Diz ağrısı

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.251
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Öncelikle teşekkür ederim cevap için, dizime herhangi bir darbe olmadı, hareket kısıtlığı ve şişlikte mevcut değil. Boşalma ve güvensizlik hisside yok ancak sıcaklık artışı var gibi. Ağrıyor ve nasıl desem dizimin varlığını yoğun olarak hissediyorum böyle huysuzluk veriyor ağrısı ve o bölge. Dinlenince azaldı ama tamamen geçmiyor. Biraz yük binince yürüyünce yine ağrıyor. Acaba yokuş vs çıkarken birşeyler mi oldu?
Sıcaklık artışı enflamasyon belirtisidir. Enflamasyon olmasının sebebi ise o bölgede mikro hasar olmasıdır. Enflamasyon geçirmenin yolu istirahat etmek ve soğuk uygulamaktır. Bunu tecrübelerime dayanarak söylüyorum çünkü vücudumun çoğu yeri sakatlanmış bir halde.

Scudo

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.754
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
70 li ve 80 li yıllarda kullandığımız bisikletler düz yada kontra idi. Pedal çevirme mekaniğini ona göre alışkanlık haline getirince, sonradan daha modern üretim bisikletlere geçtiğimizde aynı mekanikle pedallara abandık..
Hele yokuşları çıkarken sert ve zorlayarak pedallamak uzun vadede dizleri yiyor..
Gençlik heyecanı, hırs ve biraz da bilgi eksikliği ( eskiler genç=cahil derler) yaş aldıkça bedelleri ödetiyor...
Şimdi Strava kuşağı belli noktalarda bu hataları yapıyor. Umarım kendi özeleştirilerini yapıp aslolanın sağlıklı bir ömür olduğunu geç olmadan farkederler...

• Beğen
Tepkiler: The Working Dead
Tepki
1
İsim
Cahit Fırat Sarışın
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar , geçtiğimiz yaz dizimi aşırı zorlayarak her iki dizimide sakatladım, kendi kendine geçmeyince devlet hastanesinde 2-3 farklı doktora göründüm , genel olarak işten anlayan ve tanı koyup sorunu çözebilecek bir doktora denk gelmediğim için işin ehli birini arama başladım. Forumda bir arkadaş Prof.Dr Murat Bozkurttan bahsetmiş ve memnun olduğunu belirtmişti, Doktoru kendim araştırıp MR görüntülerim ile muayene olmaya gittim. Malesef benim için vakit kaybından başka bir şey olmadı , git gel yaklaşık 10 saat yol gittim ve içeri girmem ile çıkmam bir oldu . İçeride 4-5 dakika anca durmuşumdur. Problemimin ne olduğu açıklanmadı, açıklayıcı bir tedavi planı oluşturulmadı , Mr ıma bakıp ödem olduğu söylendi diğer problemlerime değinilmedi , alelacele muayene bitirildi. Kapıdan çıktığımda aklımda hala bir sürü soru işareti vardı. Dizlerimde katır kütür sesler geliyor ve takılma hissi yaşıyordum bununla alakalıda bir şey söylenmedi kapı ağzında uğurlanırken tekrar ne olacak diye sormam ile geçer dedi. Aylar oldu geçen bir şey yok. Velhasıl aldıkları muayene ücretini , bankodaki kompleksli garip tavırlı sekreteri, gittiğim 10 saat yolu bir kenara koyuyorum , Kesinlike vakit kaybı. Sonrasında gittiğim başka bir doktorun açıklamasıyla ön çapraz bağlarımda parsiyel yırtık olduğunu öğrendim. Devlet Hastanesinde bile daha ilgili ve tedavi için ne yapılabiliri düşünen doktorlar var. Muhakkak bir çok başarılı tedaviler yapmıştır kendisi fakat ben Murat beyden bu yaklaşımı göremedim. Ayrıca Google da yaptığım yorumların hiçbiri gözükmüyor bende buraya yaşadığım deneyimi aktarmak istedim. Herkese sağlıklı günler dilerim

