Yüksek kadans her derde devaymış

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
... Pogacar'ın genetik altyapısı iyi olabilir ama bu başarısının tek sebebi olamaz.
Başarısının en önemli sebebi beslenme. Yani vücudunu yüksek karbonhidrat alımına antrene edip alıştırması.

Scudo

vvvooo

Aktif Üye
Tepki
145
İsim
Volkan
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Başarısının en önemli sebebi beslenme. Yani vücudunu yüksek karbonhidrat alımına antrene edip alıştırması.
Doğrudur. Çocukluktan itibaren belirli disiplinlerle eğitilen sporcuların başarılı olduğu örnekler var. Stratejik olunması mecburi bir sporda, onlarca faktörün birleşip sonucu değişirdiği yarışta, "patlayıcı güç" nerede kullanılır iyi biliyor. Yine de ben halen şüpheleniyorum. Çünkü Lance Armstrong'u çocukken izlerken de hayranlık duymuştuk ama seneler sonra ensesine tokadı patlattılar.

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.327
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar, lütfen bu Kadans terimini doğru kullanalım:

Bisiklette kadans 1 dakika içinde pedalın yaptığı turdur. Fiziksel ifadeyle pedal çevirmenin hızıdır, sürüş toplamındaki tur sayısi değildir.

Dolayısiiyla 3000 5000 gibi kadanslar olmaz, çünkü 1 dakika içinde bu kadar turu ancak matkap makinaları veya benzer kesici ve delici aletler yapabilir. Ben 4000 kadans çevirdim diyen kişi sadece 4000 tur pedal çevirmiş demektir. Eğer kadans olarak bu bilgi verilecekse bu tur sayısının kaç dakika içinde yapıldıği saptanıp 4000 sayısı bu dakikaya bölünmeli ve sonucu ortalama kadans olarak verilmellidir.

Burada neden olunan hata sonucunda bazı arkadaşlarımız da o hatalı olarak ifade edilene 4000 kadans ile karışmasın diye 135 kadanslarını 135 kadans/dakika diye tanımlama ihtiyacı hissediyorlar. Yani yanlışi yanlış il
e düzeltmeye çalışıyorlar. Çünkü kadans = tur/dakika olduğu için kadans/dakika = tur/dakika/dakika olacaktır. Yani bir dakika içindeki bir dakikada çevrilen tur sayısı...

O nedenle bir dakika içinde eğer pedal 135 tur atmışsa kadans = 135'dir, hepsi o kadar. 135 kadans/dakika değil. Kadansım 4000 dediğinizde kavramı bilen bir kişi dakikada 4000 tur pedal çevirilemeyeceğini kabul edip rakamı yazım hatasi veya dıl sürçmesi diye düşünüp, herhalde 40 demek istiyor diye de kabul edebilir.

Arif olan anlar diyecekseniz o da başka konu. Arif olan anlar ama söyleyene de hemen notunu verir. Beni ırgalamaz demeyin bence.

Bunları neden yazdım derseniz, dil bir karşılıklı anlaşma aracıdır ve kavramlar, sözcükler doğru kullanılırsa mesajlar yanlışsız ve doğru olarak kısa ifadelerle iletilebilir. Hem mesaj sahibi hem de mesajı alan yorulmaz. Sonuçta burada diferansiyel denklemlerden konuşmuyoruz, bisikletteki basit kadanstan söz ediyoruz.
Sağlıklı kadans dileklerimle!

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar, lütfen bu Kadans terimini doğru kullanalım:

Bisiklette kadans 1 dakika içinde pedalın yaptığı turdur. Fiziksel ifadeyle pedal çevirmenin hızıdır, sürüş toplamındaki tur sayısi değildir.

Dolayısiiyla 3000 5000 gibi kadanslar olmaz, çünkü 1 dakika içinde bu kadar turu ancak matkap makinaları veya benzer kesici ve delici aletler yapabilir. Ben 4000 kadans çevirdim diyen kişi sadece 4000 tur pedal çevirmiş demektir. Eğer kadans olarak bu bilgi verilecekse bu tur sayısının kaç dakika içinde yapıldıği saptanıp 4000 sayısı bu dakikaya bölünmeli ve sonucu ortalama kadans olarak verilmellidir.

Burada neden olunan hata sonucunda bazı arkadaşlarımız da o hatalı olarak ifade edilene 4000 kadans ile karışmasın diye 135 kadanslarını 135 kadans/dakika diye tanımlama ihtiyacı hissediyorlar. Yani yanlışi yanlış il
e düzeltmeye çalışıyorlar. Çünkü kadans = tur/dakika olduğu için kadans/dakika = tur/dakika/dakika olacaktır. Yani bir dakika içindeki bir dakikada çevrilen tur sayısı...

