Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Birbirimize ve yayalara karşı davranışlarımız

Kimisi egoları için kimisi spor için kimisi sosyalleşmek için bisiklete biniyor. Kimisi sorunlu bir hayat yaşıyor bisiklete binerken etrafını düşünmüyor belki kendince terapi yapıyor kimisi gözleri dört açmış kiminle tanışabilirim diye etrafını kesiyor...

Selam konusuna çok takılmamak gerek diye düşünüyorum. Sadece geçeceğim birisi olursa özellikle -pardon veya -musade edermisiniz? derim genellikle de cevap vermezler saolsunlar.

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06
Scudo
Geçtiğimiz yaz 2 ay Fransa'da 10 gün İtalya'da bisiklet bindim. Fransa'da bisikleti ulaşım için kullananlar hariç herkes birbirini hararetle selamlıyor. İlk zamanlar çok zor oldu ama sonunda alıştım. Çünkü çok fazla bisiklete binen var özellikle hafta sonları sürekli selamlamaktan bazen insan yoruluyor. Ya karşıdan birileri geliyor ya da arkadan birileri seni geçiyor. Sonunda kafa hareketi ile selamlamayı öğrendim. Selamlamazsan da garip oluyor.

İtalya daha farklı. Selamlayan nerdeyse yok. Fransa'dan sonra sandımki İtalya'da da selamlaşılıyor, ilk günler biraz selamladım baktım kimse selamımı almıyor bende selamlamaktan vazgeçtim. :)

Kültüre göre değişiyor.

Bugünkü sürüşte bir köyden geçiyordum,bisiklet süren bir dayının yanından geçtim gittim hızlıca.Sonra adama selam vermediğim aklıma geldi ve dönüp yanında durdum. Dedim "dayı kusura bakma selam vermeyi unuttum sana, bisiklet forumda bu selam mevzusuyla ilgili bir konu bile var" dedim. Dayı "ne diyon yiğen?" dedi fakat bu sırada köy kahvesinden 5-10 kişilik bir grup bize doğru yürümeye başlamıştı. Dedim "dayı benim bisiklet karbon olduğu için selam vermediğimi düşünmeni istemem", dayı "ne diyong lan! de zektir git!!" dedi.Kahvedekiler bana doğru koşmaya başlamıştı şimdi,hemen bisikleti çevirdim ve ters istikamete topukladım.Arkadan atılan koca taş kaskıma geldi.
Bu konu kilitlenmezse eğer yarın sanayi sitesindeki maceramı yazacağım...

@Aytaç DİREK

Hocam ciddisiniz galiba. Geçmiş olsun. Dayı da mevzu olsa orduyu toplamış.

Bizim burda köpekler 10-15 m havlayarak eşlik ediyorlar yanımızda sağ olsunlar.:koptum:

@uguryilmaz144
Ben göz göze gelmişsem kafamla selam veriyorum o konuda sıkıntı yok. Karşıdaki de lan tanıdıkmı acaba düşüncesiyle aynı şekilde selam alıyor :D
Bisiklet üzerinde selam almama konusuna gelince, herkes sizin gibi keyif gezisi yapmıyor olabilir. Performans kasıyodur, biryere yetişmeye çalışıyordur bilemezsiniz.

Bugün kasklı, reflektörlü ışıklı tam donanımlı tur Bisikletli bir kadın gördüm, yazık kimseyle göz teması bile kurmuyordu. Artık nasıl sindirmişsek rahatça bisikletini bile süremez olmuş. Bir belaya bulaşmadan gideceğim yere varayım diye sürüyordu, utandım açıkçası...