B

BF Okuru

Misafir
Selamlar , geçtiğimiz yaz dizimi aşırı zorlayarak her iki dizimide sakatladım, kendi kendine geçmeyince devlet hastanesinde 2-3 farklı doktora göründüm , genel olarak işten anlayan ve tanı koyup sorunu çözebilecek bir doktora denk gelmediğim için işin ehli birini arama başladım. Forumda bir arkadaş Prof.Dr Murat Bozkurttan bahsetmiş ve memnun olduğunu belirtmişti, Doktoru kendim araştırıp MR görüntülerim ile muayene olmaya gittim. Malesef benim için vakit kaybından başka bir şey olmadı , git gel yaklaşık 10 saat yol gittim ve içeri girmem ile çıkmam bir oldu . İçeride 4-5 dakika anca durmuşumdur. Problemimin ne olduğu açıklanmadı, açıklayıcı bir tedavi planı oluşturulmadı , Mr ıma bakıp ödem olduğu söylendi diğer problemlerime değinilmedi , alelacele muayene bitirildi. Kapıdan çıktığımda aklımda hala bir sürü soru işareti vardı. Dizlerimde katır kütür sesler geliyor ve takılma hissi yaşıyordum bununla alakalıda bir şey söylenmedi kapı ağzında uğurlanırken tekrar ne olacak diye sormam ile geçer dedi. Aylar oldu geçen bir şey yok. Velhasıl aldıkları muayene ücretini , bankodaki kompleksli garip tavırlı sekreteri, gittiğim 10 saat yolu bir kenara koyuyorum , Kesinlike vakit kaybı. Sonrasında gittiğim başka bir doktorun açıklamasıyla ön çapraz bağlarımda parsiyel yırtık olduğunu öğrendim. Devlet Hastanesinde bile daha ilgili ve tedavi için ne yapılabiliri düşünen doktorlar var. Muhakkak bir çok başarılı tedaviler yapmıştır kendisi fakat ben Murat beyden bu yaklaşımı göremedim. Ayrıca Google da yaptığım yorumların hiçbiri gözükmüyor bende buraya yaşadığım deneyimi aktarmak istedim. Herkese sağlıklı günler dilerim
Spor hekimine giderseniz daha çok yarar görürsünüz.

Tepki
1
İsim
Cahit Fırat Sarışın
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Spor hekimine giderseniz daha çok yarar görürsünüz.
Teşekkür ederim , Eskişehirde bir spor hekimine de gittim, verdiği egzersizleri 4 aydır yapıyorum , çok bir iyileşme kat edebilmiş değilim.
Eskişehirde sporculara yönelik ilgili bir fizik tedavi merkezi bilen var ise yazarsa sevinirim.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
6.251
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Teşekkür ederim , Eskişehirde bir spor hekimine de gittim, verdiği egzersizleri 4 aydır yapıyorum , çok bir iyileşme kat edebilmiş değilim.
Eskişehirde sporculara yönelik ilgili bir fizik tedavi merkezi bilen var ise yazarsa sevinirim.
Fizik tedavi tamamen boşa vakit kaybı. Prp veya proloterapi tedavisine göz atın derim.

• Beğen
Tepkiler: cahitsarisin

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.173
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yarın sol diz iç menüs yırtığı için ameliyat olacağım. Umarım iyileştikten sonra bisiklete binmeye devam edebilirim.
Geçmiş olsun, umarım en kısa sürede aramıza dönersiniz.

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teşekkür ederim. Bisikletsiz bir hayat hoş olmaz.

Mythshaman

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Bora KARA
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yarın sol diz iç menüs yırtığı için ameliyat olacağım. Umarım iyileştikten sonra bisiklete binmeye devam edebilirim.
Çok geçmiş olsun öncelikle, durumunuzu bilmiyorum, yaş, cinsiyet, kilo, dizinizin durumu...
Ancak yaş çok ileri degilse ve dizinizi kullanacak surekli bir aktiviteniz, işiniz..vs yok ise ameliyati mumkun oldugunca geciktirmenizde fayda var.

Ben 44 yasindayim, gecen 30 seans fizik tedavi aldim sirf ameliyat olmamak icin. Ameliyat sonu çok erken yaşta kireçlenmedir malesef. Kireclenme basladimida muhtemelen bisiklet hayatiniz sona erer.

Ortopedi uzmanlarida bunu biliyor ama , seviyorlar operasyonu, hastayi bir an önce eski yasamina kavusturmak istiyorlar. Hastalar bir an once iyilesmek ve konfor alanindan cikmak istemiyor cunku.

Dedigim gibi yasim 44 sag dizde 3 sol dizde 1 yirtik var, sol dizde kist var ayrica ancak ameliyat olmuyorum. Eski saglik sektoru calisani oldugum icin arkadasim olan ortopedist asla onermedi ameliyati bana.

