Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisiklet önerileri

Merhaba arkadaşlar forumda ve bisiklet kullanmada yeniyim. Birkaç yıl önce migrostan kardeşime aldığım Ocean Dolphin marka/model 26x1.95 jant bisiklete arka-ön jant, iç-dış lastik, vites takımı ve gidon seti almak istiyorum. Bütçem 1000 lira. Bilgisayarcı olduğum için aristo mantığıyla toplama bilgisayar gibi daha uygun fiyata daha iyi makine kullanabileceğimi düşündüm. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar bilgilerini tecrübelerini aktarırlarsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo
Merhabalar,

Yeni üyeyim. Öncelikle bu platformu oluşturup da kafa karışıklığı yaşayanları profesyoneller ile birleştirenlere teşekkür ederim :)

Yol bisikleti alacağım fakat kafam epey karışık. Öncelikle marka olarak aklımda Mosso ve Carraro. Sebebi ise ÖTV ve benzeri bir çok vergiden muaf oldukları için fiyat/performans oranları daha yüksek.

Yol bisikleti olduğu için elbette asfalta kullanacağım ama profesyonel bir bisiklet kullanımım olmayacak. Yarışlara katılmayacağım, her gün kilometrelerce kullanmayacağım. Haftada 2-3 kez, maksimum 4 kez 30-40km yolu gider ve dönerim.

Sorularım şöyle:
  1. "SHIMANO 105" ile "SHIMANO TIAGRA" arasında bariz bir kalite farkı var mıdır?
  2. Kadro ve maşanın karbon olması alüminyuma oranla çok çok mu kalitelidir? yoksa sadece maşanın karbon olması yeterli midir? Yoksa karbona hiç gerek yok, alüminyum olması yeterli midir?

Aklımdaki modeller şöyle:
  1. Bütçeme uygun olanlardan: 1. seçenek: (link). 2.seçenek: (link) her ikisi de SHIMANO TIAGRA kullanmış fakat mosso olanın maşası karbon, carraro'nun alüminyum. fakat bir yandan da Carraro'nun lastiği SCHWALBE LUGANO patlamaya karşı dirençli olanlardan, Mosso'nun lastik ise MAXXIS DETONATOR 700X23 (KEVLAR). Maxxis hakkında bir bilgim yok.
  2. Bütçemi aşmaya değer mi acaba diye düşündüklerimden: 1. seçenek: (link) 2.seçenek: (link) her ikisi de SHIMANO 105 kullanmış. mosso olan yine karbon, Carraro ise maşa karbon. fakat yine lastiklerde Carraro olan SCHWALBE LUGANO patlamaya karşı dirençli olan ama Mosso ise MAXXIS DETONATOR yine.
  3. Bütçeyi iyice aşıp, borca harca girip şunu almaya değer mi: (link)

Genel olarak lastik ve Shimano modeline takılmış durumdayım. Bir de Karbon/Alüminyum farkına. Lastik daha dirençli olursa asfalt olmayan yerde de kullanılır belki diyorum ama bir yandan da karbona gerek yok, alüminyum yeter mi acaba diyorum. Kafam epey karışık. :)

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman
Sahilimizdeki bisiklet yolu için bisiklet alıcam ama şehir bisikleti mi alsam yarış bisikleti mi karar veremedim. Çünkü bisiklet yolumuzda malesef sürekli yürüyen insanlar oluyor ve sürekli sağdan soldan insan geçiyor. Bazende aynı bisikletle sahil(kaldırım koroları ile kaplı) tarafında yavaş yavaş gideyim diyorum. Bütçem 950-1200 TL civarı ama kalite çok fark ediyorsa 1500'e de çıkabilirim.
200TL'lik dağ bisikleti ile 12km kadar gidip gelebiliyorum.

İnsanlı yol olacağı için yol bisikleti sıkıntı çıkartır mı ? Bütçeme uygun bisiklet önerin var mı ?( bisikletler hakında bilgim yok tavsiyelerden birini satın almaya çalışıcam.)

