Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yol bisikletinde lastik seçimi

Arkadaşlar Merhaba,

Şehir içinde kulandığım, yeri gelince ufak tefek bir şeyler de taşıdığım bisikletimin arka lastiği iyice kabak duruma geldiğinden önler ile birlikte değiştirmek istiyorum.
Çıkan lastiğin ölçüsü ve mevcut jantımın fotoğrafını ekliyorum.

Lastik mevcut lastik ölçüsü 28 X 1 5/8 X 1 3/8 - 700 X 35c olrak gözüküyor... orijinal lastiğimi bimiyorum (olmayabilir, genelde Scwalbe ayarı lastikler oluyordu bunlarda) ama biraz yanaksız bir lastik ve bende biraz iriyim.
Sorum şu .. bir tık daha yanaklı bir lastik takmam mümkün olur mu, her durumda yeni lastiğin yanakları daha diri olur, dişleriyle de konfor bir artar ama daha da etli bir lastik güzel olabilir belki... ? Yoksa tercih edilmesi gereken bir marka / model önerebilir misiniz ?

Bisikletim Gazelle Ambience

Jant 19 mm iç genişliğinde. 47mm kesin, 50mm'ye kadar ihtimal dahilinde lastik takılabilir. Ancak kadronun ne kadar genişliğe izin vereceğini bilemiyorum.
Lastik olarak Schwalbe Marathon çeşitlerini ya da ekonomik olarak (link)'ları öneririm. 38, 40 ya da 45 mm olanı alınabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Özcan
Scudo
@Spartiat

Merhaba,

Teşekkürler yorumunuz için.
Şimdi tüm lastikleri söktüm... bir de bunu toplaması var :) o yüzden pek ucuz bir lastik takmak istemiyorum.. lastik çok önemli benim için ..
Scwalbe Marathonlar baya yaygın buralarda .. o yüzden sanırın en doğru seçim olur .. yalnız ben hakkaten bu rakam dönüşümlerini pek anlayamadım.
Bir ihtimal fikir vermesi açısından kadro ve jantı aynı kara de göstermek istedim ve ekli fotoğrafları çektim.

Tam olarak hangi model/ölçüyü almalıyım ?

Dosyalar

• IMG_3324.jpeg
    IMG_3324.jpeg
    61,5 KB · Okunma: 32
  • IMG_3325.jpeg
    IMG_3325.jpeg
    78 KB · Okunma: 31
@Spartiat

Merhaba,

Teşekkürler yorumunuz için.
Şimdi tüm lastikleri söktüm... bir de bunu toplaması var :) o yüzden pek ucuz bir lastik takmak istemiyorum.. lastik çok önemli benim için ..
Scwalbe Marathonlar baya yaygın buralarda .. o yüzden sanırın en doğru seçim olur .. yalnız ben hakkaten bu rakam dönüşümlerini pek anlayamadım.
Bir ihtimal fikir vermesi açısından kadro ve jantı aynı kara de göstermek istedim ve ekli fotoğrafları çektim.

Tam olarak hangi model/ölçüyü almalıyım ?
Lastiğin kadroya sığması işini fotoğraflardan anlamak çok zor. Hem ön hem arkada lastiğin geçtiği yerlerdeki en dar yeri bulup, yanlardan yarım santim kalacak şekilde lastik seçilebilir. Mesela arka dikey ya da yatay maşa lastiğin geçtiği hizada 54mm açıklıktaysa 45mm'ye kadar lastik seçilebilir. Daha az pay da bırakılabilir ama risk almak olur.
Tabii lastik çok kalınlaştırılırsa çamurluklar da sıkıntı yaratabilir. Gördüğüm kadarıyla çamurluklar çok geniş lastiğe göre değil.
İkinci resimde ortam biraz sıkışık görünüyor. Jantın dış çapı 25mm olsa, üstünden çıkan 35mm lastik yanlardan yarımşar santim çıkıntı yapar. 45mm lastik sanki demirlere çok yaklaşır gibi duruyor. Yine de en doğrusu ölçmek.
Yüksek kilo için lastikten daha önemlisi jant kalitesi ve tel sayısı ama zaten eldeki jantlar 36 telle olabilecek en yüksek tel sayısında.