Kilo vermek, sabah aksam duzenli diz egzersizi yapmak, fizik tedavi almak, soguk ve sicak kompress tedavisi, duzenli glikozomin kondromin kullanmak. Fazla yuruyus ve dizleri zorlayacak hareketler yapmamak( bagdas kurup oturma,ibadet ederken diz kivirma, alaturka tuvalate oturma... gibi. Bunlar hem zaman hemde maddi acidan eksiye sokabiliyor, konforunuzdan caliyor ancak gelecegimizide, yasliligimizida dusunmek lazim.

Dedigim gibi durumunuzu bilmiyorum, ancak durumunuz gercekten kotu degilse ve dizinizi kullanarak yapilan bir işiniz mesleginiz yok ise ameliyata sicak bakmiyorum.

Birde işin epidural anestezi kismi varki oraya hic girmeyelim, kışın sogukta omurganizda agri ve omurgayi zorlayacak duruşlarda, o bolgede agri hissetmek istemiyorsaniz, mecbur degilseniz yine begenmedigim bir anestezi bicimidir.

Son olarak asla tavsiye biciminde algilanmasin yazdiklarim, kendi dusuncelerimdir. Kimseye saglik hususunda bir karar verip vebal almam. Yazdiklarim tamamen beni bağlar.

rawnerve

Üye
Tepki
31
İsim
Okan
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yazdıklarınız için çok teşekkür ederim. Sol dizim Cuma gecesinden beri kilitlenmiş durumda. Açılmıyor bir türlü. Daha fazla zaman yitirmeden olmam gerekiyor. Yapı olarak zayıf ve ince kemikli bir adamım. Yaş 48.

Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok geçmiş olsun öncelikle, durumunuzu bilmiyorum, yaş, cinsiyet, kilo, dizinizin durumu...
Ancak yaş çok ileri degilse ve dizinizi kullanacak surekli bir aktiviteniz, işiniz..vs yok ise ameliyati mumkun oldugunca geciktirmenizde fayda var.

Ben 44 yasindayim, gecen 30 seans fizik tedavi aldim sirf ameliyat olmamak icin. Ameliyat sonu çok erken yaşta kireçlenmedir malesef. Kireclenme basladimida muhtemelen bisiklet hayatiniz sona erer.

Ortopedi uzmanlarida bunu biliyor ama , seviyorlar operasyonu, hastayi bir an önce eski yasamina kavusturmak istiyorlar. Hastalar bir an once iyilesmek ve konfor alanindan cikmak istemiyor cunku.

Dedigim gibi yasim 44 sag dizde 3 sol dizde 1 yirtik var, sol dizde kist var ayrica ancak ameliyat olmuyorum. Eski saglik sektoru calisani oldugum icin arkadasim olan ortopedist asla onermedi ameliyati bana.

Kilo vermek, sabah aksam duzenli diz egzersizi yapmak, fizik tedavi almak, soguk ve sicak kompress tedavisi, duzenli glikozomin kondromin kullanmak. Fazla yuruyus ve dizleri zorlayacak hareketler yapmamak( bagdas kurup oturma,ibadet ederken diz kivirma, alaturka tuvalate oturma... gibi. Bunlar hem zaman hemde maddi acidan eksiye sokabiliyor, konforunuzdan caliyor ancak gelecegimizide, yasliligimizida dusunmek lazim.

Dedigim gibi durumunuzu bilmiyorum, ancak durumunuz gercekten kotu degilse ve dizinizi kullanarak yapilan bir işiniz mesleginiz yok ise ameliyata sicak bakmiyorum.

Birde işin epidural anestezi kismi varki oraya hic girmeyelim, kışın sogukta omurganizda agri ve omurgayi zorlayacak duruşlarda, o bolgede agri hissetmek istemiyorsaniz, mecbur degilseniz yine begenmedigim bir anestezi bicimidir.

Son olarak asla tavsiye biciminde algilanmasin yazdiklarim, kendi dusuncelerimdir. Kimseye saglik hususunda bir karar verip vebal almam. Yazdiklarim tamamen beni bağlar.
@rawnerve benzer süreçten ben de geçtim. Sol dizde menisküs yırtığı vardı.
Film çekildikten sonra fizik tedavi önermişlerdi. Ben hergün hastaneye gitmeye vaktim olmadığı için, alternatif çözüm sormuştum. Hekim tavsiyesi üzerine birkaç ay günde iki seans soğuk kompres yaptım.
Paralelde ilk başlarda günde bir sonra iki günde bir tablet glukozamin kondroitin msm kullandım. Bu tablet kolajen içeriyor.