Özellikle merak ettiğim 2.el bisiklet bulursam şansı değerlendirmeli miyim ? (sahibinden, letgo varsa başka bir mecradan)

Fırsat kollama gibi bir beklentim yok alıp sürmeye başlamak istiyorum.

merhabalar herkese amasyada yaşıyorum 1300-1500e kadar bisiklet almak istiyorum yollar genelde asfalt ara ara tali yollar sıkıntılı f/p açısından iyi bir bisiklet düşünüyorum sizce bu bandda 2.el mi girilmeli yoksa sıfır mı alınmalı belki çoğunuz 2.el diyeceksiniz fakat bisikletler hakkında gram bilgim yok bana yardımcı olabilir misiniz?

dağ ile şehir bisikleti arasında fazla fark var mı ağırlık açısından beni çok yormayacak bisiklet arayışı içindeyim

@Mübtedi
Bence kesinlikle o bisikletin üzerine öyle bir para harcamayın. Bildiğim kadarıyla o bisiklet çelik ve çift amortisörlü. Onun yerine 1000 liralık sıfır veya 2.el bisikletleri inceleyin çok daha iyi verim alırsınız.

Selamlar,

İstanbul'da yaşıyorum ve önce spor amaçlı ardından da günlük yaşamda sürekli olarak bisiklet kullanımına başlamak istiyorum ancak doğru bisiklet seçimine dair soru işaretlerim var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle biraz iriyim :) 185 boyunda 120 kilodayım. Biraz da bu yüzden bisiklete başlamak istiyorum. Aynı zamanda öğrenciyim ve çok fazla bir bütçem de yok. Bunlar dışında nasıl kriterlerim olmalı onu da bilmiyorum. Bana uygun bisiklet öneriniz var mı? Varsa çok memnun olurum :)
Sevgiler

Herkese merhaba,

Öncelikle belirtmeliyim ki bisiklet ve yedek parçalarından fazla anlamıyorum, sadece küçüklüğümden kalma ve internetten araştırdığım kadarıyla.

İş yerine bisiklet ile gitme tutkusu sardı bu ara beni(yol az da yokuşlu bunu belirtmeliyim yaklaşık 5-6 km toplam yol,not şehir istanbul), tabi bunun yanında hafta sonları da evin civarında sürmeyi planlıyorum. Araştırdığım kadarıyla dağ bisikleti (mtb) yerine şehir bisikleti almakta fayda var.

Önerebileceğiniz bisiklet var mıdır ihtiyacıma göre, bir de alırken nelere dikkat edilmeli , ekipman ve yedek parçaları vs.

Bu arada depoda salcano marka bisiklet bulunmakta tekerleri patlak, modelini tam hatırlamıyorum eve gidince yazayım.

Bütçe olarak 1000tl civarı ayırdım.

Şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Dün Bahçelievler'de Nihat Bisiklete gittim. Aklımda olan bu 2 modeli söyledim. Anında Salcano dedi, bayağı da övdü Salcano'yu. Dedim yorumları kötü Salcano'nun, dedi Sedona satıyor 10 bin Salcano satıyor 100 bin. Ücretli bakım yaptırmassam garanti bitiyormuş dedim yok onlar hikaye dedi, aldıktan 40 gün sonra getiriyorsun bakıyoruz dedi sadece. Bu hafta içinde bu 1300-1500 fiyat aralığında bir bisiklet alacağım ve aklımda en son bu 2 model kaldı. Salcano komponentleri açısından Sedona'dan daha iyi duruyor kağıt üzerinde. Özellikle lastiklerinin Continental Touring Plus olması büyük bir avantaj. Fakat internette okuduğum yorumlara göre Salcano'da satış sonrası hizmet berbat ve kadroları kaliteli olmuyormuş. Şimdi en son olarak bu iki modelden hangisini seçmeliyim ve neden? (Gerçek bisiklet olarak ilk bisikletim olacak.)

(link) (Nihat Bisiklette 2017 model olduğu için 2017 model.)
(link)

Trek F.x 7.4, SSE, Cannondale q4, giant escapr air arasından tercih...
Tercihlerimin arasında bu modellerin gözüme takılma sebebleri;
En büyük etken hafiflik
Akıcılık
3 lü aynakol ( yokuşta az zorlanma )
Port bagaj fonksiyonu
Bu özellikler göz önünde bulunduruluğunda geriye model kullanıcılarının tecrübeleri kalıyor.
Düşünce ve yorumlarınızı merakla bekliyorum.
Saygılar.

Merhabalar bu bisiklet sizce alinıp yenilenebilirmi ve yenilense adam olurmu? ne kadar masraf gider değeri şu anki halde ne kadar eder? herkesin görüşü benim için değerlidir şimdiden teşekkürler.