O nedenle bir dakika içinde eğer pedal 135 tur atmışsa kadans = 135'dir, hepsi o kadar. 135 kadans/dakika değil. Kadansım 4000 dediğinizde kavramı bilen bir kişi dakikada 4000 tur pedal çevirilemeyeceğini kabul edip rakamı yazım hatasi veya dıl sürçmesi diye düşünüp, herhalde 40 demek istiyor diye de kabul edebilir.

Arif olan anlar diyecekseniz o da başka konu. Arif olan anlar ama söyleyene de hemen notunu verir. Beni ırgalamaz demeyin bence.

Bunları neden yazdım derseniz, dil bir karşılıklı anlaşma aracıdır ve kavramlar, sözcükler doğru kullanılırsa mesajlar yanlışsız ve doğru olarak kısa ifadelerle iletilebilir. Hem mesaj sahibi hem de mesajı alan yorulmaz. Sonuçta burada diferansiyel denklemlerden konuşmuyoruz, bisikletteki basit kadanstan söz ediyoruz.
Sağlıklı kadans dileklerimle!
'Kadans' genellikle devir/dakika birimiyle ifade edilir ama bunun bir kural olduğunu zannetmiyorum. Ha ama yukardaki mesajlarda 'kadans' yerine 'devir' teriminin kullanılması gerekliliğini savunuyorsanız ona katılırım zira 'kadans' kısmen anlattığınız gibi bir çevrim sayısının belli bir zaman dilimine oranını ifade ediyor.

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.684
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kadans Fransızcadaki cadence kelimesinden gelir. Ritim demektir. Koşuda da vardır, dansta da vardır, müzikte de vardır. Bisiklette dakikadaki pedal çevirme sayısı, devri (rpm) ile ölçülendirilir. Ortalama 80 kadans çeviriyorum değil de ortalama 80 rpm veya 80 devir - devir/dakika kadans çeviriyorum şeklinde kullanmak doğrudur. Kadans tutturmak şeklinde ritim tutturmak gibi kullanılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.327
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
'Kadans' genellikle devir/dakika birimiyle ifade edilir ama bunun bir kural olduğunu zannetmiyorum. Ha ama yukardaki mesajlarda 'kadans' yerine 'devir' teriminin kullanılması gerekliliğini savunuyorsanız ona katılırım zira 'kadans' kısmen anlattığınız gibi bir çevrim sayısının belli bir zaman dilimine oranını ifade ediyor.
Hayır kadans yerine devir denmesini önermiyorum. Devir bir tam dönüşu ifade eder ve zaman ile ilişkilendirilmemiştir. Kadans bisiklet terminolojisinde devir/dakikadir. O yüzden ya devir/daķika denilmeli ya da sadece kadans. Kadans bölü dakika ifadesi anlamsızdır. Hani gerı iade etmek gibi (iade etmek zaten geri vermektir, geri iade etmek ise hic vermemek, kendinde tutmak anlamina gelir formel mantık kuralına göre) yanlış anlamaya açık bir laf kalabalığından başka bir şey olmaz. Size örn. 10 dakikada 850 tur veya devir pedal çevirdim diyebilirim, Siz de burada bölme ışlemini kendiniz yapıp, demekki ortalama 85 kadans ile sürmüş dersiniz. Tembeĺiğimden bolme işlemini size yüklemiş olurum bu vesileyle. Aslında kadans bisiklette bir frekans ölcüsü, yani zamana oranlanmiş bir değerdir. Bildiğim kadariyla müzikte de ritmi ifade ediyor ve bir dakika içindeki aynı nota değerınden vuruş sayisini ifade ediyor.Örn, 80 dörtlü kadans, bir dakika içinde dörtlü nota olarak 80 vuruş yapılacak demek oluyor. Ama müzikte kadans yerine bölgesel olarak farklı farkli sozcukler olabilir.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hayır kadans yerine devir denmesini önermiyorum. Devir bir tam dönüşu ifade eder ve zaman ile ilişkilendirilmemiştir. Kadans bisiklet terminolojisinde devir/dakikadir. O yüzden ya devir/daķika denilmeli ya da sadece kadans. Kadans bölü dakika ifadesi anlamsızdır. Hani gerı iade etmek gibi (iade etmek zaten geri vermektir, geri iade etmek ise hic vermemek, kendinde tutmak anlamina gelir formel mantık kuralına göre) yanlış anlamaya açık bir laf kalabalığından başka bir şey olmaz. Size örn. 10 dakikada 850 tur veya devir pedal çevirdim diyebilirim, Siz de burada bölme ışlemini kendiniz yapıp, demekki ortalama 85 kadans ile sürmüş dersiniz. Tembeĺiğimden bolme işlemini size yüklemiş olurum bu vesileyle. Aslında kadans bisiklette bir frekans ölcüsü, yani zamana oranlanmiş bir değerdir. Bildiğim kadariyla müzikte de ritmi ifade ediyor ve bir dakika içindeki aynı nota değerınden vuruş sayisini ifade ediyor.Örn, 80 dörtlü kadans, bir dakika içinde dörtlü nota olarak 80 vuruş yapılacak demek oluyor. Ama müzikte kadans yerine bölgesel olarak farklı farkli sozcukler olabilir.
Aynı şeyi söylemiştim ama tam anlatamamışım sanırım; 'kadans' yerine 'devir' densin demedim, önceki mesajlarda arkadaşın 'kadans' diye kullandığı ifade yerine 'devir' kullanılmış olsaydı sizin için sıkıntı olmazdı sanırım demek istemiştim..

