Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

40 litre diye satılan Semçanta heybenin 28 litre çıkması

Scudo
@mariokaldato

Hesap zaten 2 çantanın toplamı üzerinden yapılıyor. Bu olayda toplam hacim ancak 29 lt'ye ulaşabiliyor 2 çanta için.

Yani aslında bu çantaların "yaklaşık 30 lt" ibaresiyle satılması gerekiyor. "Yaklaşık 40 lt" ibaresi bariz bir şekilde tüketiciyi aldatmaya yönelik.

Firma yetkilileri bu konuyu okuyorsa, onlara bir de çözüm önerim olacak. Öncelikle bu hesap hatasından dolayı açık bir özür mesajı yayınlasınlar. Ardından, bu çantalardan satın almış olan müşterilerine koşulsuz iade veya hediye ürün (10/15 lt kapasiteli bir gidon çantası, mesela) seçeneği sunsunlar.

@mariokaldato

Hesap zaten 2 çantanın toplamı üzerinden yapılıyor. Bu olayda toplam hacim ancak 29 lt'ye ulaşabiliyor 2 çanta için.

Yani aslında bu çantaların "yaklaşık 30 lt" ibaresiyle satılması gerekiyor. "Yaklaşık 40 lt" ibaresi bariz bir şekilde tüketiciyi aldatmaya yönelik.

Firma yetkilileri bu konuyu okuyorsa, onlara bir de çözüm önerim olacak. Öncelikle bu hesap hatasından dolayı açık bir özür mesajı yayınlasınlar. Ardından, bu çantalardan satın almış olan müşterilerine koşulsuz iade veya hediye ürün (10/15 lt kapasiteli bir gidon çantası, mesela) seçeneği sunsunlar.
Hmmm simdi anladim sevgili Mehmet. Evet gercekten problem bu. Hele tum hesaplamalarini o litreye gore yapan bir turcu icin. Anunnakinin 40 litrelikleri zaten belli pazar cantasi gbi genisler mubarekler.

@hidromek Hocam yanlış anlamayın, direk

gibi değerlendirmesek? Bakın olumlu yorumlarda var...Hem göremiyor şuan yazılanları firma sahibi, gıyabında konuşuyoruz...
Nasıl değerlendirme hocam çantayı alan arkadaş satıcıyla irtibata geçmiş adamların verdiği cevap çanta şişince o seviye ye gelir olmuş 20 litre nerde 14.5 litre nerde resmen dedikleri rakamın 4 te 1 i eksik tutarda mal satıyorlar kasaba gidip 1 kilo et parası verip kasap sana 750 gram et verse itiraz etmezmisin bence aynı mantık yaklaşık 20 litre diye satılmış hiç olmazsa 19 litrelik bir çanta satılır ona da razıyım ama bu kadar fark kimse kusura bakmasın üçkağıt ortada matematik var

1 kilo et parası verip kasap sana 750 gram et verse
Çantaların 5*2 lt eksik olması tam bunamı tekabül ediyor bilmiyorum. Yani hacim değil satılan, kumaş sonuçta. 5 lt küçük yapınca ne kadar kumaş çalıyor, "üçkağıtçı" olmak adına baştan mı planladı yoksa yanlış hesap yaptı geri adım atamıyor mu onu da bilmiyorum..Olumlu bir iki mesaj okuduğum için direk itham etmemek gerek gibi geldi...Yoksa dilediğinize istediğinizi istediğiniz ortamda ister yüzüne ister gıyabında söyleyin bana ne dimi..Adamları tanımam etmem..
Ama Anunnaki Ayhan Bey olsa "aa bi dakika" derdim o ayrı, çok düzgün adam, banada mataralık hediye etti ama konuyla alakası yok...🙂
Bir topiği hatırlatmak isterim giantla ilgili; hani bir arkadaş! ABD den 2.el giant almış getirmiş karbon kadro çatlamıştı, veryansın ediyordu burada Giant Türkiyeye filan. Önce herkes ben dahil ona taraf olduk ama sonrasında Giant yetkilisi geldi burada sayfalar dolusu yazdı. Sonra işler değişmişti..Yani bazen olay göründüğü gibi olmayabiliyor...Firma haklı vs demiyorum bakın, ama "hırsız" mı kesin?

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren
@HakanAydn Bence burada firma açısından göründüğü gibi olmayan bir durum söz konusu değil. Aksine sıkıntısını dile getiren arkadaş, tüm detayları ve firmayla olan yazışmalarını şeffaf bir şekilde paylaşmış. Göründüğü gibi olan şey, firmanın tüketiciye ayıplı ürün satmış olması. Ayıplı ürün kategorisine sadece defolu, parçası eksik, kırık, çalışmayan ürünler girmez; üreticinin vaad ettiği bir özelliği taşımayan, yerine getirmeyen ürünler de ayıplıdır. Bu olay tüketici hakem heyetine intikal etse, üretici firma %100 kusurlu bulunurdu.

