Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yüksek kadans her derde devaymış

@tarkanaslan bende yaklaşık 3 haftadır bisiklet ile işe gidip geliyorum toplam 30km, bence sele önemli bir yer tutuyor.

Scudo
9 aydır aktif süren bir acemi olarak düşüncemi yazayım. Başlarda kadansa çok takmamak lazım çünkü zaten çevirilmiyor yüksek kadansla. Mahvoluyor insan yüksek çevircem diye uğraşırken. Başlarda sadece sürmeye, sürebilmeye odaklanmak lazım. Seleyi mümkün olduğu kadar yukarı almak dizleri çok rahatlatıyor. Ben oğlanla parkta kendimi alıştırmaya çalışıyorum yüksek kadansa oğlanla 15-16 kms hızla parkta turlarken vitesi mümkün olduğunca küçük tutup hızlı çevirmeye çalışıyorum. Sizin için bence en önemlisi hamlığı atmak. Benim ağrılarımın geçmesi 1 aydan fazla sürdü. İlk ay 560 km yol yaptım 1 ayda. Ağrıyor diye yatmak yerine inatla binmek gerektiğini düşünüyorum. Tabi sağlık sorunumuz yoksa ve ağrıların asıl temeli hamlık, kondisyonsuzluksa.

• Beğen
Tepkiler: seko35.50
Bütün cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Sanırım öncelik hamlığı atmak.Bu sanırım 1 ay civarı sürüyor.
Bu süre zarfında popo ve bacak ağrıları takip edilip duruma uygun olarak hareket edilmeli.

Tekrar teşekkür ederim.

• Beğen
Ben şu yüksek kadans işini tam beceremiyorum. Düşük viteste yüksek kadans çevirince bisiklet hızlanıyor ve pedal boşa dönmeye başlıyor. Vitesi yükseltince çapraz zincire geçiyor ve ön vitesi yükseltmemi istiyor. Ön vitesi yükseltince de ağırlaşıyor yüksek kadans çevrilmemeye başlıyor. Ben mi beceriksizim anlamıyorum.

@tarkanaslan popo ağrısı ile hamlık ağrısı bir şeyler değil bence. Benim bisiklete firmanın koyduğu sele çocuk selesi gibi birşeydi üçüncü gün decathlondan 90 lira olan geniş şehir selesinden aldım. Bir de pedli don aldım eşofmanın içine giymeye (kg o zaman 125 idi tayt giymek yemedi şu an 110 a indim halen tayt giymek yemiyor pedli don giyiyorum) ped ve geniş sele sayesinde hiç popo ağrısı çekmedim ben.

• Beğen
Ben şu yüksek kadans işini tam beceremiyorum. Düşük viteste yüksek kadans çevirince bisiklet hızlanıyor ve pedal boşa dönmeye başlıyor. Vitesi yükseltince çapraz zincire geçiyor ve ön vitesi yükseltmemi istiyor. Ön vitesi yükseltince de ağırlaşıyor yüksek kadans çevrilmemeye başlıyor. Ben mi beceriksizim anlamıyorum.
Ben de sizin anlattığınızı tam anlamadım :). Şaka bir yana benim anladığım kadarıyla yüksek kadans diyince vitesi en düşük konuma getirmeyi anlamayın lütfen. Kadans bisiklette dakikada çevirdiğiniz pedal sayısıdır . İdeal kadans sayısı diye net bir oran yoktur çünkü tüm bisikletçilerin kas yapısına, dayanıklılığına ve spor alışkanlığına göre kişiye özeldir bu sayı onun için size özel ideal kadans aralığınızı kendiniz bulacaksınız. Ancak yeni başlayanlar için 60-90 rpm kadansla bisiklet sürülmesi tavsiye edilir. Kadansı ölçmek istiyorsanız ise kadans ölçen bisiklet saati kullanmanız lazım. Ha saatim yok şu anda kendim hissettiğim gibi ayarlayayım derseniz kadansı pedal boşa dönmeyecek fakat pedalı kolay çevirebileceğiniz bir aralıkta tutmaya çalışın

Ben kadans işin biraz erteleyeceğim sanırım çünkü,
hamlığımı atmaya çalışıyorum.O yüzden de erteledim.Bu ürünü alacaktım ama erteledim.
Siznce daha 2 haftalık olmama rağmen alsam olur mu?

