Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Enflasyon

Scudo
Ne yazışmalar dönmüş 😀 Tatildeyim, kaçırdım.

Kafelerde fink atan insanların ülke geneline mal edilmesi pek hoşuma gitmiyor. Maaşlı çalışan biri olarak öğle yemeğine her çıktığımda görüyorum bu arkadaşları. Masanın üzerinde iphonelar ve audi anahtarları dolu. Diyalogları yaklaşık 30 saniye dinlerseniz hep aynı. Boş muhabbetler. Yaşlar da genelde hep genç. Babası arabasını almış, evini almış yetmemiş şirketin yakıt kartını vermiş o da yetmemiş kredi kartlarını vermiş. E şimdi bu adam neden çalışsın değil mi? Bu muhabbetleri kafenin dışında yoldan yürürken şahit olup sonrasında yemek yiyeceğim lokantaya gidiyorum. Öğle molam bitip geri dönerken adam hala orada gevşek gevşek oturmaya devam ediyor. Mesaim bitip geri dönsem yüzde 90 ya oradadır ya da başka bir ortama akmıştır. Bu ülke ekonomisinin iyi olduğunu göstermez çünkü anlattığım bu kesim belki de ülkenin yüzde 10'u bile değil.

Bu ülke ekonomisinin iyi olduğunu göstermez çünkü anlattığım bu kesim belki de ülkenin yüzde 10'u bile değil.
Yakın bir arkadaşım geçenlerde ETİ'de işe başladı. Kendisi üniversite sınavlarında ilk 1000'e girmiş, inşaat yüksek mühendisi; zehir gibi bir çocuk. Anne-babasına çok düşkün olduğu için, yurtdışından veya İstanbul'dan çok cazip teklifler almasına rağmen Eskişehir'de yaşamayı ve çalışmayı tercih etti.

ETİ'de çalışmaya başlayınca, rahmetli Firuz Kanatlı'nın torunlarıyla da yolları kesişmeye başlıyor bir şekilde. Geçenlerde muhabbet ediyorduk, "Abi bu işte çok büyük bir yanlışlık var" diye söze başladı. Ülkenin bir yanında süregiden sefaleti görüyor, sonra "para"nın sözünün geçmediği, hiçbir öneminin olmadığı, bir isteğin ol deyince olduğu hayatları da görüyor/uz. Ülkenin en parlak beyinlerinin, hayatlarının sonuna kadar canlarını dişlerine takarak çalışsalar bile erişemeyecekleri bir refah seviyesini, sırf babadan varlıklı oldukları için kucaklarında bulan bir kesim var. Üstelik bundan 30-40 yıl önce toplumun hafızasında yer etmiş "Okursan yoksulluktan kurtulursun" ilkesi de bugün anlamını yitirmiş durumda. Tahsille, çok çalışarak sınıflar arası dikey geçiş yapmak artık neredeyse imkansız hale geldi ülkede.

Milyon vatandaş başına düşen akademik yayın sayısında Monako, Makau, Granada, Malta, Yunanistan, Tayvan, Brunei, San Marino, Faroe Adaları, Sırbistan, Malezya, Karadağ, Bulgaristan, Şili, Romanya, Tunus gibileri ve nicelerinin gerisindeyiz. Her sektör ve pozisyonda olduğu gibi akademisyenlerde de maaşlar eridi elbette, elde bişey kalmadı. Ancak bu söyleyeceğim şey yüzünden linçlenecek de olsam gerçeği değiştirmiyor; devlet memurluğu bizim ülkemizde AKP iktidarından çok önce arpalığa dönüştürülmüştü zaten. Bu grafik de bunun sonuçları maalesef. "İşini iyi yapanları tenzi ederim" demek isterdim ama hiç içimden gelmiyor.
Tüm akademisyenleri bir çukura atıp yakarsak sorun çözülür gibi …

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa
Kafelerde fink atan insanların ülke geneline mal edilmesi pek hoşuma gitmiyor. Maaşlı çalışan biri olarak öğle yemeğine her çıktığımda görüyorum bu arkadaşları. Masanın üzerinde iphonelar ve audi anahtarları dolu.
Facebook'ta hoşuma giden meme'leri kaydediyorum. Şöyle bişey görmüştüm geçen gün. Onu getirdin aklıma 🤣

453883699_836108061954749_2326075048681247754_n.jpg

Bence intihar eden Anthony Bourdain taklidi..

