Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Yaralar, Yara İzleri, İyileşme Süreci

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
6
Arkadaşlar merhaba. Aslında forumda neredeyse hiç konuşmadığımız, ancak hepimizin bir şekilde yaşadığı (veya yaşayacağı... Hadi ama bu su götürmez bir gerçek, bundan kaçış yok :D Bisikletçi dediğiniz düşer, bisiklet düşmeden öğrenilmez, öğrendikten sonra düşmek de Allah'ın emridir) bir konu hakkında yaşadığım bir şeyleri paylaşmak istiyorum.

Malum geçtiğimiz haftasonu Büyük Ada Yarışı vardı. Ben de talihsiz bir kaza geçirip suratımda bir sürü çizikle yarışı tamamladım. Düşer düşmez ilk iş yara mikrop kapmasına diye suratıma bolca su sıkıp yaramı temizlemeye çalışmak oldu ve bu şekilde yarışı tamamladım. Yarıştan sonra suratımın halini gören herkes önce geçmiş olsun deyip, daha sonra bir takım ilaçlar önerdi (geçmiş olsun dilekleri için ayrıca herkese teşekkürler). Fakat aklım karıştı çünkü inanın en az 20 farklı ilaç adı duydum, hatta kimi arkadaşlar karışımlar önerdi...

Yarış biter bitmez tabi ki ilk iş ambulansa gittim. Ancak yüzümdeki yaraya tentürdiyot süremeyeceklerini, iz kalma riski olduğunu söylediler. Çözüm oksijendi, ancak o da ambulansta yoktu... Yara suratımda olduğu için durumu vücudumdaki diğer yaralara oranla biraz daha fazla ciddiye aldım ve bir cildiye uzmanına görünmem gerektiğini düşünerek ilk iş bir hastanenin cildiye uzmanında randevu aldım.

Yarıştan 2 gün sonra cildiye uzmanı bir doktora muayene oldum (Salı günü). Yaranın nasıl oluştuğunu, yapılan (aslında yapılmayan) müdahaleleri anlattım. Bana izotonik bir çözelti ile yaramı temizleyip reçetede yazdığı ilacı 10 gün süre ile kullanmam gerektiğini söyledi (İlacın adını hatalı bir kullanıma mahal vermemek için söylemiyorum). 10 günün sonrasında ise kontrole çağırdı (henüz kontrol zamanım gelmedi).

İlacı 2 gündür kullanıyorum. Ancak az önce bir şey farkettim ki bu krem yüzümdeki yaraların iyileşmesine adeta roket etkisi yaptı.
Aşağıda yarıştan hemen sonra çekilmiş ve de bu akşam çekilmiş 2 ayrı fotoğraf göreceksiniz. Yaranın ne kadar süratli iyileştiğine dikkat edin. Daha önceden hiç böyle bir şey yaşamamıştım. Yara oluşalı 3,5 gün, ilacı kullanalı ise 2 gün oldu.

Özellikle dudağımın yanındaki yarığın derinliği bana "Kaçarı yok iz kaldı, en az da 2-3 hafta kabukla gezerim" dedirtiyordu. Ancak çok şükür öyle olmadı. Demek istediğim o ki, basit bir yara bile olsa en azından bir dispansere gidin, bir doktora görünün. Normalde böyle bir yaranın iyileşmesi en azından 2 hafta sürerdi. Şimdi ise derimin altındaki bir kaç kızarıklıktan başka bir şey kalmadı. En güzeli ise şu lanet kabuklar :D çabucak yok oldular, ben de onları kaşıyıp yolmak zorunda kalmadım.

Dipnot: Doktor beyle sohbet ederken ona da biraz bisiklet aşıladım :) İnşallah kontrole gittiğimde bu aşıyı perçinleyeceğim. ;)

Yaralanan, yaralanmış olan, yaralanacak olan herkese şimdiden geçmiş olsun. Allah hepimizi korusun...

Scudo
Çabuk iyileş de yanaklarını mıncıklayalım :D Geçmiş olsun Halilcim...

Selamlar,
Bu tür yaralanmalarda yapılacak ilk iş mümkünse bol su ile yaranın temizlenip yabancı maddelerin yaradan uzaklaştırılması.

Yüzeyel doku (epitel) kaybının derecesine göre yara açık yada sargıyla kapatılarak tedavi edilmeye çalışılır. Bu bir doktorun karar vermesi gereken bir durumdur. Ancak mümkünse olay yerinde yapılacak bir başka bir müdahale de yara yüzeyinin antiseptik bir cilt solüsyonu ile temizlenmesidir.(örn. batikon cilt solüsyonu=yakmayan tendürdiyot:) )

Halilcim büyük geçmiş olsun. Sanırım cildinin böyle güzelce iyileşmesinde daha önceki yarışlarda kullandığın çamur kürlerinin de faydası olmuştur:D

• Beğen
Tepkiler: bisikletciiii
halil cidden kısa bir sürede çok yol katetmiş yara hemen geçmiş nerdeyse her türlü yarayı dikkate almak lazım bununla geçmiş olsun

geçmiş olsun Halil.hafif atlatmışsın.iz kalmaz artık.Allah kimseye vemesin...

