Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

40 litre diye satılan Semçanta heybenin 28 litre çıkması

@Arena
Balonun ölçüleri nedir? bildiğimiz şişen balon..Nasıl hesaplanır?

• Hahaha
  • Beğen
Tepkiler: Poyraz K. ve mazot
Scudo
Sayın Arena,

Yukarıda açıkladım. Boyutları çarpmak da bilimsel yöntemdir ancak sabit hacimli olmayan kaplarda yanlış sonuç verir. Çanta sabit hacimli bir kap değildir. Sabit hacimli olmayan kapların maksimum hacmini bulmak için arasında en az boşluk kalacak bir malzemeden (en ideal olarak su), sabit hacimli bir referans kap kullanarak doldurma methodu kullanılır.

Ek olarak, "cm" konusuna gelirsek, "biz bu çantaları cetvel taşımak için mi alıyoruz?" gibi, sizin tarzınızda bir cevap da verebilirim.

Hergun bir saat yuruyorum demek ki dunya düzdür.😃

Tüketici, satın alacağı ürün için araştırma yapar. Hepimiz kimbilir kaç marka/model seçeneklerini tarayıp en tatmin edici ürünü arayıp satın alıyoruz.
Söz konusu çanta alış-verişi, Forum özelinde önemli bir konu haline geldi.
Alan - satan diyaloğundaki eksiklikler, ürün niteliklerinin kullanıcıyı tatmin etmemesi, üreticinin " yoğurdum ekşi değil - sizin ağzınızın tadı bozuk" benzeri yaklaşımı şark kurnazlığıdır.
Eğer eleştirileri ciddiye alıp ürün tanıtımında bir düzeltme yapılmış sa bu konu işlevini yerine getirmiş diyemiyorum..Çünkü ürünü ilk tanıtılan ölçülerde satın almış kişilerin bir "mağduriyet/aldatılma/kazıklanma" durumunda olduğunu belirtmemiz gerekiyor.O tüketiciler için yasal haklarını arama yolu açık..
"Ailecek bisikletçiyiz" durumu ile ticaret farklı parametreler..
Umuyoruz eleştiri ve öneriler ciddiye alınıp "iyi niyetli ve aynı camiadan" olan bu aile şirketi vizyonlarını geliştirirler....

@cazci
Hocam videoyu seyrettiniz mi? Ona rağmen mi bu görüştesiniz?

• Beğen
Tepkiler: Serrchi
Peki sayın @TrEddieMercury kardeşim,

Btwin 500 için verilen ölçü şu 58x12x35 (yukarıda yanlışlıkla bunu sem çanta ölçüsü yazmışım) Hesaplayınca 24 litre yapıyor. Adamlar (Decathlon) çantanın 24 litre olduğunu bile iddia etmiyor, yukarısı kıvrılınca 20 litreye düşer diye hesaplıyor. (Biz Türk firmalarından da bu dürüst yaklaşımı bekliyoruz)

40x12x29 ise Semçanta için verilen ölçü. Hesaplıyorsun 13.9 litre yapıyor.

Şimdi kardeşim, koca Decathlon 24 litre çıkan çantasına 20 litre diyor da, bunlar neden 13,9 litre olan çantayı 20 olarak gösterme iddiasındalar, senin aklın alıyor mu? Sen olsan hangi markaya güvenir de çanta alırsın, Allah aşkına samimi bir şekilde bana söyler misin?

Yani bu konu çok ciddi bir konu. Bunu "ben haklıyım" diye yarışa döndürmek yerine, bu firmanın biz ne yapıyoruz deyip kendine çeki düzen vermesi gerek. Fotoğrafı bir kez daha ekliyorum. Sağdaki çanta 20 litre olarak satılıyor (verilen ölçüyü hesaplayınca tutarlı bir iddia) Soldaki çanta ise hesaplayınca 13.9 litre yapıyor (firma 20 litre olduğunu iddia ediyor). Yapmayın etmeyin kurban olayım. Göz var nizam var.

IMG-20210328-WA0012.jpg

Ayrıca firmanın yaklaşım ve cevap tarzı bende pazarcı intibası uyandırdı. Ellerinin altında dikiş makinesi var. Kim bilir belki de daha geniş ölçü çanta dikip içine kum koydular.

Kum meselesi de tartışmaya çok açık bir konu Bir an için gerçekten doğru çantayla çekim yaptılar gerçekten 20 litre kum aldı diyelim. 40x12x29 ölçülere sahip bir çanta 20 litre kum alıyorsa, 58x12x35 ölçülere sahip bir çanta 35 litre kum alır. E peki Decathlon niye bizim çantamız 70 litre demiyor? Niye demiyor söyleyeyim, bu firmanın bir itibarı var. Avrupalının Amerikalının iş yapma şekli bu değil. Bu şekilde iş yaparlarsa iş yapamayacaklarının farkındalar. Bizdeki yaklaşım pazarda sütyen don satan adamla bir farkı yok.

