Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Diz ağrısı

Etmezler. Dizinizden ses gelmesi çok önemli değil. İki elinizle dizinizi kavradığınızda dizinizi bükünce bu hareket düzensizliğini hissediyorsanız, 15 gün dinlenmenizi önereceklerdir.
Bir kez daha hatırlatalım, bisikleti bikefit olmadan binersek sakatlanabiliriz. Çok yukarıdaki denge bozuklukları, sele genişliği, asimetrik oturmamıza, topuğumuzu dizimizi dışa atmamıza neden olabilir. Kal ayarı ile sorunun üstesinden gelmeye çalışırken, selenin bize çok geniş olduğunu kaçırabiliriz. Oturduğumuz zaman selenin en arkasına dek bacaklarımızın hareketine sele genişliğinin engel olmaması gerek.

1.77 boyum var 55 kadro bisiklet almıştım, selenin konumu şuan gidona doğru en ileri ayarda bunun etkisi olmuş mudur

Scudo
Diz çevresi kasları güçlendirmek gerekli. Yük kemik yapı ve menisküslere değil kaslarda olmalı...

1.77 boyum var 55 kadro bisiklet almıştım, selenin konumu şuan gidona doğru en ileri ayarda bunun etkisi olmuş mudur
Merhaba, öncelikle sele ileri geri ayar için belirtilen çizgilerden dışarı çıkmamak gerekir. Ayrıca internette sele ileri geri pozisyonu için bir çok video var onlara bakarak doğru ayarı kendinize göre yapanilirsiniz. Sele ayarı yalnızca gidona yakınlığı değil, bacakların aynakol çevirirkenki pozisyonunu da etkileyen bir ayardır.

İkincisi, kendimden örnek vereyim. 1999 yılından beri spd kullanıyorum. Geçen sene yeni bir spd ayakkabı (sidi) aldım ve trek mağazasında spd kal ayarı yaptırdım. Ayarı yapar yapmaz da sürüşe çıktım. Yaklaşık 30km lik sürüş sonunda sağ dizimin dış tarafında ağrılar vardı. Eski ayakkabıyı giyip pedala kilitlediğimde fark ettim. Sağ ayağımın duruş pozisyonu burun biraz dışarıda topuk ise biraz içeride olacak şekilde idi. Ayar yapılan yeni ayakkabıda ise sol ile eşitlenmiş durumda idi, yani burun daha içeride topuk daha dışarıda.

Haliyle yeni ayarlı şekilde ayağım sürekli olarak burun içeri olacak şekilde baskıya maruz kalıyor ve diz altında dış tarafta ağrı oluşmuştu.

Bir biniş daha denedim. Durum aynı. Kendim eski ayarıma geri getirdim. Sağ ayağım bir tık açık basıyor. Ona göre ayarladım. Buna rağmen gün aşırı binmelerimde ağrılarım bir iki hafta sonra geçti ancak. Yani diyeceğim o ki hemen ayarı düzeltince geçmedi.

Bu da demek oluyor ki ille de kalıcı hasar vermişimdir diye düşünmeyin. Ama spd kullanmaya yeni başladığınıza göre eskiden kullandığınız bir güvenli ayarınız da yok. Biraz deneye deneye doğru spd ayarını bulmanız gerekecek. Ayağınız yere eşit basmıyorsa pedala da basamaz unutmayın.

Son düzenleme:
hem spd hem spd-sl kullandım, o kal açısını belki bin kere farklı farklı denedim, baktım öyle olmuyor pedal sertlik ayarlarıyla oynadım yine olmadı. rahat edemedim. sonra speedplay pedallara geçtim, 15 derecelik! açı ayarı var. onla da rahat edemedim. bisikleti bırakmayı düşünürken düz pedala geri döndüm ve o da ne! o eski rahat, huzurlu sürüş geri geldi.

kilitli pedalla diz ağrısı çektiğim için birçok kez çıktığım turları yarım bıraktığım olmuştu fakat düz pedalla en ufak bir sıkıntı olmadan ege turu, istanbul-antalya turu dahil birçok turu tamamladım.

