Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet bakım ve onarım ücretleri

merhaba bugün ikinci el corelli atrox 29 jant mekanik disk bisiklet aldım 3800e fakat bisikletin ön tekeri gidonla hizalı değil. fotoğraflarda görüldüğü gibi gidonun çizelgeleri hizalı yani tekerde bir sorun var. aldığım kişi bana bisikletçiye götürdüğünü mekanik disk frenin yuvası öyle olduğu için normal olduğunu söylemiş ama ben böyle bir şey ilk defa görüyorum daha önce hiç mekanik disk fren tecrübem olmadı hep v fren kullandım o yüzden bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum. yarın yakındaki bisikletçiye götürüp baktıracam buradan da bilgi görüş almak istedim.

20230706_221351.jpg20230706_221334.jpg

Scudo
Boğazın kelepçe vidalarını gevşettikten sonra boğazı tekerle aynı hizaya getirip vidaları tekrar sıkacaksın.

merhaba bugün ikinci el corelli atrox 29 jant mekanik disk bisiklet aldım 3800e fakat bisikletin ön tekeri gidonla hizalı değil. fotoğraflarda görüldüğü gibi gidonun çizelgeleri hizalı yani tekerde bir sorun var. aldığım kişi bana bisikletçiye götürdüğünü mekanik disk frenin yuvası öyle olduğu için normal olduğunu söylemiş ama ben böyle bir şey ilk defa görüyorum daha önce hiç mekanik disk fren tecrübem olmadı hep v fren kullandım o yüzden bilgili arkadaşlardan yardım istiyorum. yarın yakındaki bisikletçiye götürüp baktıracam buradan da bilgi görüş almak istedim.

306676 dosyayı görüntüle306678 dosyayı görüntüle

Buna benzer görüntüyü, ben de yaşamıştım, şimdi de yaşıyorum. Sanki ön teker bisikletin kadrosuna göre biraz soldan geliyor gibi görüyorum. Ama ben bunu kafaya takmamayı seçtim. Çünkü hem önceki bisikletlerimde de yaşamıştım, hem de o kadar minik ve zor anlaşılır bir durum ki, bu milimetrik sapmanın / yamukluğun bisiklette değil bende olduğuna karar verdim :komik:.
Sen de şöyle düşün, belki o gidondaki işaretler bir iki mm yanda? Bence sen, Can Çelik üstadın da dediği gibi gidonunu tekere göre hizala ve keyifle kullanmana bak. ;)

Lastiğin iki yandan maşaya mesafesi eşit mi? Diske uygun göbeklerin çoğunda flanş daireleri simetrik olmuyor, bu nedenle iki tarafın farklı uzunluklarda telle örülüp jantın flanş dairelerinin arasına değil, tüm göbeğe tam olarak ortalanması gerekiyor. Bunu dikkate almadan ören birisi tek ölçüde tel kullanıp jantı merkezlemeden örmüş olabilir, o nedenle bir yana kaçık olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Haluk Eke

dün iki bisikletçiye gösterdim biri bu böyle yapacak bir şey yok dedi diğeri gidon boğazı yamuk dedi onu düzeltti hafif düzeldi gibi geldi ama hala ortada değil. bisikleti ön çamurluk yuvasına göre hizaladığımda fazlasıyla belli oluyor disk frenin olduğu sağ taraf 50mm daha kısa sol tarafa göre. sorunu gerçekten çözmek için çözüm önerileri rica ediyorum zaman ayıran herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
[/QUOTE]

unnamed (4).jpgunnamed (3).jpgunnamed (2).jpgunnamed (1).jpgunnamed.jpg

dün iki bisikletçiye gösterdim biri bu böyle yapacak bir şey yok dedi diğeri gidon boğazı yamuk dedi onu düzeltti hafif düzeldi gibi geldi ama hala ortada değil. bisikleti ön çamurluk yuvasına göre hizaladığımda fazlasıyla belli oluyor disk frenin olduğu sağ taraf 50mm daha kısa sol tarafa göre. sorunu gerçekten çözmek için çözüm önerileri rica ediyorum zaman ayıran herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

306752 dosyayı görüntüle306753 dosyayı görüntüle306754 dosyayı görüntüle306755 dosyayı görüntüle306756 dosyayı görüntüle
Bu jantın dropouta tam oturmuş hali mi? Eğer öyle ise jant yanlış örülmüş, buna anormal yada bu böyle yapacak bir şey yok diyen bisikletçi bence bisikletçi değil sadece kasap. O bisikletçilere gitmek kesinlikle yanlış.

