Yurtdışından bisiklet getirmek

eseristan

Üye
Tepki
25
İsim
Abdullah Eşer
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Dahon
İnsanlar size neden güvensin?
Önceden bir ücret istemiyorum ve ürün geldiğinde teslimat esnasında ödemeyi alıyorum.
Şu an bilmiyorum ama çok da fark ettiğini düşünmemekle beraber Tuifly (adı buydu sanırım) ile 25€ vermiştim yol bisikleti için.
Pegasus'ta getiriyordur sanırım ki taşıma fiyatı daha uygundur. Pegasus biletleri sürekli bulunabiliyor, özellikle İstanbul'a.
Tuifly uygulamasını bilmiyorum. Genelde THY ile geliyorum ve yurtdışı için (en azından Almanya) bisiklet taşıma ücreti 80 euro (önceki mesajımda ekran görüntüsü de atmıştım). Şimdi kontrol ettiğimde Pegasus dış hatlarda 65€ istiyormuş.
Elimde bisiklet kaldı dediğine göre tüm ücretleri kendisi ödeyip getiriyor galiba.
Evet kendim ödüyorum. Alıcı ile görüşüp ortak bir karara varıyoruz. Ürün elime geçtikten sonra görselleri paylaşıyorum. Ciddi düşünen olursa, farklı ürünler getirdiğim instagram hesabım var. Referans da gösterebilirim ama zaten cebimden alıp getirdiğim için buna gerek olacağını düşünmüyorum.

Ayrıca getirme ücretimi yüksek bulan olabilir buna saygı duyuyorum, burada karşımdakini yanıltmaya yönelik bir hareketim yok, bisiklet almak isteyen ve fiyatı makul bulanlara yardımcı oluyorum. Karşılıklı win-win
Arkadaş bol keseden atiyor, THY 80€ diyor oysa en ucuzu THY 30€ ve Pegasus 50€ ile 60€ arası.
Cebinden çıkan parada 5000€ imiş, vay be 200€ kazan 5000€ cebinden ver, bu ne parası acaba.

Bisiklet kartonu büyük olabiliyormuş ve büyük olan da iki kişi taşıyabilirmiş, o karton da ne arabamı var acaba? Artı o tür büyük kartonu hangi taksiye koyuyor merak ettim doğrusu.

Sonra devletin bu işi yaptığından haberi varmı diye sordum cevap vermedi. Tahminimce yoktur ve Buda vergi kaçakçılığı oluyor. Bizi bir şeyden habersiz salak sandı galiba by 6. kezmi 7. kızmış üyeli
Getirme ücretimi tartışabiliriz ama THY ve Pegasus'un istediği ücretler için neden bol keseden atayım ki? Kendi sitelerinde bisiklet taşıma ücretleri yazıyor. Belki siz iç hatlar fiyatlarına bakmış olabilirsiniz. Kontrol ettiğimde (Almanya için) THY 80 euro, Pegasus 65 euro istiyor.

Cebimden çıkan para bisikletin ücretine göre değişiyor, sabit bir ücret yok, bisiklet parası neyse o. Üstüne havayolunun aldığı para ve taksi ücreti.

Son getirdiğim bisiklet "Specialized ENDURO COMP - 29" Carbon Mountainbike - gloss redwood / smoke" idi ve bike24 bisikleti kurup göndermişti. 120*180*40 boyutundaydı yaklaşık olarak. Kutuyu açıp lastiklerin havasını indirdim basınçtan patlamasın diye.

Taksi meselesiyle ilgili ek olarak da, Uber gibi uygulamaların XL araçları oluyor Vito tarzı, zaman zaman onları kullanıyorum. Ona da sığmayacak büyüklükte bir kutu ise, Miles'tan Van sınıfına giren araçları kiralıyorum. TR'deki Moov, Tiktak gibi düşünebilirsiniz. Arkası tamamen boş oluyor ve rahatlıkla havalimanına gidebiliyorum.

Son olarak, evet devletin bu işi yaptığımdan haberi yok bi vergi ödemiyorum. Öğrenciyim ve kendime ekstra harçlık çıkarmak için farklı yollar arıyorum.

