Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Giant Kullanıcıları Kulübü

@trainspotting35 evet kırmızı sizin renginiz👍. Henuz sürme fırsatım olmadı, 2019 model, v-fren, tiagra , 9.000 tl'ye bitirebildim 😔.
Hayırlı olsun iyi de bir fiyata almışsınız aslında. Geçen yıl sezonda bu bisikletin fiyatı 8200₺ idi.

Scudo
@CeRKeZ teşekkür ederim. Herşeyin fiyatı çok hızlı değişiyor artık, umarım iyi fiyata almışızdır.

@millokan Kadro boyunun uygun olduğuna emin misiniz? Ben kadronun size göre çok küçük olduğunu gördüm de.

Bayiye sordum birkaç gün önce ama ellerinde giant atx 3 yokmuș. Dikkatimi çekti de 13.5 kilogram civarlarında bir ağırlığı var bisikletin. Sizce de güzel bir değer değil mi giriș seviyesi bir bisiklet için? 1x9'a çevirsem neredeyse 12.5 kilolara düșecek ek olarak lastik değișimiyle birlikte.

Ellerinde yokmuș, ben de decathlon'dan bisiklet alayım dedim onlarda da kalmamıș ve bisikletsiz kaldım diyebilirim. :)

Diğer markaların giriș seviyesi bisikletlerin göre 1, 1.5 kilo arası daha hafif gibi. Sebebini bilmem ama giant markasını seviyorum. :) 🤟

Enteresan bir konu hasıl oldu.

Şu aralar Giant'ın web sitesinde şehir bisikleti/hibrit bisiklet pek yok. Ancak bayiler ve internet aracılığı ile bulunabiliyor.

Beğendiğim bisikletlerden birisi de Giant Roam serisi. Örneğin House of Bike'ta bu bisikletler mevcut. Roam 2'yi ele alalım:

(link)

Gri-Siyah, Gri-Yeşil ve Kırmızı renkte. Komponent zellikleri ise şu şekilde:

Kadro: ALUXX Grade Aluminium disc
Maşa: SR SUNTOUR NRX (demişler ama resimdeki NEX, üstelik de OEM maşa)
Sele: Selle Royal Vio
Vites Kolu: M2010 - 2x9S
Frenler: Shimano MT200
Rotorlar: Shimano SM RT-10
Arka Aktarıcı: Shimano Acera
Aynakol: Shimano MT2010
Göbek Seti: Ön arka Shimano TX-505
Lastikler: Mitas Flash StopThorn

Bunu görünce önce şaşırdım. Çünkü yıllardır Giant kullanan birisi olarak Giant'ın komponent tercihlerini az çok biliyorum. En azından Giant'ın sele ve lastik gibi konularda kendi inhouse markasını kullandığını biliyorum. Hemen girip yurtdışı sitelerden özelliklere baktım. Öncelikle bu model 2020 model, 2021 değil, zira 2021'de kadrosu değişmiş Roam'un. O yüzden 2020 modele baktım.

(link)

Şimdi burada görüyoruz ki, sadece Gri-Siyah ve Kırmızı renkte Roam 2. Gri-Yeşil yok zira bu kadro Roam 1'in kadrosu. Öte yandan komponentlere bakarsak:

Maşa: SR SUNTOUR NEX (Göreceğiniz gibi kadro renkleriyle uyumlu özel maşa)
Sele: Giant Sport Comfort
Vites Kolu: Shimano Altus
Frenler: Tektro HD-M275 hydraulic disc
Rotorlar: Tektro HD-M275 hydraulic disc
Aynakol: forged alloy, 28/44 with chainguard
Göbek Seti: alloy, 32h, loose ball bearing
Lastikler: Giant Crosscut, 700x42, anti-puncture

Göreceğiniz gibi global model ile TR'de satılan model arasında komponent açısından ciddi farklar var. Yanlış anlaşılmasın, olumsuz anlamda söylemiyorum zira gayet makul komponentler var TR versiyonda ama bir çok komponentin de ne olduğunu göremiyoruz. Örneğin jant seti ne, Gidon, furş, elcikler, sele borusu vb. ne marka? Gene bahsedilmediği için arka kaset de Shimano mu, bilemiyoruz.

Sorular:

1. Giant Türkiye'nin resmi sitesinde bu bisiklet neden yok? Paralel ithalat ile mi geliyor?
2. Türkiye'ye has komponentli bir bisikletin yapılma amacı nedir? (olumsuz değil, keşke tüm markalar böyle çözüm yolları bulabilse. Ama yine de merak ediyorum)
3. Hem Roam 1, hem Roam 2'yi birbirlerinin kadrolarıyla nasıl alabiliyoruz? Bisikletlerin burada toplandığı fikrini oluşturuyor.

Kafamda deli sorular.

Son düzenleme:

Şu aralar Giant'ın web sitesinde şehir bisikleti/hibrit bisiklet pek yok. Ancak bayiler ve internet aracılığı ile bulunabiliyor.

Beğendiğim bisikletlerden birisi de Giant Roam serisi. Örneğin House of Bike'ta bu bisikletler mevcut. Roam 2'yi ele alalım:

(link)

Bunu görünce önce şaşırdım. Çünkü yıllardır Giant kullanan birisi olarak Giant'ın komponent tercihlerini az çok biliyorum. En azından Giant'ın sele ve lastik gibi konularda kendi inhouse markasını kullandığını biliyorum. Hemen girip yurtdışı sitelerden özelliklere baktım. Öncelikle bu model 2020 model, 2021 değil, zira 2021'de kadrosu değişmiş Roam'un. O yüzden 2020 modele baktım.