Dediğim gibi dropouta tam oturmuş hali ise jantın tellerini gevşetip anlayan birisi ortalayıp akort yapması gerekiyor. Aksi taktirde böyle kullanırsan lastiğin çabuk erir ve yük bir tarafa daha fazla

Bu jantın dropouta tam oturmuş hali mi? Eğer öyle ise jant yanlış örülmüş, buna anormal yada bu böyle yapacak bir şey yok diyen bisikletçi bence bisikletçi değil sadece kasap. O bisikletçilere gitmek kesinlikle yanlış.

Dediğim gibi dropouta tam oturmuş hali ise jantın tellerini gevşetip anlayan birisi ortalayıp akort yapması gerekiyor. Aksi taktirde böyle kullanırsan lastiğin çabuk erir ve yük bir tarafa daha fazla
hocam siz öyle diyince teker ve jant bağlantı yerlerini çekmeye çalıştım. başka bir açıdan çekmem gerekiyorsa söyleyin hemen atarım buraya. sizce sorun nerede gözüküyor?

unnamed (7).jpgunnamed (6).jpgunnamed (5).jpgunnamed (4).jpgunnamed (3).jpgunnamed (2).jpgunnamed (1).jpgunnamed.jpg

Ne tip bir geometrik bozukluk var kendin düzgün cümleler ile aktarman gerekiyor. İlk attığın fotolar sanki boğaz tekere paralel sabitlenmemiş gibi aktarıyodu. Ki boğazla ilgisi yokmuş olayın. Son fotolardan anladığım kadarıyla, sorun dishing değil, dishing olsaydı çember kadroyu ortalamasa da kadroya paralel olurdu. Fotolarda paralel gözükmüyor. Bisiklete önden bakıldığında çemberin üstü sola, yere temas eden tarafı sağa kaçık duracak gözüküyor. Bu da sol dingil yuvasının (zincirsiz taraf) aşındırıcı disk ile bir miktar oyulması ile düzelir. Daha önce @Efe ÇEPEL bu durumu sormuştu, şöyle cevap vermiştim:

@Efe ÇEPEL Bu sefer teker dingilinin kadro düzlemine kusursuz dik olup olmamasını sordun sanırım. Veya şöyle de diyebiliriz. Teker düzleminin kadro düzlemine paralelliği.

Aldığım 2. el çelik maşalarda oluyo bazen bu sorun. Tekerin üst tarafı hangi tarafa yatık duruyosa, o tarafın dingil yuvasını aşındırıcı diskle az bişey aşındırıp dingilin kusursuz konumda durmasını sağlıyorum. Karbon maşanın dingil yuvaları (dropout) alüminyumsa, bu yöntem kullanılabilir. Bendeki karbon maşaların uçları alüminyum ama hepsi öyle mi oluyo bilmiyorum.

Çözüm çok basit. Bu duruma çözüm üretemeyen bisikletçilere bir daha asla gitmeyin derim.
Jantı sökün, lastigin maşaya yakin durdugu taraftaki mile bir pul atin, sorun duzelir :)
Ikinci çözüm ise maşaya yakın taraftaki tel başlarını yarim tur gevşetip ters istikametteki tel başlarını yarım tur sıkmak.
Bu çözümleri üretemeyen dükkancı işletmeyi kapatsın gitsin. Bu herifler bi de bu işlerden ekmek yiyorlar ya, deli oluyorum.

Bence üretim hatası maşa çünkü disk frenden dolayı hareket alanı yok.yada disk de problem var.bu gibi olayın jant veya akort ile hatası yok gibi bence Bursa'da olsan bu sorunu çözerdim.Yada normal fren sistemine geçeceksin pabuçlu sorun çözülür.

... Yada normal fren sistemine geçeceksin pabuçlu sorun çözülür.

Sadece disk fren uyumlu olan, maşa ve kadrosunda V fren montajı için pivotları olmayan bisiklette pabuçlu frene nasıl geçsin?