Schwalbe Marathon'lar iyidir, benim de her zaman ilk tercihim. Ben patlak korumasından çok hafiflik ve akıcılığa önem verdiğimden Marathon Racer kullanıyorum ama dayanıklılık için diğer modeller daha iyi olabilir.

@Spartiat
Lastik ölçülerine baktığımda sanırım en dorusu bu ebatta kalmak olacak ... lakin mesela eşimin bisikletini (o BSP marka) ... çatal aralığı daha fazla... ki o bisiklerin üzerindeki lastikler de orjinal olarak daha kalın... neyse .. ben orjinal ebatında kalayım ...

sanırım benim ölçüm 37-622 ve bu da bana uyacak bir lastik, değil mi ?

1647188357714.png

Genellikle iç lastiği de değiştiriyorlar aynı anda.. böyle bir şey sizce de gerekli mi ?

@Spartiat
Lastik ölçülerine baktığımda sanırım en dorusu bu ebatta kalmak olacak ... lakin mesela eşimin bisikletini (o BSP marka) ... çatal aralığı daha fazla... ki o bisiklerin üzerindeki lastikler de orjinal olarak daha kalın... neyse .. ben orjinal ebatında kalayım ...

sanırım benim ölçüm 37-622 ve bu da bana uyacak bir lastik, değil mi ?

284258 dosyayı görüntüle

Genellikle iç lastiği de değiştiriyorlar aynı anda.. böyle bir şey sizce de gerekli mi ?

Evet, bu lastik uygun.
Dış lastik sökülmüşken iç lastik de değiştirilebilir ama sağlamsa gerek yok bence.

• Beğen
Tepkiler: atoprak
Arkadaşlar bu sitede yeniyim 700x25c yerine 700x23 kullanirsam ne olur bisikletim buna uyum sağlarmi sonuçları artı eksi nolur teşekkürler dostlar kazasız belasız insallah

Yol bisikletlerinde takip ettiğim kadarıyla bir zaman yüzey alanı genişliği önemli bir ölçüydü.. Sürtünme kuvvetinin azlığı keza, ağırlık da bir nebze daha az genişlik kar olarak görülüyordu,19/21/23 ölçüler çok yaygındı, ancak son zamanlarda 25/28 ölçüleri daha revaçta. Artık sürücünün kendisini daha iyi rahat hissetmesi elbette önemli ancak optimum ölçü bunlar oldu. Hatta 24/26 gibi ara ölçüler de mevcut lastiklerde.. . Yol bisikleti kullanılıyorsa eğer konfordan çok performansa kayan lastikler seçilmeli. Konfor aranıyorsa da aman aman bir konfor zaten bir yol bisikleti veremez.

@Spartiat tavsiyeniz için teşekkürler.
Az önce onlara uygun iç lastikleri ile birlikte geçtim siparişi.

Ben bisikleti 2nci el almıştım.. üzerindeki lastik pek kaliteli değil gibi.. muhtemelende oldukça eskiydi.. aynısı iç lastik içinde geçerli tabi ..olmuşken hepsi olsun dedik bakalım. İnşallah hayırlısıyla toplarım bisikleti :)

• Beğen
Tepkiler: Spartiat
Önerebileceğiniz iç lastik var mı arkadaşlar. Dış lastiklerim pirelli p zero velo 700x25. Decathlonun iç lastikleri nasıl. Daha önce kullanan var mı

Önerebileceğiniz iç lastik var mı arkadaşlar. Dış lastiklerim pirelli p zero velo 700x25. Decathlonun iç lastikleri nasıl. Daha önce kullanan var mı