Firmayı kimse hırsızlıkla itham etmiyor, ancak müşterisine karşı açık ve dürüst davranmadıkları aşikar. Sorunu çözme yolunda herhangi bir girişimde bulunmamaları da, "Acaba olayın büyümesini önlemek için üstünü örtmeye mi çalışıyorlar?" sorusunu uyandırıyor zihinlerde. Eğer takındıkları tavır ve umdukları sonuç gerçekten böyleyse, son derece hatalı bir iletişim stratejisi izliyorlar.

everhard demişki "40 santimetre x 12 santimetre x 29 santimetre = 13.92 litre yapar" .1 lt cebin hacmini düşünce ve yaklaşık 20 lt dediğinide göz önünde bulundurarak 17.5 -18.5 lt ler normal olacaktı..Bunu sağlayan en ölçüleri 15-16 cm..3-4 cm daha eklemeliymiş enine mesela...4 cm*110 (40+29+40) cm lik kumaş farkı, 2 çantada toplam 8*110 yapar. Fiyatı belirleyen sanki işçilik burada, yoksa kumaştan çok birşey kazanmaz..
Firmayı kimse hırsızlıkla itham etmiyor,
Zaten ben sadece buraya takıldım.."üçkağıtçı" lık bana göre ağır itham..Hem cevap hakkı da kullanamıyor..Belki "şu şekilde oldu kusura bakmayın" dese sorun kalmayacaktı, hatta sizin dediğiniz gibi gelse bu platformda iki laf etse yine olay tık çözülürdü...Tekrar söylemek isterim ortada yanlış ürün var, bu su götürmez ama nedeni bilerek "8cmx110cm kumaş" çalmaya çalışmak mı buna emin değiliz...

everhard demişki "40 santimetre x 12 santimetre x 29 santimetre = 13.92 litre yapar" .1 lt cebin hacmini düşünce ve yaklaşık 20 lt dediğinide göz önünde bulundurarak 17.5 -18.5 lt ler normal olacaktı..Bunu sağlayan en ölçüleri 15-16 cm..3-4 cm daha eklemeliymiş enine mesela...4 cm*110 (40+29+40) cm lik kumaş farkı, 2 çantada toplam 8*110 yapar. Fiyatı belirleyen sanki işçilik burada, yoksa kumaştan çok birşey kazanmaz..

Zaten ben sadece buraya takıldım.."üçkağıtçı" lık bana göre ağır itham..Hem cevap hakkı da kullanamıyor..Belki "şu şekilde oldu kusura bakmayın" dese sorun kalmayacaktı, hatta sizin dediğiniz gibi gelse bu platformda iki laf etse yine olay tık çözülürdü...Tekrar söylemek isterim ortada yanlış ürün var, bu su götürmez ama nedeni bilerek "8cmx110cm kumaş" çalmaya çalışmak mı buna emin değiliz...
Dostum bir firma sattığı ürünlerde doğru ölçüleri kullanmıyorsa benim için güvenilir değildir satışa çıkardığı ürünün bilgileri sattığı ürünün ölçüleri çok abartı bir şekilde tutmuyor kendisini uyaran müşteriye dalga geçer gibi cevap veriyor bence satıcı ne yaptığını gayet iyi biliyor kimse oturup bu ürünü incelemezdiye düşünmüş ama inceleyen biri çıkınca kıvırmış resmen

Web sitesindeki fotoğrafta zaten 40 litre olmadığı çok belli. Benim 30 litrelik anunnaki heybelerim bu 40 litre olduğu iddia edilen semçantalarla hemen hemen aynı boyutta görünüyor. Zaten anunnakinin 40-45 litrelik heybelerine baktığınızda da semçantaya göre ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Litre konusundaki sorun bir yana çantaların tipinde meymenet yok zaten. 2021 yılında artık çocukların bile takmadığı 90'lı yılların ilkokul çantası modelini kullanıyorlar. Yerli ve fiyat performans ürünü heybe arıyorsanız tek adres (link) 😁

@HakanAydn
Ben de sizin gibi beş on cm kumaştan kar etmenin derdinde olduklarını düşünmüyorum. Sorun o da değil zaten. Zaten inceleme yazısını okuduysanız, kumaş kalitesi, su geçirmezlik, işçilik, bağlantı mekanizması vs gibi hiçbir konuya değinilmemiş. Sorun 40 lt kapasitede olduğu ürün bilgilerinde yer alan bir heybenin gerçekte 28 lt olması. Daha büyük sıkıntı ise konuyu dile getiren tüketiciye mantıklı, makul bir çözüm ya da yanıtın verilmemesi. Marka olmak biraz da iletişimden geçiyor.
@er ai
Modelin tipi konusunda kesinlikle haklısınız.

@mariokaldato abi zaten toplam hacim 30 litre civarında. Kafalarına göre 10 litre fazladan yazıp ürünü yanlış tanıtmışlar.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
@HakanAydn Adamlar kumaş çalarak kar etmiyor. 30 litrelik çantayı 40 litre fiyatına satıp kar ediyor. Ya da 40 litre yazıp uygun fiyata eksta müşteri çekerek kar ediyor. Daha da çeşitlendirilebilir sanırım. Sadece kumaş olarak düşünmeyin.

