Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Bisikletten gelen çıt çıt seslerine çözüm

arkadaşlar çok teşekkür ederim. en kısa sürede pedalı söküp dediğiniz gibi yapacağım.

Scudo

Benim de arkadan geliyor ses. Neden kaynaklidir, göbek mi dağılmış?

@serhat1299 benim de sağ pedalda vardı aynı sorun. Başka bir pedal takıp denedim önce, ses geçti. Sonra pedalı bisikletçi temizledi tekrar taktı sorun ortadan kalktı. Şimdilerde pedal yine toz toprak oldu(spd) bu sefer 2 yandan da çıt çıt sesi geliyor.

Yokus yukarı ayakta pedal cevirirken cıtırtı ve gıcırtı arasında ses geliyor aynakol tarafından... Oturarak yokus cıktıgımda ise ses yok.. Genelde ayakta sprint atarken oluyor...

Bisikletim katlanır ve tek dişli aynakola sahip.

Bu arada göbegi falan değiştirdim.. Pedalı sıktım.. Geçmedi...

zincir de sanırım 2 mm uzamış.. Ses bu yüzden gelebilir mi?

@Mosso Relativo

Bu ses zamanında bende de olmuştu. Ses nerde geliyor acaba diye meraktan çatlayacaktım o derece sinirlerimi bozuyordu, meğersem gidon boğazındaki vidaları biraz fazla sıkmışım o yüzdenmiş. :)

Tabi sizden gelen sesin sebebi tamamen farklı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mosso Relativo
@Saru hocam gidon da boşluk yok.. Özellikle furş takımını söktüm temizledim, gresledim bilyaları falan... Yeni shimano bb un26 orta göbek taktım.. Aynakol bağlantısını, pedalları kontrol ettim.. Yok yine ayakta sprint atarken ses geliyor..

En Son care zincir diye düsünüyorum.. Ölctüm zinciri 2 mm uzamıs

Merhaba,

Yaşadığın problem için zincirden bir bakla sökerek deneme yapabilirsin. Zincir uzamasında genel olarak zincir rubleden atlama yaparak aynakol da boşluk meydana getirir.

Birde pedalları tamamen göbeklerinden ayırıp bilyelerini ve bilye yuvalarını kontrol etmenizde fayda var. Bir çok gıcırtı probleminin göz ardı edildiği genel sebep bu olabiliyor.
@Mosso Relativo

Arkadaslar gene sorun gene sıkıntı ayna koldan su eski saatler gibi saniye gibi ses geliyor pedala bastikca ses geliyor aynakoldan 1.5 ayda boyle yaparmi ya...aldigm yerde genel bakimda bunu belirtsem yaparlarmi

Merhaba,

Belirttiğin ses pedal'dan da geliyor olabilir. Kullanımına bağlı olarak 1,5 aylık bir sürede sorunlar oluşabilir. Bakıma gittiğinde sorundan bahset tabiki, pedalların göbeklerinide kontrol ettirmeyi unutma.

@Altair2396

Bende de benzer bir ses var sadece gidonu çevirirken çıkıyor. Lastik ya da frenden şüphelendim ama fren değil onu anladım. Lastik gibi de durmuyor hava bastım biraz yine aynı ses var ama aynı yumuşak plastik sürtme sesi ve sadece gidonu çevirince oluyor.

@Altair2396 youtube'tan iki teker bir adam, geziniyo bisiklet kanalı, iki tekeriz gibi kanalların bakımla ilgili videolarını izle. Özellikle geziniyo'dan Fırat abimiz bakımlarla ilgili çok güzel ve detaylı olarak bilgiler vermiş.

Özellikle "geziniyo" kanalı sayesinde ön aktarıcı ayarını, lastik değişimini kendim yaptım. Videoları izlemesem ilk denememde muhtemelen tık diye yapamazdım.

Soruna gelince arka aktarıcının ya vites ayarı hatalı, yada tel gerginliği hatalı. Aynı sorun benim eski bisikletimde de var ancak daha uğraşmadım :)

Yağ için eski makine yağından artık motor yağına kadar kullanabilirsin ancak motor yağı kiri içinde toplayacağından zincirini leş gibi yapar. Bende yağlamak için zefal Dry Lube aldım, henüz bakım zamanları gelmediği için kullanamadım.

