....
Demek ki "ya iyi bir şeyler yaparsa" gibi absürt bir iyimserliğe de hiç gerek yok.
Balık baştan kokuyor işte...

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Oncelikle ozerk kurumlar politikadan bagimsiz olmali. Bisiklet federasyonunun yonetim kuruluna baktigimizda ise iktidar ile iliskili insanlarla dolu. Bu durumda ya ozerklik kavrami konusunda kafa karisikligi var ya da kurum ozerk degil.

Bahsettiginiz sosyolog sizin bahsettiginiz kosullarda faydali olamaz. Sosyoloji cok genis bir konu, her iste oldugu gibi uzmanlik gerekli. Eger ilgili sosyolog daha onceden bisiklet - toplum iliskisi calismissa, bu konuda belirli bir birikimi ve uzmanlig varsa olabilir elbette. Bu durumda yonetim kuruluna atanan soz konusu arkadasin cv'sine bakiyoruz ve bisiklet ile ilgili herhangi bir calisma, tecrube, birikim goremiyoruz. Bu durumda nasil faydali olacak?

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.777
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Oncelikle ozerk kurumlar politikadan bagimsiz olmali. Bisiklet federasyonunun yonetim kuruluna baktigimizda ise iktidar ile iliskili insanlarla dolu. Bu durumda ya ozerklik kavrami konusunda kafa karisikligi var ya da kurum ozerk degil.

Bahsettiginiz sosyolog sizin bahsettiginiz kosullarda faydali olamaz. Sosyoloji cok genis bir konu, her iste oldugu gibi uzmanlik gerekli. Eger ilgili sosyolog daha onceden bisiklet - toplum iliskisi calismissa, bu konuda belirli bir birikimi ve uzmanlig varsa olabilir elbette. Bu durumda yonetim kuruluna atanan soz konusu arkadasin cv'sine bakiyoruz ve bisiklet ile ilgili herhangi bir calisma, tecrube, birikim goremiyoruz. Bu durumda nasil faydali olacak?
Federasyonun bizlere faydası yok ki bu katılanların federasyona yada bizlere faydası olsun.100 yıl geçmiş koskoca yüzyıl , ne yapılmış ?
Hangi sporcumuz büyük bir yarışta etap kazanmış geçtim kupaları , bir etap kazanmış ???
O yüzden çok takılmayın arkadaşlar. Herkes sporunu yapsın , keyfine baksın.Saygılar...

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.119
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Federasyonun bizlere faydası yok ki bu katılanların federasyona yada bizlere faydası olsun.100 yıl geçmiş koskoca yüzyıl , ne yapılmış ?
Hangi sporcumuz büyük bir yarışta etap kazanmış geçtim kupaları , bir etap kazanmış ???
O yüzden çok takılmayın arkadaşlar. Herkes sporunu yapsın , keyfine baksın.Saygılar...
Etap kazanmayı bırak, birtane pro takımda olan sporcumuz yok. Bir aralar Ahmet Örken imza atmıştı ama oda yine politika korkusuna sözleşmesini feshetmişti.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tamam ben şahsen ikna oldum, milletvekilleride milletvekili maaşı, belediye başkanlarıda öğretmenden hallice başkan maaşı için çalışıyo zaten.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Hocam benim de bu konuda kafa karisikligim var. Federasyon nasil isliyor tam olarak bilgim yok. Baskan ve yonetim kurulu federasyon uzerinden hic maddi gelir elde etmiyor mu? Maas almiyorlar, bordrolu degiller burasi net. "Huzur hakki" denilen odeme yok mu? Ya da federasyonun sagladigi makam araci, sponsorluklardan gelen maddi yardimlar vs ?

Eger federasyon baskaninin ve yonetim kurulunun hic bir maddi cikari yoksa bu isten, benim kafamda Ingilteredeki calismaya ihtiyaci olmayan asillerin kendilerini yardim islerine adamasi gibi bir resim olusuyor. Federasyon baskani ve yonetim kurulu uyeleri de bunlar gibi paraya pula ihtiyaci olmayan, kendilerini memlekette bisikletin gelisimine adamis kisiler mi, eger boyle ise soz konusu yeni atanan arkadasin cv'sinden gorebilecegimiz uzere bisikletle uzaktan yakindan alakasi olmayan kisiler neden bunu yapiyor?

