Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

2017 Scott Speedster 20 - İlk bakış

@alisirin
Bayram sonrası parça ağırlıklarını paylaşıcam. (Bir terazi edindim :) ) Sonrasında cevap verebilirim.

@Ahmet Bilge Kaan AKIN Sağolasın. Alet kendini aldırıyor valla benlik bir durum yok :)

• Beğen
Tepkiler: hamlet2006
Scudo
Arkadaşlar bana cok pahali olmayan bir spd pedal önerin lütfen. Bir de nereden alabilirim vb şeklinde bilgisi olan varsa mutlu olurum.

@İkkers hocam bende bir çift mtb tipi pedal var shimano 520 isterseniz uygun fiyata size verebilirim

Aldığım günden beri bisikleti 200 km kullandım. Çok keyif alıyorum gerçekten. Ancak bugun üzücü bir durumla karşılaştım. Selenin bağlı oldugu boruyu takıp eden yerde, ön aktarıcının biraz altında bir ezik oluşmuş(veya hep vardı)
Bu ezik bir sorun teşkil eder mi, nasıl bir önlem almak gerekir ?
jWE2Jj.jpg

2017 Scott Speedster 20'nin parça ağırlıkları ve ileriye dönük yükseltmeler için ufak bir yol haritası ile karşınızdayım;

Sele;
Syncross FL 2.5 sele 315 gr ağırlığa sahip.
SyncrosFL25_weight.JPG

Ben daha önceden elimde olan ve uzun sürüşlerde rahat ettiğim Selle Italia Shiver seleyi taktım. 259 gr ağırlığı var. ( Aynı ölçü ve açılara sahip Fizik Arione Large 210 gr. )
100 Liralık Shiver sele ile 56 gr hafifledik.

selle_italia_shiver_weight.JPG

Sele borusu Syncros RR2.5 31.6/300mm ve ağırlığı 256 gr.
Syncros RR25_seatpost_weight.JPG
Fizik tek vidalı Cyrano R3 298 gr. Karbon modeli ise 200 gr. Ritchey WCS sele borusu da 199 gr ağırlığında. Yani sele borusunda 56 gr için 120-130 Dolar gibi bir harcama yapmanız gerekiyor (Seleyi hafifletmek daha ucuz)

Gelelim lastiklere;
Stok lastikler (link) ve tanesi 333 gr.
kenda_kriterium_weight.JPG

İç lastikler yine Kenda ve 112 gr ağırlıkları var.
kenda_innertube_weight.JPG

Ben hem uygun fiyata bulmam hemde 4 mevsim sürüyor olmam sebebiyle Continental GP 4 Season lastiklerini almıştım. Tanesi 219 gr.

continental_4season_weight.JPG

İki dış lastikle 228 gr hafiflemişiz demekki.

QR mandalları toplam 112 gr. Piyasadaki birçok mandaldan daha iyi ağırlık olarak.
scott_speedster_qr_weight (2).JPGscott_speedster_qr_weight (1).JPG

Şimdi sıra geldi jantlara;

Syncros Race 22 jantlar (Ön 24 arka 28'li)

Ön jant 848 gr (Örnek olması açısından; 2000 TL'lik Mavic Cosmic Elite 815 gr - 2800 TL'lik Ksyrium Elite 680 gr. )
Syncros_Race_22_front_weight.JPG

Arka jant ise ufak bir hesapla;
1860 Total - 390 gr CS-HG500 kaset - 112 gr iç lastik - 219 gr dış lastik = 1139 gr geliyor. (Bu hesapta atladığım bir parça yoktur umarım)
(Cosmic elite 955 gr, Ksyrium Elite 840 gr)
Syncros_Race_22_rear_weight.JPG

Yani Syncros Race 22 jant seti toplam 1987 gr.
Jant değişimi düşünenler için;
  • Mavic Aksıum One Disk Yol Jant Seti / 1965 gr
  • Mavic Cosmıc Elite Yol Jant Seti /1770 gr
  • Mavic Ksyrium Pro Disc Yol Jant Seti / 1620 gr
  • Mavic Ksyrıum Elite Yol Jant Seti /1550 gr
Umarım hem scott speedster 20 sahiplerine hem sahip olmak isteyenlere yardımcı olur bu bilgiler.
Ben eski selemi ve dış lastik değişimlerini yapınca 284 gr hafifletmişim bisikleti. Sele borusu ile sağlanacak 40-50 gr farkın (Bir ön-arka far kadar) 600-700 TL'lik masraf çıkartıyor olması aslında gayet hafif ekipmanlarla donatılmış bir bisiklet olduğunu gösteriyor bence. Jant konusuna gelince, 2500 TL bandının üzerine çıkmadıkça hissedilir bir değişim yapmış olmazsınız speedster 20 için. Yani bisikletiniz gibi jantlarınızda bek ala, pek müstesna :)

(Artık tamir kutumda birde terazi var. Bisiklete dair ne varsa fırsat oldukça tartmaya çalışıcam.)

@BerkEvren Jantların ağırlıgı coook onemlı. 400 gr fark size 1200 gr olarak yansıyor (static kuvvet vsden dolayı). Bir yerde bunun acıklaması vardı detaylı olarak. Paraya kıyılacaksa jantlara kıyılsın bence

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren
@turac000 İşte o 400 gr fark 2500 Tl üzeri :) Yani gidip 2000 TL'lik bir jant almanın esprisi yok. Aynı jantı almış olur. Sele - sele borusu - gidon boğazı ve gidonda ağırlık azaltmak adına 2000 Tl üzeri bir harcama ama hissedilir çok az bir düşüş olacaktır. İlla yükseltme yapmak isteyen üst seviye jantlara yönelmeli.