Bence üretim hatası maşa çünkü disk frenden dolayı hareket alanı yok.yada disk de problem var.bu gibi olayın jant veya akort ile hatası yok gibi bence Bursa'da olsan bu sorunu çözerdim.Yada normal fren sistemine geçeceksin pabuçlu sorun çözülür.
Forum da çok saçma çözümler yada yorumlar gördüm ama bu yorum bi başka olmuş.

Size bisikletini veren sonunda herhalde yeni bisiklet fiyatı vererek yinede çözüme ulaşmış olamaz.

kusura bakmayın ama söylediklerinizin jantın maşaya yakın olması ile ne alakası var?

Sadece disk fren uyumlu olan, maşa ve kadrosunda V fren montajı için pivotları olmayan bisiklette pabuçlu frene nasıl geçsin?
Orda maşada bir delik var orayada fren sistemi takilabilir.
Bu bisikletin aynı maşa ile satılan v frenliside mevcut o yüzden de uyar dedim.Ayrica bisiklet tamiri de yapiyorum.sök tak boz ögreniyorum.ve bursadayim getir bisikleti yapayım da görün.

Orda maşada bir delik var orayada fren sistemi takilabilir.
Bu bisikletin aynı maşa ile satılan v frenliside mevcut o yüzden de uyar dedim.Ayrica bisiklet tamiri de yapiyorum.sök tak boz ögreniyorum.ve bursadayim getir bisikleti yapayım da görün.

sen uçmuşsun arkadaş. Sana bisiklet getirenin aklı yoktur. Bence daha fazla yazıpda kendini rezil etme.

Çözüm çok basit. Bu duruma çözüm üretemeyen bisikletçilere bir daha asla gitmeyin derim.
Jantı sökün, lastigin maşaya yakin durdugu taraftaki mile bir pul atin, sorun duzelir :)
Ikinci çözüm ise maşaya yakın taraftaki tel başlarını yarim tur gevşetip ters istikametteki tel başlarını yarım tur sıkmak.
Bu çözümleri üretemeyen dükkancı işletmeyi kapatsın gitsin. Bu herifler bi de bu işlerden ekmek yiyorlar ya, deli oluyorum.
bu benim de dikkatimi çekti disk tarafındaki somon vidası vites tarafındakinin neredeyse yarısı kadar geniş. sol tarafa disk freni konulduğu için gerekli değil sadece hataysa bunu kendim çözebilirim ama diğer arkadaşların çözümleri için yeterli bilgim yok tekrar bir bisikletçiye götürmem gerekir.

Tekeeri söküp, maşanın teker mili gelen yuvalarını da yoklayın. @Can Çelik arkadaşımızın dediği bana daha mantıklı geldi.
Aşağıya kabaca çizdim. Acaba sarı kesik çizgi ile çizdiğim yer çok az oyulsa sorun giderilebilir mi?

1688972141587.png

1688972257045.png

• Beğen
Tepkiler: Frostronger
Tekeeri söküp, maşanın teker mili gelen yuvalarını da yoklayın. @Can Çelik arkadaşımızın dediği bana daha mantıklı geldi.
Aşağıya kabaca çizdim. Acaba sarı kesik çizgi ile çizdiğim yer çok az oyulsa sorun giderilebilir mi?

306788 dosyayı görüntüle

306789 dosyayı görüntüle
Turgay abi çok iyi teşhis etmiş gibi.
Bu durum yanlış hatırlamıyorsam Sedona 410 maşalarında kronik olarak vardı. Vaktiyle Maltepe'de bir usta, maşanın bir tarafını eğelemiş ve tekerin tam olarak ortalanmasını sağlamıştı.

• Beğen
Tepkiler: Frostronger
Arkadasim, oyma
bu benim de dikkatimi çekti disk tarafındaki somon vidası vites tarafındakinin neredeyse yarısı kadar geniş. sol tarafa disk freni konulduğu için gerekli değil sadece hataysa bunu kendim çözebilirim ama diğer arkadaşların çözümleri için yeterli bilgim yok tekrar bir bisikletçiye götürmem gerekir.
Arkadasim, oyma, pul vs isleri ile ugrasana kadar bir arkadasinin bisikletinden ön jantini sök ve seninkine tak, (disiksiz market bisikleti de olur, yeterki ortali duran bir jant olsun) ondan sonra bak ortali duruyormu, durmuyormu. Böylece hatanin janttami yoksa masadami oldugunu anlarsin.

Geri