Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet için aksesuar tavsiyeleri

Merhaba,

Salcano NG450 26 HD aldım. şehir içi yollarda, parklarda, tatil-köy yollarında kullanacağım. acemiyim.
hem yeterince görülmek(fark edilmek) hem de görebilmek istiyorum. bir de bisiklet için hiç aklıma gelmeyecek aksesuarlar gördüm.
muhakkak daha bilmediğim başka faydalı şeyler de vardır.

olmazsa olmaz, gerekli, işime yarayacak, faydalı şeyleri yazarsanız sevinirim. teşekkür ederim.

dün mesala bir bisikletci gördüm yolda. konuştuk biraz. sağ olsun bana kendi bisikletinden çıkartıp yanıp sönen bir şey hediye etti. böyle ışıklar, sayaçlar, çantalar falan var, uygun fiyatlı marka model şeklinde tavsiye ederseniz iyi olurdu.

(muhtemelen buna benzer başlıklar vardır ama forum bana biraz karışık geldi. bulamadım.)

Scudo
başkan herzaman ilk alacagın şey kask eldiven pompa bide lastik patlayınca nedir yama yapıştırıcı bide alyan anahtarı bunlar öncelik

• Beğen
Tepkiler: OkanSo
Bisikletin hayırlı uğurlu olsun doğru seçim yaptığına sevindim :)

Kask, eldiven ve gözlük güvenlik için şart. Gözlüğü sakın es geçme hızlı giderken sinek böcek gelip çarpabiliyor. Gece sürüşü için ön/arka ışık ve çakar lamba şart. Bir adet bisiklet çantası alman çok yararına olur. Çantada her ihtimale karşı yedek iç lastik- alyan takımı ve yama seti taşıyabilirsin ayrıca üstünde rahatsızlık verecek anahtar telefon para vb. çantada taşırsan daha rahat sürüş gerçekleştirirsin. Yaz ayındayız suluk tutucu ve bir termos matara çok işine yarar. Bir de pompa, lastiğin patlarsa diye :) Bunlar olursa çok rahat edersin. Bunlar dışında hızını görmek istersen kronometre alabilirsin.

(link)

Yukarıdaki linkteki çantayı kullanıyorum. Kullanışlı, şık ve ucuz fakat içinde fazla bir şey taşıyamazsın.

(link)

Bursa'da ki Deltabisiklet mağazasından aldım sitedeki fiyattan. Alyan ile genişliğini ayarlayabiliyorsun en kısık şekli ile 500ml'lik pet şişeyi sıkıştırabiliyor. Fiyatına göre güzel tutucu. Ayrıca Deltabisiklet mağazasında ucuza tamir yama seti satılıyordu diye hatırlıyorum ama sitesinde bulamadım.

(link)

Decathlon'da uygun fiyata iç lastik bulabilirsin sanırım linkteki lastikler senin bisiklete uygun olması lazım.

(link)

Bu linkteki gibi kadro zincir koruyucu almanı şiddetle tavsiye ederim çünkü kaldırımlardan inerken hoplarken zıplarken zincir kadroya değebiliyor veya yağı akabiliyor böylece kadrodaki boyayı söküyor ve kalıcı siyah leke bırakıyor. Hemde bu zincir korumalıklar şık, uygun rengi alırsan bisiklete güzel bir aksesuar olur.

Önerebileceğim matara yok ama önermeyeceğim mataralar var. 5-10 liraya matara alıp kullanma, su içerken plastik tadı gelir ve sıvının sıcaklık değerini korumaz. Plastik yerine alaşım bir matara almanı tavsiye ederim.

Kask için en az 50 liralık güzel bir markadan seçim yap, kafayı sağlama al.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, iyi günlerde kullanman dileğiyle :)

@OkanSo Hayırlı olsun almışsın bisikleti . Öncelikle alman gereken şeyler tabi ki de "eldiven,kask ve kimisine göre gözlük" . Ben optik gözlük kullandığım için güneş gözlüğü veya spor gözlüğü kullanamıyorum maalesef , o yüzden avantajı var mıdır yok mudur bilemem ama gözlük de öneriyorlar . Bunları temin ettikten sonra 3-4 liraya edinebileceğin yama setleri var. İçinde yapıştırıcı içeren tüp ve 20den fazla yama olacaktır büyük ihtimal (kendinden yapışkanlı olanlar dayanıksız oluyor onlardan alma , yapıştırıcısı ayrı olsun sen sür.) Bundan sonra plastik levye alman yararlı olacaktır çünkü lastik çemberden zor sökülüyor(aliexpresste "plastic lever" yazıp 3lü olanları ucuza temin edebilirsin 1dolar falan 3 tanesi) Bir de disk fren ve diğer parçalar için alyan seti kimi zaman lazım olabiliyor , onu da edinirsiniz bir şekilde. Pompayı da unutmamak lazım tabi ki. Bir de isteğe bağlı olarak yedek bir iç lastik alabilirsiniz eğer yamayla uğraşmak istemiyorsanız.(yama yapacağınıza hemen iç lastiği değiştirir devam edersiniz) Diğer parçalar var lükse kaçan , kişinin isteğine bağlı onları da söyleyim. Sele altı çanta edinebilirsiniz yama setini ve levyeleri koymak için ideal fakat pompa sığmaz (şehir içinde sürecekseniz risk alıp pompayı yanınıza almayabilirsiniz , akaryakıt istasyonlarındakileri kullanabilirsiniz.) Ben ilk 1 hafta kadro koruyucu olmadan kullandım mecbur , bunun sonucunda kadroda zincirden dolayı çizikler oluştu bunu önlemek için kadro zincir koruyucu almalısınız(aliexpresste bu da var, oradan almak isterseniz yardımcı olabiliriz) . ÖN-ARKA aydınlatma önemli akşamları sürüş yapıyorsanız(yine aliexpress çünkü türk esnafları ufacık şeyi çok uçuk fiyatlara satıyorlar) . Diğer bir lüks yol bilgisayarı (aliexpress) . Bir diğeri suluk kafesi (yine ali) ve matara(ister ali ister yurtiçi---malzemeden dolayı) . Bilemiyorum daha saymadığım bir şey kaldı mı . İsterseniz sele altı yerine kadro üstü çanta alabilirsiniz (heybe gibi) . İsterseniz ikisini de alırsınız. Tozlu yerlerde sürüş yapacaksanız ve sonrasında temizlik ile uğraşmak istemiyorsanız süspansiyon iç bacak kılıfları var (stanchion cover). Her 100 kmde bir zinciri silip yağlamanız iyi olacaktır, zincir yağı önerileri için foruma bakabilirsiniz.