performans kaygısı olan bacaklarını güçlendirmeli, yağ oranını düşürmeli. bunun pedalla alakası yok. zira sprint atmak dışında kilitli pedalın performansa bir katkısı yok. aşağıdaki video bunun kanıtı;

velhasıl sprint atmak bizim gibi amatörler için ancak granfondo yarışlarında son düzlüğe önde girebilirsek mümkün:) kaldı ki bu yarışlarda ön gruba tutunabilmek dahi çok zor. normal sürüşlerimizde de sprint atmalık bir durum olmadığı için düz pedal amatörler için çok daha mantıklı.

spd yüzünden diz problemi yaşayanı çok gördüm pro değilseniz bu riske değecek bir fark yok ortada.

artı olarak düz pedal spd’ye göre daha güvenli sürüş verir. zaten bu sebeple downhill yapan, dağ parkurlarıyla uğraşan kişilerin neredeyse tamamı düz pedal tercih eder.

• Beğen
Tepkiler: hasanben
Arkadaşlar dikkat etmeniz gereken iki şey var 1.si zaman içimde kaslarınızı güçlendirmek. Yükü kemik ve eklemler değil kasların taşıması gerek. Bunu da düzenli antrenman yaparak elde edebilirsiniz. 2.si de glukozamin ve kalsiyum takviyesi kullanmak. Çünkü biz bisikletçiler olarak hayatını monoton yaşayan insanlara göre eklemlerimizi daha çok zorluyoruz günde almanız gereken miktarı mutlaka doldurmak zorundayız.

• Beğen
Tepkiler: hasanben
Çok pahallılar ve hangisi gerçekten faydalı paraya kıyıp almaya korkuyorum ?

• Beğen
Tepkiler: redcountry
Çok pahallılar ve hangisi gerçekten faydalı paraya kıyıp almaya korkuyorum ?
Ben gerçekten faydasını görüyorum eskiden diz ağrısı çeken birisi olarak söylüyorum zaman içinde eklemlerin güçlendiğini hissedebiliyorsunuz hocam popüler e ticaret sitelerinde bir markanın 120 adet hap şeklinde olanı var yorumlara bakarak karar verebilirsiniz.

Merhabalar, bisiklet sürerken ve sürüsten sonra sol diz kapagimin ön tarafında rahatsız edici ve şiddetli ağrı oluşmaya başladı son zamanlarda. Yüksek kadans düşük vites kullanmaya ve sele ayarına dikkat etmeme rağmen bu şekilde bir rahatsızlık yaşıyorum. Sadece sol dizimde var ağrı sağda hiçbir şikayetim yok. Ayrıca eğilip kalktikca ve elimi dizime koyup hareket ettikçe gıcırdatma yapıyor. Üç haftadır böyle ve geçmedi. Neden olmuş olabilir? Ciddi bir sorun mu? Bir haftadır sürmüyorum ve halen ağrıyor.

Merhabalar, bisiklet sürerken ve sürüsten sonra sol diz kapagimin ön tarafında rahatsız edici ve şiddetli ağrı oluşmaya başladı son zamanlarda. Yüksek kadans düşük vites kullanmaya ve sele ayarına dikkat etmeme rağmen bu şekilde bir rahatsızlık yaşıyorum. Sadece sol dizimde var ağrı sağda hiçbir şikayetim yok. Ayrıca eğilip kalktikca ve elimi dizime koyup hareket ettikçe gıcırdatma yapıyor. Üç haftadır böyle ve geçmedi. Neden olmuş olabilir? Ciddi bir sorun mu? Bir haftadır sürmüyorum ve halen ağrıyor.
Merhaba, görüntü kalitesi iyi bir MRG çektirip yine kaliteli bir ortopediste görünmenizde fayda var naçizane görüşüm. Özellikle diz konusunda doktor seçimi çok önemli. Geçmiş olsun.

dizinize herhangi bir çarpma travma oldu mu?
ağrınız dinlenmekle azalıp geçiyor mu, hareket ettikçe dizinize yük bindirdikçe artıyor mu?
sol dizinizde şişlik kızarıklık sıcaklık artışı var mı?
gıcırdamaya hareket kısıtlılığı, kilitlenme eşlik ediyor mu?
dizinizde boşalma ve güvensizlik hissi var mı?

