Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet firmalarının dövizle savaşı

Önümüzdeki sezon ekipmanlarını tedarik etmek için sizce doğru vakit ne zaman?

• Toplam katılım
    19
Türkiye'de yükselen hiçbişey eski seviyesine inmez, 5 zamlanır 3 iner bu şekilde devam eder.. Yerli üretime, tarıma veya hukuka yapılan yatırımların bile geri dönüşü yılları bulabileceğini hesaba katarsak daha çok sürüneceğimiz kesin...

Scudo
Sorunuzu bir örnek ile açıklayayım. Kur rahip bronson krizi ile 7.2 lere çıktığında yıl 2018di. İthalatçı medikal sektöründe bir arkadaşa ee napacaksın dedim. Ben bir yıldır 1 dolar 13 liradan piyasaya mal veriyordum, yani 1 dolara aldığım ürünü 13 liradan sarıyordum, eh 7.2 olduysa dolar artık 1 doları 15 lira yapma zamanı gelmiş dedi.

İthalatçı şöyle çalışıyor. Ürün diyelim 10 dolar. 70 lira olmalı mantıken. Ama ürünü 150 liradan satıyor. Eğer dolar aniden 15 lira olursa, sattığı ürünü rahatlıkla yerine koyabilsindiye. Tabi ürünü 15 liralık dolar kurundan aldığında, dolar 30 lira olunca ürünü yerine koyabilsin diye ürünü 300 liradan satmaya başlıyor. Ucuz bulabildiğiniz herşeyi alın ihtiyacınız ise.

Efendim, bilmem ne bisikletçisi batar onun mallarını yağmalarım diye boşuma beklemeyin. Batan firmalarz elinde nakit olan firmalara ellerinde kalan mali çok ucuz veriyor. Toplu şekilde parasını da alıyor.

Memleket batıyor üretim çok az herşey ithal ve dolar euro hep yükseliyor yakında hiçbişey alamayacağız sanırım bunlar daha başlangıç dahada kötü olacak gibi hayırlısı artık bizim dememizle düzelse keşke

Son düzenleme:
Döviz kuru şu an ki ekonomik ve jeopolitik şartlarda düşmez kanımca şu an alınmış kar gözüyle bakıyorum ben size tavsiyemde ihtiyarcınız olan bir şey varsa ertelemeyin imkan varsa hemen alın bence....

• Beğen
Tepkiler: viatorem
Piyasada yaklaşık 3 senedir takip ettiğim Carraro CR-T World Tourer'in fiyatı ortalama 1000 USD bandında. 3 senedir döviz cinsinde fiyatı hemen hemen aynı. TL olarak ise 3 küsürlerden 7 küsürlere çıktı tabi.

• Beğen
Tepkiler: viatorem
Öncelikle herkese merhabalar.
Malum ekonomik ve siyasi durumlardan dolayı döviz kurları maalesef çok yüksek ve yükselmeye de devam ediyor. Bu durumdan en çok etkilenen bir grup olarak da biz bisiklet kullanıcıları var. Bilindiği üzere bir çok ekipman da yurt dışından ithal edildiği için bu doğal olarak ülkeye giriş yapan ithal ekipmanlara fiyat artışı şeklinde yansıyor. Yerli ekipmanlar ise direkt yurt dışı kaynaklı değil ama sonuçta yurt dışından malzeme alan firmalar var, üretimde kullandığı araçlar ithal olanlar var vs. bundan ötürü yerli ekipmanlarda da dolaylı olarak fiyat artışı oluyor. Bu durum nereye kadar gidecek, ne kadar sürecek maalesef onu da kestiremiyoruz. Sizlere yöneteceğim soru, fikirlerinizi almak istediğim konu ise şu olacak: Bir sonraki sezon için ihtiyacımız olan ekipmanları şu andan itibaren birikim yaptıkça yavaş yavaş almak mı mantıklı mı yoksa 8-9 ay bekleyip almak mı? 8-9 ay beklemekten kastım ise şu: Varsayalım ki döviz kurları geriledi örneğin dolar 7.35 yerine 6 lira oldu. Bu azalış sizce ekipmanlara - ben çok zannetmiyorum ama- fiyat düşüşü olarak yansır mı, yoksa fiyatlar zirve olarak gördüğü yerlerde kalır mı ?

Herkes pek tabii görüşünü belirtmekte özgürdür ama sizlerden ricam lütfen mesajlarda kısır siyasi polemiklere girmeyelim ve konunun ekseninden sapmayalım. Saygılarımla...
Sık değişen 2 şey var biri lastik diğeri zincir. Bunları uygun bulunca alacaksın. Bu sene 300 aldığın seneye 500 olabiliyor

• Beğen
Tepkiler: sccetin
Mesele dövizin inip çıkmasından ziyade insanların gelirinde bir artış olmaması. Her geçen gün daha da fakirleşen bir halk olduk. Ekonomik sıkıntıların insanların kişisel eşyalarını satmayı düşünecek noktaya getireceğini düşünüyorum. Bedavaymış gibi dağıtılan krediler kredi kartları beni bunu düşünmeye itiyor. Eşiği artık geçtik umarım herkes ayağını yorganına göre uzatmıştır. Özetle "bir cisim yaklaşıyor"

• Hahaha
Tepkiler: ErzincanLee
160 milyar bisiklet sığacak kadar bir rezerv bulunmuş. Bisikleti 2m3 olarak hesaplarsak. Bu mutlu haber bile doları 6 plus yapamadı.

Geri