Kolajenler gıdalarda da var. Örneğin kelle paça çorbası, kılçığıyla tüketilebilen kızartılmış hamsi vb balıklar..

bu tavsiyeleri tedavi sırasında uzman bir diyetisyene giderseniz size özel anlatacaktır.

Ben de geçmiş olsun diliyorum.
Çok akıcı lastik ve belki bütçe müsaitse, pedalı elektrik destekli bisiklet tavsiye ederim.:)

Mazm

Daimi Üye
Tepki
394
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
konuyu hortlatıyorum dostlar, affola.

trainerda biraz zorladım sanırım kendimi, dizim komple ağrıyor, sağ ön üst, arka, iç dış her yerde dizin pozisyonuna göre ağrı var. Pek geçecekmiş gibi de durmuyor. Dize 1İki sorum olacak,

1. sürerken sağ ayağımın alt dış tarafı uyuşuyor, ağrıyor, kilitli pedalda kal ayarında sorun mu var, dizimde sorun var ayağıma mı vuruyor, emin değilim. Kal ayarını bir kaç defa değiştim, rahat ettim, sonra yine ağrıdı vs, en iyi kal ayarı nasıl bulacağım?

2. Bunu hangi hastane hangi bölüme göstermeli? Ankara'da sanırım spor hastalıklarına bakan bi bölüm varmış ama nerede bilemiyorum. Öneriniz olur mu?

Edit:

3. Elimle biraz sağını solunu yokladım dizimin. Hem diz altı hem diz üstü dış tarafta kalan vastus lateralis ve gastroknemius isimli kaslara dokununca bacağım kopacak gibi oluyor, öyle canım yanıyor. Acaba sorun bu ikisi mi?

Son düzenleme:
Tepki
1.773
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçmiş olsun.
hastanelerin önce ortopedi bölümü bakıyor.
Film filan çekip acil ilaç tedavisi veriyorlar.
Sonra da daha uzun süren Fizik Tedavi ye yönlendiriyorlar.

ayrıca burda övgüyle bahsettiğimiz bisiklet mekanik sporlar grubuna girdiği için spor hekimleri pek önermiyor.
Ama kanımca olay ölçüyü tutturmakta.:)

• Beğen
Tepkiler: Mazm

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

trainerda biraz zorladım sanırım kendimi, dizim komple ağrıyor, sağ ön üst, arka, iç dış her yerde dizin pozisyonuna göre ağrı var. Pek geçecekmiş gibi de durmuyor. Dize 1İki sorum olacak,

1. sürerken sağ ayağımın alt dış tarafı uyuşuyor, ağrıyor, kilitli pedalda kal ayarında sorun mu var, dizimde sorun var ayağıma mı vuruyor, emin değilim. Kal ayarını bir kaç defa değiştim, rahat ettim, sonra yine ağrıdı vs, en iyi kal ayarı nasıl bulacağım?

2. Bunu hangi hastane hangi bölüme göstermeli? Ankara'da sanırım spor hastalıklarına bakan bi bölüm varmış ama nerede bilemiyorum. Öneriniz olur mu?

Edit:

3. Elimle biraz sağını solunu yokladım dizimin. Hem diz altı hem diz üstü dış tarafta kalan vastus lateralis ve gastroknemius isimli kaslara dokununca bacağım kopacak gibi oluyor, öyle canım yanıyor. Acaba sorun bu ikisi mi?
Sele yüksekliği ve krank boyu uzunluğunuzu kontrol ettirin.
Fit işlemi yapılırken sele yüksekliği ne kadar kritik öneme sahip ise ondan sonra gelen en kritik ayar krank boyu uzunluğudur.
Fakat ülke olarak henüz krank boyunun önemini kavrayabilmiş değiliz. İsim yapmış fit uzmanları bile bu ayarı yapmıyor.

• Beğen

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.442
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer

Edit:

Çok geçmiş olsun.

1- Bir profesyonelden destek alabilirsiniz. En kötü videoları izleyerek deneme yanılma ile yapabilirsiniz. Pedal -kal sıkılığını en gevşek pozisyona getirirseniz de rahat edersiniz biraz. Sorunun kalden mi yoksa farklı bir yerden mi kaynaklandığını anlamak için platform pedal kullanın bir süre. Orada diziniz ve ayağınız rahat edecek pozisyonu bulacaktır.

