Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet alırken boy seçimini doğru yapmak

@ulas

3 yıldır Merida Crossway 40V kullanıyorum. Bike&Outdoor'dan almıştım. 55 cm kadro olur demişlerdi. Şimdi tabloya bakınca, 3 senedir sürdüğüm bisikletle ilgili içime kurt düştü. Çünkü boyum 191 cm ve tabloya göre 63-66 cm kullanmam gerekiyor. Oysa benimki 55 cm. Yaklaşık 5.000 km yakın tur yapmışımdır bu süreçte. Bilemedim... Bir dönem ciddi diz ağrısı yaşadım. Kilitli pedala geçince diz ağrılarım da geçmişti. Alakası var mıydı acaba? Bisikletimi de çok seviyorum ama işte şimdi bir "acaba" dedim...

İç bacak boyum 85 cm'miş. Bu siteye göre ise kadro seçimim doğru hibrit&şehir bisikletine göre :)

(link)

Scudo
Arkadaşlar 1.72 boyum ve 73 santimetre bacak boyum var, btwin triban 500 S=51, M=54 ben hangisini satın alayım? Tam arada kalıyorum. S alsam gidon boğazını uzatıp seleyi kaldırarak bir nebze küçüklük sorunu olursa halledebilir miyim?

Büyük kadro çok büyük sıkıntı oluyor çünkü.

Arkadaşlar yol bisikleti kadrosuyla şehir bisikleti kadrosunun ölçüleri aynı mı?

Kimi sitede şehir bisikleti kadrolarıyla yol bisikleti kadrolarının kadro boylarıda aynı diyor.

Mesela benim kadro ölçülerim yol bisikletinde 51, dağ bisikletinde 41-42-43 değişebiliyor ve bazı sitelerde benim boyum için şehir bisikleti kadrosu 48 santimetre diyor.

Bazısında ise şehir bisikleti için 51 diyor, kafam karıştı.

2. MESAJI YENİ YAZDIM ARKADAŞLAR, YOL BİSİKLETİ KADROSUYLA ŞEHİR BİSİKLETİ KADROSUNUN ÖLÇÜLERİ AYNI MI? DEMEK İSTEDİM :D

Carraro Sportive 227 Şehir/Tur bisikletim var. Almadan önce yaptığım araştırmalara dayanarak bayiiye gittiğimde 51 kadro istediğimi söylemiştim. Ama satıcı ısrarla 171 cm boy/87 cm bacak boyuma rağmen kollarımın kısa kalacağını söyleyerek bana 46 kadro bisiklet sattı. Sizce doğru mu yaptı? Yoksa bisikletimin kadro boyu bana göre küçük mü?

Bnm boy 163 kadro boyu kac olur aceb tam cozemedim

@bsklt07 Birçok farklı ölçü daha gerekli ama ilk ihtiyaç duyulanlar boy ve iç bacak boyu. Mezurayı al, ayak bileğinden kasığa kadar iç taraftan ölç kaç cm çıkıyor. Ona göre hesaplarız

iç bacak boyum 74 boyumda 1.65 baktıgımda kadro boyu 49 cm uyuyor bu kadro boyuna uygun yol bısıkletı bulmak zor galiba ya Türkiye' ye getirmiyorlar yada az getirip bitiyor anlamadım

@hunter84 50 kadro bazen görüyorum ama daha sık satınlar 52-58 arası
Kendimin de yapacağı şey tavsiye edeyim. Git mağazalara, bisiklet bakıyorum diye dene kadrolar. Ama adamların dediklerine aldırış etme, bisiklet satmak için bana '56 kadro sana uyar ya' diyen bile oldu 1.72 boyla

@etkiliadam tur bısıkletımde kadrom 41cm cokta rahat ve mutluyum satıcılar elınde ne varsa satmak ıstıcek ben marka model lıstesı yapıp tektek gezıcem :)

@BisikletKolikK Hesaplarda 52 çıkıyor, ama çıkınca gidip mağazalarda deneyeceğim. 54 Olsa güzel olur aslında. Alacağım bisikletin 54 kadrosundan piyasada bol bol var uygun fiyata alma şansım artar

@etkiliadam Hocam ben 1.71"im 54 büyük geliyor sanki, 51 tam uygun diyebilirim. Ama sadece yol bisikletlerinde geçerli S Kadro.

İç bacak boyuna göre de değişir hocam, bir yanım bekle diye 2-3 ay sonra çok daha ucuza alırsın. Bir yanım da çıkar çıkmaz al yaz bitmeden 1-2 ay daha sürersin en azından. Muhtemelen hemen alıcam. 200 lira kar edicem diye 2 aylık mutluluğu engelleyemem

FB_IMG_1501705861526.jpg @etkiliadam 73 ölçtüm xrs 060 var bnm biraz buyuk gibi

@bsklt07 48-49 kadroya tekabul ediyor

Benim boyum 1.73 cm,bacak iç boyu ise 81 cm yol bisikletinde 52 kadro kullanıyorum herhangi bir sıkıntıda yok
@BisikletKolikK

@BisikletKolikK
Hocam youtube den videolara bakın isterseniz sonuçta bisikletinizi bir kere alıcaksınız ve kendi boyunuza uygun alın

@BisikletKolikK
Hocam eğer ölçümlerini doğru ise bacak iç boyu size uygun kadro boyu 47.22 çıkıyor.

@Fırat Çiner Hocam kadro ölçülerinde çok değişik sonuçlar alıyorum, mesela santimetre olarak bana uygun kadro boyu bir bisiklete bindiğimde gidon çok ama çok yakın duruyor.
Gidon mesafesi dağ bisikletlerinde M gayet iyi oluyor, yol bisikletlerinde denemesemde henüz M kesinlikle büyük geliyor. Ben yeniden ölçeyim en iyisi :)

@BisikletKolikK
Hocam bisiklet türlerinde kadro boyları birbirinden farklıdır.Siz vücut ölçülerinizi doğru ve net verin bende size uygun kadro boyunu söylüyeyim :):)

@Fırat Çiner Mesela btwin rockrider hocam, S-M-L arasında sadece birer santimetre var, S çok küçük, M iyi olur diye tahmin ediyorum. Bu bisikletleri inceledim, L İLE S kadro arasında sadece 2 santimetre fark olsada gerçek fark dünyalar kadar.

@Fırat Çiner Ölçmek için kalktım biraz önce hocam ama gece gece ölçü aletlerini bulamadım.

Geri