Tüm akademisyenleri bir çukura atıp yakarsak sorun çözülür gibi …
Valla dediğim gibi; pek içimden gelmiyor ama hadi hepsini demeyim de nerden baksan bugün bi 90%'ı olmasa devlet hizmetlerinde önemli bi aksama olur mu, zannetmem. Evvela memurların bu farkındalığa ulaşması lazım ama bizim sağı, solu, muhalifi, yandaşı farketmeksizin haram yemekten hicap duymadığı için o da olur da olmaz.

Valla dediğim gibi; pek içimden gelmiyor ama hadi hepsini demeyim de nerden baksan bugün bi 90%'ı olmasa devlet hizmetlerinde önemli bi aksama olur mu, zannetmem. Evvela memurların bu farkındalığa ulaşması lazım ama bizim sağı, solu, muhalifi, yandaşı farketmeksizin haram yemekten hicap duymadığı için o da olur da olmaz.
Ülkenin genelini yansıtıyor deyip çıkalım işin içinden

Ülkenin genelini yansıtıyor deyip çıkalım işin içinden
Tavrından söylediklerimi yanlış anladığını görüyorum. Paylaştığın grafiğe istinaden o konuyla ilgili bi yorum yaptım, yoksa bahsettiğim şekilde ne enflasyonu çözersin ne de memleketin tek sorununu ortadan kaldırmış olursun.

Daha genel konuşayım; örneğin İngiltere, Amerika gibi ülkelerde doktora gitmek için gerçekten doktora gitmeni gerektirecek bi derdin olması lazım. Bizdeyse bakın kendimden örnek vereyim; daha 1 ay olmadı oğlum 3 gün ateşinin bi artıp bi azaldığı bi dönem geçirirken 3. gece ateşi 40'lara yaklaşınca çocuk acile gittik. Evden çıkarken 39,2 olan ateşini triyajda 36,5 ölçtükleri için yeşil alana sıra verdiler. Yav çocuk sıcak, yanıyor, bi dokunsa mesela anlayacak, bana dediği şu "dışarı çıkıp hava alınca düşmüştür ateşi". İyi dedik bekledik, önümüzdeki hasta 10 küsür yaşında bi çocuk, ayağını sinek ısırmış ve şişmiş. Doktor sitiderm verdi gönderdi.

Herşey birbirine o kadar bağlı ki, sorunların birini çözmekle hiç bişey çözemiyorsun. Şimdi ben memurlukla ilgili fikrimi söyledim, hadi bi de gitti aklı evvelin biri gerçekten 1 günde boş beleş memur takılan herkesi gönderdi evine. Yukarıda anattığım mentaliteyi çözer mi bu, tabiki de çözmez. Halkın bilinci yok; eğitimi yok. Milli eğitimi kurcalamak gerekiyor, onu çözdüm dediğin yerde bu sefer hukuk yok. Güçlünün, zorbanın zulmünü nasıl çözeceksin bu sefer, hukuğu da çözdün hadi kültürel olarak bi ortak noktamız kalmamış, bunu nasıl çözeceksin? Yani bozukluğumuz o kadar derinlere nüfuz etti ki, çözüm 1 günde, 1 noktada değil. Yeri gelmişken çarpıklıklardan biriyle ilgili gelen yorumu yanlış anlayıp tavır takınmanıza gerek yok.

Konu başlığı enflasyon olunca şunu da söylemek isterim; ekonomik kriz var, enflasyon anasının gözü gibi diyoruz da sadece ekonomik enflasyon da yok memlekette. Doktor enflasyonu var, imam enflasyonu var, üniversite öğrencisi enflasyonu var, Karadenizli müteahhit enflasyonu var. Bunların da çözülmesi lazım.

