Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Zincir yağı olarak Würth HHS Drylube!

HexfeT

Daimi Üye
Tepki
467
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir yağı olarak ne kullanmalıyım diye araştırırken google dan bu bu forumda 2007 yılında açılmış "Güzel bir zincir yağı: Würth HHS Drylube" başlıklı konuya ulaştım. Aradığım ürünü buldum diyerek sipariş ettim. Zincirimi yağ sökücü ile temizleyip bu ürünü uyguladım. Sonuç tam bir rezalet! Vites sistemim Shimano XT. 10km yol gitmeden yağsız ve paslı paketçi bisikleti ile gidiyormuşum gibi zincir gıcırdamaya başladı. Yağ deyince akla sürüldüğü yüzeyi kayganlaştırıp sürtünmeyi azaltan bir ürün geliyor fakat bu tam tersine baklava şerbeti gibi yapış yapış ve mekanizma rahat çalışmadığı gibi gıcırdıyor. Başka bir yağ uygulamak istedim fakat temizleyici bu ürünü çözmediğinden zinciri tam olarak temizleyemedim. O kadar araştırma, masraf ve emekten sonra fena halde canım sıkıldı.

Bu ürün teknik bir nedenden dolayı motosiklet zinciri için uygun olabilir, fakat kesinlikle bisiklet zinciri için uygun olmadığı ortada. Belkide ben sahte ürün aldım bilemiyorum. Kargo paketinde Würth Türkiye etiketi vardı gerçi ama belli olmaz. Sanal pazardaki bir satıcıdan aldım. Yorum olarak ürünün bisiklet için uygun olmadığını yazınca satıcı sorun sende gibilerinden bir cevap verip beni engellemiş. Würth Türkiye ile doğrudan görüşüp konuyu ileteceğim.

Scudo
Aynı üründen ben de geçen yaz satın almıştım. Kuru havalarda toz ve kir bulaşmadığını öğrenmiştim forumdan. Kutusunu sallamadan sıktım herhalde, zincir beyaz bir tabakayla kaplandı, toz tutmadı fakat gıcırdama benimkin de vardı. 3 sıkışta bitti ürün. sıkarken tüpü sallamadığımdan havası gitmiş, sıvısı kalmıştı..

motosikletin o ringli zincirini yağlamak için kullanılıyor, toz ve pislik barındırmıyor... diye okumuştum forumdan.

• Beğen
Tepkiler: tzeybek
Wurth kullanmanizi tavsiye etmiyorum.Sebebini eski bir calisani olarak yazamam ama pm atarim..

• Beğen
Tepkiler: SerkanEriş
Aynı yağı çalıştığım firmaya gelen Würth çalışanı arkadaşın tavsiyesi ile forumda araştırdım ve aldım. Aynı sıkıntıyı bende yaşadım! Kesinlikle önermiyorum bu kuru yağlayıcıyı bisiklet zinciri için! Beyaz ve son derece sert bir tabaka oluşturuyor zincirin üzerinde, ayrıca da çekişi çok düşürüyor, gıcırdamalar da cabası... Allahtan WD40 vardı da sıkıp temizleyebildim, ama hala zincirde kalıntı yaptığına dair tereddütlerim var. :(

Bende Castrol Chain Lube Racing var fiyatı 30 lira filan.Bir sürümde 400-500 km gıcırdamadan gidiyor(defalarca test ettim)Bisiklet 7500 km'Yi geçti 400ml'lik şişe daha yeni yeni bitmeye başladı.

Ben de bir kere denedim memnun kalmadım. Adam gibi bisiklet için geliştirilmiş bir zincir yağı kulllanmaya döndüm.

Selam,

İyi de ürün açıklaması net bir şekilde kullanım amacını ortaya koyuyor.

SABESTO ZINCIR YAGLAMA SPREYİ 400ML

ZİNCİR YAĞLAYICI SPREY 400 ML.
HHS DRYLUBE -KURU YAĞLAYICI
Yüksek devinimlere dayanıklı, (PTFE) teflonlu kuru sentez mumlu yağlayıcı.

Kuru sentez-mum
Avantajlarınız:
· Hızlı dönen aksamlar ve rotorlarda kuru yağlayıcı sıçramaz, akmaz.
· Asgari kir tutma özelliği vardır.
· Mükemmel korozyon koruması sağlar.
· Zor ulaşılabilen noktaların yağlanmasını sağlar.
· En dar tolerans ve boşluklara nüfuz eder.
· Zincir bollaşması yada aşırı gerginliğini önler.
· O-Ring ve X-Ringleri korur, bakımını yapar.
· Plastiğe dosttur.
· Boyalı alt yüzeylere karşı nötrdür.