Nasıl yorumlar hayretle okudum, matematik bilen, mesleği matematik olan veya İngilizce arama yapıp da doğru sonuçlara ulaşamayanlar :)

Konunun matematik kısmındaki ilgililerinden şu başlığı incelemelerini rica edeceğim: (link)
Yani bu bir dünya problemi, şişirilmiş ifadesini burada da görebilirsiniz, wikideki yazarın/yazarların; Semçanta ile bir bağlantısı olduğunu düşünmemekteyim :)

Başka bir çanta üreticisinin bu konuya getirmek istediği açıklık: (link)

Yine başka bir üreticinin açıklaması şu şekilde: (link).
İlgililer What about a polythene bag? kısmına gelebilir ve ihtiyaç duyarlarsa google çeviri de yardımcı olabilir, hatta tartışılan konuya bir açıklama da getirebilir belki bu link. Semçanta ile bağlantısı olduğunu düşünmemekteyim linkteki üreticinin fakat onlar da aynı fikirdeler, tabii yine de siz bilirsiniz.

''bundan sonra 2 iki değildir, iki 3 tür. 20litre 20litre değildir 30 litredir''
adamlar kumu döktü 20 litre doğru mu doğru. Decathlon 20 litre yerine 30 litre üretmiş sonra buna 20 L diyelim demiş, onların hesabı farklıymış demek ki veya Vaude başka boyutta üretmiş. Onların farklı boyutta ürettikleri çantalara verdikleri litre hesabıyla Semçanta'nın 20 litre olmadığı anlamına gelmiyor. Ayrıca buradan yapılan bi uyarı vardı onun üzerine 35 L yapmışlardır.
2. bir mesele bundan sonra ölçü birimi olarak decathlon vaude topeak gibi markaların ürettiği çantalar baz alınarak yapılsın. Sizin demek istediğiniz bu galiba

Peki sayın @TrEddieMercury kardeşim,

Btwin 500 için verilen ölçü şu 58x12x35 (yukarıda yanlışlıkla bunu sem çanta ölçüsü yazmışım) Hesaplayınca 24 litre yapıyor. Adamlar (Decathlon) çantanın 24 litre olduğunu bile iddia etmiyor, yukarısı kıvrılınca 20 litreye düşer diye hesaplıyor. (Biz Türk firmalarından da bu dürüst yaklaşımı bekliyoruz)

40x12x29 ise Semçanta için verilen ölçü. Hesaplıyorsun 13.9 litre yapıyor.

Şimdi kardeşim, koca Decathlon 24 litre çıkan çantasına 20 litre diyor da, bunlar neden 13,9 litre olan çantayı 20 olarak gösterme iddiasındalar, senin aklın alıyor mu? Sen olsan hangi markaya güvenir de çanta alırsın, Allah aşkına samimi bir şekilde bana söyler misin?

Konu benim hangi markaya veya çantaya güvenip alacağımsa, ikisini de almam zaten. Yukarıda adı geçen markalardan, uzun ömürlü olacağını bildiğim çantalardan alırım.

Yani bu konu çok ciddi bir konu. Bunu "ben haklıyım" diye yarışa döndürmek yerine, bu firmanın biz ne yapıyoruz deyip kendine çeki düzen vermesi gerek. Fotoğrafı bir kez daha ekliyorum. Sağdaki çanta 20 litre olarak satılıyor (verilen ölçüyü hesaplayınca tutarlı bir iddia) Soldaki çanta ise hesaplayınca 13.9 litre yapıyor (firma 20 litre olduğunu iddia ediyor). Yapmayın etmeyin kurban olayım. Göz var nizam var.

Göz nizam insanı aldatır. Bilimsel deneylerin aldatma ihtimali çok düşüktür. Firmanın ne yapması gerektiği falan da beni pek ilgilendirmiyor açıkçası. Aman küçük tatlış firmalar batmasın, büyük markalar monopol olmasın tarzı bir felsefem hiç olmadı.

Ayrıca firmanın yaklaşım ve cevap tarzı bende pazarcı intibası uyandırdı. Ellerinin altında dikiş makinesi var. Kim bilir belki de daha geniş ölçü çanta dikip içine kum koydular.

Kum meselesi de tartışmaya çok açık bir konu Bir an için gerçekten doğru çantayla çekim yaptılar gerçekten 20 litre kum aldı diyelim. 40x12x29 ölçülere sahip bir çanta 20 litre kum alıyorsa, 58x12x35 ölçülere sahip bir çanta 35 litre kum alır. E peki Decathlon niye bizim çantamız 70 litre demiyor? Niye demiyor söyleyeyim, bu firmanın bir itibarı var. Avrupalının Amerikalının iş yapma şekli bu değil. Bu şekilde iş yaparlarsa iş yapamayacaklarının farkındalar. Bizdeki yaklaşım pazarda sütyen don satan adamla bir farkı yok.