Sormak istediğiniz farklı bir soru olursa seve seve cevaplayabilirim.

Son düzenleme:
Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.411
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Son olarak, evet devletin bu işi yaptığımdan haberi yok bi vergi ödemiyorum. Öğrenciyim ve kendime ekstra harçlık çıkarmak için farklı yollar arıyorum.

Sormak istediğiniz farklı bir soru olursa seve seve cevaplayabilirim.
Peki Almanya’ya okumak icinmi gitdin, kaç senedir almanyadasın?

• Hahaha
Tepkiler: Myali

Fırat İler

Forum Demirbaşı
Tepki
676
İsim
-
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşı tanımıyorum ama başımdan geçen hikayeyi anlatabilirim. Bir arkadaşım toplantı için hollandaya gitti. Kaldığı süre içerisine internetten bisiklet siparişi verip adresine gönderdim. Arkadaşın dediği gibi aldığım firma bisikleti kurulu olarak göndermişti. Sadece gidon içeri doğru kıvrılmıştı. Kutu büyük olduğu için arabaya sığmamış. Kuıtudan çıkartıp lastikleri indirip streç film ile sarmış arkadaş (kendisinin bisiklet hakkında en ufak bilgisi yok). Bisiklet holladadan alındı ama dönüş belçika üzerinden di o yüzden tax free işlemedi. Kontuar da bisikleti bu şekilde taşıyamayacaklarını belirtip 30 euro ya kutu vermişler, pegasus da 65 euro taşıma ücreti almış. Hava alanında arkadaşımı karşıladım verilen kutu da büyük olduğundan bisikleti kutudan çıkartarak arabaya koyabildik. Şükür bisiklet sağ sağlim gelmişti. Ama yukarıdaki arkadaşın da belirttiği gibi bulunduğunuz yerden havalanına taşımak uğraştırabiliyor. Hatır gönül için yapılacak iş değil.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.708
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Avrupadan bisiklet isteyen olursa ücreti mukabilinde getirebilirim.

Oturum hakkım olduğu için vergi iadesi alamıyorum.
İstanbul'da direkt havalimanında direkt teslimini yaparım.

Ücretlendirme:
Havaalanına taksi + havayoluna ödenen bisiklet taşıma ücreti yaklaşık 100€ masrafım oluyor.

3000€'ya kadar olan bisikletleri sabitleri sabit 300€ karşılığında, daha yüksek bedelli bisikletleri bisiklet bedelinin yüzde 6'sı + 100€ masraf ücreti şeklinde getirebilirim.

Örnek1: 2000€luk bir bisiklet size 2300€ maliyetle size direkt havalimanında teslim edebilirim.
Örnek2: 5000€luk bir bisiklet 5000€ bisiklet ücreti + yüzde 6 getirme bedeli (300€) + 100€ masraf = Toplam 5400€ maliyetle size direkt havalimanında teslim edebilirim.
Yedek parça vs getirebilir misiniz?

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önceden bir ücret istemiyorum ve ürün geldiğinde teslimat esnasında ödemeyi alıyorum.
Bu detayı ilk yorumunuzda yazmamıştınız. Teşekkür ederim.

Harçlık çıkarmak için kabul edilebilir bir yol.
Devletimiz önce kendi topraklarında vergi kaçıranların peşine düşmeli.

Tepki
0
İsim
Cenk Ertuğrul Erdoğan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de Elite Suito T Smart Trainer alacağım ancak TR'deki 2. El fiyatına Almanya'da sıfır + travel block + trainer matı + sıfır ruble alabiliyorum. Tek sıkıntı kargo durumu. Yardımcı olabilecek birisi var mıdır acaba? Yakın zamanda gerekiyor Haziran - Temmuz gibi.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.731
Bisiklet
Scott
Yaptığınız işe saygı duymakla beraber, bu forumun kendinize yeni müşteri bulmak ve yaptığınız işin reklamı için uygun bir mecra olmadığını düşünüyorum. Ayrıca yaptığınız şey forumun kullanım koşullarını ihlal ediyor.