1594292813667.png

Ben kadans saati kullanmıyorum. Yukarıda belirttiğim gibi dizlerimi zorlamayacak ama pedalın boşa da dönmeyeceği bir hızı tutturup sürüyorum. Öyle yapmanızı da tavsiye ederim. Ama uzun yıllar bisiklet sürücüsü olacağım diyorsanız ileride en azından yaptığınız km ve hız ya da çıktığınız rampanın eğimi, GPS kayıtları gibi verileri de kadans yanında merak edip görmek isteyeceksiniz. O zamanda bunların hepsini birlikte sunan bir cihaz daha faydalı olabilir

Ben kadans saati kullanmıyorum. Yukarıda belirttiğim gibi dizlerimi zorlamayacak ama pedalın boşa da dönmeyeceği bir hızı tutturup sürüyorum. Öyle yapmanızı da tavsiye ederim. Ama uzun yıllar bisiklet sürücüsü olacağım diyorsanız ileride en azından yaptığınız km ve hız ya da çıktığınız rampanın eğimi, GPS kayıtları gibi verileri de kadans yanında merak edip görmek isteyeceksiniz. O zamanda bunların hepsini birlikte sunan bir cihaz daha faydalı olabilir
Km saati alınmalı mı sizce...

@tarkanaslan

Sele ayarınızı youtube daki videolarla yapın
Kadansınızı ayarlamaya çalışın 70-100 arası tavsiye ediliyor. Vitesi doğru kullanırsanız zaten kadansınız düzgün olur
Nabzınız artığında nabız düşene kadar dinlenip devam edin, bir süre sonra molalarınız azalacak nabzının artmayacak. Özellikle rampalarda kendinizi zorlamayın
Ben uzun süre bisiklete binmediğimde hamlaşıyorum bir gün hamken urlaya tura gitmiştim 60 km lik yolun 30 km si yavaş ve biraz bacak ağrısıyla geçmişti. 1 saat dinlendikten sonra kas açıldığından olsa gerek dönüş yolunda son 30 km yi çok ama çok rahat hiç bacak ağrısı olmadan gitmiştim.
Başka turlarımda da hamlık varken aynısı oluyor. Kendimi hafif zorlayıp dinleniyorum sonrası daha kolay geçiyor.
Bir de pedala resimdeki gibi basın
-sEOZOT1QSZIm-UgoLOZ0obnwCPgPnR5Mz3CI3HRBzarLsiEe9p6sdNYqnABuEYZzCObPcOwYZh7k-Pn54ag

9 aydır aktif süren bir acemi olarak düşüncemi yazayım. Başlarda kadansa çok takmamak lazım çünkü zaten çevirilmiyor yüksek kadansla. Mahvoluyor insan yüksek çevircem diye uğraşırken. Başlarda sadece sürmeye, sürebilmeye odaklanmak lazım. Seleyi mümkün olduğu kadar yukarı almak dizleri çok rahatlatıyor. Ben oğlanla parkta kendimi alıştırmaya çalışıyorum yüksek kadansa oğlanla 15-16 kms hızla parkta turlarken vitesi mümkün olduğunca küçük tutup hızlı çevirmeye çalışıyorum. Sizin için bence en önemlisi hamlığı atmak. Benim ağrılarımın geçmesi 1 aydan fazla sürdü. İlk ay 560 km yol yaptım 1 ayda. Ağrıyor diye yatmak yerine inatla binmek gerektiğini düşünüyorum. Tabi sağlık sorunumuz yoksa ve ağrıların asıl temeli hamlık, kondisyonsuzluksa.

Ağrıdığı zaman inatla binmek yarardan çok zarar getirir, hele ki eklem ağrısıysa. Vücudunuzu dinlemeniz gerek, o ağrı hissi boşuna oluşmuyor.

