Bisikletle alışverişe gidenler

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.471
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletle işe gidenler yanında bir artırarak söylemek istiyorumki bisikletle alışverişe gidiyorum. Bisikletin alışveriş için yetersiz bir araç olabileceğini haklı olarak ileri süren bisiklet dostları için alışveriş amacıyla römorkumu kullandığımı söylemek isterim. Market alışverişleri bisiklet ile alışverişe gittiğimden beri can sıkıntısı olmaktan çıkmış durumda. Geçen yıl 350 tl ye aldığım mamut adventure römorku römork ile gelen quick release e takıyor zevk ile alışveriş yapıyorum. Hatta bu şekilde dolaşmak o kadar keyif veriyorki (bana küçük çaplı bir tur havası yaşatıyor) özellikle uzak marketleri seçiyorum. yalnız büyük büyük market ve alışveriş merkezlerinin pek bisiklet dostu olduğunu söyleyemem. Bazıları bisiklet park yerlerini sırf yasak savma kabilinden koymuş durumda. hatta çok çok forslu !! ve pek bir elit !!! alışveriş merkezi olduklarını göstermek amacıyla kendileri için yalnayaklarla özdeşleşen bisiklet ile aynı kareye girmemek için bisiklet park yeri bulundurmayan işyerleri dahi var. yakın zaman içinde önündeki bisiklet parkını söken işyerleri bile biliyorum. Römorkun hem hacmi hem taşıma kapasitesi oldukça yüksek. Yaklaşık 30 kg yükü herhangibir sorun oluşturmadan şehiriçi 25 km ortalama hız ile eve taşıyorum.

Scudo

Yusuf Ziya Özen

Aktif Üye
Tepki
137
Bisiklet
Trek
Ben evin bütün alışverişlerini senelerdir bisikletimle yaparım. Gerek pazar, gerekse bilimum ihtiyaçlar için. Tek sıkıntım pazar poşetlerinin taşıma zorluğu oluyor. Sırt çantasına belirli bir miktarda yiyecek taşıyabiliyorum. Hele ki ezilecek birşeyleri çantada taşınmadığından poşetlerle başım dertte. Römork alma niyetindeyim ama fiyatları bana pahalı geliyor.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yanımızda bakkal var ama ben büyük sırt çantamla 3.5 km uzaktaki bim'e gidiyorum. Tur bisikleti askıda. Dağ bisikletine de yüklük ve heybe almadım henüz. Büyük sırt çantası işimi görüyor aslında.

@Yusuf Ziya ÖzenÇantaya 1.5 litrelik dondurma kutularını doldurup git. Ezilmeyi önlüyor. Artan kutuları iç içe koyabilirsin.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.016
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
E ben bu konuya da yazmadan olmaz :)

Şehir bisikletimdeki port bagaja takılı lastiklet var sürekli. Ufak tefek ihtiyaçları alınca lastikle sıkıştırıyorum, havaleli yük olunca sağlı sollu dengeleyeck şekilde yanlara asıyorum. Tabi ailecek gittiğimiz alışverişlere bebek arabasıyla gidiyoruz, 15 kilo taşıyor :D

• Beğen

NEVRES KME

Forum Bağımlısı
Tepki
1.510
Bisiklet
Specialized
Bisikletimde ilk zamanlar sepet vardi. O zamanlar bende alisverisimi sepete koymaktan ve tasimaktan zevk aliyodum. Simdi ise deri sirt cantami heybe gibi kullaniyor ve bisikletimin vazgecilmezi yaptim. Su da gecirmiyor. Port bagaja lastikle bagliyorum. Hersey yolunda. :)

• Beğen
Tepki
84
Bisiklet
Salcano
Gerek pazar alışverişi olsun gerek market alışverişi olsun hep bisikletle giderim. Her ikiside yürüme mesafesinde ama vakit tasarrufu oluyo. 15 dakikada gideceğim yolu 2 dakikada gitmiş oluyorum. Öğrenci adamın işini görüyor bu bisiklet denen icat :)

• Beğen
Tepki
21
iş alışveriş gezme hepsi bisiklet ile yürümekten seri olduğu için kullanıyorum.
hem spor hem doyadoya hayat yaşam budemek bence.
şimdilik sayısı dör te bakalım sonumuz hayır olsun.

• Beğen

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Küçük bir heybem var günübirlik turlar için. Markette önce heybeyi dolduruyorum. Sert malzemeyi heybenin üsyüne lastik ağ ile sabitliyorum. Arabayla uğraşmaktansa kolay oluyor benim için. Hem de bir kaç farklı market geziyorum.

En güzeli akşam vakti hanım marketten bir şeyler isteyince oluyor. Bir çıkıyorum önce markete sonra 15km civarı gece turuna gidiyorum. Eve gelince de bu saatte bir kalabalık var kasada yarım saat bekledim diye yalan söylemek zorunda kalıyorum :) Allah affetsin.