(link)

8- Sürekli kendi sitesinin reklamını yapacak şekilde veya başka bir amaçla reklam içerikli konular açılmamalı, böyle tür içerikler paylaşılmamalıdır. Ayrıca, para kazanmak için kısaltılmış linkler kullanmak, backlink kazanmak için konu açmak ve mesajlar yazılmamalıdır. Bunu yapanlar, kendilerini uyarmaksızın süreli uzaklaştırma cezası verilebilir. Davranışın tekrarı halinde ise, hesabı kapatılabilir.

Bu forumun temel amacı üyelerin bilgi paylaşımı ve yardımlaşmalarına aracı olmaktır. Ticari faaliyet yürütüyorsanız, ki karşılığında ücret aldığınız için yaptığınız iş de bu sınıfa girer, bunu forum üyelerine duyurmak için ücreti karşılığında foruma reklam vermeniz gerekiyor. Ya da sahibinden vb. amacı tam olarak bu olan mecraları kullanabilirsiniz.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.442
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Yaptığınız işe saygı duymakla beraber, bu forumun kendinize yeni müşteri bulmak ve yaptığınız işin reklamı için uygun bir mecra olmadığını düşünüyorum. Ayrıca yaptığınız şey forumun kullanım koşullarını ihlal ediyor.

(link)

8- Sürekli kendi sitesinin reklamını yapacak şekilde veya başka bir amaçla reklam içerikli konular açılmamalı, böyle tür içerikler paylaşılmamalıdır. Ayrıca, para kazanmak için kısaltılmış linkler kullanmak, backlink kazanmak için konu açmak ve mesajlar yazılmamalıdır. Bunu yapanlar, kendilerini uyarmaksızın süreli uzaklaştırma cezası verilebilir. Davranışın tekrarı halinde ise, hesabı kapatılabilir.

Bu forumun temel amacı üyelerin bilgi paylaşımı ve yardımlaşmalarına aracı olmaktır. Ticari faaliyet yürütüyorsanız, ki karşılığında ücret aldığınız için yaptığınız iş de bu sınıfa girer, bunu forum üyelerine duyurmak için ücreti karşılığında foruma reklam vermeniz gerekiyor. Ya da sahibinden vb. amacı tam olarak bu olan mecraları kullanabilirsiniz.
Yılda kaç kez gelip gidiyor bilmiyorum ama ben şu yapılanı ticari faaliyet hacminde görmedim. 2. el ilanlarının yarısı yurtdışından getirilmiş, burada satılan sıfır ürünlerden oluşuyor özellikle yol bilgisayarlarının ilk sayfasına bile bakmak yeterli.

Yardımlaşmadan bahsediyorsak bir öğrenci harçlık çıkarmak için insanlara fayda sağlayacak bir model ortaya koymuş. Türkiye'den daha ucuza alabiliyorsa, zaten kimse tenezül edip almaz. Ya da imkanı olan gider, uçak parasına da kendi katlanıp (vize falan hesaba katmıyorum) alır gelir. İki tarafın da fayda sağladığı bu durum, karşılıklı bir yardımlaşma olmuyor mu?

Karşılıksız burs da vermeyi tercih edebilirsiniz tabi yardımlaşmak için. Değerlendirmek isteyen için büyük bir fırsat, sağdan soldan hatır gönül yüz eskiterek sipariş vereceğime , üzerine biraz daha koyar o duruma hiç düşmeden alırdım. Bazen çok küçük şeylere takılıyoruz sanki. Nacizhane fikrimi belirtmek istedim.

Son düzenleme:
Tepki
504
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

(link)

arkadaş bence aleni biçimde reklamını yapmadı - yada ben görmedim forumda-, soru soruldu anlattı.

mcanerg

Forum Bağımlısı
Tepki
1.367
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

(link)

Bırakın adam işini yapsın insanlar da ucuza bisiklet alsın, reklamsa da reklam yapsın, şu andki koşullarda Yurtdışında okumak kolay mı? adam hırsızlık mı yapıyor, uyuşturucu mu satıyor, kime ne zararı var?

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.611
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sonrada diyorlar ki forumda bilgi kirliliği olmasın diye yeni konu açtırmıyoruz.