Diger yandan federasyon bariz sekilde siyasetin etkisi altindayken mevcut iktidarin tutumunu da goz onune aliyorum. Iktidar bugune kadar kendi ve yandaslarinin maddi cikarina olmayan hic birseye ilgi gostermedi. Kendilerine yakin olan bir suru insani neden maddi olarak hic bir getirisi olmayan ve ilgileri, alakalari olmayan pozisyonlara atiyorlar?

Belki de ben cok art niyetli ya da paranoyak dusunuyor olabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.600
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Diger yandan federasyon bariz sekilde siyasetin etkisi altindayken mevcut iktidarin tutumunu da goz onune aliyorum. Iktidar bugune kadar kendi ve yandaslarinin maddi cikarina olmayan hic birseye ilgi gostermedi. Kendilerine yakin olan bir suru insani neden maddi olarak hic bir getirisi olmayan ve ilgileri, alakalari olmayan pozisyonlara atiyorlar?
Getirisi olmayan işe tenezzül etmezler. Diyelimki bu dernek bi ihale yapacak. O zaman kesinlikle bi tanıdığa 10 kat pahalıya ihale verecekler.
Kızılay gibi düşünebiliriz. Kızılayın amacı kâr etmek değildir ama birilerine kâr ettirmek için kullanılması caizdir! Yolsuzluk, hırsızlık değildir demişti biri;) Örneğin depremde kızılay napcak yemek dağıtacak. Yemeği nerden alcak tabiiki ihale yapmadan menzil tarikatından birinin gıda şirketinden alacak.
Hadi ihale yok diyelim. Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet turunun bir etabını geçiş garantili köprülerden geçirmek gibi nüfuz gücü gerektiren işler yapacaklar.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.090
Bisiklet
Trek
Getirisi olmayan işe tenezzül etmezler. Diyelimki bu dernek bi ihale yapacak. O zaman kesinlikle bi tanıdığa 10 kat pahalıya ihale verecekler.
Kızılay gibi düşünebiliriz. Kızılayın amacı kâr etmek değildir ama birilerine kâr ettirmek için kullanılması caizdir! Yolsuzluk, hırsızlık değildir demişti biri;) Örneğin depremde kızılay napcak yemek dağıtacak. Yemeği nerden alcak tabiiki ihale yapmadan menzil tarikatından birinin gıda şirketinden alacak.
Hadi ihale yok diyelim. Cumhurbaşkanlığı Türkiye bisiklet turunun bir etabını geçiş garantili köprülerden geçirmek gibi nüfuz gücü gerektiren işler yapacaklar.
Bu yazdiklariniz buyuk olcude spekulasyon. Bu dedikleriniz olamaz demiyorum, Kizilay ornegi gibi pek cok yasanan gercek de var ortada tabi ki ama yazdiklarinizdan anladigim kadariyla tahminde bulunuyorsunuz.