Çok iyi malzeme uyumu
Sıradışı sızma ve gözeneklere nüfuz etme karakteristiği
Sıçrama ve tuzlu suya hafif asitler ve alkali bileşenlere karşı dayanıklıdır.
Silikon, reçine ve asit içermez.
Çalışma ısı aralığı: -30 °C ile +100°C arası kısa süreli: +180°C

Ben işimde ve otomobilimde(kilitler ve menteşeler) Würth HHS 2000 kullanıyorum. Kesinlikle viskozitesinden şikayetçi olmadım. Mesela HHS LUBE diye bir ürün de var ki rulmanlar için falan kullanılıyor.

Saygılar.

@ismail atay

Arkadaşlar artık pm cevaplamasam :) diyorum.O kadar çok soru geldiki elimden geldiği kadar herkesi cevaplamaya çalıştım ama artık yetişemiyorum.Mazur görün lütfen.Teşekkür ederim

@Erhan.Ö
geçmiş olsun ..zincir yağı olarak wet lube kulanıyorum memnunum yalnız ayna kol ruble ve zincir artık bayağı eskidi fakat 100 + km sonra önce sıcak su kaynatıyorum ve ayna kola rubleye döküyorum tozlar ve yağlar akarak gidiyor kurulama yapıyorum bezle ,
elimde würt olarak sadece bremsen-reiniger marka sadece fren ve balata temizleyicisi var bu würt ü önce ayna kola sıkıyorum sonra rubleye sıkıyorum gerçi üzerinde fren ve balata temizlemeyicisi diyor ama ben buna bakmayarak sonucun ne olacağını anlamak için hem rubleye hemde ayna kola sıktım sonra bi güzel kurulama işine girdim bu arada zinciride adam akıllı bezle siliyorum ondan sonra wet lube in ağzına diş fırçasını sokuyorum bir devir zinciri çeviriyorum ve zincir yağlanıyor iyice kurulanan ayna kolda ve rublede tertemiz oluyor bu würt ile , ve sahada sistemler akarak çalışıyor bu şekilde uygulama bir kaç kez yaptım aynı randımanı aldım..

1 saat önce bisikletimi würth ile yağlattırdım ve şimdi bu konuyu görüyorum. Yorumlara inanamıyorum :S umarım kötü şeyler olmaz

@berk4134

Kötü olmaz merak etme. Ben 1 senedir kullanıyorum çok memnunum, uygulamadan önce iyice çalkalamalısın. 100 km de bir yağlamayı unutma. Bir çok yabancı foruma üyeyim, şimdiye kadar böyle bir şikayet okumadım.

@cenkduran

100km de bir yağlayacak olduktan sonra tabiri caizse tereyağ da sürseniz olur zincire, aynı işlevi görecektir. Würth Dry Lube kesinlikle bisiklet zinciri için doğru ve uygun bşr yağ değil! Bence forumları daha dikkatli inceleyin, çok fazla şikayet var.

Örn: (link)

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff
@eserburak

Normal yağ ile de yağlasan 100km de bir yağlamalısın. Bunu bisiklet ustaları öneriyor.

Verdiğin linkde şikayet okumadım.

Yalnız ürün hakkında olumlu yorum okuduğunuz başlıklarda konunun "motosiklet" olduğuna dikkatinizi çekerim. Belki yüksek devirden dolayı zincir ısınıp sürülen yağı eriterek işlevini yerine getiriyordur, bilemiyorum. Bisiklette böyle bir durum olamaz.

Ben bu forumda bisiklet zincirinde kullanıp çok memnun kaldığını ifade eden birinin yorumu ile yanılarak aldım ürünü. Demek ki her olumlu yoruma itibar etmemek lazım. Forumlarda kullanıcı gibi görünüp ticari amaçlı konu açılması ve yorumlar yapılması hiç olmayan bir şey değil.

Konu burada: https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=17214

Satıcı ürünü "bisiklet ve motosiklet için kuru zincir yağlayıcı" diyerek satıyordu. Olumsuz yorum yapınca önce hakaretvari mesajlar attı fakat sonra firma kulağını mı çekti yoksa konuyu araştırıp gerçekten bisiklet için uygun olmadığını mı anladı bilemiyorum ama ürünleri iade alıp yerine farklı bir temizleyici ve HHS 2000 vermeyi teklif etti, ben de kabul ettim.

Zincir yağı olarak Zefal Prolube kullanıyorum, çok memnunum. Tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff
konu epey uykuda kalmış biraz böğrünü dürtmek lazım. denilen ürün bu sanırım iş yerinde gördüm kutusunu, üzerini okudum bisiklet için kullanılabilir geldi nette bir arayayım dedim bu Yorumlar çıktı karşıma zaten fiyatı 40 tl cıvarı epey fazla ben yine 1 tl lik makina yağı kullanmaya devam edeyim böyle iyi 4000 km dir bir sorun olmadı :D
https://i.hizliresim.com/RbL5mn.jpg

https://i.hizliresim.com/BRmjEG.jpg

Not. konu uykuya devam

Geri