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
Şu da mümkün. Bildiğiniz gibi Yunan adalarına (10 ada) 7 gün seyahat hakkımız oluyor. Bu tip yerlerde "pick-up point" araştırılmalı, takip edip tam o tarihlerde adaya gidip alıp dönmeli. (link) Hellenic Post'un alt kuruluşu ELTA bu işleri yapıyor sanırım.

Şu da aklıma geldi. Atıyorum bike24'ten siparişinizi geçin, gideceğiniz adada kalabileceğiniz bir pansiyonun veya otelin adresini verin. Takip kodundan takip ederek 3-4 gün kala atlayın gidin adaya. Otele giriş yapın, resepsiyona derdinizi anlatın. Alın, dönün.
Yok mu bunu yapacak birileri bu yaz 😀 İlerisi için half-ironman hedefim var. Canyon Endurance veya Ultimate CF düşünüyorum. Onlar stokta olmazsa durumumuza göre başka model.

Gidelim 7 gün kapıda vizemizi alalım. Hem tatil yaparız, hem bisikletlerimizi alır geri döneriz. Bu işlerden çok anlamıyorum ama birlikten güç doğar 😀 Araştırır, öğreniriz, deneriz. Tüm detayları gitmeden önce konuşur, planlarız. Yanlış mı düşünüyorum?😀 1 kişi dahi çıksın, ben bunu bu sene yaparım.

cemkurkcu

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Cem Kürkçü
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

İki hafta sonra Bosna Hersek’e tatile gideceğiz. Bir anda oradan da bisiklet alınabilir diye düşündüm ve araştırdım. Kadrosu kaliteli, grupseti evladiyelik, cep dostu, bir kere alıp yıllarca hobi olarak akşam ve hafta sonu turlarında kullanmalık bir yol bisikleti aradım ve aşağıdakini buldum.

(link)

Fiyatı tax free ile beraber 37.000 TL’ye geliyor. (%17 tax free konusunu doğru araştırabildiysem…)

Hem bisiklet hakkında hem de Bosna Hersek’ten bisiklet getirme hakkında fikirlerinizi ve dikkat etmem gereken noktaları belirtirseniz çok sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: TafLan

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.442
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba;

Münih'te yol/tt bisiklet ve diğer malzemeler için alternatif bir firma ismi bırakıyorum. Tax free mümkün, iade için gümrükten onaylı faturayı göndermek gerekiyor.

Bisiklet alımlarında 300(r)/400(tt) € değerinde premium bike fitting hizmetini ücretsiz yapıyorlar. Christoph oldukça ilgili mailime oldukça detaylı cevap verdi. Özellikle Cervelo için, en iyi fiyatları burada bulabildim. Bir fırsat bulabilirsem P5 için bir uğramayı düşünüyorum.

(link)

• Beğen
Tepkiler: -Deniz- ve Myali

hakano

Bilim, Birlik, Barış
Tepki
433
İsim
Hakan
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ABD'den 3000 dolarlık bir bisikleti hiçbir kestirme yola sapmadan yani vergisini, kargosunu vs ödeyerek getirtmek istiyorum. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar bütün maliyetin aşağı yukarı ne kadar olacağını söyleyebilir mi? Bir de benim gümrüğe falan gitmeme gerek kalmadan kapıma kadar getirirler mi?

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
12.149
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
ABD'den 3000 dolarlık bir bisikleti hiçbir kestirme yola sapmadan yani vergisini, kargosunu vs ödeyerek getirtmek istiyorum. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar bütün maliyetin aşağı yukarı ne kadar olacağını söyleyebilir mi? Bir de benim gümrüğe falan gitmeme gerek kalmadan kapıma kadar getirirler mi?
150€ üstü ürünü Türkiye'ye gönderecek yer bulduysanız sizin için ithalat işlemlerini gerçekleştirecek firmaya vekalet verirseniz gitmenize gerek kalmadan halledilir ama maliyeti öngörmek çok zor. Firmayı bulup onlardan teklif almak en doğrusu olur.

Şuradan itibaren inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz: (link)

Arada bazı masraf örnekleri de var, örneğin:
(link)
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve hakano