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
bisikletle iş toplantısına gidenler diye bir başlık açılırsa oraya çok şey yazmayı planlıyorum :)

B

BF Okuru

Misafir
Decathlon'a bisikletimle gitmeyi çok istiyorum, hevesleniyorum. Ama her seferinde güvenlik yüzünden vazgeçiyorum.

Eşimle bir kez gitmiştim. Bisikletleri içeri alamayacaklarını söylediler. Yan tarafta bisiklet park edebilecek yeri gösterip oraya bağlayın dediler. Bağlayacağım yerde güvenlik yok. Herkes önünden geçip gidebiliyor. Jantlar, sele QR'lı. Bisikletlerin üzerinde ön far, ön far bataryası, arka ikaz ışığı, KM sayacı, suluk, pompa, ıvır zıvır aksesuar var. Haydi gel de bağla şimdi... Mecbur eşimden iki bisikleti de tutmasını rica edip içeride işimi hızlıca halledip çıkmıştım. Doya doya, keyifle bir gezi yapamamıştık...

ali bal

Aktif Üye
Tepki
68
Yol bisikleti mi tur bisikleti mi alayım diye foruma sorduğumda yol bisikleti ile sırt çantası taşınmaz falan gibi yorumlar yapılmıştı. 6-7 kiloyu geçmeyecek alışverişlerim için sırt çantam ve yol bisikletimle mükemmel bir üçlü oluyoruz. Pazar vs gibi durumlarda MTB ile çıkıyorum.

B

BF Okuru

Misafir
Beni, mahalleye kurulan pazara girip dolaşırken göreceksiniz. pazarcının tezgahından iki kilo hıyar, iki kilo domates heybenin bir gözüne, meyveleri de öbür gözüne koyup, bakışlar bakışlaaar arasında eve yönelip, hadi tekrar çıkmayayım deyip BİM'e de uğrayıp ordan aldıklarımı da gidondan sallandırarak siteden içeri girişim var ki, daha keyifli bir an yok.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ben de şahsen bisikletle eve git, bisikleti 4 kat çıkar, sonra tekrar in, markete git... üşeniyorum...

bi de benim market eve yakın... o yüzden yol üstü uğrayıveriyorum... işte 300-400 metre erhan bey'in fotoğrafındaki gibi bi sürüşüm oluyo -- önemli olan sağ ve solun dengede olması... poşet sayısı önemli diil : ))) -- sonra 4 kat hem bisiklet hem poşetler zor oluyo da işte ona da ağırlık çalışması niyetine katlanıyorum... kollar falan çalışıyo :p

@mehmetsunu

google'da baktım da... iyiymiş :)

• Beğen
Tepkiler: FatihC.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.146
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bisikleti nereye bırakıyorsunuz onu tam çözemedim. imkanı yok kilitlesem de aklım dışarıda kalır, bugüne kadar hiç yanımdan ayırmadım. bir kere merdiven boşluğuna bıraktım onda da iki tekerleği ve seleyi söküp içeri almıştım.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
en yakın sabit ve sağlam yere kitliyorum. üstünde lamba, km saati bırakmıyorum. alışverişi de uzun tutmuyorum :)
eğer arkadaşlarla falan buluştuysam, uzun oturucaksak, görebileceğim bi yere kitlemeyi tercih ediyorum... bi kere de yakın bi benzinliğe kitlemiştim.

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
903
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pazar çok yakın aslında 200 m var yok.. Ancak metronun içinden karşıya yedekte geçmek gerekiyor.
Ama ben yolu uzatıp alt geçitten geçip 500 m civarı yol yapıp gitmeyi tercih ediyorum.
Port bagaj yok, sepet yok ben sallandırıyorum gidondan poşetleri sonra en küçük viteste yavaş yavaş eve..

Egepark Alışveriş merkezinde bisiklet park yerleri var. Oraya bırakıp işimi görüp geliyorum.
Market işleri için yine aynı şekilde bulduğum ilk demire, direğe bağlayıp gidiyorum..
Eve gelince de bağlamadan bina girişinde bırakıveriyorum..

Ama tüm bunları 1997 model sırf çarşı pazar ve işe gitmek için kullandığım Bianchi XC ile yapıyorum. Bağlamasam da kimse yüzüne bakmaz emin olun..

Açıkçası imkanı olana tavsiyem eski dikkat çekmeyen bir ikinci velespittir.
Böylece gözünüz arkada kalmaz, işinizi gücünüzü rahat rahat yaparsınız..

Bu arada kim hortlattı bu başlığı yahu... :(

• Beğen
Tepkiler: FatihC.

The UGUR

1317-P.8
Tepki
2.095
İsim
Uğur
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol/yarış bisikletine römork takan var mı? :D Daha doğrusu takılabilir mi mümkün mü?

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Uptown Cyclist bisiklet o da sonuçta, malzemelerini takarsan o da bağlanır :D ama bir numarası olmaz, niye böyle bir şey yapasın ki? :D