Geçen sene bu zamanlarda maraton koşmaya hazırlanıyordum. Bacaklarımın dış tarafı her koşudan sonra sızlıyordu. Başta basit bir ağrı zannettim. Vücut yüklemeye tepki veriyor, alıştıkça geçer dedim. Daha sonra uzun bir antrenmanımdan sonra eve zar zor dönebildim. Doktor MR görüntülerime bakıp dış menisküsünde hasar var dedi ve 2 hafta merdiven inip çıkmayı dahi yasakladı. Tekrar koşuya dönebilmek için bir aydan fazla zaman beklemiştim.

Spordan sonraki gün meydana gelen, hamlıktan dolayı olan ağrıları da çok basit birkaç şeyle azaltabilirsiniz: Sürüşten sonra bacak ve karın kaslarınızı detaylı bir şekilde en azından 10 dk esnetin; masaj topu, foam roller vb. bir ekipmanınız varsa dinlenme günlerinizde kendinize masaj yapın, dayanabildiğiniz kadar soğuk suyu açarak duş alın ;)
Yüksek kadansın esas faydası eklemlere oluyor. Aynı mesafeyi daha fazla pedal çevirerek gidince bağ dokunuzdaki gerilin de eklem kıkırdaklarınızdaki aşınma da daha az olur. Hem sakatlık riskini azaltıyorsunuz hem de çok daha uzun mesafeleri gidebiliyorsunuz.

@tarkanaslan tam olarak

Ben de sizin anlattığınızı tam anlamadım :). Şaka bir yana benim anladığım kadarıyla yüksek kadans diyince vitesi en düşük konuma getirmeyi anlamayın lütfen. Kadans bisiklette dakikada çevirdiğiniz pedal sayısıdır . İdeal kadans sayısı diye net bir oran yoktur çünkü tüm bisikletçilerin kas yapısına, dayanıklılığına ve spor alışkanlığına göre kişiye özeldir bu sayı onun için size özel ideal kadans aralığınızı kendiniz bulacaksınız. Ancak yeni başlayanlar için 60-90 rpm kadansla bisiklet sürülmesi tavsiye edilir. Kadansı ölçmek istiyorsanız ise kadans ölçen bisiklet saati kullanmanız lazım. Ha saatim yok şu anda kendim hissettiğim gibi ayarlayayım derseniz kadansı pedal boşa dönmeyecek fakat pedalı kolay çevirebileceğiniz bir aralıkta tutmaya çalışın
Bu şekilde.. Km saati alın kadanslı olursa extra sensör vs..Bence iyi bir km saati alın, hatta kablosuz daha modern bence...Kadansı zaten bir yerden sonra oturtuyorsunuz...Kendinizi dinleyin en rahat çevirdiğiniz ama boşa çevirmeğiniz ritmi vücudunuz size söyleyecek..Saymak içşn kolay yöntem, 20 sn ya da 30 sn sayıp 3 ya da 2 ile çarpın..Yolda zaten eğlencelide olur..😊

@cavenaut zaten mesajın son cümlesinde belirtmiştim. Ağrının sebebinin tamamen hamlık olduğunu süşünüyorsanız sağlık sorununuz yoksa benim şahsi görüşüm binmektir. Doktor değilim uzman değilim. Kaslar yüklenme sırasında ufak ufak yırtılırlar ve bu yırtıklar yeni kas dokusu ile dolarak kaslar gelişir. ben böyle biliyorum. Eğer başka bir sıkıntımız yoksa sadece hamlık kondisyonsuzluksa eğer ağrının sebebi ben bindim ve yine de binerim. Ama baldır kasının ağrısı başkadır eklem ağrısı başka. Eklemin hamlık ile alakası olmaz onu ayrı tutmalıyız.

@cavenaut zaten mesajın son cümlesinde belirtmiştim. Ağrının sebebinin tamamen hamlık olduğunu süşünüyorsanız sağlık sorununuz yoksa benim şahsi görüşüm binmektir. Doktor değilim uzman değilim. Kaslar yüklenme sırasında ufak ufak yırtılırlar ve bu yırtıklar yeni kas dokusu ile dolarak kaslar gelişir. ben böyle biliyorum. Eğer başka bir sıkıntımız yoksa sadece hamlık kondisyonsuzluksa eğer ağrının sebebi ben bindim ve yine de binerim. Ama baldır kasının ağrısı başkadır eklem ağrısı başka. Eklemin hamlık ile alakası olmaz onu ayrı tutmalıyız.
Bendeki baldır ağrısı.
Eklem ağrısı olsa zaten zorlamam.
Ne de olsa eski topçulardanız...
Amatör de olsa...

