Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet önerileri

Scudo
Arkadaşlar selamlar linkteki bisiklet için düşüncelerinizi söyleyebilir misiniz ? İkinci bisiklet olarak alacağım yorumlarınızı bekliyorum
(link)

• Beğen
Tepkiler: M.Hamza.Afacan
merhabalar.
hidrolik disk frenli ön , arka göbeği ve arka vitesi iyi sayılabilecek kadrosu sağlam bir bisiklet almak istiyorum. ön vites ve orta göbeğin kalitesinin bir önemi yok.elektrikliye çevireceğim çünkü.şuan için tam süspansiyonlu bir şehir bisikletim var ve bu ikincisi olacak. yol tutuş ve konfor önceliğim. trekking model mi yoksa mtb mi almalıyım? şehir bisikleti modelinde carraro sportive 227 yi beğendim. 26" dağ bisikleti yol tutuş manevra konfor açısından daha iyi mi olur? önerilerinizi bekliyorum.(bütçe 5 bin ₺)
20" katlanır amortisörlü bir model aradım ama türkiyede yok malesef olanda satmaya sıcak bakmıyor.( koga miyata founder s ve dahon jetstream).
bende aralıkta mosso lagerda 2127 aldım memnunum.(4300₺ 9 taksit). peşin 4000 dedi kurların bu oynaklığında taksitli almak daha mantıklı geldi. projemi tamamladım. hele petrol fiyatlarının arttığı şu günlerde tam zamanında yapmışım diyorum. rüzgar varmış yokmuş hiç önemi kalmadı artık.işime ve atölyeme aşırı terlemeden veya isteğime göre hiç terlemeden gidip geliyorum.foto ilk hali yükseltmelerinide yaptım zevkle kullanıyorum.
kadro boyuda @MutluGezgin beyin dediği gibi değişik durumlar var ben m beden aldım.bana çok yakın geldi. boyum 1.70 ama bacak boyum uzun olmasına rağmen. benim için sorun değil genelde yüksek kadrolu şehir bisikletleri kullandım alışkınım. alacaklara bir bilgi olsun diye yazdım.

Dosyalar

• IMG_20211129_141451.jpg
    IMG_20211129_141451.jpg
    311,8 KB · Okunma: 40
selam arkadaslar, hangi bisikleti tavsiye edersiniz bu ikili arasında kaldım, Specialized Rockhopper 29 veya Trek Marlin 5? yada sizin önereceğiniz başka bir mtb mi? önerilerinizi bekliyorum.

selam arkadaslar, hangi bisikleti tavsiye edersiniz bu ikili arasında kaldım, Specialized Rockhopper 29 veya Trek Marlin 5? yada sizin önereceğiniz başka bir mtb mi? önerilerinizi bekliyorum.
Her iki bisiklet te güzel. Aklına yatan ve beğendiğin birisini alabilirsin. Kağıt üzerinde teknik olarak fark olabilir. Ama bunları çoğu kullanıcı sürüş esnasında fark etmiyor.

• Beğen
Tepkiler: GaLaxY93
Hangisi kırmızı ise onu alın. Kırmızı bisikletlerin diğer renklerden %5 daha hızlı olduğu İsviçreli bilim insanlarınca da onaylanmıştır.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: GaLaxY93
İkisine de bırak tereddütsüz bunu al derim
(link)
Talon 1 almaya gittim gecen yil. Icerde bir tane de scott aspect 920 vardi. O zamanlar fiyat farki %25 civarındaydı. Su anda %10 civarında. İkisini yan yana koydum. Bisikletten cok anlarım iddiam yok. Ama bariz scott daha iyiydi. Onu aldim ciktim. Iyiki de almisim.