KASK-ELDİVEN-GÖZLÜK-YAMA SETİ-PLASTİK LEVYE-POMPA-ALYAN ANAHTARI-YEDEK İÇ LASTİK-SELE ALTI veya HEYBE ÇANTA-KADRO KORUYUCU-AYDINLATMA-MATARA ve KAFES- YOL BİLGİSAYARI şu an için aklıma gelenler .

• Beğen
Tepkiler: OkanSo
Merhaba arkadaşlar.yol bisikleti kullanıyorum ve iç lastik almak istiyorum.iç pazardaki kaliteli lastiklerin fiyatı fazla olduğu için yurt dışından almak istiyorum.
Marka olarak sizin tavsiyeleriniz neler olurdu acaba.dış lastik olarak
vittoria open corsa evo cx kullanıyorum.
İç lastik olarak
schwalbe sv 15 kullandım.
Piyasada satılan sıradan iç lastikler de kullandım.
Daha uzun süreli kullanabileceğim bir lastik tavsiyeniz var mıdır acaba...bir de hangi siteden almalıyım...
Çok teşekkürler şimdiden...

İyi günler 1 hafta kadar önce internet üzerinden sıfır kron xc 1000 2015 model bisiklet satın aldım . Ürün açıklamasında frenlerde ön ve arkada shimano EM445 model hidrolik fren olduğu yazıyordu bugün farkettiğim durumda m355 model hidrolik fren takılı olduğunu gördüm ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

ayrıca ön ve arka göbeklerde rm35 kullanıldığı yazıyordu ama gördüm baktımki rm33 takılı

@senbonzakura
Kronun sitesinde alt yazı da görsellerdeki parçaları kron değiştirme hakkına sahiptir diyordu sanırsam

diğer sitelerdeki ürün açıklamalarıda aynı şekilde verilmiş .Sanırım bahsettiğiniz durum her 2 tarafıda yaptığında haklı çıkarıyor . Kron a mail atacağım sanırım

mailimi oluşturdum bu ufak yazılarla birlikte müşteriyi sömürüyorlar zaten . Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür eder iyi günler dilerim

• Beğen
Tepkiler: Hastateker
bu ufak yazilar bana cok sacma geliyor , daha dusuk model bir bisiklet yollamakla bir farki yok . keske ilk alinca fark etseydiniz geri yollasaydiniz ama insan heyecandan boyle seyleri atliyor . kron geri donus yapmazsa tuketici hakem heyetini kullanmaktan cekinmeyin bnce.

Bence aralarında görselin dışında hiç bir farkları yok. Elbette yazılı olan neyse o verilmelidir ancak pek bir kayıp olduğunu düşünmüyorum.. :)

Modeli 2016 olabilir mi sitesinde güncel model için M355 ile Rm33 yazıyor.

Selamün aleyküm arkadaşlar yakın zamanda lastikleri değiştirmem gerekecek (2-3 ay). Bisikletin üzerindeki lastikler Michelin country trail ses ve ağırlık dışında sıkıntım yok memnunum. Yeni lastik alırken nelere dikkat etmeliyim ve hangi marka modeli tercih etmeliyim ilk defa lastik alıcam. İyi forumlar, iyi pedallar.

Merhabalar
Dt swiss 240s 135mm disk fren 32 delikli QR göbek alacam tip istiyorum ama 2 çeşit var birisi 135x5 diğeri 135x10 burdaki 5 il 10 nedir?
örnek olarak center lock çeşidi bu sitede var(link)

@garmae0671 Eğer profilindeki gibi çoğunlukla asfaltta sürüyorsan sana Michelin Country Rock modelini tavsiye ederim (1.75).

@SelimDurmak
Merhaba,

5mm QR'ler milin kalinligi oluyor yani bunlar 9mm olarakta adlandiriliyor ve DT Swiss RWS Thru Bolt modellerinde artik 5/9mm yerine 10mm akis mili kullanmaya basladi, amaci daha dayanikli ve sokma mil vazifesini görmesi icin.
5/9mm ve 10mm ayni kadrolarda kullaniliyor yani 10mm akisida standart olarak kullana bilirsiniz ve alacaksaniz size tavsiyem 10mm alin. Hem yeni model hemde daha dayanikli.

12mm ve üzeri normal QR kullanan kadrolara olmuyor sadece sokma mil olan kadrolara oluyor bunuda bilginiz olsun diye yazdim.

Umarim Verdigim cevap sizin icin aciklayici olmustur.

Saygilarimla

Geri