Günaydn arkadaşlar.
yeni bir binici olarak sormak istiyorum.
Şimdilik biiskleti işe gidip gelirken 5 gün kullanıyorum.Gidiş 10 km dönüş 10 km şeklinde.
Ve şu an bacaklarımda ağrılar mevcut.
Şu an benim için önemli olan şey nedir sizce.
1-Bisiklete alışmak ve hamlaşmayı atmak mı?
2-Kadans bu aşamada önemli mi?
3-Nabız sayısı mı önemli.

Öneri ve yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle bisiklet kadro ölçüleri senin boy ölçülerine uygunmu dogru sele yüksekligindemi kullanıyorsun selen alçak ise diz agrıların olur etrafında az çok bilgisi olan bisikletçi birinde danışabilirsin.Ayrıca km saati almana gerek yok ant ve bluetooth uyumlu kadans ölçeri telefonda kullanabilicegin bir app olursa okadar para vermen gerekmez bence.

Bilgisi olan arkadaşlar, alttaki linke göre kadansi elestrebilir mi. 38 yaş 105 kg üzerinden önerilerinizi bekliyorum. Daha yükseltmelimi yoksa yaş kütle durumuna göre ideal midir fikirlerinizi bekliyorum. 80 üzerinde tutmaya çalıştığım zaman nabiz yuksek seyretmeye başlıyor. Rahatsız hissediyorum. Ama çalışmayla kadans yükselirken nabız düşer mi nasıl olur.

Check out my activity on Strava: (link)

Bilgisi olan arkadaşlar, alttaki linke göre kadansi elestrebilir mi. 38 yaş 105 kg üzerinden önerilerinizi bekliyorum. Daha yükseltmelimi yoksa yaş kütle durumuna göre ideal midir fikirlerinizi bekliyorum. 80 üzerinde tutmaya çalıştığım zaman nabiz yuksek seyretmeye başlıyor. Rahatsız hissediyorum. Ama çalışmayla kadans yükselirken nabız düşer mi nasıl olur.

Stravada kilo bilgin yanlış girilmiş galiba. 54 kg ve altı diyor. Kaloriyi falan yanlış hesaplar.
Screenshot_20201001_070917.jpg

Yüksek kadans dolaşım sistemini zorlar, düşük kadans dizini. Aslında optimum 80 90 arası ama kişiden kişeye değişiyor. Önemli olan pedalı ezmemek. Boşada çevirmemek. Bu arayı siz tutturacaksınız

Arkadaşlar kesinlikle yüksek kadansın diz sağlığını daha az etkilediğine inanıyorum ben de,
Bisikleti 2 yıl önce yeniden kullanmaya başladığım da kas kütlesini arttırabilmek için düşük kadanslı sert kullanıyor ayakta falan sürüyordum.
"kas KÜTlesini arttırabilmek" kısmının sadece "KÜT" kısmına ulaştım o da diz den geldi. 2ay sonunda dayanılmaz diz ağrısı kütleme çıtırdama her şey vardı. 2 3 ay bisiklete binmedim dizimi sürekli düz zeminde tuttum gece ayağımın altına yükselti alıp yattım kremler yağlar sonunu da ağrılar azaldı bu bana 3 aya yakın süre kaybettirdi. Sonuçta bizler yarışçı değiliz keyif almak eğlenmek ve sağlık için de yapıyoruz bu sporu. Sağlığımızdan olmayalım.
Velhasıl kelam; ağrılarım azalınca bisiklete hız ve kadans ölçer aldım. 90 95 kadans aralığında sürmeye başladım (kondisyon istiyor) diz ağrılarım yok denecek kadar azdı son zamanlarda 70 80 bandına indirdim ve bu aralar bu bantta kullanmaya çalışıyorum (altına düşmemeye) sanki inceden bir sızı geliyor gibi. :)

Son düzenleme:
Geri