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-
Üretim olmadan enflasyon düşmez. Yani herkes memur olayım, kamudan 3-5 bir şeyler sebepleneyim demeye devam ettiği sürece de düşmeyecek.
Oturup da konu hakkında uzun uzun yazmaya gerek yok. Sokakta gördüğümüz yetişkin 10 kişiden belki de sadece 1 kişinin üretime katkısı vardır.
Bu 10 kişinin bir kısmı emeklidir, bir kısmı devlet çalışanıdır, bir kısmı sosyal yardım alıyordur, bir kısmı da öğrencidir.

Daha başka problem de liyakat ya da liyakatsizlik....
"Liyakatsizlik ülkemizdeki yönetsel sistematiğin önemli bir parçası haline geldi. Devlet dinamikleri içerisinde liyakatli kişilerin işlerini hakkıyla yapması talep edilmeyen bir durum oldu ve bunun çözümü olarak biat kültürüne sahip bireyler üzerine kurulu yeni bir sistematik oluşturuldu.
Böyle bir yönetsel bürokrasi ve sistematikten normal şartlarda bir geriye dönüş mümkün olmayacaktır. Bunun en büyük nedeni biat kültürüne sahip kişilerin koltuklarını devredecekleri kişiler yine aynı gruplar içerisinden çıkar. Koltuğu alacak kişinin yetenekleri ve becerileri bir sonraki değişimde de önemsenmeyecektir.
Bugün Amerika'da bunun çok net örneğini görmekteyiz. Şuan ki Amerikan başkan adayları belli grupları temsil ettikleri için otomatik olarak aday oluyor ve seçiliyorlar. Biden'in aylarca sağlık durumunun müsait olmadığı apaçık belli iken inanılmaz şekilde desteklenmesinide buna bir örnek sayabiliriz."

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa
Bütçede kaynak yok diyerek emeklisine insanca yaşayabileceği maaşı veremeyen devletimiz, köprü ve otoyolları işleten müteahhitlere karşı oldukça cömert davranıyor:

(link)

Ekleme: Şimdi yiğidi öldürelim ama hakkını da yemeyelim. Emeklilere ücretsiz şezlong müjdesi geldi :)

Adsız.jpg

Son düzenleme:
Bütçede kaynak yok diyerek emeklisine insanca yaşayabileceği maaşı veremeyen devletimiz, köprü ve otoyolları işleten müteahhitlere karşı oldukça cömert davranıyor:

(link)

Ekleme: Şimdi yiğidi öldürelim ama hakkını da yemeyelim. Emeklilere ücretsiz şezlong müjdesi geldi :)

320434 dosyayı görüntüle
Biraz da sahilde pineklesinler bakarım. Parklarda çocuklara alan kalır belki. Sahildeki sıradan çinko karbon vatandaşa da geçmiş olsun.

Biraz da sahilde pineklesinler bakarım. Parklarda çocuklara alan kalır belki. Sahildeki sıradan çinko karbon vatandaşa da geçmiş olsun.
Bu bedava diye tüm günü şezlongta geçireceği emeklileri sıcaktan hakka hızlıca kavuşturarak en azından bir kısım emekli maaşı yükünden kurtulma planı da olabilir :)

(link)

320434 dosyayı görüntüle

Abi sen bunu deyince, pandemide hem sokağa çıkma yasağı ilan edip sonra da uçak seyahatlerinde uçak biletlerinin KDV lerini %1 e düşürdük lütfunu bizlerden mahrum etmemesi paralel anlamda nasıl istikrarlı ve beka konusunda iddialı bir devlet oluşumuzu gösteriyor... 🤣

Ülkenin düşürüldüğü durumu çok iyi analiz eden bir röportaj:
(link)

Tam benlik bir konu😁😁😁ENFLASYON. 2 aydır schwalbe marathon plus alayım diyorum hep erteliyorum. 2 lastik ortala 5 bin tl. Şaka bi yana acil ihtiyaç dışında alışveriş yapmıyorum. Lastik konusu ise şaka. Kullandıklarım ile idare ediyorum fuzuli masrafa gerek duymuyorum asgari ücretle.

Geri