(link)

Şimdi burada görüyoruz ki, sadece Gri-Siyah ve Kırmızı renkte Roam 2. Gri-Yeşil yok zira bu kadro Roam 1'in kadrosu. Öte yandan komponentlere bakarsak:

Göreceğiniz gibi global model ile TR'de satılan model arasında komponent açısından ciddi farklar var. Yanlış anlaşılmasın, olumsuz anlamda söylemiyorum zira gayet makul komponentler var TR versiyonda ama bir çok komponentin de ne olduğunu göremiyoruz. Örneğin jant seti ne, Gidon, furş, elcikler, sele borusu vb. ne marka? Gene bahsedilmediği için arka kaset de Shimano mu, bilemiyoruz.

Sorular:

1. Giant Türkiye'nin resmi sitesinde bu bisiklet neden yok? Paralel ithalat ile mi geliyor?
2. Türkiye'ye has komponentli bir bisikletin yapılma amacı nedir? (olumsuz değil, keşke tüm markalar böyle çözüm yolları bulabilse. Ama yine de merak ediyorum)
3. Hem Roam 1, hem Roam 2'yi birbirlerinin kadrolarıyla nasıl alabiliyoruz? Bisikletlerin burada toplandığı fikrini oluşturuyor.

Kafamda deli sorular.
Giant'ı ülkemize Ümit Bisiklet getiriyor. House of Bike ise Ümit Bisiklet'in mağazası.

(link)

(link)

Sorular:

Kafamda deli sorular.
bisikletin modeli zaten ' TURKEY LTD' yani Türkiye için üretilmiş toplanmış.

Tamam da neden? Neden resmi sitede bu model yok mesela?
Söyle olabilir, bir çok markanin ülke ve bölge bazlı üretim yaptığı biliniyor belki de tr distribütörü bunu göz önüne alarak fiyatlari bize göre optimize edip bir fiyat performans bisiklet belirleyip markanin kalitesini de çok düşürmeden piyasada pazar kapmaya çalışıyor olabilir. V8 bir Toyota yada HYUNDAI nasıl daha çok Arap ve abd gibi benzinin ucuz olduğu ülkeler için üretiliyor ise bize gelen bisikletlerde bu kategoride değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Giant tcr sl 1 için görüşlerinizi alabilir miyim? Bu bisiklet endurance tarzında mı ve sizce 105 setli ve daha ucuz bisan grand tour ya da van rysel gibi bisikletleri almak daha mı mantıklı?Teşekkürler...

(link)

Giant tcr sl 1 için görüşlerinizi alabilir miyim? Bu bisiklet endurance tarzında mı ve sizce 105 setli ve daha ucuz bisan grand tour ya da van rysel gibi bisikletleri almak daha mı mantıklı?Teşekkürler...

(link)
Ben bu modelin Sram Force ile gelenini kullanıyorum. Gayet memnunum tavsiye ederim. Hem rahat hem de çok atik bir bisiklet.

• Beğen
Tepkiler: Şehirli

(link)

Giant TCR SL endurance tarzı bir kadro değil. Yarış geometrisine sahip. Van rysel için de yarış tarzı diyebilirim. Bisan Grand Tour'un geometrisi paylaşılmamış, bir şey söylemek doğru olmaz. Ama Bisan sitesindeki resimde sanki endurance gibi görünüyor, tabi tamamen spekülasyon bu.

Ben de TCR'ın karbon versiyonunu kullanıyorum, hakkında söylenecek olumlu çok şey var. Ama bunlar sizin linkini attığınız aluminyum versiyon için geçerli olur mu bilemiyorum. Şimdi bakıyorum da geometrileri de farklı, sadece ham madde değil.

• Beğen
Dostlar selamlar 2017 model giant escape 1 model bisiklet buldum 3500 tl civarlarinda bir rakam yazilmis sizce alinabilir mi bisiklet temiz görünüyor

@CeRKeZ @Veto8 teşekkür ediyorum.Aradığım endurance bir bisiklet.Giant kalitesinden şüphem yok ancak Sedona İstanbul'dan sonra soft bir geçiş olsun istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Veto8
@CeRKeZ @Veto8 teşekkür ediyorum.Aradığım endurance bir bisiklet.Giant kalitesinden şüphem yok ancak Sedona İstanbul'dan sonra soft bir geçiş olsun istiyorum.
Tam olarak endurance bir kadro olmasa da çok dik açıları olan bir kadro da olmadığından konforlu bir bisiklet kendisi. Yani hala tavsiye ediyorum konfor ve sertlik bir arada bu bisiklette.

• Beğen
@CeRKeZ Yeni Tcr Alü de Tcr karbon açıları yok sanki. Biraz daha dik oturma pozisyonu sunuyor gibi geldi bana.

• Beğen

Rica ederim. Giant'ın endurance yol bisikleti Defy modeli. Bunun dışında Contend ve SCR da TCR'a nazaran bir tık daha rahat bir geometriye sahiptir.

• Beğen
Dostlar selamlar 2017 model giant escape 1 model bisiklet buldum 3500 tl civarlarinda bir rakam yazilmis sizce alinabilir mi bisiklet temiz görünüyor

3500 biraz fazla değil mi? Sonuçta 4 yaşında bir bisiklet. Bildiğim kadarıyla çatalı karbon Escape 1’in ama komponentleri ortalama. Biraz daha pazarlık yapın bence.

• Beğen
Tepkiler: mdenizc ve Veto8
Geri