Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

aramızda hala V fren kullanan var mı :)

@Gökhan Akkaya HD daha iyi durdurur yanlış bir düşünce. normal şartlarda durdurma performansı lastiğin yol tutuşuna bağlıdır. iki fren de lastiği en düzgün yolda bile kilitleyecek güce sahip olduğuna göre? aralarında fiziken fark olamaz. ancak bisikletle toplam ağırlığın 250 kiloysa belki küçük bir fark olabilir.

(delta bana reklam vermiş, komisyonumu isterim :D)

Scudo
@efeozata
Aksine hidrolik prensibinin amacı yolu uzatarak güçten kazanç sağlamaktır. Yani Hidrolik fren sistemleri, eşit şartlarda daha iyi durdurur. Daha güçlüdür daha fazla ısıtma kuvveti sağlar. Bu fark yüksek ağırlık söz konusu olduğunda daha da belirginleşir. Dediğiniz gibi olsa Mekanik disk frenler ile Hidrolik disk frenler arasında bir fark olmazdı.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
cylcross bisikletimde hd var ama mtb de xt setli v fren var ve gayet de memnunum

@Gökhan Akkaya önce iyi durdurmanın tanımını yapalım, ben hd daha çabuk durdurur olarak aldım ve o yüzden bunun tamamen tutuşa bağlı olduğunu söyledim. iyi durdurmaktan kasıt konforsa hd daha konforlu olabilir mi? belki.

Bir v fren kullanıcısı olarak sadece 1 kere 70 km nin üstünde (beni bu hıza çıkaracak rampayı hayal edin) önümdeki araç fren yapınca yeterince yavaşlayamayacağım hissi oluştu. Ama sadece hissettirdi yine yavaşladı sıkıntı olmadı. Baradine 3 renk pabuç kullanıyorum önde. Bu olayı yaşadığımda arkada orjinal pabuç vardı 4000 km kullandığım :) düşük hızlarda ağırlığı arkaya kaydırarak dahi sert frende arka yerle teması kesiyor, düşükten kastım 30 lar falan dahil. Karda sürdüm fren yok oluyor pabuç ile jant arasina kar kaçınca. Yağmurda zaten dikkatli sürdüğümden yetersiz hissettirmedi hiç. Çamurda zaten işim yok. Velhasıl Kelâm, mtb bisikletim olur da dag bayır çamur kar işin içine girmediği sürece disk kullanmam

@Fatih Koçak HD kullanıyorum. Uzun zamandır ön frenim bozuk. Çok asılmayınca arka tekeri kaydırmadan rahat durabiliyorum. Ayrıca yağmurda hayat kurtarıyor.
@efeozata
Fizik kanunlarına göre daha küçük çemberden kavradığı için daha çabuk durduruyor.
Tek dez avantajı ağırlık yapması.

mtb bisikletimde xt setli v-fren set var. pabuçlar 3 renk baradine. daha önce uzun süre hd fren kullandım. yağmurlu günlerde çamurlu araziye girmediğim için bir fark hissedemiyorum. böylelikle mtb bisikletimde 9kg ye yakın hafifliğin tadını çıkartıyorum.

V frenlerle 1200 Km'de 6-7 kez ince ayar, 2 kez yola çıkmamı engelleyecek arıza 3 kez balçıkla kaplandığı için duramama sorunu yaşadım. Evet arızaları rahatça giderebiliyor olmak avantaj kesinlikle. Ama hidrolik disklerle 1000 km'de 0 sorun yaşadım. Ötmedi, çamurda sorun yapmadı. Bisikleti evde de yolda da ters çevirip tamir ederim hava falan yapmadı. Eve dönüşlerde ön tekeri söküp asansöre tıkıyorum bisikleti. Sök tak işlemi ayarlarını bozmuyor. (V frende isyan ettirirdi bu) Son olarak ve bence en önemlisi balçıkta fren şansınız oluyor. Ama kilit nokta bu. Balçığa çamura bulanmıyorsanız V fren yeterli ve güvenli. Bunu mezhep çatısmasına çevirmemeli :)
Not: (Bir kez bilelim sorun çıkmasın dedim, kendim yağ değişimi ve hava alma işlemi yaptım evde öğrenmek için. Lastik yaması yapmak kadar basit bir işlem abartmamalı)

@Junastin iyi amerika ve ingiltereye gidin bir bisikletciye deyinki ben kumpas frenli yol bisikleti istiyorum bön,bön yüzünüze baksınlar.:)))) onun adı u-breack frendir kumpası biz g....uydurduğumuz için o kabul görüyor.

@Bicycle_Dream

Hepsi yanlış aşağıdaki gibi olan tüm frenler kaliper.
images.jpg

kumpas frenleri amerikada zenciler kullanıyormuş.

@Emre Yönlüer arkadaşda shimano br m446 model hidrolik var bendede avid bb7 mekanik fren var.ikisinide kullandım ama avid kesinlikle daha mükemmel. Güzel bir ayar yaptım frene az bişe dokunsan hemen kitliyor gibi nerdeyse :)

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer
Geri