Bu fiyat aralığında bende scott scale 970 öneririm. Frenler dışında gayet net bir bisiklet. İlerleyen dönemde frenlere de upgrade yapilir. Kadrosu kendini ispat etmiş bir model.(kisisel gorusum)

(link)

Her iki bisiklet te güzel. Aklına yatan ve beğendiğin birisini alabilirsin. Kağıt üzerinde teknik olarak fark olabilir. Ama bunları çoğu kullanıcı sürüş esnasında fark etmiyor.
Rockhopper'a baya içim ısındı diyebilirim gerçekten çok beğendim büyük bir ihtimalle bunu alacağım galiba.

• Beğen
Tepkiler: mhmtp
Hangisi kırmızı ise onu alın. Kırmızı bisikletlerin diğer renklerden %5 daha hızlı olduğu İsviçreli bilim insanlarınca da onaylanmıştır.

Yaşı ilerlemiş ya da boya kalitesinin düşük olduğu beyaz (açık renk) ve kırmızı(koyu renk) iki bisikleti ele aldığımızda kırmızı renkli bisikletin yüzeyinde güneş ışığının da etkisiyle boya kalkması, soyulması, aşınması, yanığı vb daha çok olacaktır.
Akışkanlar mekaniğinden de bildiğimiz üzere "yüzey sürtünme sürüklemesi" (skin friction) dediğimiz olayda aracın yüzeyi ile akışkan hava arasında oluşan bir drag etkisi oluşabiliyor.Bu da taşıtın yüzeyine (buzlanma, pürüz, kirlilik vb) bağlı bir kavram. (Formula 1 araçlarının tertemiz, pırıl pırıl olması drag etkisini azaltmaya örnek gösterilebilir. F1 araçları sadece sponsorların reklamlarını düzgün ve net gösterebilmek için tertemiz olmaz) Boyası daha çok aşınan kırmızı bisikletin yüzeyi daha pütürlü olacağından drag etkisini artırması çok muhtemel, kısacası bisikleti, taşıtı yavaşlatır. Tabii ki bu etki bisiklet gibi çok yavaş bir araçta ne kadarcık etki eder, tartışılır. Teorik olarak çok ama çok az da olsa kırmızı (yaşı ilerleyip boyası fazla deforme olan) bisiklet daha yavaş olabilir.

Ama bir de işin psikolojik boyutu da olabilir. Kırmızı renk hırslandırır, daha fazla hırs hızınızı da artırabilir.

Rockhopper'a baya içim ısındı diyebilirim gerçekten çok beğendim büyük bir ihtimalle bunu alacağım galiba.

Talon 1 almaya gittim gecen yil. Icerde bir tane de scott aspect 920 vardi. O zamanlar fiyat farki %25 civarındaydı. Su anda %10 civarında. İkisini yan yana koydum. Bisikletten cok anlarım iddiam yok. Ama bariz scott daha iyiydi. Onu aldim ciktim. Iyiki de almisim.

Bu fiyat aralığında bende scott scale 970 öneririm. Frenler dışında gayet net bir bisiklet. İlerleyen dönemde frenlere de upgrade yapilir. Kadrosu kendini ispat etmiş bir model.(kisisel gorusum)

(link)

Son düzenleme:
Sram sx eagle 1x12 setle shimano slx m7100 1x12 set mukayese edildiğinde shimano her daim daha sağlam daha dayanıklıdır kanaatindeyim.
Slx sistemi kullanmadım tecrübem yok ancak yorumlardan okuduğum kadarıyla slx sistemlerde ozellikle arka tarafta kismen dayanıksız olduğunu birkac yerde okumuştum. Bunu da hafiflik sağlamak adına kullanılan malzemelere bağlamıştı yorum yapanlar. Tabi ki slx daha iyi bir sistem olabilir. Ancak genel olarak ben talon 1 ile aspect 920 arasında ikisini görür görmez direkt aspect i seçmiştim. Ustelik daha pahalı olmasına rağmen. Bu konuda uzman değilim. Kisisel gorusumu paylasmak istemiştim.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf'san
Herkes kullandığını övmüş, marlin 5 kullanıcısı olarak benim tavsiyem grupseti fazla önemsemeyin bunlar aşındıkça değiştirilen sarf malzemesi aslında, kaldıki çok vasat birşey olmadıkça performansı o kadar törpülemiyor. Önemli olan kadro hatta marka ne alaka diyen olacaktır bir problem yaşadığınızda karşınızda muhatap bulabileceğiniz sattığı malın arkasında duran üreticileri seçin. Kadroda konik alın borusu, sokma mil olması ileriye dönük geliştirme için güzel şeyler. Yukarıda @CengoCenk in paylaştığı scott bence en iyi seçenek, giant aralarında en az yakışıklı olanı hemde marka itibarı ile benim gözümde alt sıralarda (forumda bir arkadaşın garanti süreci ile ilgili yaşadığı problem yüzünden). Marlin için trek gerçek anlamda ömür boyu garanti veriyor olumsuz yanı ekmek/köfte eğrisi adamı aç bırakır, suntour maşa, tourney set ile aralarında en kötüsü bence en az marlin 7 alınmalı. Ankete katılmak için ben santa cruz diyorum yarışmacılara bol şans.