Öncelikle teşekkür ederim cevap için, dizime herhangi bir darbe olmadı, hareket kısıtlığı ve şişlikte mevcut değil. Boşalma ve güvensizlik hisside yok ancak sıcaklık artışı var gibi. Ağrıyor ve nasıl desem dizimin varlığını yoğun olarak hissediyorum böyle huysuzluk veriyor ağrısı ve o bölge. Dinlenince azaldı ama tamamen geçmiyor. Biraz yük binince yürüyünce yine ağrıyor. Acaba yokuş vs çıkarken birşeyler mi oldu?

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Buna benzer rahatsızlık sol dizimde uzun zamandır vardı. Açıkçası bir kaç yıl ihmal edip doktora gitmemiştim. Ağrılarım geçmemeye başlayınca iyi bir ortopediste gidip muayene oldum. Çekilen mr'da doktorum sol dizimde ağır kıkırdak doku hasarı gördüğünü söyledi. Doktorumun tavsiyelerine ve uyguladığı tedavi yöntemine uyarak biraz da olsa eski formuma kavuşabildim. Size tavsiyem en kısa zamanda iyi bir ortopediste muayene olup sorununuzun ne olduğunu öğrenip tedaviye başlamanız. Yaşam konforunu alt üst eden dizlerdeki bu tip rahatsızlıklarda erken teşhisin çok önemli olduğunu ve tedavi sürecini kısalttığını doktorum söylemişti.

• Beğen
Tepkiler: The Working Dead
Teşekkür ederim, ilk musaitlikte doktora gideceğim.

dizinize herhangi bir çarpma travma oldu mu?
ağrınız dinlenmekle azalıp geçiyor mu, hareket ettikçe dizinize yük bindirdikçe artıyor mu?
sol dizinizde şişlik kızarıklık sıcaklık artışı var mı?
gıcırdamaya hareket kısıtlılığı, kilitlenme eşlik ediyor mu?
dizinizde boşalma ve güvensizlik hissi var mı?
Merhaba,
Dizimde bazen sağa sola çevirirken boşta(sarkıyor) gibi hissediyorum. Neden olabilir bilginiz var mı? (3 ay önce bisiklettten düştüm dizimin üstüne)

Öncelikle teşekkür ederim cevap için, dizime herhangi bir darbe olmadı, hareket kısıtlığı ve şişlikte mevcut değil. Boşalma ve güvensizlik hisside yok ancak sıcaklık artışı var gibi. Ağrıyor ve nasıl desem dizimin varlığını yoğun olarak hissediyorum böyle huysuzluk veriyor ağrısı ve o bölge. Dinlenince azaldı ama tamamen geçmiyor. Biraz yük binince yürüyünce yine ağrıyor. Acaba yokuş vs çıkarken birşeyler mi oldu?
Anlattıklarınız ön planda kıkırdak harabiyetini düşündürüyor. Bağ ve menisküs yaralanmasını dışlamak için muayene ve belli manevraları da yapmak gerekiyor. Geçmiş olsun.
Merhaba,
Dizimde bazen sağa sola çevirirken boşta(sarkıyor) gibi hissediyorum. Neden olabilir bilginiz var mı? (3 ay önce bisiklettten düştüm dizimin üstüne)
Bağ yaralanmanız olabilir muayene edilmesi gerekiyor.

Slm
Menisküs yırtığı ameliyatsiz düzelir mi?

Slm
@Adem Kaya
İşte tüm zamanların en zor ve karşılığı net olmayan sorulardan biri....
7 yıl önce menisküs ve çapraz bağ yırtılmasına ek olarak kıkırdak aşınması teşhisi sonucu atroskopi oldum.
%70 düzelip rahatça bisiklet kullanıyorum.
Dünkü aktivitem:

Screenshot_20220925_170313.jpg

Bıçak altına yatmayanlar da var, bu uzman ile birlikte verilebilecek bir karar ve izafi bir durum...