Dosyalar

• IMG-20180705-WA0006.jpg
    IMG-20180705-WA0006.jpg
    59,2 KB · Okunma: 33
  • IMG-20180705-WA0005.jpg
    IMG-20180705-WA0005.jpg
    55,9 KB · Okunma: 30
  • IMG-20180705-WA0002.jpg
    IMG-20180705-WA0002.jpg
    94 KB · Okunma: 33
  • IMG-20180705-WA0007.jpg
    IMG-20180705-WA0007.jpg
    67 KB · Okunma: 27
  • IMG-20180705-WA0004.jpg
    IMG-20180705-WA0004.jpg
    47,3 KB · Okunma: 27
  • IMG-20180705-WA0008.jpg
    IMG-20180705-WA0008.jpg
    67,1 KB · Okunma: 28
  • IMG-20180705-WA0003.jpg
    IMG-20180705-WA0003.jpg
    53,2 KB · Okunma: 25
Selamlar ben Numan.
Bu benim umursayacağım ilk forum deneyimim, o yüzden yapacağım hataların mazur görülmesini diliyorum.
Fatih'teyim, öğrenciyim, yaşım 20. Maddi durum öğrenci hesabı :)
1 senenin sonunda bisiklet için bütçe ayırmaya ve bisiklet almaya karar verdikten sonra bugün arkadaşımla sirkeciye bisikletlere bakmaya gittik, forumda tavsiye edilen bisikletçilerden orada olanları gezdik.
Fiyat olarak en düşük şehir bisikleti 1300 lira (bugün en az 5 farklı model/marka hep yakın fiyat) nakitle alırsam 1000 lira seviyesine yaklaşır diye düşünüyorum. 2. el bisiklet almak istemiyor muyum emin değilim.

Bundan 3 sene önce bisiklet alırken iyisi alınması gerektiğini bildiğim halde aile büyüklerinin de etkisiyle ümit city's bisiklet aldım 2 sene boyunca sevmeye çalışarak kulandım. Belki de sorun gidondaydı bilemiyorum. Daha sonra arka aktarıcıyı kaldırıma çarparak kırdım ve çin malı bir aktarıcı taktırdım. bir senedir kardeşimin elinde hırpalandı.(geçtiğimiz sene yurt durumlarını vs bilmediğimden Kayseri'den getirmek istemedim, tatillerde de elim değmedi. Bisiklet hala Kayseri'de ben İstanbul'dayım)
Bu bisikleti anlatmamın sebebi, bana sizin yardımlarınızla karar verdikten sonra gelecek hafta giriş seviyesi şehir bisikleti almamın mı yoksa bir kaç ay (min 4-5 ay) para biriktirip 2000 lira civarlarına çıkmamın mı daha mantıklı bir hareket olacağı konusunda sizden yardım istemem.

Mosso 1821, carraro sportive 223, kron tx100 veya tx150 arasında kaldım. Eğer bisikleti almam mantıklıysa hangisi ve neden? Eğer evdeki ümit city's i istanbula getirip kullanmam ve iyi bir şey almam mantıklıysa önerilerinize açığım.

iyi pedallamalar.

• Beğen
Tepkiler: E.M.T.
Merhabalar ilk defa bisiklet aldım 1.90 boyum var sizce bu bisiklet bana uygunmudur? Tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Merhaba. Aranıza yeni katıldım. Forumda bolca vakit geçirdikten sonra artık bu soruyu sorma gereği duydum.

Sürekli kullanacağım ilk bisikletimi alıp bu işe başlayacağım. İzmir'de yaşıyorum. Kullanım yeri olarak genelde şehir içinde kullanılacak olsa da bisikleti hoyrat kullanan birisiyim. Yani kaldırımdan in çık vs yaparken bisikletin zorlanıp zorlanmamasına pek dikkat etmem. Ayrıca arada şehir dışı turlara da katılıyorum ve buradaki yollar mtb'lere uygun yollar oluyor genelde.

Aklımdaki soru işareti şu: Acaba bir şehir bisikleti alsam arada yapacağım arazi kullanımlarına dayanır mı? Mtb alırsam yoğunluk olarak yapacağım şehir içi kullanımlarda çok mu gereksiz efor sarf ederim?

Son olarak ikinci el düşünsem hata mı etmiş olurum. Zira beğendiğim bir model de buldum. Merida'lar için ömür boyu kadro garantisi olduğunu söylüyorlar. Kilitlenebilir maşa da mevcut. Hidrolik disk frenleri de var. Bu bisiklet için ne dersiniz?