Decathlon'a bunu sorabilirsiniz. "Bizim bir itibarımız var, Avrupalıyız, iş yapma şeklimiz bu değil. Bu şekilde iş yaparsak iş yapamayız farkındayız" diyeceklerini sanmıyorum. "Üretim sonrasında yaptığımız ölçümler bu şekildedir Arena Bey." gibi bir cevap alırsınız. Bir gün biri çıkıp, hayır sizin çantanız aslında 35 litre diye yaygara koparırsa, belki onlar da düzeltir boyutlarını. Firmanın videoda hile hurda yaptığını düşünüyorsanız, orası artık komplo teorisine ve iftiraya giriyor. Kendiniz aynı çantadan sipariş edip, aynı şekilde deneyebilirsiniz kum deneyini.

@Deniz Ser kardeşim, yukarıdaki mesajımı okursan, yerli bir üreticiyle, milyar euroluk satış yapan bir yabancı firmanın ölçülerini kıyasladım.

Decathlon 58x12x35 ölçüdeki, hesaplayınca 24 litre yapan çantasına 20 litre diyor.

Semçanta ise 40x12x29 ölçüdeki, hesaplayınca 13.9 litre yapan çantasına 20 litre diyor.

Ortada bir hata var, sence Decathlon mu hatalı? Senin düşünceni alabilir miyim, madem işin ilmine hakimsin, 40 litrelik çantaya ihtiyaç duysan hangi firmayı tercih edersin? Sem çanta mı Decathlon mu? Çok basit bir soru. 40 litre çanta için hangi çantayı tercih edersin. Ee öö üü yok. İki şıklı bir soru. Cevap bekliyorum 🤣 🤣 🤣

@Arena Ben olsam kesinlikle decathlonu tercih ederim.Bu durumda Sem çantayı seçen biraz daha kazıklanmış gibi geliyor decathlona göre

• Beğen
Tepkiler: everhard
@TrEddieMercury kardeşim, @Deniz Ser kardeşime yönelttiğim soruyu sana da yönelteyim. Bence çok can alıcı bir soru. Herkes bunda mutabık kalırsa, ortada tartışılacak bir konu kalmayacak.

40 litre yükün var. (tamam sen tercih etmezsin biliyoruz ama) sana iki çanta seçeneği sunuyorlar. Decathlon'un 58x12x35 ölçüdeki 20x2 litrelik çantasını mı, Semçanta'nın 40x12x29 ölçüdeki 13.9x2 litre çantasını mı (kum testi yapılmış) tercih edersin? Sence hangi çanta 40 litrelik eşyalarını sığdırmakta başarılı olur? Hangisini tercih edersin.

• Beğen
Tepkiler: everhard
Ben üretici arkadaşların kötü niyetli olduklarına hiç inanmadım.
Yalnız şöyle ilginç bir durum var.
Üretici firma bu çantaları üretirken hacmin yaklaşık 20 litre olduğunu neye göre karar vermiş. Çünkü videodaki hanımefendi şöyle bir şeyler diyor. Biz bu çantanın hacmini bulmak için bütün gün düşündük.
Şimdi sormazlar mı siz bunu ilk yaparken hacmin yaklaşık tek bir çanta başına 20 litre olduğuna neye bakarak karar verdiniz.
Düz mantıkla hacim=taban alanı x yükseklik deyip yani enxboyxyükseklik deseniz 14 litre çıkıyor. Meşhur esneme için bir esneme katsayınız gibi bir şey mi vardı. Bu esnese esnese 14 ten 20 ye yaklaşık çıkar mı dediniz.
Mutlaka üretime geçmeden bir formülle (basit ya da kompleks bir formül olabilir) hacim hesabı yapmanız ya da kum vb (kum olmasına takılmıyorum) ile hacmi teyit etmeniz gerekmez miydi?

4- Çektiğiniz video ile baykuş heybenin net olarak 20 lt hacme sahip olduğunu kanıtladığınızı düşünüyorsanız neden sitenizde yer alan ürün açıklamasını 40 litre iken 35 litre olarak revize ettiniz? Aşağıdaki ilk link eski açıklamaya, ikincisi ise güncel olana aittir.
(link)

(link)

Bu tespit çok önemli bence. Firmadan 40 litre kapasiteli çanta sipariş ediyorsunuz, ancak kargo size ulaşana kadar 35 litreye düşüyor kapasite :) Olay artık iyice trajikomik bir hal aldı...