Makul fiyatlı kutusuz Vittoria'lar satılıyor. (link), şu anda stokta yok. Benim kullandığım (link) 64 liraya çıktı, bunlar da yaklaşık o civardan stoğa girer.
Bir süre hem yol hem trekking'de Michelin Airstop kullandım, onlar vaadi olan hava tutma işinde diğer lastiklerden farklı olmayınca yolda Vittoria'ya, trekkingde Continental'e geçtim, Continental fiyatları aşırı yükselince onun yedeklerini de kutusuz Vittoria aldım.
(link) sanırım şu anda en iyi fiyatlı lastik ama sitede oldukça kötü yorumlar var. Yine de ilk yamada lastik değiştirenler için hesaplı bir seçenek.

Wiggle, Merlin, Bike24 gibi sitelerden her alışveriş yaptığımda mutlaka 5-6 tane iç lastiği ihtiyacım olsun ya da olmasın sepete eklerim. Dursun bir kenarda illaki lazım oluyor. Böyle yapmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: enzo ve makaram
Jant profilin kurtarıyorsa bunlardan (sibop uzunluğu) alabilirsin bilindik bir çok firmaya bu firma üretiyor iç lastikleri..(link) fiyatta uygun..

Geçen erdoğanlardan Maxxis iç lastik indirimdeydi 4 tane aldım tanesi 50 taneden .Şuan 75 TL tanesi .Daha kullanmadım .😉

michelin ultralightlar nasıl

Jant profilin kurtarıyorsa bunlardan (sibop uzunluğu) alabilirsin bilindik bir çok firmaya bu firma üretiyor iç lastikleri..(link) fiyatta uygun..

o linktekiler için "oto sibop" diyor. Presta için link: (link)

80mm sibop uzun kalır mı. jantlarım 40mm profilli

Fiyata hic takilmayin, benim simdiye kadar kullandigim en iyi ic lastik maxxis.
700x28 dis lastik kullaniyorum. Ne zaman hava bastigimi unutuyorum. Siboplari gercekten cok kaliteli.

Schwalbe Blizzard Neo Pro lastiği hakkında bilgisi olan birisi var mı?

Herkese keyifli forumlar.. Continental gp5000 kullanan arkadaşların deneyimlerini merak ediyorum.. Patlama, yuvarlanma dirençleri.. Daha önce hangi lastikte geçiş yaptınız? Kağıt üzerinde teknik detaylardan öğrendiklerimiz oluyor ancak deneyim de önemli.. Soruma rastlayan kullanıcılar varsa, paylaşacakları içerikler için şimdiden çok teşekkür ederim..

• Beğen
Tepkiler: özgür duygu
Decathlonun iç lastikleri bisikletin üzerinde gelmişti. Kilomun az olmasından dolayı 700x25'e 90-95 psi basmama rağmen. İki lastik te sibop bağlantısından 2-3 cm içeriden yarıldı. Sonrasında CST almıştım, onlar da ucuz lastiklerdi ama hiç öyle bir sorun yaşamadım. Arkadaşımın bisikletinde sanırım 700x28 vardı ve aynı yerden yarılmıştı lastik 60-65 psi basmasına rağmen. Genel olarak sibobun bağlantı kısmında bir sorun var decathlon lastiklerinde. Bende bu durum ilk 2 haftamda gerçekleştiği için ikisini de CST ile değiştirmiştim direk. Sonrasında 1-2 yamadan sonra yenisini almak yerine tamir ederek kullanmak maddi açıdan ve çevresel açıdan daha mantıklı geldi (her lastik için). Arkadaşımın bisikletinde tamir etmiştik decathlon lastiğini, bu sefer de yamanın yanından patlamıştı bir süre sonra. Sonrasında o da lastiği değiştirdi. Bilinen markaların ucuz lastikleri de işinizi görecektir diye düşünüyorum. Sanırım şu sıralar 60-65 lira bandına bulunabiliyor bu tür lastikler.

Back