(link)

Her türlü önerinize açığım. Bütçeyi biraz daha zorlayabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar,

Bundan 4 yıl önce Ankara’da Bianchi touring 713 şehir bisikleti kullanıyordum. 3 yıla yakımdır bisiklet sürmüyorum. Şu an baküde yaşıyorum ve heryer dümdüz yokuş yok :) Trek 1.1 2017 almayı düşünüyorum. Fiyatı çok iyi geldi bana 2. El buldum ve hiç kullanılmamış gibi. Bisiklet hakkında yorumlarınızı alabilirmiyim?

Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: SerkanEriş
@ahmetolgun

Benimle %99 aynı durumda olan birini görmek ne kadar güzel ;)

Yalnız Mosso ile karşılaştırdıgınız Carraro modeli Mosso ya denk bir model değil. Bence karşılaştırmanız gereken model bütçe açısından aşağıdaki model ki Carraro'nun seti daha üst seviye. Şahsen karbon maşa yerine üst seviye seti tercih ederdim ben. Ama ben bu seviyede bütçe ayırmayı düşünmediğim için 052 serisine yakın fiyatlara 2. el bir ürün arıyorum açıkçası.

(link)

• Beğen
Tepkiler: ahmetolgun
@Velesbiker

Ben olsam hiç tereddütsüz Specialized Alibi alırdım. Bu fiyata o bisiklet kaçmaz.

@onur tuna

İçinize hangisi sindiyse onu alın lakin bildiğim kadarıyla merida disk fren; yani gereksiz ağırlık, pahalı ve zor bulunabilir yedek parça, bakım zor. Bu yüzden Focus Crater Lake daha doğru bir tercih bana göre.

• Beğen
Tepkiler: onur tuna
Merhaba, şehir içinde işe gidip gelirken kullanmak için bir kaliteli bir bisiklet önerir misiniz, bütçem 800 Tl.

Merhaba. Aranıza yeni katıldım. Forumda bolca vakit geçirdikten sonra artık bu soruyu sorma gereği duydum.

Sürekli kullanacağım ilk bisikletimi alıp bu işe başlayacağım. İzmir'de yaşıyorum. Kullanım yeri olarak genelde şehir içinde kullanılacak olsa da bisikleti hoyrat kullanan birisiyim. Yani kaldırımdan in çık vs yaparken bisikletin zorlanıp zorlanmamasına pek dikkat etmem. Ayrıca arada şehir dışı turlara da katılıyorum ve buradaki yollar mtb'lere uygun yollar oluyor genelde. Birçok farklı sporla ilgileniyorum. Sağlık problemim yok.

Aklımdaki soru işareti şu: Acaba bir şehir bisikleti alsam arada yapacağım arazi kullanımlarına dayanır mı? Mtb alırsam yoğunluk olarak yapacağım şehir içi kullanımlarda çok mu gereksiz efor sarf ederim?

Son olarak ikinci el düşünsem hata mı etmiş olurum. Zira beğendiğim bir model de buldum. Bir Merida tfs 100 team edition. Merida'lar için ömür boyu kadro garantisi olduğunu söylüyorlar. Kilitlenebilir maşa da mevcut. Renklerini ve gövde tasarımını da oldukça beğendim. Hidrolik disk frenleri de var. Bu bisiklet için ne dersiniz?

Her türlü önerinize açığım. Bütçeyi biraz daha zorlayabilirim maksimum 2000 liraya kadar. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yeni uyeyim oldukça da cahilim bisiklet almak istiyorum butcem 3000 tl civarinda yol secimi cok karisik zaman zaman asfalt ama cogu zaman patikalar arnavut kaldirimlari ve taslik araziler.hizi seviyorum hem uzun yollar alabilecegim hem de az yoran bisiklete ihtiyacim var ornegin izmirden karaburuna 100km gitmek istiyorum ve yolun ciddi bir kismi taslik tavsiyelerinizi bekliyorum

@Onatugantas

Bisikleti hangi sınıf alacağınızı belirlediniz mi? Bence dediğiniz arazi kullanımı ve aynı zamanda hıza uygun en doğru bisikletler Cyclocrosslar olacaktır. Bir inceleyin bu bisiklet sınıfını, siz de uygun bulursanız bisiklet önereyim.

• Beğen
Tepkiler: Onatugantas
Geri