@HakanAydn , toprak-kum tarzı nesneler sıvı olmadığı için litreyle ölçülemez.
Dolayısı ile video tatmin edici değil.
Ayrıca kumun özgül ağırlığına göre litre bazında alınan birim kg bazında birbirini karşılamıyor...

(link) linkte decathlon çantası var. Orda gerekli bilgiler var ve şu bilgiyi linke girmenize gerek kalmadan paylaşıyorum:
''ÇANTALARIN HACMİ NASIL ÖLÇÜLÜR?
Bütün sırt çantalarının hacmi standart bir yöntem ile ölçülür: Çantanın ana bölmesini ve tüm gözlerini küçük toplarla doldururuz. Daha sonra bu toplar, çok düşük oranda bir sapma ile eş değer hacmi litre bazında gösteren ölçekli bir kaba boşaltılır. Çantanın boş ağırlığı referans olarak alınır. Sonuçlarda küçük farklar olabilir.''

ben bu cümlede boyutlar çarpılarak çanta hacmi ölçülür ibaresi göremedim.
Burada son mesajım
''40 delil getirsen inanmazlar''

Şirket bilimsel bir şekilde çantalarının büyüklüğünü ispat ediyor, burda hala gelip beğenmeyenler var. Kimse "litre"nin bilimsel tanımından bahsetmemiş bile. Litre, normal şartlar altında, 10cm x 10cm x 10cm yani 1 desimetreküp suyun kapladığı hacimdir. Yani siz 1 desimetreküp sudan kaç kere bir kaba doldurabiliyorsanız, o kadar litre deme hakkına sahipsiniz. Bunun dışında yapılan her ölçüm "yaklaşık" sonuç verir. Buna kum da, fasulye de, pinpon topu da dahil.
Litre, hacim ölçüsüdür. Tanımı; metreküpün 1000'de biri, veya her bir kenarı 10 cm olan küpün hacmi, şeklindedir. Bir kilogram demir ile bir kilogram pamuğun kütlesi farklı olmadığı gibi 1 litre su ile 1 litre havanın hacmi de farklı değildir.

20 litre kumun ağırlığı, 50 kilogram civarında olmalı. Çanta bu kadar yük altında 20 litreye genişliyor diye 20 litre olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum; çünkü çantanın normalde taşıyacağı yük bu değil. Belki içine bir hava kesesi koyup kompresör ile hava bassak 30 litre de olur, ama önemli olan normal kullanım şartlarında hacminin ne olacağı.

toprak-kum tarzı nesneler sıvı olmadığı için litreyle ölçülemez.
Hocam kum taneleri arasında boşluk vardır. Eğer bir kap 1lt kum alıyorsa daha fazla hacimde su alır. Yanlış mı düşünüyorum?

• Beğen
Tepkiler: Taygun Kon
Ortalığı karıştırmak gibi olmasın ama bende de baykuş heybe vardı, memnunum ama bikepacking'e geçtiğim için bir arkadaşıma hediye ettim.

Şimdi şurada ölçüleri de görülen 15 litre bir decathlon çantası var.
Screenshot_20210403_002401_com.android.chrome.jpg
Ben her iki çantayı da denedim ve decathlon çantası baykuş heybeden küçüktü. Hatta küçük bir heybe daha iyi olacağı için arkadaşımdan alıp kullanmıştım bunu baykuş daha elimdeyken.
Biri de su doldurup denese bari 😁

@TrEddieMercury kardeşim, @Deniz Ser kardeşime yönelttiğim soruyu sana da yönelteyim. Bence çok can alıcı bir soru. Herkes bunda mutabık kalırsa, ortada tartışılacak bir konu kalmayacak.

40 litre yükün var. (tamam sen tercih etmezsin biliyoruz ama) sana iki çanta seçeneği sunuyorlar. Decathlon'un 58x12x35 ölçüdeki 20x2 litrelik çantasını mı, Semçanta'nın 40x12x29 ölçüdeki 13.9x2 litre çantasını mı (kum testi yapılmış) tercih edersin? Sence hangi çanta 40 litrelik eşyalarını sığdırmakta başarılı olur? Hangisini tercih edersin.

Litreye bakmam, boyutları büyük olanı seçerim. Zaten oldum olası anlamadım bu litre olayını çantalarda. Dediğiniz gibi, ben saf su taşımıcam ki niye bana litre söylüyorsun. Ama, konunun açılış şekli, sizin çantanız 20 litre etmiyor gibi olunca, firma da olabildiği kadar bilimsel bir deneyle bunu ispatlamakta haklı. Sizin benim gibi müşterilerin yapması gereken, bu firmanın diger firmalarla aynı litrelerdeki çantalarının daha ufak olduğunu bilip, ona göre tercih yapması. Firma da tercih edilmeyince ölçüm ve bilgi verme şeklinde değişikliğe gidecektir.

Geri