Gecmis olsun, ilacin adini vermeme sebebin cok hakli, ancak bir sorum olacak! Beni de guzellestirir mi? :eek: :D :p :p :p (afedersin :eek: )

Uğur, Mesut Abi, İsmail, Derya ve Gügüş geçmiş olsun dilekleriniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Mesut Abi iyi düşmek aslında gerçekten dediğin kadar önemli bir konu. Çoğu sakatlığın ve yaralanmanın önüne geçilebilir bu sayede. Ancak benim ön tekerim gidonumu direk sola çevirip benim ellerimi gidondan ayırmamı imkansız hale soktuğu için ben bu düşüşte kilitlenip kaldım :). Eh, sonuç ortada :).

Bu arada ilk fotoğrafta sadece kızarıklık gibi görünen her yer bir kaç saat sonra kabuk bağlamıştı... :(

hafif bir sıyırık oluşmuş aslında ciddiye alamanı gerektiren birşey yokmuş. ilk resimden gördüğüm kadarıyla.
yaraların çabuk iyileşmesi için protein ağırlıklı beslenilmeli. ilk başta oksijenli su ile temizleyip, sonra da vazalin sürseydin, şimdi hiçbir iz kalmazdı

Boreas, ilk fotoğraf belli olmuyor sanırm pek. Ancak özellikle dudağımın yanındaki sıyrık, bir yarık şeklindeydi. Yaklaşım 2 mm genişliğinde, 0,5 mm derinliğinde, 3-4 cm uzunluğundaydı. Resmen oradan bir şey kopmuş :) Parkurda arasam bulurdum belki parçayı :p
Neyse çok şükür iyileşiyor.
Bu arada, aynı düşüşte kolumda da bir kaç çizik oluşmuştu ve kabuk bağlamıştı. Onlara herhangi bir tedavi uygulamadım ve hala kollarımdalar. Pek de gidecek gibi durmuyor kabuklar... :)

Geçmiş olsun. Yaranın şeklinden sürtünme ile oluştuğu belli. Çok acı veriyor bu yaralar. Geçen sene benim kardeşim bu tip bir kaza geçirmişti. Görenler bisiklet kazası olduğuna inanmıyordu. Kulağı yırtıldı (2 dikiş atıldı), kaşı yarıldı (4 dikiş atıldı), yüzünde büyük yara izleri oluştu ama kısa sürede hiç bir iz kalmadı. gece eve gittiğimde fotoğraflarını koyarım. Tekrar geçmiş olsun.

gecmisolsun halil, hemencecik iyilesmene sevindim :)
iyiki daha buyuk birsey olmadi. yara bere gecer elbet, allah daha buyugunden korusun ;)
ilac olayini iyi yapmissin bu arada :)

@boreas

vazelin, yaranın üzerinde su ve hava geçirmeyen bir tabaka oluşturacağı için özellikle epitel hasarı olan açık yaraların iyileşmesini geciktirir. Yİne bu yolla altındaki muhtemel enfekte materyallerin ve debrisin de dışarı drenajını engelleyerek ciltaltı yumuşak dokulara inmesini kolaylaştırarak piyodermi, abse vb. gibi çok ciddi komplikasyonlara da yol açabilir.

vazelinin hiç bir tıp literatüründe açık ve doku kaybı olan yaralara sürüldüğünü duymadım,görmedim ve kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Halil dahi fayda gördüğü bir merhemin adını vermekten çekindiği halde, ben dahi buradan kimseye direk farmosötik madde adı yayınlamaktan kaçındığım halde, özellikle yüzde sabit ize sebep olabilecek sakıncalara sahip maddelerin tavsiye edilmesini yanlış buluyorum.
Tıpta en temel prensip;
"PİRİMİUM NİL NOSORE"
(Türkçesi: ÖNCE ZARAR VERME) dir.

sanırım hiç kimse yararlı olmak isterken zarar vermek istemez.. Zarar vermek istemiyorsak, tıbbı ehline bırakmak gerekli.
Herkesin kendi tecrübesini paylaşmak istemesi şüphesiz güzel bir şey, ancak lütfen Halil Beyi örnek alalım. Yani doktorluğu doktorlara bırakalım..