@makaram Hocam tamam ama amaç ne bunu yaparken, yani 30 u 40 diye satmak yerine direk 40 yapınca ne kaybediyora bakmak gerek diye düşünüyorum. Sonuçta 30 la 40 arasında teknoloji farkı filan yok.Bu maceraya niye girsinki kazanacağı şey lt değil sadece ve sadece 8 e 110 cm bir kumaş..250 tl ye satıyorsa muhtemelen ham kumaşın toplamı 100 ü geçmez (50-60 tır sanki) . Bundan %10 çalsa 10 tl eder. Değermi bu dalaveraya..🙂..Bence hatalı hesapladı, sonra anladı ama elinde de kalmasın mal hesabı "yaklaşık 40" diyerek ve nasılsa anlaşılmaz ümidiyle satıyor..
Ciddi ciddi arayıp sormayı hatta mümkünse foruma yazmasını söylemek geçiyor içimden. Sırf meraktan..😁..Bu arada firmaya filan sempatim vs yok..Asla savunmuyorumda, kabullenip hediye filan göndermeliydi. Everhard ın yerinde olsam yazmak yerine direk telefon ederdim..

@HakanAydn
@makaram Hocam tamam ama amaç ne bunu yaparken, yani 30 u 40 diye satmak yerine direk 40 yapınca ne kaybediyora bakmak gerek diye düşünüyorum. Sonuçta 30 la 40 arasında teknoloji farkı filan yok.Bu maceraya niye girsinki kazanacağı şey lt değil sadece ve sadece 8 e 110 cm bir kumaş..250 tl ye satıyorsa muhtemelen ham kumaşın toplamı 100 ü geçmez (50-60 tır sanki) . Bundan %10 çalsa 10 tl eder. Değermi bu dalaveraya..🙂..Bence hatalı hesapladı, sonra anladı ama elinde de kalmasın mal hesabı "yaklaşık 40" diyerek ve nasılsa anlaşılmaz ümidiyle satıyor..
Ciddi ciddi arayıp sormayı hatta mümkünse foruma yazmasını söylemek geçiyor içimden. Sırf meraktan..😁..Bu arada firmaya filan sempatim vs yok..Asla savunmuyorumda, kabullenip hediye filan göndermeliydi. Everhard ın yerinde olsam yazmak yerine direk telefon ederdim..
6502 Tüketici Yasası Md.8
..... tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.
Taşınmaz satış vaadi veya Taşınmaz satış sözleşmesinde yazan m2 ile gerçekte olan hacimin eksik olması gibi sizin durumunuzdaki benzer şekilde içtihatlarda ekonomik eksiklik olarak kabul ediliyor.

Tüketicinin seçimlik hakları :
MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Bu durumda seçimlik hakları kullanmak istediğinizi tek taraflı bir bildirim ile karşı tarafa ulaştırabilir şayet karşılık alamamanız durumunda T.hakem Heyetine başvururak yargı kararıyla kullanmanız mümkün olabilir.
@HakanAydn
Ben de sizin gibi beş on cm kumaştan kar etmenin derdinde olduklarını düşünmüyorum. Sorun o da değil zaten. Zaten inceleme yazısını okuduysanız, kumaş kalitesi, su geçirmezlik, işçilik, bağlantı mekanizması vs gibi hiçbir konuya değinilmemiş. Sorun 40 lt kapasitede olduğu ürün bilgilerinde yer alan bir heybenin gerçekte 28 lt olması. Daha büyük sıkıntı ise konuyu dile getiren tüketiciye mantıklı, makul bir çözüm ya da yanıtın verilmemesi. Marka olmak biraz da iletişimden geçiyor.
@er ai
Modelin tipi konusunda kesinlikle haklısınız.
6502 Tüketici Yasası Md.8
..... tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.
Taşınmaz satış vaadi veya Taşınmaz satış sözleşmesinde yazan m2 ile gerçekte olan hacimin eksik olması gibi sizin durumunuzdaki benzer şekilde içtihatlarda ekonomik eksiklik olarak kabul ediliyor.

Tüketicinin seçimlik hakları :
MADDE 11- (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme, seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Bu durumda seçimlik hakları kullanmak istediğinizi tek taraflı bir bildirim ile karşı tarafa ulaştırabilir şayet karşılık alamamanız durumunda T.hakem Heyetine başvururak yargı kararıyla kullanmanız mümkün olabilir.
Not:Hukuki danışmanlık değildir bildiğim kadarıyla yazdım :)

@HakanAydn
Şimdi buralarda @Murat B. Üstad olacaktı bak n'olurdu -kendisi ayaklı anayasa kitapçığı gibidir biliriz - anayasa, kanun, yönetmelik tüm normları önüne sererdi ezbere :okyrm:

Geri