Irfan hocamin federasyonun nasil isledigi konusunda bizden daha fazla bilgi sahibi oldugunu dusunuyorum, kendisi de gayet net sekilde "Maas almiyorlar" diye yazdi zaten. Maas disinda herhangi bir maddi getirisi var mi yoksa bu arkadaslarin motivasyonu nedir ben onu ogrenmek istiyorum sadece.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
949
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Selanik doğumlu olan Cavit Cav Türkiye’de sporun, tıbbın hatta Türk sanayisinin öncü isimlerinden bir tanesidir. Maydanoz tarlalarından topladığı maydanozları satarak biriktirdiği parayla bisiklet ile tanışır Cavit Cav. Bit pazarından ikinci el İtalyan malı bir bisikleti satın alarak İstanbul’da surların altında hem bisiklete biner hem de bisikletini kiralamaya başlar. Uzunca bir müddet bisikletini kiralayarak kazandığı paraları biriktirmektedir. Kiraladığı ekmek teknesinin kırılması ile bisiklet tamirciliği ile de tanışmıştır. İlerleyen dönemlerde 4 bisiklet daha satın alarak bisiklet kiralama işine devam eder. Artık biraz daha büyük düşünmenin vakti gelmiştir. Bir müddet daha bisiklet kiraladıktan sonra açtığı bir bisiklet tamirci dükkanıyla ticarete de resmi olarak adımını atar. Okuduğu dönemde, Taksim’de Topçu Kışlası bahçesinde bisiklet yarışmalarını izlerken olimpiyat seçmelerinin yapıldığını duyar. Ani bir karar ile seçmelere katılır ve birinci olur. 1924 yılında Paris’te düzenlenen 1924 Yaz Olimpiyatları’nda ilk milli formayı giymek için yola çıkar. Bisikletin yarış komitesi tarafından verileceğini sanan acemi bisikletçi, Paris’e ulaştığında maalesef bisikleti olmadığı için yarışlara katılamayarak büyük bir hüsran ile geri döner. 1924 Olimpiyatları’ndan alınan ders ile Türkiye’de bisiklet sporunun dünya standartlarına uygun hale gelmesi için kolları sıvayan Cavit Cav, 1924 yılında ilk kez resmi İstanbul ve Türkiye bisiklet Şampiyonalarına katılır. Bu yarışmalarda birinci olduğu gibi, “sürat” ve “dayanıklılık” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda da birinci olarak kendini bir kere daha ispatlar. Bu başarılarını 1933’e dek sürdürecektir Cavit Cav.
1925 yılından itibaren ilk kez İstanbul-Konya arasında düzenlenen daha sonra diğer illerin de dahil edildiği maraton yarışlarına da katılarak yarışmaları birinci olarak bitirir. Bu yarışmanın adı daha sonra Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Koşusu olacaktır. 1927 yılında ise Bulgaristan ile yapılan ikili müsabakalarda ilk kez milli formayı giyerek balkan birinciliğini kazanır. 1928 yılına gelindiğinde, Amsterdam Olimpiyat oyunları’na da katılarak bir kere daha olimpiyat oyunlarında milli formayı giymeye hak kazanır. Bu sefer milli takımda yine bisikletçi olan kardeşi Galip Cav da bulunmaktadır. Cavit Cav, 1000 metre yarışını 16. olarak tamamlar. 4.000 metre takım yarışında ise Cavit Cav’ın da bulunduğu Türkiye, ikili eşleşmedeki rakibi İngiltere’ye geçilerek finali koşma şansını kaçırarak yarışmayı 9. sırada tamamlayacaktır. 1933 yılına geldiğimizde Cavit Cav atölyesinin ismini CAV BİSİKLET FABRİKASI olarak değiştirip bütün birikimini bu fabrikaya yatırmıştır. İlk yerli bisiklet olan CAV marka bisikletlerin üretimi artık memlekette resmi olarak başlamıştır. Bu ani atılım ile CAV Bisikletleri Avrupa’nın önemli imalatçıları ile boy ölçüşebilecek nitelikte bir marka olma yolundadır. Hayatını ilklere adayan Cavit Cav’a; Kazım Karabekir Paşa, ikizleri dünyaya geldiğinde, “Şu çocuklar için bebek arabası var mı? Bu arabaları hep ithal mi edeceğiz? ” diye sorar. Ardından Cavit Cav yerli bebek arabasını da üreterek bir ilke daha imza atar. Ankara’da o dönem engelli bir çocuğun yardıma ihtiyacı vardır ve Cavit Cav ilk yerli tekerlekli sandalyeyi