Tabiki laf anlayana denir.. Anla(ya)mayan ise hala bildiğini okuyarak vazelin de sürer ......

ilk baştada dediğim gibi ilk resimde hafiten bir sıyırıkmış gibi geldi bana. yoksa tabikide açık yaralara vazalin sürülmez. :eek:
vazalinin hiçbir zararı yoktur ayrıca en ince işlerde bile kullanılır:D
halil ilacın ismini vermekten çekinmiş çünkü reklamı sevmeyen bir arkadaşımız...

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama siz bilirsiniz; fikrinize saygı duyuyorum ama katılmıyorum:)

Of wagnar of! Fight Club'dan çıkmış kardeşin; büyük geçmiş olsun.

Halil geçmiş olsun, yarıştıan hemen sonra yaralarını görmüştüm.
Fotoğrafta çok belli olmuyor. Doktora gitmekle çooook doğru yapmışsın.
Sana çok bağırmamızın kaza yapmana bir etkisi odlu ise özür dilerim. :) :)

Oksijenli su benim sürekli yanımda taşıdığım ilk yardım çantamda bile var.
Oradaki cankutaranda nasıl olmaz yahu ?

Ayrıca Tentürdiyot sağlam dokulara da zarar verdiği için yasaklanalı on yıllar oluyor. Hala bir yerlerde satılıyorsa bile kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Ada da yaralanan diğer arkadaşlarda umarım en kısa sürede iyişleşirler.

:( :( :( :( :( :(
nazarım deymiş halilcim çok üzüldüm geçmiş olsun .. bence de güzel düşmüşsün çok daha kötü yarlanmalar olabiliryor yinede bir miktar kask korumuş . ama işte şu çenlelikli kask lardan olsa hiç bir şey olamayacakmış ya neyse bunada şükür. biraz ağır tabi o kasklar yarışanlar anladığım kadarıyla pek tercih etmiyor ..

iyiki bir taş kaya gibi yerlere çarp mamışsın . .

benim nacizane önerim şu sıralar pek güneşte durma ve bir süre yüzünündeki yaraları yıkama . baticonu yaranın üzerine değilde yaranın kenarlarına sürmek gerekir. eğer kabuk falan bağladı ise pekte sürme zaten .. kendi haline bırak .. yaralar açık ve sulu gibi ise bactroban gibi antibiotikli kremleri yara yüzeyine 1-2 mm kalınlığında süre bilirsin ama zaten sen doktora giderek en doğrusunu yapmışsın ...

şusıralar yarayı ıslak tuttacak şeyler yapma terleme bile
kabuklar düşünce de güneşe çıkma çıkarsan da şapka tak ve mutlaka medakasol veya doktorunun önereceği kremleri kullan ....
(not: ilaç allerjisi olanlar için : bu ilaç lar uygun olmayabilri doktora danış madan almayın lütfen . komplikasyonları olabilir.)

ama yakışılığından hiç birşey gitmemeiş halilcim kalbinin güzelliğini bu yaralar boza mamış bence iz kalmayacak. ama accık kalsada sana ayrı bir yakışır hiç dert etme accık faça olur:) şimdi daha bir yarışcı oldun artık. ....
hailicim tekrar çok geçmiş olsun yinede forumdaki en yakışıklı sensin keyfini bozma .. :D

halil geçmiş olsun,

ben de gecen haftalarda büyük olabilecek bir kazayı ufak sıyrıklarla atlattım ve yuzumde çok ufak acılmalar olustu,bir de epey sıyrıklar..

saolsun ve eksik olmasınlar hiç :) sevgili grup,beni acil en yakın hastaneye götürdü,orda ilk mudahaleler yapıldı...
daha sonra gittiğim yerde 2şer dikiş atıldı dudak ve burnuma..dudağımdaki yaranın üstü kapatılmadı,dudagıma ve diğer yaralara sürekli pansuman uygulayabildim,burnumdaki ise kapalı kaldı 5 gun,açıkta kalan kısımlara ben de verilen izotonik çözelti ile sürekli pansuman yapıp,temizledikten sonra,antiseptik krem uyguladım..

inanılmaz çabuk sonuc verdi ve bir haftada kabuklar hiç acı vermeden kolayca kendiliğinden dokuluverdi..
ilk gun ve şimdi arasında şaşılacak kadar fark var,ben de hiç düşünemezdim bu kadar cabuk iyileşeceğini..

bacağımda da biraz yaralar var,onlara da antiseptik krem uygulamam söylendi ve yazın çok guneşte kalmamam geerktiği yoksa kahverengi izler oluşturabileceğini de belirttiler..

şimdi de dikişler alındı,hersey yolunda :) hala bu ilaçları kullnıyorum..

gercekten de dikkat edilmesi gereken konular ve bu gibi durumlarda iyi bakmak gerek yaralara..

Geri