SlowButProud

Aktif Üye
Tepki
367
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cadence=kadans=ritim... Ayni sey kosuda da var
Nabiz, Kadans gibi seyler kisiye ozeldir, ideal kadans, nabiz sudur diye birsey yoktur. Uzun boylu bacaklari uzun olan kisilerin hem kosu hem de bisiklet kadanslari dusuk olur.
Ayni sey nabiz icin de gecerli. Kimi insanlarin dogustan kalpleri buyuk olur ve nabiz bolgeleri diger insanlardan dusuktur, ornek: Lionel Sanders.
Nabiz karsilastirmasi yaparken atim sayisi yerine kisinin maksimum nabzina yuzde oranina bakilmalidir. Ornegin maksimum nabzin %80'i gibi. Garmin saatlerde bunun ayari var, digerlerini bilmiyorum.
Konuyu okuyacaklar için son sayfalar boş beleş trol avutmasına dönmüş. 3. mesajda konuya mesaj yazmasını engellersin konu da gereksiz dolmaz. 35 sayfalık konu baştan başladın okumaya son sayfada bu gereksize denk geliyorsun. Ödül gibi!
oylelerini engelleyip geciyorum

ynsmrkckk

Üye
Tepki
36
İsim
yunus
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Beyler ek bacan antermani yapmalimiyim bide yuksek viteslerda bacak ne kadar gekisir 2-7 3-7 kulanmakta sakinca varmidir
Tercüme: Bisiklet sürüş antrenmanı yapmam gerekiyor mu. Ayrıca yüksek viteslerde bacak kasları ne kadar gelişir. 2-7 veya 3-7 vitesler kullanarak antrenman yapmam sakıncalı mıdır?

Son düzenleme:
  • Hahaha
Tepkiler: Alazarhus

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.170
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Beyler ek bacan antermani yapmalimiyim bide yuksek viteslerda bacak ne kadar gekisir 2-7 3-7 kulanmakta sakinca varmidir
Ne amaçladığınıza dair detay yok, ne kullandığınıza dair detay yok, hepsinden önemlisi Türkçe yok :(

mcanerg

Forum Bağımlısı
Tepki
1.367
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne amaçladığınıza dair detay yok, ne kullandığınıza dair detay yok, hepsinden önemlisi Türkçe yok :(
''Bisiklet sporunda gelişmek için salonda bacak ağırlık kaldırma egzersizi yapmalı mıyım, yüksek viteslerde sürmek bacak kaslarını ne kadar geliştirir, en üst viteslerde sürmekte bir sakınca var mıdır?'' demek istemiş

Son düzenleme:

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.464
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Yönetimden konu içinde bir temizlik yapıp "BİSİKLETLE YÜKSEK KADANS" deneyimi haricindeki yazıları temizlemesini rica ediyorum çünkü konu amacından aşırı saptı gibi geliyor bana.
Konunun başlangıcı bir üyenin deneyim paylaşımı, onunla ilgili yorumlar ve deneyimlerken bir densizlik yüzünden saçma sapan bir yere geldi.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.754
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet, genç ve egosantrik yeniyetmeler yüzünden bir çok konu başlığı safralarla dolmaya başladı.
Arada temizlemek gerekiyor...
Devam edenlerin ise akıbeti malum...