üreterek hayatını adadığı ilklere bir yenisini daha ekler. Böylece Türkiye’de artık tekerlekli sandalye de üretilmektedir. İlerleyen yıllarda İşleri daha da büyütecektir. Ancak 1960’larda ekonominin bozulması nedeniyle tefeciden para alır ve fabrikası iflasın eşiğine gelir. Buna rağmen Cavit Cav bütün mal varlığını satarak şirketini iflastan kurtarır. Ancak 60’lı yıllarda dönemin devlet politikası olan “tüketiciyi yerli malından soğutma” çalışmalarına direnemeyerek fabrikasını kapatmak zorunda kalır. Cavit Cav’ın 1961’de kurduğu bisiklet fabrikasının açılış törenindeki konuşmasından; “Tophane sanat okulu atölye hocalığı için açılan imtihanlara katıldım. Bu imtihanı başarıyla geçerek ondokuz yaşında öğretmen kadrosuna girdim. Bugün memleketimizin en büyük fabrikalarında umum müdürü olarak çalışan yüksek mühendis talebelerim mevcuttur. Bu çalışmalarım devam ederken, her sene Türkiye bisiklet şampiyonluklarını kazanarak bu sporun 1933 senesine kadar geçilmez ve yenilmez tek adamı unvanını bırakmadım. 1928 Amsterdam Olimpiyatları’na gitmeden evvel, o zamanın bisiklet federasyonu reisi muvaffak Menemencioğlu’nun delaletiyle Paris’te bisiklet fabrikalarında çalışarak idmanlarımızı da gene Paris’te yaparak, olimpiyatlara Paris’ten iştirak ettim. Maalesef Amsterdam Olimpiyatlarında bir derece alamadık. Paris’teki çalışmalarımız bisiklet mevzusundaki bilgimi arttırdı ve bu işin imalciliği hevesine de kapılarak çocuk bisikletleri yapmaya başladım. İstanbul’daki mağazamı, 1933 yılında Ankara’ya naklederek aynı mevzu üzerinde çalışmaya devam ettim. 1934 yılında dünyaya gelen kızıma çocuk arabası bulamamıştım. kızımın ihtiyacından aldığım ilhamla çocuk arabası mevzusunu ele aldım. 1940’a kadar Ankara’da çocuk arabası yapmaya çalıştım. İmal etmenin Ankara’da inkişaf edemeyeceğini düşünerek tekrar İstanbul’a döndüm. 1941 senesinden bugüne kadar bu işlerimi yavaş yavaş ilerleterek çocuk arabası ve çocuk bisikleti mevzusunda Türkiye’mizin ihtiyacını karşılamaya gayret ettim.” Daha sonra rahatsızlanan Cav, 1982 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatırılır. Günlük rutinine devam ederken gazeteden Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitimlerini sürdürebilmek ve geliştirebilmek için kadavra bulamadıkları haberini okur. Hayatının son deminde hasta yatağından vasiyetini şu şekilde yazacaktır “Ben Cavit Cav, olimpiyatlara katılan milli atlet, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük sanayicilerinden, buradayım ve biliyorum çok ömrüm kalmadı. Bu yataktan kalkamayacağım. Bedenimi bu ülkenin bilimi aydınlansın diye, gençler öğrensin diye kadavra olarak bağışlıyorum.” der. Ayrıca bu da Türkiye’nin ilk kadavra bağışıdır. Dönemin Türkiye’si düşünüldüğü zaman, ne kadar canla başla çalışıp bir şeyi yoktan var etmenin gerçek resmi olan Cavit Cav’ın ibret alınacak hikayesi düşünüldüğü zaman hüzünlü bir tablo ortaya çıkıyor. Sıfırı bir yapmak çok zordur. Ancak bir kez sıfırı bir yaptığımız zaman o birken iki, ikiyken dört olacaktır. Bugün Türkiye’de bisiklet adına yapılan her ne var ise bunun içinde kesinlikle Cavit Cav’ın tuzu bulunmaktadır. Kendisini rahmetle anıyoruz.
Kaynak : Bikepedia.
Cavit CAV 'a halen okumak ta olduğum Şeytan Arabasının yolcuları kitabında denk geldim.Tavsiye ederim kitap çok güzel.
Bedenini bağışlayan rahmetli milli sporcumuzun bisiklet sporu için yaptıklarına bakınca , şu geldiğimiz noktada seçilen bu arkadaşlar
hiç bir anlam ifade etmiyor bana.Halen İskeleti Ankara Üniversitesinde duruyor. Saygıyla anıyorum kendisini.Allah rahmet eylesin.
Bu yazının başlıbaşına bir başlık olması lazım.Başlık şöyle olabilir."Bisiklete ve bu spora katkısı olan kişiler ve faaliyetler tarihi"