Slm
@Adem Kaya
İşte tüm zamanların en zor ve karşılığı net olmayan sorulardan biri....
7 yıl önce menisküs ve çapraz bağ yırtılmasına ek olarak kıkırdak aşınması teşhisi sonucu atroskopi oldum.
%70 düzelip rahatça bisiklet kullanıyorum.
Dünkü aktivitem:

294880 dosyayı görüntüle

Bıçak altına yatmayanlar da var, bu uzman ile birlikte verilebilecek bir karar ve izafi bir durum...
Cem abim bıçak altına yatmayanlardan birine örnek olarak ben mesela,2015 Ekim den bu yana sanırım 8.sene oldu kardeş kardeş geçiniyoruz... bu hali ile o bana ben ona razı,her sezonu en az 10000KM üzeri mesafe ve bunun içinde 120000 artı eksi toplam tırmanış ile tamamlıyorum...tabi dizimi anlıyorum, bisiklet üzerinde sele ayarı gibi en önemli hususlara dikkat ediyorum,gereksiz zorlama yapmıyorum,yeri geliyor tek seferde hatırı sayılır rampalardan oluşan yüksek mesafeler bitiriyorum...burda en önemli ve gözden kaçırılan şeylerden biride varsa fazla kilolardan kurtulmak,yaş ilerledikçe eklemlere daha çok dikkat etmek kanaatindeyim....diz bölgesi çok karmaşık çünkü...birazda psikolojik boyutu var sanırım, kendimden biliyorum..kesinlikle sağdan soldan duyma değil MR vb sonuçlar ile ihmal edilmeden alanında uzman kişilere baktırmak gerek ortopedi dışında spor hekimi, fizyoterapist gibi bölümlerden de fikir alınabilir..
Unutmadan bu arada dizde gelen gıcırdama sesi bir ara beni de sinir etmişti,MR sonucu eklemde sıvı eksikliği yada incelmesi(emin değilim uzun zaman geçtiğinden referans alınmaması için ve yanlış bilgi vermemek adına sadece aklımda kalan bir şey demem daha doğru olur)o zamanlar cerrahi müdahale gerektirecek kadar problem olmadığını egzersiz dışında collagen tip2 ve muadili ek takviyeler almam gerektiği söylenmişti, ben bamya tohumu kullanıyorum yıllardır,bana kalırsa faydasını gördüm gıcırdama kalmadı ve hala kullanmayada devam ediyorum...
Rahatsızlığı olan her kişiye geçmişler olsun....

Benim sağ dizde 3 tane lateral yırtık var, boyunda bir fıtık, belde ise 3 tane fıtık var. Yaklaşık 10 yılı aşkın böyleyim. Eskiden sağlık sektörü çalışanı idim, kas iskelet sistemi grubunda çalışıyordum. Yaş 44 kilo 110 du, son 1 aydır 100 kiloya düştüm. Lateral yırtıklardan az, fıtıklardan ise hiç rahatsızlık duymuyorum.

İşin sırrı çok zorlamamak, ve kaslarını güçlü tutmak. Ortopedist ve Nöroşirurji branşından arkadaşlarım hastalar içinde önce kaslarını güçlendir derlerdi, güçlü omuz, bel ve sırt kasları yine güçlü bacak kasları seni yaşlanıncaya kadar idare eder dediler. Opere etmediler beni. İleride yaşlanıp kasların zayıflayınca zaten geleceksin dediler kendin 😅😅

Yani fıtık, yırtık vs için kaslarınızı güçlendirin, ama hafif antremanlar ile zorlayarak kesinlikle değil.

Çok rahatsız edici değilse opere olmayın, anestezi sıkıntılı, diz ameliyat için artroskopik yapacagiz derler, omurganızdan epidural anastezi yaparlar, her egildiginizde ağrı cekersiniz sonra 😅

Bisiklete başlayalı 4 ay oldu, hiç zorlamadım kendimi tabiki, hasarlı sağ dizim hafif ağrı yapar gibi oldu, antremanlara devam edince geçti, şimdi gayet iyi durumdayim.

Kıssadan hisse, kaslarınızı hafif antremanlar ile guclendirip, bisiklette asla zorlamayın kendinizi. Normal tempoda gidin yaşlanana kadar keyifle binin.

Geri