• Beğen
@saglam.serdar

Speedster 30'un 2016 modeli sanırım bu değil mi? 2017 Speedster 20 ile aynı donanıma sahip. Tiagra set vs.
Uygun kadro boyu bulabilen için güzel seçenek. Eski model olduğundan bedeni yoktu ben alırken.

Frame:Speedster Aero / D.Butted 6061 Alloy / Road geometry / Integrated Headtube
Fork:Speedster Carbon/Alloy1 1/8" Alloy steerer
Headset:Integrated Steel Cup
Rear Derailleur:Shimano Tiagra RD-4700-GS20 Speed
Front Derailleur:Shimano Tiagra FD-4700
Shifters:Shimano Tiagra ST-4700Dual control 20 Speed
Brakes:Tektro SCBR-525Catridge Pads
Crankset:Shimano Tiagra CompactFC-4700 Hyperdrive 50x34 T
BB-Set:Shimano BB - RS500
Handlebar:Syncros RR2.0Anatomic 31.8mm
H'stem:JD ST92A Alloy1 1/8" / four Bolt 31.8mm
Seatpost:Syncros RR2.5 31.6/300mm
Seat:Syncros FL2.5
Hub (Front):Formula Team 20 H
Hub (Rear):Formula Team 24 H
Chain:KMC X10
Cassette:Shimano CS-HG 50010 Speed 11-32 T
Spokes:HTI - StandardBlack 2mm
Rims:Syncros Race 27 Aero Profile20 Front / 24 Rear
Tires:Kenda Kontender700x25C
Approx weights in KG:9,16
Approx weights in LBS:20,19

@BerkEvren

Aynen... 2017 Speedster 20 ile aynı donanım var üzerinde. 56 kadro aldık. Çok güzel bisiklet.

• Beğen
Ben de birkaç km 105 setli speedster kullandım beklediğimden iyiydi. Konforlu bir sürüşü var, gayet dijital, 105 frenler de çok çok güzel tutuyordu...

@BerkEvren Hocam 2 tane suluk koyuyorum bisikletime 1 kilo artıyor :) O yüzden ağırlık konusunu pek takmıyorum, bisikletim 15 küsür kiloyken de 13 küsür kiloyken.de arada en ufak bir fark hissetmedim. 13-14-15 kiloların arasında pek bir fark göremedim :)

@Ozan k.
105 setlilerde de fren bacakları Tektro SCBR-525 modeli. Eski modellerde aynımıydı bilmiyorum gerçi ama şuan hepsi Tektro fren bacaklarıyla geliyor. Bende frenlerden memnunum. 4-5 defa yüksek hızda ani fren yapmam gerekti, hiç sıkıntı yaşamadım. Şimdi yağmurlu havalar için Swiss Stop siparişi verdim Chain Reaction sitesinden. Havalar bozmadan gelir umarım.

@BisikletKolikK
Benimde dağ bisikletim 12,5 kg. Lastikler incelip bisiklet 9 kilo olduğunda aradaki farkı çok rahat hissediyorsunuz emin olun.

• Beğen
Öncelikle hayırlı olsun. Ben bu modelin 2016 (105) donanımlı versiyonunu kullanıyorum yaklaşık 3500km kadar oldu kesinlikle hem sağlam hemde çok akıcı bir bisiklet evet ağırlık takıntısı olanları biraz düşündürür ama bu bisikletin asıl özelliği aerodinamik bir kadroya sahip olması

• Beğen
Hafta için chain reaction sitesinden alıp, 22 saat sonra elime ulaşan Swiss Stop BXP fren pabuçlarını nihayet bisiklete taktım.

swiss_stop_bxp.png

60 km hızda 100 kg toplam ağırlığı 46 metrede durdurum diyor. Keşke her firma bu değerleri verse de sağlıklı karşılaştırmalar yapabilsek.

speedster_fren.png
Daha önce yapmamış olanlar için;
Öncelikle fren bacağının üstündeki siyah klipsi yukarı kaldırıyoruz. Sonra alyan ile alttaki vidayı çıkartıyoruz.
Fren pabucunun bir iç bir dış tarafında pullar var. Bunlardan ince olan dışarda, kalın olan içeride kalıyor.

tektro_fren.png
İşaretli vidayıda çıkarttıktan sonra pabuçları yana doğru iterek çıkartıyoruz.

swiss_stop_tektro.png

Yeni pabuçlarımızı sağ - sol (R ve L) kontrolü yaparak yuvalarına oturtuyoruz.

swissstop_speedster (1).JPG

Frenleri tekrar yerine takarken, jant yüzeyine paralel olmalarına, lastiğe sürtmemelerine dikkat ediyoruz.

scott_speedster_swiss_stop.png

Swiss Stop paketinden çıkan çıkartma da kadrodaki çiziği kapatmak için cuk oturdu :)

4 mevsim aynı sıklıkta bisiklete binen biri olarak; 4 Season lastiklerden sonra yağışlı havalar için fren pabucumu da hazırlamış oldum.

Bu ürünün kendi web sayfası;
(link)

Bu da Chain Reactions sayfası;
(link)

Alu jantlar için Siyah veya Maviyi (Mavi olan - BXP yağışlı havalar için), karbon jantlar için sarı olanı seçmeniz gerekiyor.

@BerkEvren Hocam daha uyguna bir papuç öneriniz var mıdır, ıslak-yağmurlu havalar için ? Bunun fiyat biraz fazla geldi :D

@Ahmet Bilge Kaan AKIN Ultegra ya da Dura-ace! Tiagra donanımlı bisikletime takmıştım, arka'ya Dura-ace ve öne Ultegra, inanılmaz fark ettirmişti Tiagra papuçlar'a göre. :eek:

• Beğen
Tepkiler: Viraj Mühendisi
Geri