Yolda kasklı bisikletli gördüğümde selam veriyorum, kasksızsa görmezden geliyorum ben de :D

• Beğen
Tepkiler: Bugraacik
@bcanata

Hocam kasksızlar zaten bizim gibi kasklılara selam vermiyor.
Ama kasklılar genelde selam veriyor.
Bisikletliler arasında da "kasklılar" ve "kasksızlar" diye bir kamplaşma sözkonusu.o_O

Valla üsküdar kısıklı libadiye ümraniye çevrelerinde her akşam 1 saat sürüş yapıyorum bir çok bisikletli görüyorum hepsinin gözlerinin içine bakıyorum yavaşlıyorum bana bir baksada kafa sallayıp selam versem diye. Kimse bakmadı bakanda hemen kafayı çevirdi. Kasksızım diyemi acaba :))

Selam ve teşekkürü olabildiğince yaymak gerekiyor. Selamı aramızda teşekkürü yaya ve araçlara ... Bisiklet kültürü böyle böyle artacak.

Ayrıca (tüm ekipmanlarımla) çıktığım her sürüşte ortalama 10 bisikletçiden 8'yle selamlaşırız.

Kasklıya selam veririm kasksıza selam vermem cümlesine katılmıyorum, selam vermemek kusura bakmayın ama insanın içinde bir yerde hala bir öküzcük olduğunun işaretidir diye düşünüyorum. Kaskı takan kendi için takıyor takmayan da yine kendine yapıyor. Bu söylem sadece bu başlık altında değil çok defa form içinde bir çok arkadaş kullandığı için yazıyorum. Adam donsuz gezmiyor kask takmadan bisikletine biniyor, binerse binsin o kendi sorunu. Ben çoluk çocuk donanımlı donanımsız bisikletle yanımdan geçene geçtiğime ya bir zil çalarım yada göz göze gelmiş yan yana geçiyorsak gülümser başımla selam işareti yaparım, yapmak da lazım. Hayatın her günü her saati zaten olumsuzluklarla geçiyor, tanımadığım insanların selamını almak ister istemez mutlu edip tebessüm ettirmeye yetiyor.

Kısa bir zaman öncesine kadar kask takmıyorduk ve arkadaşımız ufak bir kaza geçirince takalım artık deyip bir milat belirledik ve takmaya başladık.
*Kaskımız yokken selam veren az oluyordu karşılaştığımızda :)
*Kask takmaya başladığımızda yol bisikleti kullanıcıları da selam vermeye başladılar :):)
Ben taaa en baştan bu güne kadar selam verdim vermeye de devam edicem hoş oluyor açıkcası :):):)

Benim tek anlam veremediğim şey yol biskleti kullanıclarının kendilerini süper sport araç kullanıyorlar modunda hissetmeleri.Biz bu işin en üst sınıfındayız havalarını anlamış değilim onlara da saygı duyuyorum ama bu burnu havadalık ne kardeşim :) :) :)

@Özgürpedal selam arkadaşım. Uzun zamandır bisiklete biniyorum. Son zamanlarda yol bisikletine biniyorum. Geçen gün başıma geleni anlatayım.

Tek başıma antrenman niteliğinde bir sürüşe çıktım. Atakent Üçkuyular Atakent güzergah. Tamam çok güzel sahilden gidiyorum. Kah miilet selam veriyor kah ben veriyorum ama hızım gene bayağı var. Bu güzergahta sorun yok.

E oradan çıktım altınyolda ilerliyorum. Yeri geliyor 40-45 le gitmek zorunda kalıyorum hali ile bitaraflarımızdan ter geliyor sadece yola odaklanmış oluyorum. Şimdi Turan tarafında arkadaşın biri (3 kişilerdi sanırım) inatla zille selam vermeye çalışıyor. Ben trafik efor ve yolun durumu ile uğraşırken kimse kusura bakmasın orada selam veremem.

Şimdi sorum şu; orada sana denk gelsem ve selamlaşamasak bu sizin için dert mi?

Aynı durum benim için olsa ben dert etmem şahsen. Onun için selam işine takılmayın artık. Yeri geliyor kuş cennetinde adam antrenman yapıyor kopmuş geliyor ağız açık anaerobik solunuma geçmiş bu adam bana selam verse ne olur...

halen burada mıyız? aşılması gereken bir konu artık.(şahsen öyle düşünüyorum)

Geri