Edit: Her markanın ömür boyu garanti anlayışı farklı kimisi o ömür bisikletin ömrü oda bende 10 yıl diyor, kimisi 30 yıllık kadroyu garantiden değiştiriyor buna dikkat edin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: CengoCenk
Herkese iyi günler.. Ben uzun yıllardır bisiklet kullanıcısıyım ama profesyonel anlamda değil tabiki... Son zamanlarda bisiklet binmeyi çok özlediğimi farkettim ve işe bisikletle gidip gelmeye başladım. Her geçen gün daha da hoşuma gidiyor. Bu yüzden yeni bir bisiklet almaya karar verdim. Aynı zamanda kamp yapmayı da çok seven biriyim. Konya'da yaşıyorum ve yüksek lisans öğrencisiyim. Konya'nın ilçelerine ve Aksaray'ın ilçelerine haftasonu tezim için gidip geliyorum. Orada konaklamak zorunda kalıyorum. Bende bunu bisikletle yapmaya karar verdim. Hem benim için bir tutku olan kamp, hemde tezim için yapacağım seyahatlerin daha eğlenceli olmasını istiyorum. Bir kaç ay sonra havalarında düzelmesi ile bu ilçe ziyaretleri sıklaşacak. Ortalama 150 km gibi mesafeler olacak. Bunun için sizden bir bisiklet tavsiyesi istiyorum. Bütçem maalesef 2000 - 2500 TL arasında çok kısıtlı bir bütçedir. Bunu dikkate alarak önerilerde bulunabilir misiniz? Nasıl bir bisiklet almalıyım...

Boynuzu ve genelde bisikleti kullanacağınız yolların yapısını da söylerseniz ona göre bakalım.

Boynuzu ve genelde bisikleti kullanacağınız yolların yapısını da söylerseniz ona göre bakalım.
Hocam genelde düz yollarda kullanacağım. 180 boyum ve 78 kiloyum.

Hocam genelde düz yollarda kullanacağım. 180 boyum ve 78 kiloyum.
Sizin söylediklerinize göre gravel tarzında birşey gerekiyor gibi size. Ama o bütçede öyle birşey varmı bilemedim.

Sizin söylediklerinize göre gravel tarzında birşey gerekiyor gibi size. Ama o bütçede öyle birşey varmı bilemedim.

Mosso Legarda 2121'i kullansam bu amaç için uygun olur mu ? Bisikleti hiç canlı olarak görmedim ama biraz araştırma yapınca hoşuma gitti açıkcası.

• Beğen
Tepkiler: M.Hamza.Afacan
Kadro boyu uyarsa; (link)

(link)

Avrupa kadro bisiklet bulmak zor bu fiyat aralığında. Salcano, Carraro gibi markaların düz maşalı, v frenli bisikletlerine bakılabilir.

• Beğen
Tepkiler: seljuk11
ikinci el Salcano city wind olabilir, düz maşa bir şey seçmeniz faydalı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: Şenol U.
Geri