2- Hastane öncesinde RICE—Rest, Ice, Compression, and Elevation metodunu kullanın öncelikle. Çoğunlukla dinlendirmek etkili oluyor. Buna rağmen geçmiyorsa ortopediye görünmelisiniz.
(link)

3-Tıbbi tavsiye için doktora danışmalısınız. Doktorlar bile bazı tetkikleri yapmadan tanı koyamazken, buradan çözüm aramanız beklediğiniz faydayı sağlamayabilir.

yoldabirivar

https://yoldabirivar.wordpress.com/
Tepki
397
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çok geçmiş olsun Ben koşu sporuyla yakından ilgilenirdim Aylık ort 500 K ile Menisküs,eklem ağrıları,tendonlar...Gittiğim tüm ortopedistlerin verdiği fizik tedavi hareketleri Quadriceps Kasları güçlendirmeye yönelik hareketler Bisiklet sürdüğümde de bu kaslar oldukça çalışıyor
Size bildiğim kadarıyla verebileceğim 2 Tavsiye İyi bir ortopedist yahut spor hekimi Yorulduğunuzda mutlakata iyi dinlenin zorlamayın
Sağlıcakla

• Beğen

Scott_Bisikletli

Aktif Üye
Tepki
111
İsim
Scott
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İlgili bölgeye susam yağı + magnezyum yağı sürülmesini öneririm. Susam yağı soğuk pres ile üretilmiş olmalıdır. Yumuşak doku zedelenmelerine iyi gelir. Magnezyum yağı spor yaparken oluşan zedelenmelerde önerilir. Beslenme olarak bir süreliğine buğdaylı gıdaları azaltıp yağlı et ağırlıklı öneririm. Bu tür durumlarda kuzu incik söğüş favorimdir + yüzme sporu öneririm. Özellikle kurbağalama stilinde tüm vücut olduğu gibi dizler de tatlı tatlı gevşer.

Sele yüksekliği ve krank boyu uzunluğunuzu kontrol ettirin.
Fit işlemi yapılırken sele yüksekliği ne kadar kritik öneme sahip ise ondan sonra gelen en kritik ayar krank boyu uzunluğudur.
Fakat ülke olarak henüz krank boyunun önemini kavrayabilmiş değiliz. İsim yapmış fit uzmanları bile bu ayarı yapmıyor.
Benim 3 dişli Shimano Altus C10'un krank boyu 170mm. Bacak boyum 84cm. 170cm krank boyu uygun diye düşünüyorum. En cok rastlanan krank boyu 170mm sanırım.

• Beğen

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlgili bölgeye susam yağı + magnezyum yağı sürülmesini öneririm. Susam yağı soğuk pres ile üretilmiş olmalıdır. Yumuşak doku zedelenmelerine iyi gelir. Magnezyum yağı spor yaparken oluşan zedelenmelerde önerilir. Beslenme olarak bir süreliğine buğdaylı gıdaları azaltıp yağlı et ağırlıklı öneririm. Bu tür durumlarda kuzu incik söğüş favorimdir + yüzme sporu öneririm. Özellikle kurbağalama stilinde tüm vücut olduğu gibi dizler de tatlı tatlı gevşer.

Benim 3 dişli Shimano Altus C10'un krank boyu 170mm. Bacak boyum 84cm. 170cm krank boyu uygun diye düşünüyorum. En cok rastlanan krank boyu 170mm sanırım.
Üreticiler genellikle 170mm-175mm arası krankları bisikletlere takıp satışı sunuyorlar.
Kendince haklı sebepleri olabilir ama diz sağlığı için bu doğru değil.

Benimde bacak iç boyum 84cm ve 172,5mm'den 170mm'e krank ölçüsüne geçtim.
165mm ölçüye inmek istiyordum fakat o zamanda powermetre bulmak imkansızlaşıyordu.
Bu yüzden bana uygun olan max. krank uzunluğu 170mm'den devam edeceğim.
Tabi krank boyu kısaldıkça aynı ölçüde sele boyunun da yukarı kaldırılmasını öneriyorlar.

Krank boyu hesaplama formülünü de aşağıdaki gibi çıkarmışlar;

1,25x (bacak iç boyu) + 65 = (çıkan sonuca göre daha aşağısına inilebilir)