Temizlik içinse würth'ün balata spreyi/genel temizlik spreyini tavsiye ederim. Petrol bazlı herşeyi söküp ortamı temizler kendi kaybolur.

Wd-40'ı mümkün mertebe bisikletten uzak tut. Özellikle fren papuçlarına denk gelirse balata spreyi ile kurtarma şansın olur ancak balata spreyi işe yaramaz ise balatanı değiştirmen gerekir ve frenlerin tutmaz.@BORBOR

@oys14 Fren ve vites kablolarını kontrol ettin mi? Kadro ile temas edip ses çıkarıyor olabilirler.

@Saru Kablolarda da sıkıntı yok. Acaba jant gevşek mi bağlı kadroya böyle çevirince yalpalayıp frene çarpıyor diye düşündüm ama o çok uç bir şey olur herhalde

bu gıcırtı ve seslerden dolayı bisikletimi satmıştım
bazen ayakkabınızdan bile gıcırtı sesi alabilirsiniz. başka ayakkabı giyip ses var mı diye bakın. başıma gelmişti :)

@shryr

Aynı ses benim bisikletimde de var. Sebebi gevşek teller. İyi bir bisikletçiye akord ayarı yaptırın, düzeliyor. Ancak mosso bisikletlerde kronik bir durum, akord ayarı tam olsa bile geçmeyebiliyor. Özellikle alt seviye bisikletlerde sıkıntı var.

• Beğen
Tepkiler: shryr
Merhaba arkadaşlar Carraro Big 1029 Model bir bisiklete sahibim.Bir süre önce bisikletimin ön tarafında bir tak tuk sesi vardı ve genelde olduğu gibi furç takımında boşluk varmış servise götürdüm ve ertesi gün halledip verdiler.Fakat 1 hafta önce aynı ses gene gelmeye başladı.Sert fren yaptığımda veya kaldırım falan çıkarken tak diye bir ses geliyor ve gidonu bile sarsıyor.Kendim elimle kontrol ettiğimde furç takımında bir boşluk yok,göbekde bir boşluk yok,hidrolik frenden kaynaklı bir boşluk yok.Kadroda herhangi bir çatlağa rastlayamadım.Jant tansiyonum iyi.Ve bu tak sesini her seferinde yapmıyor.Neye göre yapıp yapmadığı da belli değil.Servise götürdüğümde o de benim baktığım noktaları kontrol etti ve herhangi bir şeye rastlamadı ve şöyle bir iddiada bulundu.Bu bisiklet 29 jant olduğundan jant telleri uzun oluyormuş ve jant tellerinin birleştiği noktadan gelebileciğini söyledi.Çözümü ise yokmuş.Bu durumda bisikleti aldığımda herhalde bu ses vardı da heyecandan duyamıyordum(!).Sizce problem nedir?Gerekirse o pozisyonun videosunu da yükleyebilirim.

Merhaba ;
Ben Ümit Magnetic Bisiklet Kullanıyorum.
Sorun .
Bisikletin Arka Vites 7 Ön Vites 1 deyken zincir veya dişli Kısmından atmalar oluyor .
çat çat diye sesler geliyor bu olay sadece zorlayınca oluyor pedalı.
Sorun Çözümünü Bilen Varsa Yardımcı Olursa Sevinirim
Benim zincirim 2 Kere Koptu Ben zincir 2-3 tane Kısalttım
Ondan Sonra Keçenlerde Yeniliyim Dedim Değiştirdim Zİnciri Daha Yeni Arka Rubleyide Değiştirdim.
Aktarıcıda Sorun Olabilir Ama eski Kısa Zİncirde Hiç böyle Bi sorun yoktu .
ne olduysa zinciri değiştikten sonra oldu

@snxrnpp

kardeşim üretim esnasında furş takımını oturtamamışlar. o seslere jant telini sebep gösteren bir zihniyetten zaten furş takımını düzgün monte etmelerini bekleyemeyiz. sökmemeleri hayırlı olmuş.
tam malmış bu gittiğin yer.. ifşa eder misin lütfen, diğer arkadaşlar da gitmesin.

düzgün bir yere götür ve furş takımının montajının yapılması lazım de. direkt bunu de. eved..

Geri